{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 335622

نکته‌های مهم آموزشی در مورد سفر با خودروی شخصی؛

اگر شما از آن دست خانواده‌هایی هستید که برای تعطیلات برنامه‌ریزی کرده‌اید، خوب است که بدانید بهترین زمان برای برنامه‌ریزی دو تا سه روز قبل از سفرکردن است؛ چرا که اجرای برخی از موارد ایمنی باید چند روز پیش از حرکت‌کردن صورت گیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، شهروند نوشت: برنامه‌ریزی پیش از سفر به شما این امکان را می‌دهد تا قبل از رویارویی با هر گونه مشکلی در طول سفر آمادگی برخورد با آن را داشته باشید. از یاد نبرید که در طول سفر قرار است که خودروی شما تبدیل به یک اتاق خانوادگی شود؛ این در حالی است که والدین به همراه فرزندان باید ساعتی از طول سفر را در چنین مکانی به سر ببرند. پس برنامه‌ریزی و انجام یک‌سری کار‌ها پیش از حرکت می‌تواند سفر را برای شما دلچسب‌تر و خاطره‌انگیز‌تر کند. پس بد نیست با ۱۲ نکته اساسی و مهم سفر با خودروی شخصی آشنا شویم.

پیش‌بینی شرایط جوی و بازبودن جاده‌ها

یکی از مهمترین موارد قبل از سفر با خودروی شخصی این است که از بازبودن راه‌ها و شرایط جوی مسیر خود پیش از حرکت باخبر شوید؛ چرا که دانستن این موضوع به شما کمک می‌کند تا در صورت نیاز سفرتان را لغو کرده و یا به آینده نزدیک موکول کنید. شما با یک جست‌وجوی ساده اینترنتی می‌توانید از شرایط جوی چند روز آینده باخبر شوید. البته زنگ‌زدن به سامانه‌های راهداری نیز به شما کمک می‌کند تا از وضع راه‌ها و مسیر‌هایی که قرار است در آنجا تردد کنید، باخبر شوید و در صورت مسدودبودن از مسیر‌های جایگزین استفاده کنید. البته امروزه با پیشرفت فناوری شما با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت می‌توانید به جواب سوال‌هایی که در این‌باره دارید، برسید.

اطمینان حاصل کنید که خودروی‌تان سالم است

یکی دیگر از موارد که پیش از سفر باید بررسی شود، وضع خودروی شماست. شما می‌توانید به کمک یک مکانیک باتجربه مواردی چون وضع لاستیک‌ها، باتری، کمربندها، مایعات درون رادیاتور یا روغن موتور و حتی وسیله‌های سرمایشی و گرمایشی خودروی خود را به خوبی بررسی کنید و در صورت مشکل آنها را برطرف کنید. البته استفاده از نوع روغن‌موتور پیش از سفر به مکان‌های سرد و گرم کمی متفاوت است که امروزه ترکیبی از این دو نوع شرایط آب‌وهوایی را در یک نوع روغن خاص در نظر گرفته‌اند که شما دیگر با مشکل ویسکوزیته روغن روبه‌رو نخواهید شد. اگر شما از آن دست رانندگانی هستید که از کاروان استفاده می‌کنید، حتما قبل از حرکت از سالم‌بودن چرخ‌ها و محور‌ها و حتی کمک‌هایش مطمئن شوید.

قبل از حرکت خوب بخوابید

یک مورد بسیار مهم و حیاتی که سالانه جان هزاران نفر را در جاده می‌گیرد، خواب‌آلودگی است. اگر می‌خواهید در طول مسیر چرت نزنید، قبل از حرکت حتما خوب بخوابید؛ البته در طول مسیر با توجه به ظرفیت و توانایی خود هر چند ساعت کمی استراحت کنید و با نوشیدن مایعات قوای جسمانی خود را احیا کنید. استراحت‌کردن در بین مسافت‌های بلند خطر تصادفات ناشی از خواب‌آلودگی را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد.

یک بسته اضطراری تهیه کنید

تهیه برخی از وسایل قبل از حرکت می‌تواند در طول سفر بسیار به کمک‌تان بیاید. وسایلی همچون پتوی مسافرتی، یک عدد چراغ قوه، چند متر طناب محکم، لاستیک زاپاس، تلفن همراه، پاوربانک شارژشده و یک جعبه کمک‌های اولیه که با موارد ضروری شارژ شده باشد، در سفر‌های برون‌شهری می‌تواند به کار آید. البته سعی کنید، برخی از آچار‌های پرکاربرد و یک عدد انبردست و پیچ‌گوشتی نیز همراه داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید برخی از مشکلات به وجود آمده را خودتان با ابزاری که دارید، برطرف کنید. اگر در گوشی‌تان برخی شماره‌های اضطراری برای کمک‌رسانی را ذخیره نکرده‌اید، حتما پیش از حرکت آنها را درون گوشی خود ذخیره کنید. معمولا وقتی حادثه‌ای رخ می‌دهد استرس حاصل از چنین مشکلاتی باعث گیج‌شدن افراد می‌شود.

 هنگام رانندگی جواب تلفن همراه را ندهید

اگر در شرایطی هستید که باید جواب تلفن همراه را بدهید، بهتر است در گوشه‌ای توقف کنید، سپس تلفن را جواب دهید؛ در غیر این صورت از همراه خود بخواهید تا جواب تلفن‌تان را بدهد. از یاد نبرید که صحبت‌کردن با تلفن همراه در طول مسیر یکی از بزرگترین عوامل ایجاد تصادفات جاده‌ای در دهه اخیر است.

چگونه بعد از سفر به زندگی عادی برگردم

معمولا افراد بعد از این‌که از مسافرت بازمی‌گردند، برنامه خاصی ندارند و ساعاتی را به سردرگمی می‌‌گذرانند. شروع ملایم؛ مطمئنا وقتی از سفر و تعطیلات برمی‎گردید، به این راحتی نمی‌‌توانید بشدت قبل کار کنید و از این بابت خودتان را سرزنش کنید، اما بهتر است آرام‌آرام به شرایط کار سخت بازگردید. شرایط عادی؛ بعد از این‌که مدتی خوش گذرانده‌‌اید، سخت است که کار کنید و این امری طبیعی برای همه افراد است. راهش این است که در روزهای اول کار برای خودتان کمی تفریح فراهم کنید. فرار از روزمرگی؛ بازگشت از سفر و زنگ تفریحی که داشتید را فرصتی مناسب بدانید برای تغییردادن برخی مسائل. شب‌بیداری؛ وقتی از سفر بازمی‌‌گردید تا صبح و طبق عادت زمانی که در سفر بودید، بیدار نمانید. بهتر است وسایل کار را از قبل از رفتن به سفر آماده کنید.

حتما پیش از حرکت از قفل کودک استفاده کنید

کودکان با توجه به کنجکاوی بسیار بالایی که دارند، ممکن است در طول مسیر درِ خودرو را باز کنند؛ همان‌طور که می‌دانید این امر می‌تواند باعث سقوط آنها به جاده شود. البته کودکان ممکن است شیشه خودرو را نیز پایین بکشند؛ این امر نیز به تنهایی می‌تواند خطراتی را برای‌شان ایجاد کند و استفاده از دکمه قفل کودک به شما این امکان را می‌دهد تا با خیال راحت‌ مسافرت کنید.

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و عینک آفتابی

سعی کنید پیش از حرکت برای تمام اعضای خانواده خود عینک آفتابی تهیه کنید. البته استفاده از کرم‌های ضد آفتاب وقتی که قصد سفر به مناطق گرم را دارید، بسیار توصیه می‌شود. همچنین استفاده از کلاه‌های لبه‌دار برای بچه‌ها وقتی که قصد پیاده‌شدن از خودرو را دارند، بسیار توصیه می‌شود. یک نکته بسیار مهم در روز‌های گرم این است که به هیچ عنوان بچه‌های خود را تنها درون خودرو به حال خود رها نکنید؛ چرا که دمای هوای درون خودروی محبوس و سربسته اختلاف دمای بسیار زیادی با بیرون خودرو دارد؛ این گرما به ‌حدی شدید می‌شود که می‌تواند جان کودکان را بگیرد. از یاد نبرید که کودکان مثل بزرگسالان قادر نیستند که شیشه خودرو را بشکنند و خود را از گرمای درون خودرو نجات دهند. در روز‌های گرم ‌سال تنها ظرف چند دقیقه فضای داخل خودرو به‌ حدی گرم می‌شود که امکان دارد فردی که در آن محبوس شده است را به کام مرگ بکشاند.

خیره‌نشدن به چراغ خودرو‌ها

معمولا رانندگی در شب بسیار سخت‌تر از روز است. حال اگر شما در هنگام رانندگی به چراغ‌های خودرو‌هایی که از روبه‌رو می‌آیند، خیره شوید، کار دشوارتر نیز می‌شود. از این رو توصیه می‌شود که هنگام رانندگی در طول شب وقتی احساس می‌کنید که چراغ خودرویی که از روبه‌رو می‌آید، ممکن است باعث آزار چشم شما شود، در چنین شرایطی بر احساسات خود کنترل داشته باشید و به حاشیه سمت راست خودروی خود نگاه کنید تا بتوانید مسیر عبوری خود را به خوبی تشخیص دهید؛ پس از گذشتن خودروی روبه‌رویی به جاده نگاه کنید.

هیچ وسیله‌ای را درون خودرو به حال خود رها نکنید

از یاد نبرید وسایلی که در فضای خودرو قرار دارند، اگر به خوبی مهار نشده باشند، در صورت ترمز ناگهانی می‌تواند به هر سو پرت شود. اگر این وسایل محکم باشند به راحتی می‌توانند باعث آسیب سرنشینان خودرو به‌ویژه کودکان شوند؛ حتما اسباب‌بازی‌های کودکان که از استحکام بالایی برخوردار هستند را در صندوق عقب خودرو قرار دهید و مواردی چون لیوان‌های فلزی و یا شیشه و فلاکس چای را پس از مصرف در صندوق عقب خودرو نگهداری کنید. به هیچ عنوان راننده نباید در کنار پا‌های خود وسیله‌ای هر چند کوچک قرار دهد؛ چرا که در طول مسیر ممکن است وسیله مذکور بین پدال ترمز و کف خودرو گیر کند و این امر به تنهایی باعث به وجودآمدن فاجعه‌ای بسیار بزرگ می‌شود. وسایلی همچون چمدان‌ها، کالسکه‌ها و دیگر لوازم ضروری سفر را در صندوق عقب خودرو قرار دهید و در صورت پربودن صندوق عقب آنها را روی صندلی عقب به خوبی مهار کنید تا بعد از یک ترمز ناگهانی وسایل به سمت شما و یا سرنشینان عقب خودرو پرتاب نشود.

هنگام رانندگی حواس‌تان به خودرو‌های اطرافتان باشد

برخی از تصادفات ایجادشده در جاده‌ها به خاطر رانندگانی است که بدون هیچ‌گونه هشداری تغییر مسیر می‌دهند. اگر می‌خواهید با چنین خودروهایی تصادف نکنید، قبل از سبقت‌گرفتن از آنها فاصله عرضی را رعایت کنید. البته کمی دقت می‌تواند مشخص‌کننده رانندگی سالم یا ناسالم طرف مقابل نیز باشد. در هر صورت سعی کنید علاوه بر کنترل رانندگی خود حتما مراقب راننده‌های عبوری در مسیر خود نیز باشید.

رعایت فاصله قانونی با خودروی جلویی

به طور معمول برای هر ۱۵ کیلومتر سرعتی که در جاده دارید، باید به اندازه یک خودرو با خودروی جلویی فاصله داشته باشید تا در صورت ترمز ناگهانی فرصت کافی برای توقف بدون برخورد با خودروی جلویی را داشته باشید. البته این میزان فاصله برای روز‌های خشک سال در نظر گرفته شده است؛ با این تفاسیر در روز‌های بارانی و حتی در جاده‌های یخ‌زده شاید به بیش از دو تا سه برابر این فاصله برای کنترل بدون برخورد با خودروی جلویی نیاز داشته باشید.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری