{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 274349

در فصل بهار سال سال گذشته، حدود ٦٨ درصد خانوارهای کشور که معادل ۱۶ میلیون و ۹۰۱ هزار و ۸۶ خانوار هستند، حداقل یک سفر داشته‌اند که نسبت به بهار ١٣٩٥ به میزان ۲۳.۷۸ درصد افزایش داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین، بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، طرح آمارگیری از گردشگران ملی یکی از طرح‌های مرکز آمار ایران است که با هدف تهیه آمار و اطلاعات مربوط به سفرهای گردشگری خانوارهای کشور، برای بررسی‌های اقتصادی و تصمیم‌گیری مدیران و برنامه‌ریزان در حوزه گردشگری، توسط مرکز آمار ایران به اجرا در می‌آید.

در این طرح با مراجعه به خانوارهای نمونه، اطلاعاتی در مورد ویژگی‌های سفر از جمله تعداد سفر، نوع سفر (با اقامت شبانه و بدون اقامت شبان)، هدف اصلی سفر، شیوه سفر، نوع اقامتگاه گردشگران، نوع وسیله نقلیه مورد استفاده، تعداد شب اقامت و هزینه‌های سفر و همچنین اطلاعاتی در مورد ویژگی‌های اجتماعی اعضای خانوار مانند سن، ‌جنس، وضع سواد و وضع اشتغال جمع‌آوری می‌شود.

نتایج این طرح آماری درفصل بهار سال ١٣٩٦ نشان می‌دهد، در فصل بهار سال ١٣٩٦، حدود ٦٨ درصد خانوارهای کشور که معادل ١٦٩٠١٠٨٦ خانوار هستند، حداقل یک سفر داشته‌اند که نسبت به بهار ١٣٩٥ به میزان ۲۳.۷۸ درصد افزایش داشته است.

در بهار سال ١٣٩٦، تعداد ۱۰۳ میلیون و ۳۵۶ هزار و ۳۴۴ سفر انجام شده است که نسبت به بهار ١٣٩٥ به میزان ۳۵.۸۲ درصد افزایش داشته است.

تعداد سفرهای داخلی در فصل بهار، ۱۰۲ میلیون و ۵۹۳ هزار و ۹۳۲ سفر بوده که ٤٧ درصد از سفرهای داخلی فصل بهار سال گذشته، با اقامت شبانه و ٥٣ درصد بدون اقامت شبانه بوده است.

بیش‌ترین سفرهای با اقامت شبانه فصل بهار در سال ١٣٩٦، با هدف دیدار دوستان و بستگان (٥٦ درصد)، گردش و تفریح (٢٦ درصد) و زیارت و درمان (هر یک ٨ درصد) انجام پذیرفته است. سفرهای با اهداف فوق در مجموع ٩٦ درصد از سفرها را تشکیل داده است. حدود ٤ درصد از سفرها در فصل بهار با اهدافی نظیر آموزش، خرید و کسب و کار انجام شده است.

در فصل بهار سال ١٣٩٦، ٣٣ درصد از سفرهای بدون اقامت شبانه با هدف گردش و تفریح، ٣٠ درصد با هدف دیدار دوستان و بستگان، ١٨ درصد با هدف درمان و ٥ درصد با هدف زیارت انجام شده است. ١٤ درصد سفرهای بدون اقامت شبانه، با اهدافی نظیر آموزش، خرید و کسب و کار انجام شده است.

اقامتگاه اصلی مورد استفاده در سفرهای داخلی با اقامت شبانه خانوارها در فصل بهار سال ١٣٩٦، خانه بستگان و آشنایان با ٧٢ درصد، ویلا و آپارتمان اجاره‌ای با ٩ درصد، ویلا و آپارتمان شخصی با ٦ درصد، اقامتگاه عمومی با ٤ درصد، اقامتگاه سازمانی و چادر و کمپ شخصی هر یک با ٣ درصد و سایر اقامتگاه‌ها با ٢ درصد بوده است.

١٠ استان خراسان رضوی، مازندران، تهران، گیلان، فارس، اصفهان، خوزستان، هرمزگان، آذربایجان شرقی و کرمان مقصد بیشترین سفرهای با اقامت شبانه در فصل بهار ١٣٩٦ بوده‌اند.

١٠ استان گیلان، مازندران، کرمانشاه، فارس، تهران، اصفهان، گلستان، خراسان رضوی، خوزستان و کرمان مقصد بیشترین سفرهای بدون اقامت شبانه در بهار ١٣٩٦ بوده‌اند.

١٠ شهرستان مهم گردشگرپذیر کشور در بهار سال ١٣٩٦، شامل تهران، مشهد، رشت، شیراز، اصفهان، قم، کرمانشاه، قزوین، تبریز و بندرانزلی بوده است که دارای بیش‌ترین تعداد سفر بوده‌اند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری