{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}

معاون تحقیقات کنترل و گواهی نهال موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال کشور در گفت‌و‌گو با اقتصاد آنلاین خبر داد:

معاون تحقیقات کنترل و گواهی نهال موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال کشور با اشاره به آغاز فصل جا به جایی نهال، گفت: امسال بیش از ۴۰ میلیون نهال، شناسه دریافت کردند.

اقتصاد آنلاین- سپیده قاسمی؛ عبدالرضا کاوند با تاکید بر اینکه برای همگی این نهال ها گواهی بهداشت نیز صادر شده است، افزود: پیش از صدور شناسه دریافت گواهی بهداشت برای نهال اجباری است و تمام این نهال ها قبل از شناسه دار شدن گواهی بهداشت را نیز از سازمان حفظ نباتات کشور دریافت کرده اند.

وی ادامه داد: دریافت گواهی بهداشت و شناسه به معنی تضمین اصالت و سلامت نهال است و باغداران می توانند با اطمینان از کیفیت و سلامت، این نهال را خریداری کنند.

کاوند تعداد نهالستان های مجوز دار در سطح کشور را 300 واحد عنوان کرد و گفت: باغداران نهال های مورد نیاز خود را فقط از این نهالستان ها تهیه کنند تا مشکلات احتمالی آینده را به حداقل برسانند.

وی ادامه داد: آلودگی باغات به آفات و بیماری ها، تولید محصول بی کیفیت، کوتاه شدن عمر درختان و در نتیجه زیان اقتصادی بالا از مشکلاتی است که استفاده از نهال نامرغوب به همراه دارد.

کاوند با بیان اینکه احداث باغ یک سرمایه گذاری بلندمدت است، افزود: باغدار با احداث باغ ارقام هسته دار 12-10 سال، نهال دانه دار 25 سال سرمایه گذاری می کنند که این امر اهمیت استفاده از نهال مرغوب را افزایش می دهد.

معاون تحقیقات کنترل و گواهی نهال درباره نحوه اطلاع باغداران از آدرس نهالستان های مجوزدار در استان های محل اقامت خود، گفت: باغداران می توانند با مراجعه به سایت موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال کشور و یا مراکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان محل اقامت خود از لیست نهالستان های مجوز دار مطلع شوند.

کاوند با تاکید بر اینکه در صورت نامرغوب بودن نهال امکان پیگیری حقوقی برای باغداران فراهم شده است، گفت: باغدارانی که نهال مورد نیاز خود را از نهالستان های مجوز دار تهیه می کنند در صورت نارضایتی از مرغوبیت آن می توانند از طریق مراجعه قانون اقدام به دریافت خسارات کنند.

وی تاکید کرد: برای فراهم شدن امکان اقدام قانونی لازم است باغداران نسبت به  صدور گواهی بهداشت برای نهال  و شناسه دار بودن نهال اطمینان حاصل کنند و حتما در هنگام خرید فاکتور فروش را از نهالستان ها طلب کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، در حال حاضر اطلاعات تمام تولیدکنندگان نهال اعم از آدرس و نوع تولید به تکفیک پایه و رقم در سامانه اطلاع رسانی موسسه ثبت و گواهی نهال و بذر کشور به آدرس اینترنتی www.spcri.ir دردسترس باغداران قرار دارد.

ارسال نظر