{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 361029

معاون مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی گفت: ملخ‌های مهاجم صحرایی بیش از یک میلیون هکتار از اراضی زراعی، باغی و طبیعی کشور در ۱۰ استان کشور را درگیر و آلوده کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمدچالاکی روز چهارشنبه در نشست ستاد بحران استان ایلام با محوریت حمله ملخ‌های صحرایی به ناحیه مرزی شهرستان دهلران اظهار داشت: تاکنون ۶۵۰ هزار هکتار از این گستره مبارزه با آفات انجام شده و مبارزه در سطح ۳۵۰ هزار هکتار باقی مانده است.

وی با بیان اینکه مبارزه با افت ملخ صحرایی و ورود موج‌های جدید این آفت تا مردادماه ادامه دارد، یادآور شد: تاکنون ۱۶۰ مورد ریزش و ورود موج‌های متناوب ملخ از سمت بیابان‌های عربستان، عمان و یمن به استان‌های مختلف کشور گزارش و تأیید و مبارزه شده و در این حوزه ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای مبارزه با ملخ‌ها تاکنون هزینه شده و ۶۰ دستگاه ماشین سم پاش کشور در مناطق آلوده مستقر و مشغول مبارزه با ملخ‌های مهاجم است.

وی یادآور شد: هم اکنون نیز استان ایلام از سوی بیابان‌های کویت و به ویژه عراق مورد حمله پوره‌های نابالغ ملخ در حوزه آبریز رودخانه میمه در نوار مرزی دهلران گزارش و تأیید شده است و طبق بررسی‌ها گستره پنج هزار هکتار از نوار مرزی دهلران از طرف بیابان‌های عراق درگیر این آفت شده است.

چالاکی افزود: طبق بررسی‌های فائو جمعیت این ملخ‌ها در عربستان به وضعیت بحران رسید و زمستان سال گذشته فائو هشدارهای لازم برای احتمال ورود ملخ‌ها به ایران داده شد و سازمان حفظ نباتات و بدنه وزارت جهاد کشاورزی آماده مبارزه با ملخ بود اما وقوع سیلاب‌های بهاری برنامه‌های مبارزه با افت ملخ را تحت شعاع قرار داد و با این وجود وزارت جهاد کشاورزی با اقدام جهادی تمام تلاش‌های خود برای کنترل و مهار این ملخ‌های ویران گر به کار بست.

وی با بیان اینکه امکانات، تجهیرات و اعتبارات وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات اندک است، گفت: اعتراض‌ها به فائو در خصوص بی تفاوتی کشور عربستان نسبت به عدم مهار این آفات ابلاغ شده چرا که در مبدا با این ملخ‌ها قبل از تخم ریزی مبارزه شود.

طبق گزارش‌های فائو ۲۹ میلیون کیلومتر از ۵۶ کشور دنیا همه ساله درگیر افت ملخ مهاجم صحرایی هستند. فائو برای مبارزه با این آفت مخرب و ضرر رسان سه کمیسیون متشکل از کشورهای درگیر تشکیل داده و ایران نیز یکی از اعضای قدیمی این کمیسیون‌ها است.

فائو به صورت آن لاین جهت حرکت و میزان زاد و ولد و خسارات و سایر اطلاعات مربوط به این ملخ‌ها را رصد و به کشورهای درگیر ارسال می‌کند و در این رستا اعتباراتی را برای مبارزه با این ملخ‌ها به کشورهای درگیر می‌دهد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری