{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 345538

دبیر ستاد تنظیم بازار با بیان اینکه واردات و عرضه گوشت قرمز ارزان و نصف‌قیمت متوقف شده است گفت: از این به بعد گوشت قرمز با ارز نیمایی وارد و قیمت این محصول در بازار توسط عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار اظهار کرد: گوشت قرمزی که (تا روزهای گذشته) در بازار عرضه می‌شد با ارز 4200تومانی به کشور وارد شده و قیمت آن ارزان بود اما از این پس گوشت قرمز با ارز نیمایی به کشور وارد و توزیع می‌شود.

وی افزود: ایران خود تولیدکننده گوشت قرمز است و حدود 90 درصد نیاز کشور را تولید و تنها 10 درصد آن را وارد می‌کند و مشکلی برای تأمین گوشت قرمز در کشور وجود ندارد.

دبیر ستاد تنظیم بازار با بیان اینکه تعداد دام تولیدی در کشور زیاد و وضعیت مراتع نیز برای چرای دام مناسب است ادامه داد: دامداران نیز دام خود را نگه داشته‌اند که پروار شود و وضعیت گوشت قرمز در کشور مناسب است و تنها 10 درصد کسری مورد نیاز از خارج تأمین می‌شود.

عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت گوشت قرمز است

قبادی در پاسخ به اینکه آیا واردات گوشت قرمز توسط دولت و نظارت بر روند عرضه گوشت قرمز در بازار نیز منتفی شده است، گفت: در زمانی که گوشت قرمز با ارز 4200تومانی وارد می‌شد تنها 10 تا 20 درصد آن توسط شرکت پشیبانی امور دام وارد و مابقی توسط تجار و بازرگانان بخش خصوصی وارد می‌شد، اما دیگر از آن فضایی که گوشت به‌نصف‌قیمت عرضه و در فروشگاهها صف ایجاد شود، فاصله گرفته‌ایم و عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت گوشت قرمز است.

وی در پاسخ به اینکه قیمت گوشت قرمز شقه گوسفندی در بازار چقدر است، اظهار داشت: گوشت به‌وفور در بازار وجود دارد و قیمت آن در قصابی و توسط عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و نحوه تعیین قیمت آن مانند سایر کالاها نظیر چای و شیرینی است.

قبادی یادآور شد که در یک مقطعی بازار گوشت قرمز به مشکل خورده بود و دولت به همین خاطر مداخله کرد اما در شرایط فعلی بازار خود را تنظیم می‌کند.

بنابراین گزارش، پیش از این قیمت هرکیلوگرم گوشت گوسفندی وارداتی تنظیم‌بازاری به‌قیمت 37 هزار تومان  به‌فروش می‌رسید و قیمت این محصول در بازار آزاد حدود 85 تا 100 هزار تومان بود. قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز تا سال 96 در بازار (آزاد) حدود 37  تا 50 هزار تومان بود.

ارسال نظر

 • رضا
  ۰ ۰

  مردم تقاضاشون بالا رفته که قیمت کشیده بالا؟؟؟؟

 • جمال
  ۰ ۰

  برپدرومادرتان لعنت که این همه قشر ضعیف را به شکل های مختلف در فشار ومنگنه قرار می دهید ، خدا ازتان نگذرد

 • خادمی
  ۰ ۰

  دامدار وعشایر تمام لوازم وقلم وکاغذ بچه اش را با ارز ازاد تهیه می کند از مسولین باید پرسید چرا گوشت تولیدی این قشر زحمتکش که۴۰درصد خدمات ‌دولتی را دریافت می کنندباید با گوشت ۴۲۰۰ تومانی رقابت کنند؟ ایا این سیاست عادلانه است؟ این سیاست موجب می شود تاصاحبان فکر تولید گوشت از بازار حذف ودر اینده کشور با کمبود بیشتر مواجه شود