{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 326097

در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین عنوان شد:

مدیر اجرایی اتحادیه کارخانه‌های چای شمال گفت: واردات چای در ۸ ماهه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳.۶ درصد افزایش داشته است.

اقتصادآنلاین - سپیده قاسمی؛ محمدصادق حسنی در گفت و گو با اقتصادآنلاین با بیان اینکه حجم واردات چای خارجی به کشور در سالجاری به 37000 تن رسیده است، اظهار کرد: سال گذشته رقم واردات چای خارجی به کشور 35000 تن بود.

وی ادامه داد: هم اکنون از 11 کشور جهان چای وارد کشور می‌شود که بزرگترین آن‌ها هند است.

حسنی میزان واردات چای از هند را 18000 تن عنوان کرد.

وی درباره آخرین آمار صادرات چای از کشور نیز گفت: در8 ماه نخست سالجاری 12500 تن چای از کشور صادر شده است.

به گفته حسنی؛ نکته جالب این است که در این بازه زمانی بیشترین صادرات چای ما نیز به کشور هند بوده است.

وی میزان صادرات چای به هند را 2600 تن اعلام کرد.

حسنی در پاسخ به این پرسش که شایعاتی درباره احتمال ورود چای صادراتی داخلی به کشور با نام چای خارجی وجود دارد، گفت: هر چند بزرگترین صادر کننده چای به کشور ما هند و بزرگتر مشتری ما نیز همین کشور است، اما احتمال ورود چای صادراتی داخلی به کشور با نام چای خارجی وجود ندارد.

مدیر اجرایی اتحادیه کارخانه‌های چای شمال توضیح داد: شکل ظاهری چای ایرانی با هندی بسیار متفاوت بوده و قابل تشخیص است، ضمن اینکه چای ایرانی در مقابل چای هندی از قیمت کمتری برخوردار است و این کشور با هدف صادرات به سایر کشورها چای را از ما می‌خرد.

حسنی در پایان با تاکید بر اینکه 70 درصد چای تولیدی در داخل کشور مصرف می‌شود، گفت: در حال حاضر چای موجود در کشور کافی است و روزهای بدون نوسانان را در بازار چای کشور تجربه می‌کنیم.

ارسال نظر