{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 309950

در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین عنوان شد؛

عضو شورای ملی زعفران از افزایش ۲ برابری سطح زیر کشت زعفران در کشور افغانستان در پی رشد قاچاق پیاز این محصول از کشور خبر داد.

اقتصادآنلاین - سپیده قاسمی؛ علی حسینی در گفت و گو با اقتصادآنلاین با بیان اینکه افغانستان با سرعت درحال توسعه کشت زعفران است، اظهار کرد: پیش بینی می‌شود میزان تولید زعفران این کشور از 4 تن در سال گذشته به 8 تن در سالجاری افزایش پیدا کند.

وی اغماض وزارت جهادکشاورزی، ستاد مبارزه با قاچاق و نیروی انتظامی را دلایل هموار شدن راه قاچاق پیاز زعفران از کشور توسط افغان‌ها دانست.

حسینی شهر تربت حیدریه را کانون قاچاق پیاز زعفران از کشور عنوان کرد و افزود: در کنار جاده‌های شرقی این شهر تعداد زیادی وانت را می‌توان دید که اقدام به فروش آزادانه این محصول با ارزش به افغان‌ها می‌کنند.

وی اضافه کرد: مقصد پیازهای زعفران خریداری شده مشخص است و جاده‌ای که از شهر تربت حیدریه به سوی کشور افغانستان می‌رود به راحتی قابل رصد است و می‌توان کالاهای که در آن جابه جا می‌شود را بازرسی کرد.

این عضو شورای ملی زعفران نسبت به نتایج ادامه بی توجهی به رشد قاچاق پیاز زعفران هشدار داد و گفت: در حال حاضر کشور ژاپن، اتحادیه اروپا و امریکا نیز از توسعه کشت زعفران در افغانستان حمایت می‌کنند و هر اتفاق پیش بینی نشده مانند هجوم یه آفت می‌تواند ما را در میدان رقابت از آن‌ها عقب بیندازد.

حسینی از طرح استراتژیک دولت‌های کشورهای آذربایجان و قزاقستان به توسعه کشت زعفران در همسایگی ما خبر داد که می‌تواند در آینده تهدیدهای جدیدی برای ما در بازارجهانی باشند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری