{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 309491

یک مسئول وزارت جهاد کشاورزی:

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: با تمهیدات دولت طی سال های اخیر، کشور از واردات گندم بی نیاز شده و رقم آن به صفر رسیده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، اسماعیل اسفندیاری پور روز دوشنبه در دومین نشست کشت پایش فنی زراعت در قزوین با اشاره به خودکفایی کشور در تولید گندم،افزود: در سال 90 بیش از 2 میلیارد و 600 میلیون دلار گندم وارد کشور شد که با برنامه ریز ی و افزایش راندمان تولید این رقم اکنون به صفر رسیده است. 
وی اظهار داشت: در سال زراعی جاری بیش از پنج میلیون و 800 هزارهکتار از اراضی کشاورزی به زیر کشت گندم خواهد رفت که از این حدود 2 میلیون هکتار گندم آبی و بیش از سه میلیون و 800 هزار هکتار گندم دیم است. 
این مسئول گفت: با استفاده از روش های فناورانه و اصلاح بذر طی پنج سال گذشته روند خود اتکایی گندم از 68 درصد طی سال های 90 تا 92 اکنون به 100 درصد رسیده است و همه نیاز کامل کشور از تولید داخلی تامین شده است. 
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی افزود: یکی از پروژه های مهم در بهبود تولید گندم در اراضی دیم پروژه مشترک ایران سیمیت و ایکاردا است که با افزایش راندمان، تولید کشاورزی را در این بخش اقتصادی خواهد کرد که توسعه کشاورزی حفاظتی را در دستور کار قرار داده است. 
اسفندیاری پور گفت: با اجرای این طرح عملکرد تولید گندم در اراضی دیم طی پنج سال حدود 25 درصد و در اراضی آبی حدود 30 درصد افزایش می یابد. 

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری