{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 299956

از سوی تولیدکننده شیر و شیرخشک مطرح شد؛

رئیس انجمن صنفی گاوداران گفت: در حالی که با مازاد تولید شیر خشک رو به رو هستیم انجمن صنایع لبنی در نامه‌ای به وزیر صنعت با هدف بهره مندی از سودهای کلان حاصل از تفاوت نرخ ارز دولتی و بازار آزاد، خواستار واردات ۲۵ هزار تن شیرخشک به کشور شده اند.

اقتصادآنلاین - سپیده قاسمی؛ سید احمد مقدسی امروز در نشست خبری با بیان اینکه حرکت این انجمن برای تامین منافع خود بسیار حساب شده است اظهار کرد: این انجمن با افراد همسوی خود جریانی را دنبال می کنند که در نهایت موجب واردات شیرخشک خواهد شد، در حالی که ما در تولید این محصول با مازاد نیز رو به رو هستیم.

وی یادآور شد: تولید شیر خام در کشور از سال ۹۲ با رشد 3 میلیون تنی، از ۸ میلیون تن به ۱۱ میلیون تن رسیده و همزمان با آن نیز تولید شیرخشک افزایش یافته است.

مقدسی با اشاره به ممنوعیت واردات شیر خشک، گفت: با توجه به مازاد تولید شیرخشک مباحث مطرح شده درباره کمبود این محصول بی اساس و تصمیم به ممنوعیت صادرات و اصرار بر واردات آن قابل پذیرش نیست.

وی تاکید کرد: ممنوعیت صادرات تنها موجب از دست رفتن بازارهای صادراتی می شود که برای بدست آوردن آن ها  وقت و هزینه زیادی صرف شده است.

رئیس انجمن صنفی گاوداران ایران با بیان اینکه در صورت بی توجهی به نتایج این تصمیم بر تولید داخل به دیوان عدالت اداری اعتراض خواهیم کرد، افزود: هم اکنون وزارت جهاد کشاورزی پیگیری لغو این ممنوعیت است اما اگر به نتیجه نرسد ما مجبور به اقدام قضایی خواهیم شد.

 وی تاکید کرد: در سال های گذشته کارخانه های لبنی به شکل واسط عمل می کردند و شیر را از گاودار می خریدند و آن را به کارخانجات شیرخشک می دادند اما، با افزایش نرخ ارز و بهبود بازار حالا امکان صادرات شیرخشک بدون حمایت دولت و یارانه امکان پذیر و کارخانه های لبنی از این زنجیره حذف شده اند که این امر به مذاق صنایع لبنی خوش نیامده است.

مقدسی یادآور شد: تا تیرماه سالجاری کارخانه های لبنی با تسلطی که بر دامداران داشتند بین ۳ تا ۴ ماه پول آن ها را با تأخیر پرداخت می‌کردند اما، با ارتباط مستقیم کارخانه های شیرخشک و دامداران، دیگر کارخانه های لبنی نمی‌توانند ما و تولید کنندگان شیر خشک را کنترل کنند.

رئیس انجمن صنفی گاوداران از آغاز بازی جدیدی با نقش آفرینی صنایع لبنی و کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت ابتدا صادرات شیرخشک را ممنوع و سپس برای واردات آن درخواست ارز گروه یک کرد و مستندات نشان می دهد این بازی جدید با خواست صنایع لبنی به راه افتاده است.

مقدسی از ارسال نامه توسط دبیر انجمن صنایع لبنی کشور به شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

وی گفت: در این نامه صنایع لبنی خواستار واردات ۲۵ هزار تن شیرخشک به کشور شده است این در حالی است که ما بی نیاز از واردات هستیم و مازاد نیز داریم.

مقدسی آزادسازی واردات ، تخصیص ارز دولتی 4200 تومانی به این محصول را موافقت وزارت صنعت با خواست صنایع لبنی تعبیر کرد.

رئیس انجمن صنفی گاوداران ایران اظهار کرد: در حالی تمام این اتفاقات افتاده است که وزارت جهاد کشاورزی تقریبا از آن بی خبر است.

ذخیره 8 هزار تن شیرخشک در کشور 

در ادامه این نشست سیاوش سلیمی، دبیر انجمن تولید کنندگان شیرخشک صنعتی، با بیان اینکه ۸ هزار تن شیرخشک در انبارهای تعاون روستایی ذخیره شده است، اظهار کرد: این میزان ذخیره تا پایان سال پاسخگوی نیاز کشور است و کمبودی نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: سال گذشته ۳۰ هزار تن شیرخشک از کشور صادر شد که ارزش آن ۷۰ میلیون دلار بود، امسال نیز قبل از ممنوعیت تا پایان مرداد ماه ۱۰ هزار تن از این محصول به ارزش ۲۰ میلیون دلار صادر شد.

سلیمی در بخش دیگری از سخنان کاهش تولید را مربوط به فصل دانست و گفت: در این فصل تولید شیر خام بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش پیدا می کند و این مساله بسیار طبیعی است و دلیلی برای نگرانی از کمبود نیست.

وی با انتقاد از اقدامات اخیر صنایع لبنی تأکید کرد: کارخانجات لبنی در ۵ ماهه ابتدای سال ۱۴۰ هزار تن فرآورده لبنی صادر کرده اند و این امر نشان می دهد ادعای مطرح شده از سوی آن ها درباره کمبود شیر صحت ندارد.

دبیر انجمن تولید کنندگان شیرخشک صنعتی درادامه با تاکید بر اینکه ظرفیت تولید شیرخشک در کشور روزانه ۲۵۰۰ تن است، افزود: روزانه در کشور ۳۰ هزار تن شیر تولید می شود که از این میزان ۸ درصد آن را کارخانه های شیرخشک فرآوری می کنند و به کارخانجات لبنی می فروشند.

سلیمی باردیگر بر بی نیازی کشور به واردات و لزوم صادرات با توجه به ظرفیت و مازاد تولید تاکید کرد.

وی در پایان قیمت شیرخشک در واحدهای تولیدی را بین ۱۶ تا ۱۷ هزار تومان و قیمت پایه ای که سازمان مرکزی تعاون روستایی برای عرضه در بورس در نظر گرفته است را  ۱۳ هزار تومان عنوان کرد.

WhatsApp Image 2018-09-12 at 04.19.11

ارسال نظر