{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 292063

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام گفت: بخش زیادی از افزایش قیمت مرغ به دلیل افزایش جهانی قیمت خوراک دام است.

اقتصادآنلاین - سپیده قاسمی؛ مرتضی رضایی امروز در آیین آغاز به کار چهارمین نمایشگاه ملی خوراک دام، طیور و آبزیان که در بوستان گفت وگو در حال برگزاری است، اظهار کرد: مصرف سالانه خوراک دام در کشور ۷۵ میلیون تن است که کمتر از ۱۰ میلیون تن آن وارد می شود.

وی ادامه داد: بیشترین واردات نهاده‌ها مربوط به دانه سویا و ذرت که به دلیل آب‌بری بالایی که دارند به عنوان آب مجازی وارد می‌شوند که فشار آبی برای تأمین نهاده و تولید دام و طیور نداشته باشیم.

رضایی با بیان اینکه ظرفیت تولید خوراک دام صنعتی کشور ۲۰ میلیون تن است، افزود: هم اکنون تنها 50 درصد این صنعت فعال است.

 وی در ادامه با تاکید بر لزوم استفاده از خوراک دام و طیور و آبزیان آماده گفت: با توجه به مباحث فنی و علمی به تولیدکنندگان توصیه می‌شود از خوراک آماده استفاده کنند؛ چراکه علاوه بر بهبود بهره وری و سلامت تولیدات نیز تامین می شود.

رضایی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه در کشور ما ضریب تبدیل خوراک طیور پایین است، افزود: یکی از دلایل آن استقبال مردم از مرغ درشت است، چراکه تولیدکننده برای تولید مرغ درشت و سنگین ضریب تبدیلش کاهش می یابد، ضمن اینکه مرغ درشت تر دورریز بیشتری دارد.

وی همچنین در مورد افزایش قیمت مرغ به مرز ۱۱ هزار تومان در هر کیلوگرم در بازار گفت: این قیمت فقط مربوط به بازار نیست بلکه ناشی از تغییرات قیمتی  نهاده‌ها است و اینکه قیمت‌های جهانی خوراک طیور افزایش پیدا کرده است، بنابراین قیمت مرغ از این موضوع تبعیت می‌کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام همچنین در مورد وضعیت بازار تخم‌مرغ نیز اظهار کرد: به دلیل شیوع آنفلوآنزای پرندگان در سال گذشته با مشکلاتی برای تامین نیاز تخم مرغ روبه رو بوده ایم و امسال سعی داریم با افزایش جوجه ریزی تولید تخم‌مرغ را به اندازه نیاز داخل برسانیم اما، در صورت کسری برای تعادل قیمت از طریق واردات تأمین می‌کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین، چهارمین نمایشگاه خوراک دام، طیور و آبزیان با عنوان فیدکس‌پو از امروز تا ۲۲ مرداد با حضور نمایندگان ۲۸ کشور خارجی ازجمله آلمان، اسپانیا، انگلستان، برزیل، چین، ترکیه، روسیه، دانمارک، فرانسه،‌ ژاپن، کانادا و کره جنوبی و سایر کشورها در حال برگزاری شد.

ارسال نظر