کد خبر 356660

بزرگترین اشتباه‌های برندها در اینستاگرام کدام است؟

اگر امروزه شما در حال مدیریت یک کسب وکار هستید، بدون تردید از اهمیت داشتن جلوه معتبر و جذاب در شبکه های اجتماعی آگاهید. در این میان تفاوت چندانی میان نوع کسب وکار شما وجود ندارد.

از یک فرد تاثیرگذار علاقه مند به جلب نظر اسپانسرها گرفته تا برندی معتبر در جست وجوی موفقیت در شبکه های اجتماعی، در هر صورت شما باید تا جای ممکن در شبکه های اجتماعی فعالیت تاثیرگذار داشته باشید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرصت امروز، هنگام صحبت از شبکه های اجتماعی نام اینستاگرام بیش از سایر پلتفرم ها خودنمایی می کند. درست به همین دلیل نیز اغلب برندها حضور فعالی در اینستاگرام دارند.

اشتباه بازاریابی تبلیغات اینستاگرام

اینستاگرام در آغاز پلتفرمی ساده برای اشتراک گذاری فرمت تصویر بود. با این حال اکنون بدل به راهکاری کاملا حرفه ای برای برندها به منظور ایجاد ارتباط با مشتریان بالقوه است. به راستی چرا اغلب برندها اینستاگرام را در میان انتخاب های نخست خود قرار می دهند؟ پاسخ این پرسش به صورت کوتاه در دو نکته نهفته است؛ نخست توانایی های بصری اینستاگرام (اشتراک گذاری فرمت های تصویری گوناگون) و دوم سهولت بارگذاری پست در آن باید مدنظر قرار گیرد.

بدون تردید اینستاگرام یکی از بهترین فضاها برای بازاریابی و تبلیغات است. با این حال بیان چنین نکته ای به معنای موفقیت خود به خودی برندها نیست. در حقیقت، بسیاری از برندها دچار اشتباه های بسیار هولناکی در زمینه بازاریابی و تبلیغات اینستاگرامی می شوند. گاهی اوقات چنین اشتباهاتی هزینه های بسیار سنگینی برای شرکت ها در پی دارد. در این مقاله هدف اصلی من بررسی پنج اشتباه بزرگ بازاریابی و تبلیغاتی در اینستاگرام است. امیدوارم با بررسی این موارد میزان خطای برندها کاهش یابد.

1. نداشتن پروفایل کسب و کار

فرض کنیم شرکت شما به تازگی پروژه ای در زمینه حیوانات خانگی را شروع کرده است. شاید هم مهارت تان در زمینه ساخت شمع های زیبا را بدل به استارتاپی نوپا کرده اید. به این ترتیب با راه اندازی یک حساب اینستاگرامی شروع به بارگذاری تصاویر محصولات تان خواهید کرد. در ابتدای کار مشتریان عمده ما خانواده و جمع دوستان است. با این حال چنین جمعی برای مدیریت مالی یک کسب وکار واقعی هرگز کافی نیست. به همین دلیل باید به سراغ توسعه هرچه سریع تر کسب وکارمان برویم. متاسفانه چنین کاری بدون تغییر حساب شخصی مان به حالت کسب وکار (Business) امکان پذیر نیست.

نحوه تغییر اکانت به حالت کسب وکار بسیار راحت است. ابتدا باید به بخش Edit Profile برویم. نکته مهم در این میان ضرورت ثبت نام با اکانت کاربری فیس بوک است. در غیر این صورت امکانات حالت کسب وکار برای ما فعال نخواهد شد. سپس باید پل های ارتباطی کاربران با کسب وکارمان را تعیین کنیم. درج حداقل یک پل ارتباطی از میان شماره تماس، ایمیل و نشانی ضروری است. مزیت اصلی حالت کسب وکار، علاوه بر نمای معتبرتر نزد مخاطب، امکان استفاده از آمارهای دقیق فیس بوک به صورت رایگان است.

بدون تردید دلیل منطقی پشت ارزش 100میلیارد دلاری اینستاگرام نهفته است. این دلیل تاثیرگذاری بالای آن بر روی فعالیت شرکت های مختلف است. به این ترتیب در راستای موفقیت در بازاریابی و تبلیغات اینستاگرامی فعال سازی بخش کسب وکار اینستاگرام ضروری به نظر می رسد.

2. استفاده از هشتگ های اشتباه

شاید شما در اینستاگرام به طور مداوم پست بگذارید، تصاویرتان زیبا، چشم نواز و مناسب با ماهیت کسب وکارتان هم باشد. با این حال اگر از هشتگ های مناسب استفاده نکنیم، دسترسی مخاطب به محتوای مان بسیار دشوار خواهد شد. به این ترتیب در عمل بازگشت سرمایه گذاری ما بر روی اینستاگرام با چالش رو به رو می شود. اینجا ما با دو مشکل مواجه هستیم. در حالت نخست عدم استفاده از هرگونه هشتگ موجب ایجاد مشکل برای برندها می شود. از سوی دیگر، استفاده بیش از اندازه از هشتگ نیز در نوع خود دردسرساز است. چراکه مخاطب هدف ما در یافتن محتوای مان سردرگم می شود. به عبارت بهتر، استفاده از هشتگ های بسیار زیاد نیز خطر ناتوانی مخاطب هدف در دستیابی به محتوای مان را دارد.

اگر شما زمان کافی برای تحقیقات را ندارید، از بازار «هشتگ برای لایک» استفاده کنید. این ابزار بنابر نوع کسب وکار شما هشتگ های مناسب را پیشنهاد می کند. به این ترتیب حداقل در کوتاه مدت فرصت مناسبی برای جلب نظر مخاطب هدف تان خواهید داشت. توجه به اهمیت و تاثیرگذاری هشتگ ها در دنیای شبکه های اجتماعی ضروری است. این هشتگ ها کاربران را در راستای دسترسی به پست های مورد علاقه شان راهنمایی می کند. به این ترتیب در صورت ترکیب محتوای مان با هشتگ های نامناسب شانس برندمان را برای موفقیت در اینستاگرام کاهش می دهیم.

3. جذب فالوور به تنهایی

هنگامی که اینستاگرام نخستین روزهای تاسیس اش را سپری می کرد، امکان افزایش آهسته و آرام شمار فالوورها وجود داشت. به این ترتیب بسیاری از کسب وکارها در طول زمان موفق به جلب نظر شمار بالایی از کاربرهای اینستاگرامی شدند. اکنون شرایط با آن زمان بسیار متفاوت است. حضور شمار بالایی از مردم در اینستاگرام موجب دشواری برجسته سازی حضور برندها در آن شده است. اگر ما به راستی قصد موفقیت در دنیای تجارت اینستاگرامی را داریم، باید به فکر راهکارهای تازه ای باشیم. در این زمینه موسسه تحلیلی هکرنون توضیحات راهبردی دارد: «امروزه به دلیل توسعه اهمیت و دامنه کاربران شبکه های اجتماعی افراد متخصصی تحت عنوان کارشناس توسعه آنلاین به کمک برندها آمده اند. این کارشناس ها به کسب وکارهای مختلف در زمینه حضور موثرتر در شبکه های اجتماعی کمک می کنند. خوشبختانه چنین شیوه ای تاثیر انکارناپذیری بر روی صرفه جویی بازاریاب ها در زمان دارد. نکته مهم در این میان رقم عجیب و غریب تولید 95میلیون پست روزانه در اینستاگرام است. همچنین کاربران این پلتفرم روزانه 4.2میلیارد لایک ثبت می کنند. در این میان باید به یک امر بسیار مهم توجه داشت. اینستاگرام دیگر امکان استفاده از روبات های خودکار برای جمع آوری لایک و فالوور را فراهم نمی کند. به همین دلیل تقریبا دوران اکانت های فیک دارای چند میلیون فالوورها به پایان رسیده است.»

اگر شما هنوز هم از ابزارهای دریافت لایک و فالوور خودکار استفاده می کنید، در حال لطمه زدن به شهرت برندتان هستید. اکنون بهترین گزینه تغییر موضع از ابزارهای دریافت لایک و فالوور خودکار به ابزارهای کمکی در راستای دریافت اطلاعات مناسب پیرامون اکانت مان است. به این ترتیب بدون نیاز به ضربه به شهرت و اعتبار برندمان فرصت مناسب برای افزایش جذابیت های اکانت مان فراهم می شود.

اکانت هایی که به فعالیت طبیعی در اینستاگرام مشغول هستند، به طور معمول بیشتر از سایر اکانت ها از سوی سایر کارآفرینان، شرکت ها و افراد تاثیرگذار مورد توجه قرار می گیرند. دلیل آن نیز واضح است: چنین اکانت هایی به دنبال فعالیت تجاری پایدار هستند. متاسفانه ساخت اکانت های جعلی با فالوورهای بسیار پرشمار بدل به تفریحی برای برخی از افراد شده است. نگاه به چنین اکانت هایی به عنوان برندهای قاطع در زمینه بازاریابی و برندسازی اینستاگرامی امر بی نتیجه ای خواهد بود.

4. عدم استفاده از استوری

توجه داشته باشید، امروزه 86.6درصد از کاربران اینستاگرام محتوای مورد نظرشان را در بخش استوری قرار می دهند. بدون تردید این ترند مشهور هنوز هم اعتبار و محبوبیت خاصی نزد کاربران اینستاگرام دارد. به عنوان یک برند جویای نام در شبکه های اجتماعی استفاده مناسب از بخش استوری ضروری به نظر می رسد. بسیاری از برندها علاقه مند به استفاده از بخش استوری هستند. با این حال نحوه شروع کار را نمی دانند. بدون تردید استفاده نادرست از بخش استوری بسیار بدتر از عدم استفاده از آن خواهد بود. به راستی چرا بخش استوری تا این اندازه میان کاربران محبوبیت دارد؟ دلیل اصلی آن سهولت بارگذاری محتوا در آن در کنار بازدید سریع اش است. به این ترتیب در کمترین زمان ممکن استوری ما آماده مشاهده از سوی سایر کاربران خواهد بود. همچنین باید توجه داشت، فرمت استوری برای بارگذاری تصاویر و ویدئوهای مربوط به رویدادهای ناگهانی و در لحظه است. به این ترتیب نیازمند ویرایش سنگین محتوای اولیه نیست. همین امر برای برندهای بزرگ بدل به نوعی راه نجات شده است. به این ترتیب آنها بدون نیاز به باگذاری محتوای ویرایش شده، خوراک خبری مناسب پیدا می کنند.

5. عدم همکاری با افراد تاثیرگذار

در نهایت، هر برندی در اینستاگرام نیازمند همکاری با افراد تاثیرگذار است. شاید چنین کاری در ابتدا بسیار دشوار باشد. با این حال به محض شروع آن تاثیرش را بر روی کسب وکارتان مشاهده خواهید کرد. همکاری با افراد تاثیرگذار تاثیر انکارناپذیری بر روی موفقیت برندها در زمینه ایجاد ارتباط با کاربران دارد. بدون تردید همکاری با افراد تاثیرگذار نیازمند صرف مقدار قابل توجی هزینه است. توصیه من شروع همکاری با افراد تاثیرگذار محلی است. این کار فرصت مناسبی برای رشد پله به پله برندمان فراهم می کند. در مراحل بعد امکان توجه به افراد تاثیرگذار بزرگ تر وجود خواهد داشت. نکته مهم ایجاد حالت انعطاف در اکانت اینستاگرامی برندمان است. به این ترتیب اکانت مان امکان سازگاری با هر نوع فرد تاثیرگذاری را خواهد داشت. اشتباه بزرگ بسیاری از برندها همکاری با فرد تاثیرگذاری کاملا ناهماهنگ با ارزش های برندشان است. به این ترتیب مخاطب در عمل احساس مناسبی نسبت به محتوای تولیدی فرد تاثیرگذار مورد نظر نخواهد داشت. توجه به ماهیت فعالیت افراد تاثیرگذار برای انتخاب بهترین گزینه همکاری حرف اول را در موفقیت های بعدی هر برندی می زند.

توجه به یک نکته مهم در اینجا ضروری به نظر می رسد. به طور میانگین، 750 میلیون کاربر در ماه از اینستاگرام استفاده می کنند. به این ترتیب وقتی با افراد مناسب در این فضا همکاری کنیم، شانس جلب نظر مخاطب هدف برای برندمان افزایش چشمگیری خواهد یافت.

اکنون همه چیز به شما بستگی دارد

با پرهیز از اشتباهات این مقاله شما در مسیر بازاریابی و تبلیغات مناسب در اینستاگرام قدم برداشته اید. با این حال تمام اشتباه های برندها در اینستاگرام محدود به همین پنج مورد نیست، بنابراین در ادامه راه باید نسبت به یافتن اشتباهات بیشتر و پرهیز از آنها نیز هوشیار باشید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر