{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}

فرصت سرمایه گذاری این نوبت یک طرح انحصاری و بدون رقیب می باشد. ترمز ضد قفل یا ABS بازار بزرگی دارد و کل نیاز کشور از طریق واردات تامین می شود.

ترمز ضد قفل یا ای‌بی‌اس  یک سامانهٔ ایمنی برای ترمز در خودروها است که مانع قفل‌ماندن چرخ‌های اتوموبیل در هنگام ترمز گرفتن توسط راننده می‌شود. قفل نشدن ترمزها باعث می‌شود راننده بتواند حتی در حالی که پدال ترمز را تا آخرین حد فشرده است، بدون از دست دادن کنترل خودرو، موانع را با فرمان‌دادن دور بزند و از محدودهٔ خطر خارج شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دریک آنلاین، با توجه به به بازار گسترده داخل و همچنین عدم وجود تولیدکننده داخلی تولید ترمز ضدقفل یک فرصت سرمایه گذاری جذاب و بی رقیب محسوب می شود. برای آشنایی بیشتر با این طرح با ما همراه باشید.

معرفی محصولات تولیدی

اجزاء منفصله سیستم ترمز ضد قفل برای انواع محصولات تولید داخل

نوع و مشخصات محصول

محصولات تولید شده در این طرح شامل تولید بخشی از اجزاء مورد نیاز ترمز بوده و مجموعه مدولاتور ABS  نیز مونتاژ می گردد. اجزاء مختلف محصولات تولید شده شامل قسمتهای ذیل می باشد:

واحد کنترل الکترونیکی یا (ECU(Electronic Control Unit

واحد کنترل هیدرولیکی یا (HCU (Hydraulic Control Unit

همچنین تولید پمپ ، سیلندر اصلی ، سلونوئیدها ، اکومولاتورها ، حسگرهای سرعت از دیگر محصولات طرح می باشد.

هدف از اجرای طرح

بومی سازی تولید اجزای ترمز ABS همراه با انتقال تکنولوژی و دانش فنی، همچنین افزایش عمق ساخت داخل بمنظور کاهش قیمت تمام شده مجموعه ترمز ABS به منظور رفع نیاز داخل می باشد.

مکانیسم عمل دستگاه

  • حسگرهای سرعت با تشخیص سرعت چرخها ، اطلاعات لازم را به شکل سیگنال به ECU ترمز ABS ارسال می کند.

ECU-  با محاسباتی دقیق که اطلاعات اولیه آن را تغییرات سرعت چرخشی چرخها و سرعت – خودرو تشکیل می دهد ، وضعیت چراغها را بدست می آورد.

  • در ترمزهای شدید ECU به فعال کننده سیستم فرمان می دهد که فشار بهینه و لازم را به هر کدام از ترمزها اعمال کند.

واحدهای فشار هیدرولیک ترمز براساس فرمانی که از ECU می گیرد فشار هیدرولیک را کاهش یا افزایش می دهند و یا ثابت نگه می دارند به این ترتیب برای جلوگیری از قفل شدن چرخ ها نرخ لغزش مطلوب که ۱۰ تا ۳۰ درصد   می باشد ایجاد می شود.

 

بررسی بازار

هر دستگاه تولید خودروی تولید داخل ملزم به استفاده از یک سامانه ترمز ضد قفل می باشد. همچنین خودروهای موجود نیز در صورت فرسودگی و خرابی نیاز به قطعات یدکی و یا تعویض کل سامانه ترمز دارند. بنابراین بازار این طرح بسیار بزرگ بوده و به میزان تولید خودرو در هرسال و همچنین نسبتی از خودروهای موجود می باشد. در حال حاضر کل نیاز کشور از طریق واردات تامین می گردد و هیچ تولیدکننده داخلی وجود ندارد. نیاز سالانه کشور برای این محصول به طور متوسط حدود ۱,۵۰۰,۰۰۰ دستگاه در سال می باشد.

مصرف کنندگان عمده: صنایع خودروسازی

میزان تقاضا :  ۱،۵۰۰،۰۰۰ست

میزان تولیدات داخلی: در حال حاضر تولید کننده داخلی در کشور وجود نداشته وصرفاً تامین نیاز خودرو سازان داخلی از مجاری بازرگانی انجام می‌گیرد.

پیش بینی ظرفیت و ترکیب تولید طرح: ۵۰۰ هزار ست(مجموعه) ظرفیت اسمی در سال با راندمان ۹۰ درصد

پیش بینی قیمت تمام شده محصول : هر مجموعه در حدود ۸۷ دلار

قیمت فروش محصول : هر مجموعه برابر با ۱۰۰ دلار

 

دستگاه ها و تجهیزات و مواد اولیه مصرفی:

 

دستگاهها و تجهیزات تولید و همچنین دانش فنی مورد نیاز را می توان از کشورهای متعددی تامین نمود. مطابق بررسی های به عمل آمده توسط سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ، تکنولوژی شرکت Zhejiang Wanxiang Precision Industry ،بزرگترین تولید کننده قطعات خودرو در چین مورد تایید بوده و می تواند دانش فنی و تجهیزات مورد نیاز را تامین نماید. این مجموعه قطعات مختلفی مانند ترمز ضدقفل، پلوس، جعبه فرمان، سیستم ترمز، اجزاء سیستم تعلیق و غیره را تولید می نماید.

 عمده مواد مصرفی مورد نیاز نیز شامل قطعات الکترونیکی، مکانیکی و مصرفی می باشد که از بازار داخلی و خارجی قابل تامین می باشد.

 

امکانات مورد نیاز

مطابق تحقیقات برای ایجاد یک واحد صنعتی تولید ترمز ضد قفل با ظرفیت ۵۰۰ هزار واحد در سال به ۲۰ هزار متر مربع زمین نیاز می باشد.

آب :  ۱۷ متر مکعب در روز

     –  برق ‌:   ۵۰۰ کیلووات در روز

     –  گاز‌ : ۷۰۰ متر مکعب در ساعت

نزدیکی به شبکه حمل و نقل سراسری از دیگر نیازمندیهای طرح می باشد.

 

سرمایه گذاری مورد نیاز و شاخصهای مالی

 

  مطابق تحقیقات برای ایجاد این واحد تولیدی به ۲۱۹ میلیارد ریال سرمایه گذاری ثابت نیاز دارید. طرح در مقیاس طرحهای صنعتی بازدهی مناسبی برخوردار بوده و نرخ بازده داخلی آن حدود ۳۷ درصد می باشد. درآمد سالیانه از فروش محصولات در ظرفیت اسمی حدود ۱۵۰ میلیارد تومان بوده و حدود ۲۰ میلیارد تومان از سود خالص عملیاتی برخوردار می باشد. زمان بازگشت سرمایه نیز بین ۳ تا ۵ سال بر اساس حجم فروش عملیاتی متغیر می باشد. با توجه به نیاز کشور به محصولات طرح امکان استفاده از تسهیلات کوتاه مدت و بلندمدت ریالی جهت تامین مالی وجود دارد. همچنین به منظور تامین سرمایه در گردش مورد نیاز نیز باید برنامه ریزیهای لازم صورت پذیرد. این طرح از اشتغالزایی بالایی برخوردار بوده و امکان اشتغال ۹۹ نفر را فراهم می نماید.

ارزیابی نهایی

با توجه به نتایج حاصله ارزش حال سرمایه گذاری طرح مثبت بوده و از جذابیت قابل قبولی برای سرمایه گذاری برخوردار می باشد. از آنجایی که نرخ بازگشت سرمایه حدود ۳۷ درصد بوده اجرای این طرح از جذابیت خوبی برخوردار بوده و نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل حساسیت نیز موید توجیه اقتصادی طرح می باشد.

همچنین با توجه وجود  خریدار انحصاری ( شرکت‌های خودروسازی)، بایسته است با عقد  قرارداد تضمین فروش محصولات طرح به مصرف کننده نهایی ، ریسک سرمایه گذاری را تاحد قابل  ملاحظه ای کاهش داد.

ارسال نظر