{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 271011

وزیر راه و شهرسازی در نشست مشترک همکاری‌های اقتصادی؛

وزیر راه و شهرسازی در نشست مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان تعیین زمان برقراری پروازهای هوایی بین تهران- عشق‌آباد و مشهد-عشق‌آباد را خواستار شد.

به گزارش اقتصادآنلاین، رییس جمهوری اسلامی ایران هفتم و هشتم فروردین ماه در صدر یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی به عشق آباد رفت.

پس از مذاکرات رسمی رییسان جمهوری 2 کشور، 13 سند و یادداشت همکاری در بخش های فرهنگی، بازرگانی، صنعتی، اطلاعات گمرکی، صدور گواهی استاندارد، کشاورزی، ورزش و جوانان، حمل و نقل هوایی و دانشگاهی امضا شد.

امروز نیز «رشید مردوف» معاون رییس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان، در صدر یک هیات سیاسی- اقتصادی به تهران آمد و وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران میزبان آنان بود.

«عباس آخوندی» به سفر پیشین خود به ترکمنستان و دیدار با رییس جمهوری این کشور اشاره کرد و گفت در آن نشست، فعال شدن پرواز مستقیم از ایران به ترکمنستان را خواستار شده بود.

آخوندی خطاب به وزیر امور خارجه ترکمنستان گفت: تقاضا دارم در این نشست زمان دقیقی برای برقراری پرواز بین تهران- عشق‌آباد و مشهد- عشق‌آباد مشخص شود.

** همکاری های ریلی و زمینی

وزیر راه و شهرسازی بر تمایل ایران برای افزایش همکاری‌ها در زمینه راهگذر شمال- جنوب، شرق- غرب و موافقتنامه عشق‌آباد تاکید کرد و افزود: در گفت و گوهای پیشین، قرار بر این شد که مروری برای کاهش هزینه‌های ترانزیت بین 2 کشور داشته باشیم که در این زمینه جلسه‌ای بین سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با هیات ترکمنی برگزار می شود.

به گفته وی، درباره طرح ساخت پل جدید سرخس- سرخس «نیاز داریم خط مرزی را روی پل اجرا کنیم که از این سو باید محل نصب پرچم‌ها مشخص شود، ما در ایران ‌های با وزارت امور خارجه هماهنگ کرده ایم و از شما تقاضا داریم اقدام های لازم را انجام دهیم».

آخوندی ظرفیت ترانزیت ریلی بین ایران و ترکمنستان را چندین برابر وضع موجود دانست و اضافه کرد: در این زمینه نیز دستور داریم هرچه زودتر بدهی‌های موجود را پرداخت کنیم که اکنون قسط اول پرداخت شده است. همچنین آماده ایم در مورد جدول زمانبندی پرداخت هماهنگی‌های لازم را داشته باشیم.

** مقام ترکمنستان: مذاکرات به نقطه عمل دوجانبه ختم شود

معاون رییس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان در این نشست بیان کرد: امید داریم با این گفت و گوها به ایده‌های مطلوبی دست یابیم و روابط 2 کشور هرچه بیشتر افزایش یابد.

رشید مردوف تصریح کرد: تلاش داریم اقدامات و مذاکرات ما در این نشست به نقطه عمل دوجانبه خوبی ختم شود.

ارزش صادرات پارسال ایران به ترکمنستان 417 میلیون و 961 هزار و 456 دلار بود.

در این مدت 12 میلیون و 772 هزار و 407 هزار دلار از این کشور واردات داشتیم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری