{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 229645

حاشیه‌نشینی شهری نوع جدیدی از فقر را بوجود آورده است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: گستره خیر جمعی باید در جامعه بیشتر شود و برای تحقق و گسترش این امر، تسهیل در امر خیررسانی و صدور مجوز نهادهای مدنی، ضروری است.

علی ربیعی روز یکشنبه در اولین همایش فرهنگ نیکوکاری و خیرجمعی و تجلیل از نیکوکاران و خیرین سلامت اجتماعی در مرکز خیریه وحدت افزود: امروز دیگر فقرا دیده نمی شوند، قبلا خانواده ها از همدیگر اطلاع داشتند و فقرا دیده می‌شدند اما امروز فقرا بین لایه‌های اجتماعی پنهان شده اند و حال مساله ای که وجود دارد، چگونگی کمک به آنها است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی اضافه کرد: کار خیر در همه جوامع و همه دوران‌ها وجود داشته است و با توجه به سنت های دیرینی مانند وقف در جامعه ما نیاز است که نهادهای معین را برای گسترش خیر جمعی اضافه کنیم و در عین حال نهادهای سنتی را از دست ندهیم.

وزیر رفاه با اشاره به آثار فقر در مسائل اجتماعی تصریح کرد: فقرا توده وار شده‌اند؛ حاشیه نشینی شهری نوع جدیدی از فقر را بوجود آورده است.

ربیعی تاکید کرد: باید گونه‌های فقر شدید و مطلق را مورد توجه قرار داده و روی آن متمرکز شویم. امروز بیش از هر دوره دیگری نیازمند خیرجمعی هستیم.

وی ادامه داد: اکنون در آمریکا 621 میلیارد دلار و در آلمان 118میلیارد دلار در خیرجمعی هزینه می شود بنابراین ما نیز باید در بحث فرهنگ خیرجمعی بیش از گذشته فعالیت کنیم. در دولت اقداماتی انجام می‌شود اما حسابداری خیرجمعی در جامعه نداریم.

وی خاطرنشان کرد: 10 هزار و 400 میلیارد تومان در دو نهاد حمایتی بودجه صرف می کنیم که 15 هزار میلیارد آن هزینه بیمه سلامت همگانی است و در طول چهارسال گذشته نیز پنج هزار میلیارد تسهیلات ارائه کردیم. همچنین حدود یکهزار میلیارد تومان صرف بسته های غذایی می شود.

**جمع آوری 316 میلیارد تومان مشارکت های نقدی و غیرنقدی

قائم مقام مشارکت های مردمی سازمان بهزیستی کشور نیز در این همایش گفت: در 6 ماه نخست امسال ، بالغ بر 316 میلیارد تومان ، مشارکت های نقدی و غیرنقدی مردم جمع آوری شده است.

محمدعلی کوزه گر افزود: بیش از یک میلیون و 300 هزار نفر در 791 مرکز شبانه روزی ، 500 هزار نفر معلول جسمی حرکتی ، 450 هزار معلول ذهنی، 12 هزار بیمار روانی مزمن ، 30 هزار نابینای شدید و مطلق و 21 هزار معلول ضایعه نخاعی از خدمات بهزیستی بهره مند می شوند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری