{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 215972

واقعی‌سازی نرخ ارز یک انتخاب نیست، یک اجبار است

نرخ ارز واقعی نیست زیرا اگر واقعی بود برای سفر خارجی یا خرید کالای وارداتی قیمت واقعی آن پرداخت میشد. برندگان ارز نرخ ارزان از طبقه بالای جامعه هستند و برندگان افزایش نرخ ارز صادرکنندگان ثروت ایران هستند.

پیش از این درباره تعدیل نرخ ارز بر مبنای اختلاف تورم داخلی و خارجی نوشتم. گفتم نرخ واقعی دلار حدود 6200 تومان است. گفتم سرکوب نرخ ارز سبب ارزان شدن واردات و از بین رفتن صنعت کشور و نابود شدن اشتغال صنعتی شد. گفتم قاچاق و از بین رفتن صادرات از عوارض سرکوب نرخ ارز است. گفته شد که کشورهای دنیا حتی بدون داشتن تورم اقدام به کاهش ارزش پول ملی خود می کنند تا صادرات و تولید داخلی و در نتیجه اشتغال خود را افزایش دهند. اما ما برعکس عمل می کنیم. تا جایی که دلارهای نفتی اجازه می دهد، نرخ ارز را با وجود تورم بالای داخلی سرکوب می کنیم و به این وسیله به تولیدات چینی و ترک سوبسید می دهیم.

برندگان ارز ارزان چه کسانی هستند؟

 واردکنندگان و قاچاقچیان محترم: نرخ ارز برای یک واردکننده و برای یک قاچاقچی همه چیز است. هرچه تورم داخلی بیشتر باشد و نرخ ارز بیشتر سرکوب شود، تولیدات داخل در مقایسه با واردات او گرانتر شده و سود واردات بیشتر میشود. این گروه توانسته اند ذهن مردم را برای سرکوب نرخ ارز شکل دهند. تا جایی که ایرانی ها نرخ ارز را قدرت اقتصادی خود می دانند! در حالی که میزان صادرات و تولید ناخالص داخلی یک کشور معیار قدرت اقتصادی اوست. سرکوب ارز، پاک کردن صورت مساله نیست.

 متقاضیان سفرهای خارجی: افرادی که زیاد سفر خارجی می روند از برندگان ارز ارزان هستند. چرا که عملا به این شکل سفرشان بسیار ارزانتر تمام می شود.

 مصرف کنندگان کالاهای لوکس خارجی: اینها با میزان ریال کمتری می توانند دکوراسیون منزل و شیرینی های لوکس خارجی را کنار هم بچینند.

همانطور که ملاحظه می شود، برندگان همه از طبقات بالای اقتصادی هستند. به عبارت دیگر با ارز ارزان از طبقات پایین می گیریم و به طبقات بالا یارانه می دهیم. چون اگر نرخ ارز واقعی بود، برای طبقات پایین اشتغال درست می شد. اگر نرخ ارز واقعی بود برای سفر خارجی و مصرف کالای خارجی قیمت واقعی پرداخت می شد و دلارهای نفتی به حراج گذاشته نمی شد.

 چرا  طبقه متوسط تصور می کند بازنده افزایش نرخ ارز است؟

پس از نوشتن دو مقاله قبلی، انبوهی از پیامهای آتشین دریافت کردم که مدعی بودند با افزایش نرخ ارز بیچاره می شوند و همه چیز گران می شود! سعی می کنم گزاره های غلطی که درباره ضرر افزایش نرخ ارز وجود دارد را بررسی کنم:

  ارز بالا رود همه چیز گران می شود: با افزایش نرخ ارز، قیمت کالاهای وارداتی افزایش می یابد. اما واردات رسمی کشور تنها 17 درصد کل تولید ناخالص داخلی ایران است که درصد پایینی محسوب می شود. پس اثر تورمی مستقیم افزایش نرخ ارز آنقدرها زیاد نیست. از سوی دیگر، افزایش نرخ ارز باید همراه با کاهش تعرفه های باشد که باعث می شود بسیاری از کالاها عملا افزایش قیمت مستقیمی نداشته باشند. از طرف دیگر، اگر این گزاره درست هم باشد، مثل این است که مریضی که عفونت سختی در بدنش است را بخواهیم فقط با مسکّن آرام کنیم. عفونت (تورم داخلی و سرکوب ارزی) در نهایت او را خواهد کشت!

  نهاده های تولید داخلی، وارداتی است: این اثر تورمی غیرمستقیم افزایش نرخ ارز است. اما برآوردهای مختلف نشان می دهد آمار واقعی واردات کالاهای سرمایه ای و واسطه ای (چون واردکنندگان بسیاری از کالاهای مصرفی را برای کاهش حق گمرکی در دو دسته قبلی ثبت می کنند و یا با توجه به سرکوب ارزی، حجم واردات یا قیمت آن را بالاتر ثبت می کنند) بین 40 تا 50 درصد از کل واردات است که خود آن 17 درصد تولید ناخالص داخلی است. این اثر مهم است ولی آنقدرها که به آن پرداخته می شود تورم زا نیست.  افزایش سه برابری نرخ ارز در سال های 89 و 90 اثر خوبی نداشت، پس نباید ارز گران شود: این گزاره، مغالطه ای بزرگ است. اگر دکتری به مریض بگوید فلان قرض را روزی یک عدد بخور، او نخورد و بگذارد بعد از یکسال 365 قرص را در یک شب بخورد، آیا شفا پیدا می کند؟ یا از مسمومیت می میرد؟ افزایش نرخ ارز باید بصورت تدریجی ماهانه با توجه به سطح تورم انجام شود تا نه تنها ضررهایی که گفته شد ایجاد نشود بلکه از پرش های ارز هم جلوگیری شود.

  برنده افزایش نرخ ارز، صادرکنندگان ثروت ایران (خام فروشان مثل پتروشیمی ها) هستند: این استدلال درست است، می شود برای صادرات مواد خام مالیات صادراتی گرفت. اما بخاطر اثرات جانبی اندک نظیر گیج شدن، قرصی که برای یک مریض واجب است بخورد تا عفونتی که او را می کشد مداوا شود را دور نمی ریزند! می توان عوارض جانبی را هم مداوا کرد.

ارسال نظر

 • حامد
  ۹ ۳

  فکر کنم نویسنده از سمت کارتل پتروشیمی هاست که دایم داره مینویسه ارز بره بالا. اخه تو کشوری که تکنولوژی وجود نداره هر چقدرم ارز ببری بالا باز نمیتونه با کیفیت شرکتهای خارجی رقابت کنه و فرقی تو نوع صادرات نداره بازم فقط قرار صادرات پتروشیمی با ارز بیشتر پول بیشتری تو جیب بعضی ها بکنه

 • ناشناس
  ۵ ۲

  درجامعه سالم بدون رانت وفساد تفاوت نرخ ارز برای گدا ودارا وجود ندارد شما فساد ورانت را از بین ببرید سایر موارد حل میشود از طرفی کاهش نرخ ارز یعنی تقویت پول ملی ،

 • ناشناس
  ۲ ۲

  تحلیل مسایل مالی وپولی را اقتصاددانانی که تجربه وملا حظه کنندگان چندین دهه اقتصادی بوده اند خوب تحلیل میکنند چون انها قدرت پول ملی را عینا دیده اند،بحر حال ارزش پول ملی بسیار بسیار کاهش یافته،وارز ها باید درمقابل کاهش یابند که در اقتصاد فاسد سخت است،

 • احمدرضا شیری
  ۷ ۳

  شما حالتون خوب نیست. حقوق 1200000 اداره کار و گرانی اجناس مسکن خودرو و . . . امان مردم را بریده. شما دنبال چی هستی . ارزش پول ملی اتقدر کاهش یافته که ملت افسرده شده و خرید و فروش متوقف گشته. حالا اگر بشه بالا 6000 انوقت انهایی که طلا و دلار دارند پول دارتر و بقیه به خاک سیاه می تشینند هرچند حالا هم به خاک سیاه نشسته اند .

 • رضا
  ۵ ۱۲

  جناب حسینی سخنان درست شماروکسانی که درفضای واقعی زندگی می کننددرک میکنند ولی درفضای مجازی اکثرا نزولخورها تشریف دارن که شمارومتهم به دلالی می کنند

 • متین
  ۷ ۷

  ارز ارزان مثل این می مونه که از جیب کشاورز و کارگر بدزدی بریزی تو جیب یه عده مفت خور ثروتمند آقازاده نرخ ارز هر سال باید به میزان تورم افزایش یابد ولی متاسفانه دولت ها به خاطر خود شیرینی و اینکه ثابت کنند قیمت ها رو ثابت نگه داشته اند قیمت رو پایین نگه می دارند یک عده افراد ساده دل هم فکر می کنند این شرایط بهتره ارزش پول باید واقعی باشه

  • ناشناس
   ۱ ۲

   درود بر شرافت شما و این نظر که حرف حق را میزنید اگرچه برای عده ای دلال و مفت خور تلخ باشد و به شما بد و بیراه بگویند.

  • پورعلیزاده
   ۲ ۲

   ارز دو نرخی و ارزان در شرایط فعلی اقتصاد بزرگترین و آشکارترین ضربه به تولید ملی، اشتغال، صادرات و درآمد ملی است و اگر آگاهانه انجام شود خیانتی آشکار است. حامیان ارز ارزان به جز از دسته دلالان، وارد کنندگان، مفتخورها، رانتجویان، مصرف کنندگان ارز در کشورهای خارجی و یا دسته ناآگاهان نمیتوانند باشند.

 • اعصاب داغون له شده!
  ۱ ۰

  پیاز از دلار بهتره

 • ناشناس
  ۱۲ ۱


  کاهش ارزش پول ملی برای گسترش صادرات مخصوص کشورهایی است که صادرات محور هستند و پایه تولید در آنها به قدری کارا و قوی است که بایستی مازاد تولید صادر شود و بعد دولتها با تغییر مختصری در برابری ارزش پول ملی از صادرات حمایت میکنند. نه کشوری مثل کشور ما که اساسا مصرفی و واردات محور هستیم و اقتصاد کشور فقط بر پایه پول نفت تبیین و تعیین شده و با کاهش ارزش پول ملی بلافاصله قیمت تمام کالاهای عموما وارداتی افزایش پیدا کرده و باعث ایجاد تورم افسار گسیخته میشود. باقی تحلیلها و حرفها صرفا در حد شعار است. لطفا اقتصاد ما را با اقتصاد عربستان و کویت و قطر مقایسه کنید که برابری پولشان با ارزهای خارجی همیشه تقریبا ثابت است نه با اقتصاد کشورهای صنعتی.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  زیربنای اساسی افزایش تولید در گروی ایجاد، رشد و شکوفایی بخش خصوصی واقعی رقابتی و قدرتمند است. و این به معنای کاهش قدرت دولت و شبه دولتیها و رانتجویان و به حاشیه رانده شدن آنهاست که البته به مذاقشان خوش نخواهد آمد. حضور بخش خصوصی مقتدر و مستقل بسترهایی از قبیل قانونمداری، امنیت، شایسته سالاری و دمکراسی را میطلبد که نقطه مقابل انحصار و تمامیت خواهی است و با توجه به شرایط کشور ما و وجود انحصارها و مافیاها، اگر غیر ممکن نباشد بسیار مشکل است. طرحهایی از قبیل وامهای زود بازده و ... که هیچ توجیه علمی و اقتصادی ندارند، صرفا به منظور فریب افکار عمومی و کاهش مقطعی فشار مطالبات مردم از دولتهای وقت و پوششی برای رانتها و اختلاسهای نجومی ارزیابی میشود.

 • ناشناس
  ۱۰ ۱

  قيمت اگر بخواد واقعي شه بايد حدود سه تومن باشه. ضمنا مواد اوليه وارداتي هستن و با افزايش نرخ ارز افزايش پيدا ميكنن. اون موقع كه نرخ ارز سه برابر شد پرايد هفت ميليوني شد بيست تومن و قيمت همه چي مثل گوشت و مرغ و ماست هم سه تا چهار برابر شد بعد ايشون ميگه افزايش نرخ ارز تاثيري در زندگي مردم نداره. يادمون باشه كه حتي كنجاله مرغ هم وارداتيه. ايشون اطلاعات و آمار غلط ميده تا به اون نتيجه اي كه دوست داره برسه. افزايش نرخ ارز فقط براي عده كمي مثل ايشون سود داره و باعث كوچيكتر شدن سفره هاي مردم ميشه.

 • ناشناس
  ۷ ۰

  در مورد محصولات خام، افزايش نرخ ارز تأثيري نداره، چون اين محصولات قيمت ثابت دارن و رقابتي نيستن. افزايش نرخ ارز در اين مورد ميشه تأمين بودجه با افزايش قيمت ارز كه هيچ دولتي تو دنيا تمايلي به اين كار نداره، البته دولت احمدي نژاد اين كار رو كرد كه هنوزم آثار منفي اون وجود دارن.

 • ناشناس
  ۴ ۰

  از سرکوب ترخ ارز گفتید، اما سرکوب دستمزد نمیگویید/ دهها سال است کارگران خواهان دستمزد بر اساس سبد معاش هستند ولی همیشه کمتر دریافت میکنند و اکنون به شکاف درآمدی عظیمی منتهی شده که نتایج مصیب بارش گریبان همان سرمایه دارها و دولت و شبه دولتی ها گرفته که کارفرماهای اصلی هستند یعنی موجب کاهش قدرت خرید و رکورد بازارهای اصلی همچون مسکن، ازدواج و مصرف انواع کالا و خدمات شده است.
  ایران داری جمعیت مشابه آلمان و ترکیه است، ولی بسیار کمتر آلمان و حتی کمتر از رتکیه قدرت خرید بازار مصرفی است به طوری بیشتر اقلام خرید توسط مردم کمتر از سرانه جهانی است.

 • ناشناس
  ۷ ۱

  كلا مردم بدبخت شن كه يه عده مثل شما سود ببرن

 • ناشناس
  ۰ ۶

  موافقم. مطلب درستی بیان شده. اما فقط یک دولت ملی این مقاله را مورد توجه و عمل قرار میدهد. مشکل دولت ایران این است که منافع اکثریت مردم ایران برایش اهمیت ندارد.

 • ناشناس
  ۱۰ ۱

  در زمان احمدی نزاد که نرخ ارز حدود 4 برابر شد و از حدود 1200 تومان به 4200 تومان افزایش پیدا کرد وضع عامه مردم چه شد ایا جز تورم و رکود بی سابقه چیزی عاید مردم شد پس اگر حرف شما درست است چر ا این نتایج در دوران 8 ساله دولت قبلی اتفاق نیفتاد ؟

  • ناشناس
   ۰ ۱

   دولت احمدی نژاد همزمان با افزایش نرخ ارز مجوز افزایش قیمت تولیدات داخلی برای عرضه در داخل کشور را داد و همین باعث شد تا اثرات افزایش نرخ ارز چندان بر روی تولید ملموس نباشد.

 • محمدی
  ۱ ۰

  در کشورهای پیشرفته قیمت ارز با توجه به حجم پول ملی آن کشور و بدون دخالت دولت و بانک مرکزی ، بدست می آید ، اولین گام حذف ارز دولتی و حذف رانتهای ارزی است ، دولت اجازه دهد قیمت ارز توسط عرضه و تقاضای بازار تعیین شود ، بعد از بدست آمدن قیمت واقعی ارز ، دولت فروش ارز را شروع تا قیمتش پایین آمده و به قیمت دلخواه دولت محترم برسد .

 • ناشناس
  ۵ ۱

  برادر عزیز اینجا ایران است . مهد تعرفه های بسیار بالا که با افزایش دلار نتنها کاهش نمی یابد بلکه افزایش هم می یابد . مطمئن باشید که با افزایش دلار قیمت همه چیز افزایش می یابد از جمله مسکن - ماشین و لوازم خانگی (ساخت داخل ) . در نتیجه ثروتمندان ، ثروتمند تر و فقیران ، فقیر تر می شوند . بطور کلی آزموده را آزمودن خطا می باشد چه با شیب تند در دوره قبل و چه با شیب ملایم در این دوره.

 • ناشناس
  ۹ ۱

  نمیدونم چرا همیشه یکسری سنگ صادرات به سینه میزنن و نگران ارزش پول ملی نیستند . اصلا شما از همه بهتر می دنی. مگر ما ادعا نداریم کشور در حال رشدیم پس چرا هروز باید نرخ ارزو افزایش بدیم در حالی که کشورهای درجه دو و سه جنوب شرقی اسیا ارزش پولشون در حال افزایشه نسبت به دلار شما کافیه یه نگاه آماری بندازید .از بعد از احمدی نژاد شما اقایون به اصطلاح کارشناس همیشه هزار تا دوهزار رو نرخ ارز اون زمان میزاشتید می گفتید این واقعی...

 • ناشناس
  ۱۰ ۱

  قیمت دلار از 7 تومان به 3800 تومان رسید آیا سرانه تولید ناخالص ملی به همین نسبت افزایش یافت؟ افزایش نرخ ارز فقط منافع رانت خواران را تامین کرده است و ظاهرا ایشان حامی همان قشر هستند.

 • ناشناس
  ۷ ۱

  .... افزایش نرخ ارز عواقب اجتماعی و اقتصادی شدیدی دارد که مردم قبلا آن را تجربه کرده اند . کم شدن ارزش پول ملی یعنی افزایش فقر و افزایش فساد و فحشا ....حقوق کارمند و کارگر ایرانی 300 دلار است و کاهش آن به 150 دلار یعنی پایینتر از فقیر ترین کشورهای افریقایی ... آیا مردم مستحق پایین آمدن سطح زندگی شان بیش از این هستند ؟ چرا دولت و مسولین راه دیگری انتخاب نکنند؟؟ ! ! مثلا کم کردن اختلاس ها و رانتهای خود و اطرافیانشان میتواند کشور را از بحران نجات دهد .

 • ناشناس
  ۷ ۱

  این مطلب درسته ولی در شرایطی که قاچاق کالا نباشه.وقتی اکثر اقلام کشور وارداتی و اکثر این واردات به صورت قاچاقه پس قطعا با افزایش نرخ دلار همچی گرون میشه.هنوز سال ۹۱ یادمون نرفته که همچی ۳برابر شد

 • ناشناس
  ۱۲ ۱

  "افزایش ۴۰درصدی قیمت جو و ۳۰درصدی قیمت یونجه با قطع ارز مبادله‌ای/ قیمت تمام‌شده شیرخام به ۱۳۸۰تومان رسید."
  بعد اين استاد ميگه افزايش نرخ ارز باعث گراني نميشه و مردم بي دليل نگران هستن.

 • ناشناس
  ۳ ۰

  با گرانی ارز صادرات صنعتی با سوبسیت ها کاهش یافته. چون هم گران است به علت گرانی ارز و هم رقابت پذیر نیست. دقیقا همان چیزی که واسطه ها و دلالان میخواهند . ارز عامل رکود و نابودی بهروری و تولید شده است. مسئله قیمت ارز نیست . مسئله تورم بازی و درامد های یک شبه است. سود معقول را نمی خواهند . بلکه با بیکاری راحتی عمر را می خواهند. مشکلی که سالیان دراز کشور به ان مبتلا است. ارز بایستی تثبیت گردد برای زمان طولانی . بهانه تورم داخلی و خارجی برای بهم زدن ساختار اقتصادی کشور است . ارزش پولی هر کشور با ثبات به تغییر چند صدم درصد منجر میشود .نه مثل ایران 300% و 200% و حتی 5% . این ها نقش عظیمی در ساختار های نابود کننده اقتصادی دارد.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری