کد خبر 422536

مقابله با کرونا به روش ورزش خانگی

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: با توجه به نقش ارتقای سیستم ایمنی بدن برای مقابه با کرونا، ورزش از نوع خانگی بهترین راهکار برای تقویت ایمنی بدن و مبارزه با این ویروس شناخته می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، رشید حیدری مقدم  افزود: یکی مواردی که در این شرایط باید توجه کرد حفظ آرامش روانی جامعه و دوری از استرس و تنش های روانی است و در این راستا باید سیستم ایمنی افرادی که شانس درگیری به این ویروس را دارند افزایش داد. 

وی اضافه کرد: شایع ترین عواملی که می تواند در کاهش عملکرد سیستم ایمنی نقش داشته باشد استرس، اضطراب، بی خوابی، دریافت نامناسب غذا و مایعات، کم تحرکی و چاقی، مصرف سیگار و الکل است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: اگر خواب افراد مناسب و استراحت کافی باشد و استرس ها را مدیریت کرده، بدن غذای مناسب و مایعات داشته باشد در کنار ورزش مناسب می توان سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد.

حیدری مقدم گفت: با توجه به اینکه مدارس و دانشگاه تعطیل بوده و علوم پزشکی نیز تاکید بسیار جدی بر خارج نشدن افراد از منزل و نرفتن به مسافرت و کاهش ترددها دارد، در این شرایط باید فعالیت فیزیکی در درون منزل را جدی گرفت.

وی با تاکید بر اهمیت ورزش بیان کرد: انجام حرکات ورزشی در کنترل استرس و اضطراب، افزایش اعتماد به نفس، بهتر شدن تصویر ذهنی ما از بدنمان، افزایش سوخت و ساز انرژی و افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش موثری دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان یادآوری کرد: ورزش آرام و مداوم (متوسط) می تواند تاثیر موثری در افزایش عملکرد ایمنی بدن داشته باشد ولی ورزش شدید برعکس عمل کرده و سیستم ایمنی بدن تحت تاثیر منفی قرار می گیرد.

حیدری مقدم بیان کرد: در  ورزش های خانگی راحت ترین کار پیاده روی در داخل خانه است که ابتدا باید بدن را با حرکات  کششی سبک، گرم کرده سپس پنج دقیقه پیاده روی سبک، پنج دقیقه پیاده روی تند و پنج دقیقه پیاده روی آرام داشته باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: اجرای سه نوبت ۱۵ دقیقه ای این روش در طول روز پیشنهاد می شود چراکه این نوع ورزش باعث بالا رفتن ضربان قلب شده و سلامت بدن را ارتقا می دهد.

وی بیان کرد: همچنین می توان از دیگر وسایل ورزشی نظیر توپ های ورزشی بزرگ، کش های پیتلاس و کش های تی.آر.ایکس برای انجام حرکت های ورزشی در منزل استفاده کرد.

طبق آخرین گزارش ارائه شده از سوی رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا ۱۴ اسفند ۲ هزار و ۹۲۲ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و در مجموع ۹۲ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده‌ و ۵۵۲ مورد از ابتدا تاکنون بهبود یافته‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر