{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 369170

نقل‌وانتقالات فوتبال ایران در سال‌های اخیر داستان پیچیده‌ای پیدا کرده و بازیکنان برای عقد قرارداد با باشگاه‌ها شروط عجیبی را لیست می‌کنند تا به قول خودشان یک قرارداد خوب ببندند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند، این اتفاق بیشتر برای بازیکنانی که روی بورس هستند و مشتریان زیادی دارند، رخ می‌دهد و باشگاه‌ها هم برای این‌که خواسته‌های سرمربی خود را در فصل نقل‌وانتقالات برآورده کنند، مجبورند حداقل بخشی از شروط بازیکنان را بپذیرند؛ البته به گفته یک کارشناس حقوقی فوتبال برخی از این بندها مغایر قانون و آیین‌نامه نقل و انتقالاتی فیفاست و ممکن است موجب ابطال قرارداد شود. در ادامه به بررسی برخی از بندهای عجیبی که بازیکنان در سال‌های اخیر در قرارداد خود گنجانده‌اند، پرداخته‌ایم.

سرمربی رفت، من هم می‌روم!

یکی از این بندهای عجیب، حق فسخ قرارداد درصورت جدایی سرمربی است. بیشتر بازیکنانی که با سرمربی تیمشان رابطه نزدیکی دارند و در واقع به خاطر حضور آن مربی قرارداد خود را امضا کردند، چنین شرطی پیش‌روی باشگاه‌ها می‌گذارند که حالا ممکن است با مخالفت طرف مقابل مواجه شود.

حسن انجام کار حذف شود!

بندی در قرارداد همه مربیان و بازیکنان لیگ برتری وجود دارد به نام «حسن انجام کار». این بند به مدیران باشگاه‌ها اجازه می‌دهد در پایان فصل درصورتی که از عملکرد آن بازیکن یا مربی رضایت نداشتند، ‌درصدی را از قرارداد او کسر کنند. برخی از بازیکنان هنگام عقد قرارداد شرط می‌گذارند که این بند باید از قرارداد حذف شود!

جدایی درصورت پیشنهاد خارجی

یکی دیگر از بندهای پرطرفدار در میان بازیکنان حق فسخ قرارداد درصورت داشتن پیشنهاد خارجی است. بازیکنانی که رویای لژیونرشدن و بازی خارج از ایران را در سر می‌پرورانند، بندی را در قرارداد خود خواستار می‌شوند که درصورت پیشنهاد خارجی بدون این‌که باشگاه پولی دریافت کند، رضایت‌نامه آنها را بدهد. البته برخی از باشگاه‌ها زیربار چنین موضوعی نمی‌روند و مبلغی را برای صدور رضایت‌نامه در قرارداد ذکر می‌کنند.

جدایی به خاطر پیشنهاد سرخابی‌ها

حتی در برخی از موارد دیده شده بازیکنان تیم‌های شهرستانی در قرارداد خود خواستار گنجاندن بندی شدند که درصورت داشتن پیشنهاد از استقلال و پرسپولیس بتوانند جدا شوند. به ‌هرحال حضور در ٢ تیم پرطرفدار پایتخت رویای خیلی از بازیکنان به حساب می‌آید و آنها نمی‌خواهند درصورت داشتن پیشنهاد از سرخابی‌ها چنین فرصتی را از دست بدهند.

٥٠‌درصد قرارداد قبل از فصل

دیگر شرط بازیکنان سطح اول فوتبال ایران هم به مسائل مالی برمی‌گردد. برخی از آنها به باشگاه‌ها می‌گویند اگر آنها را می‌خواهند، باید ٥٠‌درصد مبلغ قراردادشان را پیش از شروع فصل پرداخت کنند. این اتفاق که البته چندان حرفه‌ای نیست، در برخی باشگاه‌ها رخ داده است. در واقع بازیکن مبلغی که باید تا نیم‌فصل دریافت می‌کرده را در همان ابتدای فصل دریافت ‌کند.

باشگاه مانع حضور در تیم‌ملی نشود

یکی از مواردی که در سال‌های اخیر به خاطر اختلاف سرمربی تیم‌ملی و باشگاه‌ها بین بازیکنان رایج شده بود، بندی بود که به دراختیارگذاشتن بازیکن در اختیار تیم‌ملی برمی‌گشت. بازیکنان با باشگاه شرط می‌کنند که اگر به تیم‌ملی دعوت شدند، باشگاه حق مخالفت با حضور آنها در اردوی تیم‌ملی را ندارد.

آپشن اضافه برای گل، پنالتی و کلین‌شیت

بندهایی که در قرارداد خیلی از بازیکنان لیگ برتری دیده می‌شود، درباره زدن گل، دادن پاس گل، گرفتن پنالتی و کلین‌شیت است. مهاجمان بیشتر برای تعداد گل‌های خود در قرارداد بند می‌گذارند و برای هر گل یک پاداش دریافت می‌کنند.‌ هافبک‌ها بیشتر این بند را درباره پاس گل مطرح می‌کنند. همچنین گرفتن پنالتی از مدافعان حریف هم یکی دیگر از مواردی است که شنیده شده در قرارداد برخی از بازیکنان وجود دارد. در واقع یک بازیکن به ازای هر پنالتی که برای تیمش بگیرد، پاداش اضافه‌تری از قراردادش دریافت می‌کند. دروازه‌بان‌ها هم که بیشتر برای تعداد کلین‌شیت‌هایی که می‌کنند، یک بند اضافه در قرارداد خود می‌گنجانند.

پاداش به ازای تعداد بازی

از دیگر مواردی که بازیکنان خواسته‌اند در قراردادشان گنجانده شود، قرارگرفتن در لیست ١٨نفره و قرارگرفتن در ترکیب اصلی است؛ مثلا فلان بازیکن‌بندی در قراردادش می‌گذارد که اگر در ٦٠ یا مثلا ٨٠‌درصد بازی‌ها به صورت ثابت بازی کرد، ١٠٠‌میلیون اضافه‌تر از قراردادش از باشگاه بگیرد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری