{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 332080

عرف ورزشی‌های تلویزیون حکم می‌کند گزارشگری که برای بازی‌های تیم ملی به مسابقات اعزام می‌شود، معمولا همه رقابت‌های ملی‌پوشان را گزارش خواهد کرد. اگر در مسابقات پیشین صدای مزدک میرزایی یا جواد خیابانی با تاخیر یا قطعی مواجه می‌شد، امسال و در جام ملت‌های امارات چنین اتفاقی رخ نداد و رخ نخواهد داد. چرا که صدا و سیما هزینه زیادی کرده تا باکس گزارشگری را برای حضور محمدرضا احمدی تدارک ببیند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، در شبکه‌های اجتماعی از پیدا نشدن عادل فردوسی پور در حوالی جام‌جم حرف می‌زنند. این که او کمتر در صدا و سیما حضور پیدا می‌کند و برنامه‌هایی که با نام او می‌شناسیم حالا توسط سایر مجری‌های رسانه ملی ساخته می‌شوند.
همه قبول دارند عادل فردوسی پور گزارشگر خوبی است و تهیه کننده‌ای خوب‌تر. اما غیبت او در تلویزیون ربطی به اختلافاتش با صدا و سیما ندارد.
عرف ورزشی‌های تلویزیون حکم می‌کند گزارشگری که برای بازی‌های تیم ملی به مسابقات اعزام می‌شود، معمولا همه رقابت‌های ملی‌پوشان را گزارش خواهد کرد. اگر در مسابقات پیشین صدای مزدک میرزایی یا جواد خیابانی با تاخیر یا قطعی مواجه می‌شد، امسال و در جام ملت‌های امارات چنین اتفاقی رخ نداد و رخ نخواهد داد. چرا که صدا و سیما هزینه زیادی کرده تا باکس گزارشگری را برای حضور محمدرضا احمدی تدارک ببیند.
خرید باکس گزارشگری، این بار برخلاف سیاست‌های پیشین صدا و سیما بود. فراموش نکنیم که در جام جهانی و بازی‌های آسیایی هیچ خبرنگاری از ایران به عنوان گزارشگر در محل برگزاری مسابقات حضور نداشت. حتی در جام جهانی ۲۰۱۴ هم وقتی هزینه‌های حضور مزدک میرزایی برای حضور در مسابقات به درستی تامین نشد، او از باکس گزارشگری برزیل اخراج شد.
به نظر نمی‌رسد عادل مشکلی با تلویزیون داشته باشد. او دومین بازی‌اش را هم در این مسابقات گزارش کرد. جام ملت‌ها هیچ وقت برای فردوسی پور مسابقات جذابی به حساب نمی‌آمد و هر چه قدر او اشتیاق زیادی برای تدارک برنامه از جام جهانی و یورو داشت، در روز‌هایی که آسیایی‌ها بازی می‌کردند، کمتر به تلویزیون می‌آمد.
حتی احسان شیعه، مدیر شبکه ورزش، از درخواست شخصی‌اش از عادل فردوسی پور برای گزارش بازی‌های جام ملت‌ها هم گفته بود. حضور عادل در شبکه ورزش هم اتفاق عجیبی نیست. او برنامه «فوتبال ۱۲۰» یکی از جذاب‌ترین و پر مخاطب‌ترین برنامه‌های شبکه ورزش را تهیه می‌کند و حضورش روی صندلی گزارشگری این شبکه آن هم در شرایطی که بازی‌های ایران توسط محمدرضا احمدی، یکی از معدود گزارشگران با کیفیت تلویزیون پوشش داده می‌شود، به نظر منطقی است.
سیاست‌های تلویزیون هم همیشه به گونه‌ای بوده که رویداد‌های مختلف فوتبالی را به گروه‌های متعدد رسانه‌ای بسپارد تا همه سلیقه‌ها در صدا و سیما مشاهده شوند. برای مثال در جام ملت‌های قبلی، رضا جاودانی و محمدرضا احمدی که حالا زوج ثابت برنامه «گزارش ورزشی» شبکه سه هستند به عنوان مجری در تلویزیون حضور داشتند.
حساسیت‌هایی که نسبت به اختلاف فردوسی پور با شبکه سه وجود دارد، باعث شده تا برخی هنرمندان به غیبت مجری برنامه ۹۰ در تلویزیون شکایت داشته باشند. شکایتی که منطقی به نظر نمی‌رسد، وقتی به یاد بیاوریم نه تنها برنامه بررسی جامع لیگ برتر، بلکه فوتبال ۱۲۰ هم بخش مهمی از وظایف سنگین عادل است. برگزاری جام ملت‌ها در فصل امتحانات، دورانی که برای فردوسی پور سرشار از طرح سوال و تصحیح امتحان‌ها بود هم مزید بر علت شد تا سرشناس‌ترین چهره ورزشی تلویزیون مدت بیشتری از قاب‌های رنگی دور باشد.
اما چرا جای خالی عادل به چشم می‌آید؟ اگر جواد خیابانی نمی‌تواند از فضای احساسی و اشک‌آلود و البته پر اشتباهش فاصله بگیرد، اگر استودیو شبکه ورزش در امارات با وجود همه مهمان‌های باکیفیتش باز هم بی کیفیت است و اگر برنامه محمدحسین میثاقی با وجود نزدیک بودن به مدیوم برنامه‌های عادل هنوز هم در فضایی مشابه با برنامه‌اش در شبکه ورزش پخش می‌شود، هیچ ارتباطی با عادل ندارد. این سوال را باید صداوسیما پاسخ دهد. پاسخی که یک حقیقت تلخ دارد؛ بخش ورزشی تلویزیون به جز عادل فردوسی پور، مهره‌ای را برای بازی کردن در بالاترین سطح رسانه‌ای ندارد.
این که چرا کوچک‌ترین هوادار فوتبال هم با دیدن تفاوت برنامه‌های عادل با جواد خیابانی و مهدی توتونچی حق را به استاد دانشگاه شریف می‌دهد، به استاندارد‌های تلویزیون باز می‌گردد و تقصیرکار باز هم فردوسی پور نیست. در روزگاری که فوتبالیست سابق با حرف‌های نژادپرستانه مقابل آنتن زنده، مجری ورزشی شناخته می‌شود، غیبت عادل حتی به دلایل شخصی هم بیش از حد به چشم می‌آید.
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۰۴ ۵۱

  فوتبال فقط عادل فردوسی پور

 • مسعود یاسمی زاده
  ۱۱۴ ۸

  از خواندن این مطلب چیزی دستگیرم نشد !

 • مجید
  ۴۵ ۶۶

  اجرای فردوسی پور بسیار جذاب است ..اما بعضی از نظراتش جهت دار است>
  وباعث رنجش هم میشود0000

 • محمد
  ۱۷ ۱۶

  این نظر شماست نویسنده است
  نظر ما متفاوت است و گزارشها بهتر بود نه بدتر و بی روح

 • ناشناس
  ۱۹ ۴۵

  فرودسی پور برخلاف نامش عادل نبود و بطرف نژاد پرستی میزد اگرچه اینجانب راضی نیستم که کسی ضربه ببیند ولی هر عملی عکس العمل دارد آن زمان که دو دستی جام تراکتور به استقلال دادند این اقا حرفی نزد و توجیه کرد حالا بعد از مدتها یک اعترافاتی میکنه صدا و سیما مال همه است و بیت المال . نباید نژاد پرستی در آن باشد انهم با پول مردم

 • حسین
  ۳۹ ۱۶

  گزارشگر و مجری فوتبالی روی دست عادل فردوسی پور نیامده برنامه نود بدون عادل صفر هم نیست پس با کنار گذاشتن عادل نود را خراب نکنید . زت زیاد

 • ناشناس
  ۱ ۰

  داستان های فوتبال...

 • احسان
  ۳۷ ۸

  کودکانه خوبی بود
  ولی برادر، بحث عادل نیست
  من در این جام پیمان یوسفی رو ندیدم
  من در این جام مزدک میرزائی رو ندیدم
  من در این جام رضا جاوندانی رو ندیدم
  من در این جام جناب سرهنگ علیفر رو ندیدم
  به نظر می رسه که مدیر بسیجی شبکه، یه خانه تکانی اساسی کرده

  • ناشناس
   ۰ ۲

   اغلب فوتبال دوستان از غیبت عادل دراین برنامه ازخیربرنامه 90 گذشتند

 • مهدی
  ۳۷ ۱۰

  انصافآ جای خالی عادل در گزارش مسابقات حامل ملت ها کاملآ حس میشد. و حیف شد

 • ناشناس
  ۵ ۴

  شخصیت فوتبالی عادل بسیار خطی وجهت دار هست! عادل یه شخصیت تحصیلکرده ای هست، نباید آدم دیگران از قبیل تاج و... باشد!
  حیف شد خودش رو واقعا خراب کرد.
  فکرمیکرد هرکاری بکنه کسی باهاش کاری نداره، چون دیگه معروف شده!
  غرور کاذب بیش از حد، کار دستش داد...
  البته اون هم زود برمیگرده مثل بقیه... علی ضیا و...

 • عباس
  ۶ ۳

  اینکه چیز عجیبی نیست. در کشور ما در این چهل سال افراد با تجربه و نخبه ای داشتیم که بعد از مدت کوتاهی خانه نشین شده و افراد بی تجربه و نالایقی جای آنها را پر کردند و اگر اینطور نبود که ملت به این بدبختی امروز گرفتار نبودند؟

 • ناشناس
  ۶ ۴

  کسانی که محبوب هستند در کشور من تحمل نمی شوند دیر یا زود کنار گذاشته می شوند

 • ناشناس
  ۴ ۳

  نتیجه قطعی عملکرد فردوسی پور به نوعی موجب هزینه تراشی برای خارجی ها و تشدید مافیا در فوتبال و تحقیر مربیان داخلی و تضعیف فوتبال می شد.

 • حمید
  ۱ ۰

  میشه یکی توضیح بده اصل مطلب چه بود عادل رو برکنار کردند ممنون میشم

 • کاظم
  ۰ ۰

  شبکه سه یه شبکه ورزشی هست که به گزارشگر مثل عادل فردوسی پور و برنامه نود نیاز دارد پس شبکه سه بدون برنامه نود و عادل فردوسی پور دیگه معنی ندارد بنظر من مدیر شبکه باید عوض بشه

 • Fereshteh
  ۰ ۰

  این مطلب جواب سوال من نبود اما ممنون

 • مجید
  ۰ ۱

  خیلی مبهم توضیح داده شده بود

 • سهیل
  ۰ ۰

  لطفا مجریای خوب رو برکنار نکنید برادر بسیجی که ریاست رو برعهده گرفتید.برنامه نود بدون عادل هیچ .شبکه سه بدون برنامه نود هیچ.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری