{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 300100

چالش وزارت برای پرداخت پاداش مدال‌آوران

پرداخت پاداش مدال‌آوران و قهرمانان ورزشی، بعد از هر رویداد بزرگ آسیایی و جهانی، یکی از بحث‌های مهمی بوده که همیشه در بین اهالی این حوزه وجود داشته است.

 بحثی که بیشتر از آنکه اسباب خوشحالی و رضایت ورزشکاران را فراهم کند و جنبه تقدیر داشته باشد، نارضایتی آنها را به همراه داشته و برایشان چالش‌برانگیز بوده است. این بار صحبت از بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتاست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، کاروان ورزش ایران به‌تازگی از بزرگ‌ترین رویداد ورزشی قاره‌ کهن، برگشته و ورزشکاران حالا چشم‌انتظارند تا ببینند چه‌موقع پاداش‌هایشان را از وزارت ورزش‌وجوانان و رئیس‌جمهور می‌گیرند. این وزارتخانه در فاصله سه ماه مانده تا هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی، میزان جوایز این دوره مدال‌آوران را اعلام کرد. در این دوره از بازی‌های آسیایی هم جوایز اهدایی به مدال‌آوران، طبق روال گذشته، سکه تمام‌بهار آزادی تعیین شد که بر اساس رنگ مدال به ورزشکاران تعلق خواهد گرفت. مصوبه ستاد عالی بازی‌های آسیایی 2018، برای پاداش‌های رشته‌های انفرادی به این ترتیب است که برای مدال طلا، 160، مدال نقره، 80 و مدال برنز 40 سکه طلا در نظر گرفته است.این در حالی است که میزان این سکه‌ها برای رشته‌های تیمی به نصف این تعداد می‌رسد. به این صورت که اگر به طورمثال رشته‌ای مثل والیبال قهرمان این بازی‌ها شود، پاداشی که به این تیم تعلق می‌گیرد، 80 سکه خواهد بود. تعداد سکه‌هایی که وزارت ورزش و جوانان برای بازی‌های آسیایی این دوره تعیین کرده، در مقایسه با دوره قبل این بازی‌ها (2014 اینچئون) افزایش چندانی نداشته است، اما با توجه به سیر صعودی‌ای که سکه از چهار سال پیش تا الان داشته، باید گفت که درمجموع پاداش‌های قابل‌توجهی دست مدال‌آوران را خواهد گرفت. پاداش‌های بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون برای مدال‌های طلا، نقره و برنز به ترتیب 150، 70 و 40 سکه تمام بود. با توجه به اینکه درحال‌حاضر نرخ سکه نزدیک به چهار میلیون تومان است، حداقل به میزان پاداش هر فردی که مدال طلا بگیرد، بیشتر از 400 میلیون نسبت به چهار سال پیش اضافه خواهد شد.قیمت سکه تمام‌بهار آزادی در سال 93 که کاروان از بازی‌های آسیایی 2014 برگشت، بین 950 هزار تا یک میلیون تومان بود که حدود پاداش دریافتی هر ورزشکار طلایی 150 میلیون می‌شد. اما حالا در این شرایط اگر بخواهیم میزان پاداش‌ها را با قیمت سکه مثلا روز گذشته یعنی سه‌میلیون‌و 981 هزار تومان محاسبه کنیم، مبلغ پاداش دریافتی بالای 600 میلیون تومان می‌شود؛ ‌مبلغی نجومی که مسئولان وزارت ورزش و جوانان را با چالشی اساسی روبه‌رو کرده است؛ اینکه چطور می‌خواهند در اوضاع بد اقتصادی کنونی کشور این پاداش‌های سنگین را به ورزشکاران پرداخت کنند. ورزشکاران ایرانی در بازی‌های آسیایی جاکارتا ۲۰ مدال طلا، 20 نقره و ۲۲ برنز کسب کردند.مصوبه کنونی وزارت ورزش اما شامل حال کاروان پاراآسیایی (ورزشکاران معلول و جانباز) هم می‌شود و باید به ترتیب برای مدال‌های طلا، نقره و برنز این بازی‌ها که اوایل مهر ماه ماه برگزار می‌شود، 160، 80 و 40 سکه پرداخت کنند. نکته درخورتوجه اینجاست؛ تعداد مدال‌هایی که ورزشکاران پارا به دلیل تعدد رشته‌های این بازی‌ها می‌گیرند، به مراتب بیشتر از بازی‌های آسیایی است. از سوی دیگر مدال‌آوران مسابقات جهانی و آسیایی تک‌رشته‌ای هم هرساله طبق آیین‌نامه پاداش می‌گیرند. طبق پیش‌بینی صورت‌گرفته وزارت ورزش در مجموع در سال ۹۷ زیر بار پرداخت چند هزار سکه خواهد رفت که با قیمت فعلی سکه کار را برای مسئولان دشوار و حتی غیرممکن می‌کند.

‌امسال منتظر پاداش نباشید

تأخیر طولانی‌مدت در پرداخت پاداش‌های سالانه ورزشکاران، همیشه یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های آنها بوده است. اگرچه مسئولان دولت تدبیر و امید در پنج سال گذشته سعی بر آن داشتند تا این نقطه ضعف را برطرف کنند و جوایز ورزشکاران را به‌موقع بدهند اما با توجه به شرایط بد مالی‌ای که وزارتخانه و دولت با آن مواجه هستند، آنها هم اعلام کرده‌‌اند که امسال نمی‌توانند این میزان از حجم بالای سکه را به ورزشکاران بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی بدهند. ژاله فرامرزیان، معاون مالی وزارت ورزش در این باره می‌گوید: «ما سعی کردیم همواره پاداش‌های ورزشکاران را به‌موقع و در پایان هر سال پرداخت کنیم اما متأسفانه به دلیل نوساناتی که در قیمت سکه امسال شاهد بودیم، در این لحظه نمی‌توانیم بگوییم چه زمانی جوایز را پرداخت می‌کنیم چراکه باید درخواست اعتبار کنیم. اگر این اعتبارات را دریافت کنیم، در اسرع وقت جوایز را می‌دهیم. به هر حال ستاد عالی بازی‌ها میزان سکه‌ها را مصوب کرده و ما باید قانونا با وجود قیمت بالای سکه جوایز را پرداخت کنیم. اما با شرایطی که من می‌بینم بعید است بتوانیم امسال سکه‌ها را تأمین کنیم. فکر می‌کنم اعتبار این جوایز در بودجه سال آینده وزارت ورزش و جوانان لحاظ شود».   با توجه به افزایش روزبه‌روز نرخ سکه وزارتی‌ها درصدد هستند تا آیین‌نامه پرداخت پاداش‌های ورزشکاران را تغییر دهند. به این صورت که جوایز را از قالب سکه بیرون بیاورند و به صورت ریالی به آنها بدهند. گفته می‌شود برای مدال‌هایی که در رویدادهای مختلف به دست می‌آیند، امتیاز تعیین و برای هر امتیاز مبلغی تعیین شده است. شنیده‌ها حاکی است که برای قهرمانان بازی‌های المپیک 400 امتیاز اختصاص داده شده است. به این صورت که سقف در نظر گرفته‌شده برای یک امتیاز، دو میلیون تومان است. اینکه این سقف باید چه معیاری داشته باشد تا دو میلیون تومان کامل شامل حالش شود، هنوز مشخص نیست. فرامرزیان نیز در تأیید این موضوع می‌گوید: «با توجه به اینکه قیمت سکه ممکن است هر روز تغییر کند، باید تصمیمات جدیدی بگیریم. در واقع باید پرداخت پاداش به قهرمانان از حالت اهدای سکه خارج و جوایز ریالی تعیین شود».

‌کارت هدیه به جای سکه

آخرین تجلیلی که وزارت ورزش از ورزشکاران کرد به خاطر پاداش‌های آنها در سال 95 و 96 بود که خرداد ماه گذشته در حضور رئیس‌جمهور انجام شد. پرداخت این پاداش‌ها هم با حواشی خاص خودش همراه بود. وزارت ورزش در حالی حواله سکه‌ها را با محاسبه نرخ یک‌میلیون‌و 850 هزار تومان به فدراسیون‌های ورزشی داد که بلافاصله قیمت سکه سیر صعودی به خود گرفت و هر روز تقریبا 200 هزار تومان به نرخ تعیین‌شده اضافه شد. سیر صعودی قیمت سکه بسیاری از فدراسیون‌ها را برای پرداخت بدون کم و کاست سکه‌ها به مدال‌آوران با مشکل مواجه کرد. در واقع مابه‌التفاوت قیمت سکه در آنچه وزارت ورزش برای تأمین اعتبارات لحاظ کرده بود و آنچه در بازار وجود داشت، دست فدراسیون‌ها را برای تأمین تعداد سکه‌های مصوب در پوست گردو گذاشت. البته شرایط همه فدراسیون‌ها نسبت به این مشکل به یک شکل باقی نماند؛ طوری که برخی فدراسیون‌ها مانند والیبال که شرایط مالی بهتری داشتند رقم مابه‌التفاوت را تأمین و سکه‌های ورزشکارانشان را پرداخت کردند. در نهایت این‌گونه پیشنهاد شده که به جای سکه از «کارت هدیه» برای پرداخت پاداش مدال‌آوران استفاده شود که این راهکار را عملی کردند.

ارسال نظر