{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 277752

فقط چهار روز تا اولین بازی ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه مانده است. یوزهای ایرانی که در این روزها خود را در مسکو برای حضور پرقدرت در جام جهانی آماده می‌کنند، جمعه در سن‌پترزبورگ به مصاف مراکش می‌روند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، این برای اولین‌بار در تاریخ است که ایران دو جام جهانی متوالی را تجربه می‌کند و به همین دلیل چند بازیکن ایران سابقه بازی در جام جهانی 2014 را هم در کارنامه دارند. مسعود شجاعی، پژمان منتظری، احسان حاج‌صفی، کریم انصاری‌فرد، رضا قوچان‌نژاد، علیرضا جهانبخش در جام جهانی گذشته حاضر بودند. در‌این‌میان مسعود شجاعی تنها بازمانده جام جهانی 2006 است و می‌تواند به اولین بازیکن تاریخ ایران تبدیل شود که در سه جام جهانی بازی کرده است. علی دایی، مهدی مهدوی‌کیا، جواد نکونام، آندرانیک تیموریان، مسعود شجاعی با دو دوره حضور بیشترین سابقه را در این مسابقات دارند. از بین این پنج بازیکن، مهدی مهدوی‌کیا و آندرانیک تیموریان در هر شش بازی ممکن حضور داشتند و در این زمینه رکورد دارند. البته مسعود شجاعی که در دو دوره قبلی چهار بازی کرده است، فرصت شکستن این رکورد را دارد. طبیعتا این دو بازیکن با ۵۴۰ دقیقه بازی رکورددار بیشترین دقایق بازی در جام جهانی هستند، ولی مسعود شجاعی با توجه به اینکه در ادوار قبلی دقایق زیادی بازی نکرده، فقط در شرایطی می‌تواند صاحب این رکورد شود که ایران از مرحله مقدماتی صعود کند.

در انتظار اولین  2  گله

 ایران در تاریخ جام جهانی هفت گل زده است. هیچ بازیکن دوگله‌ای در تاریخ ایران دیده نمی‌شود. از جمع 23 بازیکن کنونی تنها رضا قوچان‌نژاد سابقه گلزنی در جام جهانی را دارد و می‌تواند به اولین ایرانی که در دو جام جهانی گل زده تبدیل شود. مهدی مهدوی‌کیا با یک گل و یک پاس گل روی دو گل ایران در تاریخ این مسابقات اثرگذار بوده و در این زمینه رکورددار است.

کاپیتان هفتم

علی پروین در جام جهانی ۱۹۷۸ و جواد نکونام در جام جهانی ۲۰۱۴ در هر سه بازی گروهی کاپیتان ایران بودند. در بین نفرات تیم ملی ایران که برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه انتخاب شده‌اند، هر بازیکنی که بازوبند را ببندد، اولین کاپیتانی در جام جهانی را تجربه خواهد کرد. نادر محمدخانی، احمدرضا عابدزاده، علی دایی و یحیی گل‌محمدی دیگر کاپیتان‌های ایران در تاریخ جام جهانی‌اند.

دومین کلین‌‌شیت

ایران در حضور‌های قبلی خود تنها موفق به کسب یک کلین‌‌شیت شده بود و علیرضا حقیقی با یک کلین‌شیت در این زمینه رکورددار است. ایران در چهار دوره گذشته جام جهانی از پنج دروازه‌بان استفاده کرده است. علیرضا بیرانوند می‌تواند ششمین دروازه‌بان ایران در تاریخ جام جهانی باشد.

بیشترین مربیگری

تاکنون چهار مربی (حشمت مهاجرانی، جلال طالبی، برانکو ایوانکوویچ و کارلوس کی‌روش) هدایت تیم ملی ایران را در جام جهانی بر عهده داشته‌اند و هر کدام در سه بازی روی نیمکت تیم ملی نشسته‌اند. کارلوس کی‌روش در بازی با مراکش رکورددار حضور روی نیمکت ایران در جام جهانی خواهد شد.

ارسال نظر