{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 395983

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

بر اساس تحقیقات زمین شناسی ایالات متحده، مس پس از آهن و آلومینیوم به عنوان سومین فلز صنعتی پر مصرف در جهان قرار دارد. حدود سه چهارم از این فلز برای ساختن سیم‌های برقی، کابل‌های ارتباطی و الکترونیک می‌رود. بر همین اساس شرکت کانادایی باریک که به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ طلا و یکی از شرکت‌های تعیین کننده در این موضوع در دنیا شناخته می‌شود اکنون با کمی تغییر جهت به استخراج و تولید مس نیز روی آورده است.

اقتصاد آنلاین – اکرم شعبانی؛ رویترز در گزارشی از اعلام شرکت معدنی باریک برای ورود به امر استخراج و فرآوری مس در آینده نزدیک خبر داده است. بر اساس این گزارش، مارک بریستو مدیر اجرایی شرکت معدنی کانادایی باریک اعلام کرده این شرکت مایل به افزایش 1.5 میلیارد دلاری دارایی‌های هدف پس از ریزش نیمی از معدن طلای سوپر پیت در غرب استرالیاست. اعلام این خبر جدید از سوی مدیر اجرایی شرکت باریک، به نوعی تغییر جهت در اهداف این شرکت به حساب می‌آید.

بر اساس این گزارش، هلدینگ معدنی ساراسن استرالیا (Australia's Saracen Mineral Holdings Ltd) روز دوشنبه موافقت کرد تا 50 درصد از سهام مشترک معادن طلای کالگورلی (Kalgoorlie) که یکی از بزرگترین معادن طلای استرالیا را در اختیار دارد با هزینه 750 میلیون دلاری خریداری کند. شرکت نیومونت گلد کورپ (Newmont Goldcorp Corp) 50 درصدی باقی مانده سهام را در اختیار دارد.

این توافقنامه نخستین گام در برنامه شرکت باریک برای پرداخت جریمه حداقل 1.5 میلیارد دلار از دارایی‌های کم درآمد این شرکت تا پایان سال 2020 به دلیل کسب مالکیت رنگلد ریسورسز Rangold Resources در یک سال گذشته است.

بریستو در مصاحبه‌ای عنوان کرده است: "این رقم باید به 1.5 میلیارد دلار برسد که ما تاکنون به نیمی از این رقم دست یافته‌ایم." اگرچه او رقم 1.5 میلیارد دلار را تایید کرده است اما به مورد مشخصی برای دارایی‌های خاص اشاره نداشت. تحلیل‌گران عنوان می‌کنند روز دوشنبه معدن مس لوموانا باریک در زامبیا و معدن طلای ماساوا در سنگال اهداف بعدی این شرکت برای دستیابی به 1.5 میلیارد دلار تعیین شده هستند.

قیمت‌های قوی‌تر طلا در این میان شناور نگه داشته شده و باریک در ماه جاری میلادی (نوامبر) با بالا بردن سود سهام خود، بار دیگر یک برنامه تولید پنج ساله از 5.1 تا 5.6 میلیون اونس طلا با هزینه پایدار میان 850 تا 950 دلار را در هر اونس تکرار کرده است.

بریستو همچنین در این گفت‌وگو خبر داد: شرکت باریک که به عنوان دومین شرکت بزرگ تولیدکننده طلا در دنیا شناخته می‌شود تصمیم دارد تا تجارت مس خود را به اندازه‌ای گسترش دهد تا از تقاضای فزاینده فلز سرخ در فناوری‌های کم کربن سود ببرد.

گفتنی است باریک 112 میلیون پوند مس از سه معدن لوموانا، زالدیوار و جبل سعید در سه ماهه منتهی به 30 سپتامبر تولید کرده است اما این شرکت در زمینه مس همچنان یک بازیگر نسبتا کوچک در بازار به حساب می‌آید. بریستو در این باره عنوان کرده است: نظر من بر روی مکالمه‌ای است که در حال حاضر میان سرمایه گذاران و به طور کلی بازار در حال انجام است.

وی همچنین ادامه داد: گسترش فعالیت ما در صنعت مس، به رضایت خاطر سرمایه‌گذاران روز افزون که فعالیت‌های معدن‌کاران را بر اساس استانداردهای محیط زیستی، اجتماعی و دولتی کمک خواهد کرد.

بریستو در پایان این مصاحبه در رابطه با نقش مس در آلایندگی کمتر محیط زیست و ضرورت استخراج و استفاده از این ماده معدنی عنوان کرده است که اگر در حقیقت به کربن کمتر، ردپای کمرنگ‌تر کربن و اقتصاد مدرن‌تر و شیوه زندگی بشرگونه در این سیاره اعتقاد داریم باید به مس هم اعتقاد داشته باشیم.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری