{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 395459

رییس انجمن صنایع سرب و روی در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

به‌رغم تاکید معاون اول رییس جمهوری مبنی بر اینکه هیچ تصمیمی بدون مشورت با بخش خصوصی گرفته نشود، در مورد معدن این اتفاق افتاده است و پشت درهای بسته تصمیم می‌گیرند و بعد از اعلام تصمیم نظر بخش خصوصی را خواستار می شوند. دولت دوزادهم معتقد به تشکل گرایی است و مدیران تشکل‌ها، در هر زمینه‌ای توانایی مشاوره دادن به دولت را دارند، همچنین می توانند بازار را تنظیم کرده و اطلاعات بازار را به دولت دهند، اما دولتمردان از نظرات بخش خصوصی استفاده نمی‌کنند.

اقتصاد آنلاین - طاهره گودرزی؛ یوسف مرادلو، رییس انجمن معادن و صنایع سرب و روی ایران در پاسخ به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: وزارت صمت دو تصمیم غیرکارشناسی طی دو ماه اخیر اتخاذ کرده‌اند؛ یکی عوارض 25 درصدی و دیگری حق فروش زمان کمی از عوارض بر صادرات گذشته و نمی‌توان آمار درست و دقیقی در مورد پیامدهای منفی آن ارائه دهیم.

وی افزود: به عنوان یک فعال اقتصادی، هر دو دستورالعمل غیرکارشناسی و غیرعملیاتی است. مثل همیشه دولت بدون درنظر گرفتن آسیب هایی که این تصمیمات به تولید کشور می‌زند، کار خود را انجام می‌دهند اما نهایتا مجبور به تجدیدنظر در تصمیات خود می شوند.

مرادلو گفت: یکی از دستورالعمل‌ها پرداخت 7درصد از فروش به دولت بوده است. این رقم، باعث شده تا مواد معنی گران شود، مخصوصا برای کالاهایی که قیمت‌های جهانی داشته و قدرت مانور ندارند. همانطور که می دانید همه معادن از نظرموقعیت مکانی، جایگاه معدن و نوع ماده معدنی با هم متفاوت هستند و نمی توان توقع داشت که این معادن با این تفاوت ها یک نرخ واحد را پرداخت کنند. ایراداتی که به این طرح می شود گرفت، اولا مشخص نیست این معادن سود می‌کند یا خیر، همچنین از ابتدای سال محاسبه می‌کنند که معلوم نیست معدن استخراجش ادامه خواهد داشت یا خیر. و ایا فروش دارد یا خیر.

وی ادامه داد: متاسفانه به‌رغم نظر آقای جهانگیری معاون اول رییس جمهوری مبنی بر اینکه هیچ تصمیمی بدون مشورت با بخش خصوصی گرفته نشود، در مورد معدن این اتفاق افتاده است و پشت درهای بسته تصمیم می‌گیرند و بعد از اعلام تصمیم نظر بخش خصوصی را خواستار می شوند.

رییس انجمن معادن وصنایع سرب وروی ایران گفت: معتقد هستیم در همه زمینه‌ها، اولویت با تامین نیاز داخل است، اما به این معنی نیست که  کفه ترازو به نفع یک عده خاص بالا باشد و با یک رفتار ظاهرا منطقی یک کار غیرمنطقی انجام دهند.

وی اظهار کرد: تشکل ها و انجمن های صنفی با خواست دولت های قبلی شکل گرفته اند و دولت دوزادهم بیشتر از همه دولت ها، معتقد به تشکل گرایی است. این تشکل ها در کار خود متخصص هستند و در هر تشکلی خبره‌های اقتصادی و نیروهای فعال به عنوان هیات مدیره انتخاب می شوند تا بتواند از منافع صنف خود دفاع کنند. مدیران تشکل‌ها، در هر زمینه‌ای توانایی مشاوره دادن به دولت را دارند، همچنین می توانند بازار را تنظیم کرده و اطلاعات بازار را به دولت دهند، اما دولتمردان از نظرات بخش خصوصی استفاده نمی کنند.

مرادلو افزود: خواست مشخص ما از دولت و وزارت صمت، این است که در غیاب بخش خصوصی تصمیم گیری نکنند. در همین بحث اخیر (وضع عوارض 25 درصدی)، معدنداران در مناطق محروم با شرایط سخت کار می کنند و بعضا قراردادهایی با خارجی‌ها منعقد کرده‌اند که باید محصول را به آن کشورها صادر کنند. در چنین موقیعتی، دولت یک شبه تصمیم می‌گیرد که جلوی صادرات  را بگیرد یا با محدودیت اجازه صادرات دهد. در شرایط تحریم‌ها، فعال اقتصادی با سختی تمام برای کالایش مشتری خارجی پیدا می‌کند که با سیاست‌های غلط دولت، آن مشتری را از دست می دهد.

این فعال معدنی ادامه داد: یک ماده معدنی چقدر سود دارد که 25درصد عوارض برای صادرات آن بخواهند بگیرند. باید هر کالایی که مازاد بر مصرف دارد را اجازه صادرات دهند. آثار منفی قوانین وضع شده بر تولید کننده، سرمایه‌گذار و اشتغال بیشتر است. دولت باید به این موضوع توجه کرده و خطاهای خود را به حداقل برساند تا بخش خصوصی بتواند به مسیر خود ادامه دهد.

مرادلو ادامه داد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، شعار سال، ورنق تولید است،چرا  برخلاف نظر ایشان این همه محدودیت و مانع بر سرراه تولید کشور قرار دهند. بخش خصوصی با این گونه تصمیم سازی‌ها شدیدا مخالف است و از می‌خواهیم به بخش خصوصی اعتماد کند و ما را در تصمیم‌گیری‌ها دخیل کند تا هم منافع ملی به خطر نیافتد هم تصمیمات دچار مشکل نشود و نیاز تجدیدنظر پیدا نکند. تصمیمات دولت تاثیر به‌سزایی بر اشتغالزایی وسرمایه‌گذاری دارد.

 وی محدودیت‌های صادراتی و ناهموار بودن مسیر واردات را دو مشکل اصلی معدن وصنایع معدنی  خواند و گفت: 475هزار تن ظرفیت نصب شده در صنعت سرب وروی وجود دارد که در حال حاضر با 40 تا 45 درصد ظرفیت کار می‌شود به این دلیل که مواد اولیه وجود ندارد. 11 درصد مواد اولیه را از طریق شرکت‌های دولتی تامین می شود که از سوی خود وزارت صمت است و بقیه مواد را از کشورهای خارجی تامین می کنیم، با این حال 70 تا 75درصد مازاد بر مصرف داریم و لاجرم باید این مازاد را صادر کنیم. حدود 210هزارتن تولید داریم که 25هزار تن در داخل مصرف می شود و مازاد آن باید صادر شود که بنا بر دلایلی، طی دو ماه اخیر صادرات دچار مشکل شده است.

وی افز.د: قیمت های جهانی خطی نیست و در روز شاید چندین بار قیمت‌ها تغییر پیدا کند که گاها قیمت‌ها در طول روز تا 100 دلار هم تغییر می‌کند و ثابت نیست. طبیعی است یک زمان قیمت‌های داخلی جذاب است و زمانی دیگر قیمت‌های خارجی جذابیت بیشتری دارد و این عادی است . یوسف مرادلو در ادامه گفت: به هرحال قیمت تمام شده در ایران خیلی بالاتر از قیمت فروش جهانی است که کل صنعت متضرر می شود. این اتفاق در فولاد، مس و آلومینیوم افتاده است.

رییس انجمن معادن وصنایع سرب وروی ایران اولویت انجمن را تامین نیاز داخل اعلام کرد و گفت: این موضوع را بارها به وزارت صمت اعلام کرده ایم و خود را موظف می دانیم بازار را جوری تنظیم کنیم که مصرف کننده داخلی، چه به لحاظ قیمت و چه به لحاظ تامین محصول دچار مشکل نشود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری