کد خبر 561659

اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

انواع آکنه و چگونگی درمان آن‌ ها

ممکن است اصطلاح "جوش زدن" را برای توصیف انواع آکنه بشنوید، اما این اصطلاح همیشه توصیف دقیقی نیست و همه انواع آکنه در سطح پوست پخش نمی‌شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین،  منافذ مسدود شده خود باعث ایجاد آکنه می‌شوند و دلیل این مسدود شدن را می‌توان به موارد زیر نسبت داد:

• تولید بیش از حد روغن (سبوم)

• باکتری‌ها

• هورمون‌ها

• سلول‌های مرده پوست

• مو‌های زیرپوستی

آکنه معمولاً با نوسانات هورمونی در طی سال‌های نوجوانی همراه است، اما بزرگسالان نیز می‌توانند آکنه را تجربه کنند. حدود ۱۷ میلیون نفر در سال مبتلا به آکنه می‌شوند و این امر یکی از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی در بین کودکان و بزرگسالان است. شناسایی نوع آکنه‌ای که شما تجربه می‌کنید کلیدی است در درمان موفقیت‌آمیز آن. آکنه ممکن است غیرالتهابی یا التهابی باشد.

انواع مختلف آکنه در این دودسته عبارتند از:

• جوش‌های سرسیاه

• جوش‌های سرسفید

• پاپول

• چرک

• گره‌ها

• کیست

ممکن است چندین نوع آکنه به طور هم‌زمان وجود داشته باشند حتی در برخی موارد ممکن است به حدی شدید باشند که مراجعه به متخصص پوست نیاز داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع مختلف آکنه و چگونگی درمان آن‌ها، به خواندن مقاله ادامه دهید.

آکنه غیر التهابی:

آکنه غیر التهابی شامل جوش‌های سرسیاه و جوش‌های سرسفید است. این جوش‌ها معمولاً تورم ایجاد نمی‌کنند. آن‌ها همچنین نسبتاً به درمان‌های بدون نسخه (OTC) نیز پاسخ می‌دهند.

سالیسیلیک اسید اغلب به‌طورکلی برای رفع آکنه به بازار عرضه می‌شود، اما معمولاً در آکنه‌های غیرالتهابی بهترین نتیجه را دارد. به طور طبیعی پوست را لایه‌برداری می‌کند، سلول‌های مرده پوست را که منجر به جوش‌های سرسیاه و جوش‌های سرسفید می‌شوند، از بین می‌برد. سالیسیلیک اسید را می‌توان در پاک‌کننده‌ها، تونر‌ها و مرطوب‌کننده‌ها پیدا کرد.

جوش‌های سرسیاه (کمدون‌های باز):

جوش‌های سرسیاه می‌توانند در صورت مسدود شدن منافذ، توسط ترکیبی از سبوم‌ها و سلول‌های مرده در پوست ایجاد شوند. سطح منافذ با وجود مسدود شدن بقیه قسمت‌ها بازمی‌ماند. این منجر به مشخص‌شدن رنگ سیاه در سطح جوش می‌شود.

انواع آکنه

جوش‌های سرسفید (کومدون‌های بسته):

جوش‌های سرسفید همچنین می‌توانند در صورت مسدود شدن منافذ توسط سبوم و سلول‌های مرده پوست ایجاد شوند. اما برخلاف جوش‌های سرسیاه، قسمت بالای منافذ بسته می‌شود و این‌طور به نظر می‌رسد که یک برجستگی کوچک از پوست بیرون‌زده است.

درمان جوش‌های سرسفید مشکل‌تر است زیرا منافذ پوست از قبل بسته شده‌اند. محصولات حاوی سالیسیلیک اسید می‌توانند مفید باشند. رتینوئید‌های موضعی بهترین نتایج را برای آکنه کومدونال دارند. در حال حاضر، آداپالن (Differin) به‌عنوان رتینوئید از طریق پیشخوان داروخانه‌ها در دسترس است. اگر فکر می‌کنید که به درد شما نمی‌خورند، رتینوئید‌های موضعی قوی‌تری با تجویز پزشک متخصص پوست در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

جوش‌های سرسفید (کومدون‌های بسته

آکنه‌های التهابی:

جوش‌هایی که قرمز و متورم هستند، جوش‌های التهابی نامیده می‌شوند. اگرچه سبوم و سلول‌های مرده پوست در ایجاد آکنه‌های التهابی نقش دارند، اما باکتری‌ها نیز می‌توانند در مسدود شدن منافذ پوست نقش داشته باشند. باکتری‌ها می‌توانند باعث ایجاد عفونت در زیرسطح پوست شوند که ممکن است منجر به ایجاد لکه‌های آکنه‌ای دردناک شوند که ازبین‌بردن آن‌ها بسیار سخت است.

محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید ممکن است به کاهش تورم و خلاص شدن از شر باکتری‌های موجود در پوست کمک کنند و همچنین می‌توانند سبوم اضافی را از بین ببرند. ممکن است پزشک برای درمان آکنه‌های التهابی شما یک آنتی‌بیوتیک خوراکی یا موضعی به همراه بنزوئیل پراکسید تجویز کند. رتیوئید‌های موضعی نیز نقش مهمی در مبارزه با پاپول‌ها و جوش‌های التهابی دارند.

پاپول:

پاپول‌ها هنگامی رخ می‌دهند که دیواره‌های اطراف منافذ از التهاب شدید شکسته شوند که همین منجر به ایجاد منافذ سخت و مسدود شده می‌شود که لمس آن‌ها حساس و دردناک است. پوست اطراف این منافذ معمولاً صورتی است.

چرک:

برخلاف پاپول‌ها، چرک‌ها با چرک پر می‌شوند. این برجستگی‌ها ازروی پوست خارج می‌شوند و معمولاً به رنگ قرمز هستند. چرک‌ها اغلب سر‌های زرد یا سفید در قسمت سطحی دارند.

گره‌ها:

گره‌ها در صورت گرفتگی و منافذ متورم، تحریک بیشتری تحمل کرده و بزرگ‌تر می‌شوند. برخلاف جوش‌ها و پاپول‌ها، ندول‌ها در عمق زیرپوست قرار دارند. ازآنجاکه گره‌ها در پوست بسیار عمیق هستند، به طور معمول نمی‌توانید آن‌ها را در خانه درمان کنید.

دارو‌های تجویزی برای کمک به رفع این موارد ضروری است. پزشک یا متخصص پوست احتمالاً داروی خوراکی ایزوترتینوئین (Sotret) را برای شما تجویز می‌کند. این ماده از نوعی ویتامین آ ساخته می‌شود و به مدت چهارتا شش ماه روزانه مصرف می‌شود. با کاهش اندازه غده چربی در داخل منافذ می‌تواند گره‌ها را درمان و از بروز بیشتر آن‌ها پیشگیری کند.

کیست:

کیست‌ها می‌توانند در صورت مسدود شدن منافذ با ترکیبی از باکتری، سبوم و سلول‌های مرده پوست ایجاد شوند. مسدود شدن در اعماق پوست اتفاق می‌افتد و در زیرسطح گره‌ها است. این برجستگی‌های بزرگ قرمز یا سفید اغلب در لمس دردناک هستند.

کیست بزرگ‌ترین شکل آکنه است و تشکیل آن معمولاً در نتیجه عفونت شدید است. این نوع آکنه نیز بیشتر در معرض اسکار است. داروی تجویز شده ایزوترتینوئین (Sotret) معمولاً برای درمان کیست استفاده می‌شود. در موارد شدیدتر، متخصص پوست ممکن است کیست را با جراحی خارج کند.

شدت هر نوع آکنه چقدر است؟

جوش‌های سرسیاه و جوش‌های سرسفید خفیف‌ترین نوع آکنه هستند. این موارد را بعضی اوقات می‌توان با دارو‌های موضعی OTC، مانند تونر‌های حاوی اسید سالیسیلیک یا درمان‌های لکه‌ای بنزوئیل-پراکسید، پاک کرد.

اگر جوش‌ها به دارو‌های OTC پاسخ ندهند، کومدون‌ها به‌راحتی با رتینوئید‌های موضعی درمان می‌شوند. حتی یک نوع رتینوئید وجود دارد که به‌عنوان آداپالن شناخته می‌شود و اکنون نیز در دسترس است و در پاک‌سازی جوش‌های سرسیاه و جوش‌های سرسفید بسیار مؤثر است.

جوش‌ها و پاپول‌ها فرم متوسط تری از آکنه هستند که ممکن است با دارو‌های OTC پاک شوند و یا نشوند. آکنه‌های متوسط گسترده ممکن است به تجویز خوراکی یا موضعی یک متخصص پوست نیاز داشته باشند. گره و کیست شدیدترین نوع آکنه هستند. برای رفع آکنه‌های شدید باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید. فشار دادن یا بیرون آمدن گره‌ها و کیست‌ها می‌تواند منجر به ایجاد زخم شود.

در حال حاضر چه کاری می‌توان انجام داد؟

در درمان آکنه نکته مهم این است که صبور باشید. درحالی‌که برخی از درمان‌ها ممکن است بلافاصله جواب دهند، گاهی نیز ممکن است چندین ماه بهبود گسترده‌ای نداشته باشید همچنین باید در استفاده هم‌زمان از بسیاری از محصولات آکنه احتیاط کنید زیرا می‌تواند باعث خشکی پوست شوند و منافذ پوست می‌توانند سبوم بیشتری ایجاد کنند و سپس منجر به مشکلات آکنه می‌شوند.

همچنین باید تأیید کنید که آیا در واقع جوش یا تورم نتیجه آکنه است یا خیر. چندین بیماری پوستی وجود دارد که علائمی مشابه علائم آکنه ایجاد می‌کنند، اگرچه کاملاً متفاوت هستند.

این بیماری‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

• فولیکولیت

• کراتوز

• میلیا

• آکنه روزاسه

• رشته‌های چربی

• هیپرپلازی سباسه

مراجعه به یک متخصص پوست تنها راهی است که می‌توانید یک تشخیص کامل و دقیق از آکنه‌های خود دریافت کنید. در بعضی موارد، درمان تخصصی ممکن است تنها راه پاک‌سازی و کنترل کامل آکنه باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر