کد خبر 553988

فوق تخصص ریه عنوان کرد؛

رمدسیویر و فاویپیراویر در بهبود بیماران کووید ۱۹ تاثیر ندارند

فوق تخصص بیماری های ریه گفت: تحقیقات معتبر جهانی ثابت کرده است که داروهای رمدسیویر و فاویپیراویر در درمان کووید ۱۹ و کاهش مرگ و میر بیماران تاثیر ندارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، مصطفی قانعی در گفتگو با شبکه خبر، اظهار داشت: در مطالعه‌ای جهانی در ۴۰۵ بیمارستان به ۱۱ هزار و ۳۳۰ بیمار رمدسیویر داده شد که نتیجه آن این بود که در بهبود بیماران تأثیر کمی داشته و یا اصلاً تأثیری نداشته است.

رئیس شبکه تحقیقات بیماری‌های تنفسی افزود: بر اساس همین تحقیقات رمدسیویر حتی بر کاهش تعداد و بار ویروس در بیماران هم تأثیری نداشته است.

قانعی گفت: این دارو هیچ اثری هم بر کاهش مرگ ومیر بیماران کووید ۱۹ نداشته است.

این فوق تخصص بیماری‌های ریه افزود: بر اساس نتیجه مطالعاتی که در مجله معتبر نیچر آمده، فاویپیراویر هم هیچ تأثیری در کاهش مرگ و میر بیماران کووید نداشته و معلوم شده که این دارو بی تأثیر و پر عارضه بوده است.

قانعی درخصوص ترکیب داروهای فاویپیراویر و هیدروکسی کلروکین هم گفت: تجویز این داروها هم در بیماران متوسط و شدید فایده بالینی قابل توجهی ندارد.

رئیس شبکه تحقیقات بیماری‌های تنفسی به عوارض جانبی این داروها هم اشاره کرد و گفت: این دارو باعث وخیم شدن عملکرد کبد و کلیه‌ها می‌شود.

قانعی گفت: ویروس بیماران کووید را نمی‌کشد آنچه بیماران را می‌کشد تورم و التهاب ریه و کاهش اکسیژن است بنا بر این اکسیژن، داروهای ضد انعقاد و کورتیکواستروئید و دگزامتازون است که می‌تواند التهاب ریه را کم کند اما نباید بی محابا و بی رویه و بی توجه به عفونت تجویز شود، زیرا سیتسم ایمنی را سرکوب می‌کند.

وی افزود: پزشکان باید بر اساس شواهد متقن دارو تجویز کنند و نباید طوری باشد که هر کس هرچه خواست به هر میزان تجویز کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۱

  ]چه دکتر خوبی خدا خیرش بده من دیشب شبکه شش دیدم عالی بود عالی

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اینطور که پیش میریم چند وقت دیگه تحقیقات جهانی نشون خواهد داد که اکسیژن، هپارین و دگزا هم تاثیر بسیار کمی دارد و هزینه ای بالا!

 • ناشناس
  ۲ ۰

  کمبود دارو را اینطوری مدیریت میکنید؟ اگر این دارو ها رو باید از پروتکل درمان حذف کنید حداقل پروتکل اروپایی را تعریف کنید ببینیم اونها از چه دارویی استفاده می کنن

 • ناشناس
  ۱ ۰

  خدا لعنتتون کنه این همه رمدسیور به مردم تزریق کردین ، الان میگین خیلی عوارض داره و تاثیری در کرونا نداره

 • ناشناس
  ۲ ۰

  اون اوایل هم که ماسک تو ایران کمیاب شده بود اقای حریرچی اومد گفت ماسک تاثیری نداره !

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من وتو بیمارستان لبافی نژاد فواپیراویر مصرف کردم همون لحظه اول پاگیر مثبت داشت بخدا درگیری ریه ام ۴۰ درصد بود

 • عليرضا
  ۱ ۰

  متاصفانه پزشكان ما دروغگو و منفعت طلب هستن اولا كه ايشون فقط قسمتي از واقعيت رو گفتن بايد ميگفتن كه تو ٥روز اول براي جلو گيري از لود ويروس خيلي هم كاربرد دارن ولي وقتي بعد از التهابات ريه استفاده ميشن اثر كمي دارن چون كار از كار گذشته