کد خبر 371695

بررسی ادعای کاهش قیمت مسکن

در روزهای اخیر برخی مراجع تعیین‌کننده در بازار مسکن از جمله رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادعاهایی مبنی بر کاهش قیمت مسکن را مطرح کرده‌اند که از سوی برخی کارشناسان این ادعا تایید شده و برخی دیگر آن را رد کرده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از هفت صبح،  با بررسی‌های میدانی نمی‌توان این تناقض‌ها و تاییدها را امکان‌سنجی کرد؛ چرا که برخی مشاوران املاک در مناطق میانی و بالاتر تهران مدعی کاهش قیمت مسکن بین ۱۰ تا ۱۵درصد هستند و برخی دیگر مدعی هستند مالکان حاضر به عقب‌نشینی از قیمت اعلام شده نیستند.

خبرگزاری مهر در این‌باره می‌نویسد شاهد مدعای مصطفی‌قلی خسروی، گزارش‌هایی است که از مشاوران املاک در مناطق مختلف تهران دریافت کرده است؛ حال آنکه کارشناسان اقتصاد مسکن معتقد هستند قیمت مسکن از جمله کالاهایی است که «چسبندگی قیمت» در آن تأثیر بالایی دارد و وقتی مالکی می‌بیند یکی از مالکان مسکن در محله مورد نظر خود، ملکی را با قیمتی جدید به فروش می‌رساند، دیگر حاضر به کم‌کردن قیمت ملک خود نیست و نهایتا یا به بازار رهن و اجاره می‌پیوندد یا از فروش ملک صرفنظر می‌کند.

از همین روست که می‌توان کاهش ۶۴.۶درصدی تعداد معاملات مسکن در تیرماه را توجیه کرد؛ چرا که نه مالکان حاضر به فروش املاک خود با قیمتی پایین‌تر از قیمت فروش مسکن در ماه‌های گذشته هستند و نه خریداران حاضر می‌شوند با قیمت ماه‌های گذشته به این بازار ورود کنند. در نتیجه شاهد افت شدید معاملات در بازار مسکن هستیم.

در کنار کاهش حدود ۶۵درصدی نقطه به نقطه تعداد معاملات مسکن در تیرماه، بر اساس اعلام بانک مرکزی و معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه‌و‌شهرسازی، معاملات مسکن در تیرماه نسبت به خرداد کاهش ۲۰درصدی داشته است همچنین رشد ماهانه قیمت مسکن متوقف شده است.

رشد چهار‌دهم درصدی قیمت مسکن در تیرماه امسال نسبت به ماه قبل از آن نشان‌دهنده توقف رشد ماهانه قیمت مسکن است که این دو موضوع در کنار هم (توقف رشد قیمت و کاهش تعداد معاملات)، این معنی را القا می‌کند که استقبال نکردن خریداران و مصرف‌کنندگان واقعی مسکن به دلیل کاهش شدید قدرت خرید خانوارها، منجر به کاهش اندک قیمت‌ها شده است.

از سوی دیگر در گزارش وزارت راه‌و‌شهرسازی از وضعیت بازار مسکن در تیرماه آمده تنها در مناطق ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۸ ،۹، ۱۰، ۱۳ و ۲۲ شاهد کاهش اندک میانگین قیمت مسکن نسبت به خرداد‌ماه هستیم و در دیگر مناطق میانگین قیمت مسکن افزایش داشته است. اگر چه در همه مناطق ۲۲گانه شهر تهران، تعداد معاملات مسکن کمتر از خرداد بوده است اما به هر حال شاهد افزایش قیمت مسکن بوده‌ایم. پس نمی‌توان به ارقام مورد ادعای رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص کاهش قیمت مسکن که تا ۱۸درصد هم تخمین زده می‌شود، اتکا کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • محمد
  ۱ ۱

  قیمتهای پیشنهادی در سایتها مشخص است
  قیمتها کاهش پیدا کرده ولی کسی خریدار نیست چون اصلا واقعی نیست که توی محله های معمولی مبلغ های میلیاردی برای یک آپارتمان خیلی معمولی پرداخت کنید.
  دلال ها معاملات صوری میکنند تا قیمت توی سامانه املاک افت نکنه.

 • محمد
  ۱ ۱

  قیمتهای پیشنهادی در سایتها مشخص است
  قیمتها کاهش پیدا کرده ولی کسی خریدار نیست چون اصلا واقعی نیست که توی محله های معمولی مبلغ های میلیاردی برای یک آپارتمان خیلی معمولی پرداخت کنید.
  دلال ها معاملات صوری میکنند تا قیمت توی سامانه املاک افت نکنه.

 • ناشناس
  ۱ ۱

  آقا هر موقع دولت قیمت پراید رو پایین آورد قیمت تمامی کالاهای سرمایه ای ازجمله مسکن پایین خواهد امد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اینها از خودشون هیچ تحلیلی مهمی ندارند. تحلیل خود اینها خیلی سطحیه و این که یه معامله جوش بخوره کمسیون بگیرند. اما یه چیزی هایی بهشون دیکته میشه که باید بگن.

 • سعید
  ۰ ۰

  الان دیگه باورم شد ملت دارن خون همدیگرو میخورم و به جون همدیگه افتادن. آخر این چه قیمت‌های وحشتناکیه که من 40ساله با 20سال سابقه کار و 2 تابچه، نتونم خونه داشته باشم. بخدا دور از انسانیته چه برسد مسلمانی. یکی بفکر کاهش واقعی قیمت ها باشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  قیمت خونه اصلا پایین نیامده تو سایتها هم همین طور کلا تو تهران قیمتها خیلی بالاست من خودم یکماه پیش یه خونه میخواستم بخرم الان که مراجعه کردم بالاتر میگه مگه قیمت ماشین که دو برابر خونه افزایش داشته اومده پایین تازه پراید فکسنی دوباره گرون شد چون الحمدلله همه تو تهران شدن مسافرکش از تمام شهرستانها هم ریختن اینجا مسافرکشی میکنند چون کلا تهران شهر بی در و پیکره و بدون نطارت پلیس و امنیته خدا میدونه چند صد اتفاق تو این شهر بی قانون میافته شبها مسافرکشها جلوی خونه های مردم میخوابنند و صبح بلند میشی میبینی خونه بغلیتو خالی شده و چهار چرخ ماشینت نیست