{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 365226

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس با تشریح طرح مجلس برای دریافت مالیات بر عایدی سرمایه مسکن گفت: ۱۷۰ کشور دنیا در حال پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه هستند و با اجرایی شدن این طرح قطعا ۹۵ درصد مردم جامعه از آن معاف خواهند بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، زهرا سعیدی مبارکه، عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در برنامه پایش در توضیح مالیات بر عایدی سرمایه گفت: این مالیات به نوعی بر سود حاصل از خرید یا فروش بسته می شود. این مالیات حتی در کشورهای آفریقایی نیز گرفته می شود.

وی با اشاره به طرح مالیات بر عایدی سرمایه افزود: طرحی که ما آماده کردیم بر این موضوع دلالت دارد و با 145 امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد که کلیات آن تاکنون تصویب گردیده است. بیش از 95 درصد مردم از این مالیات معاف هستند و آنهایی که مسکن را برای سود خریده اند باید بخشی از سود خود را مالیات دهند.  

سعیدی با تاکید بر تاریخچه این طرح افزود: در سال 94 ما بر تولید مالیات بستیم اما بر خانه های مالزاد و سوداگری مسکن هیچ مالیاتی بسته نشد. در آن سال این طرح به مجلس آمد اما با نامه نگاری آخوندی، وزیر وقت راه و شهرسازی، و نقش آفرینی رئیس مجلس موضوع مالیات بر عایدی سرمایه از دستور کار خارج شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بی انگیزگی دولت در اجرایی شدن طرح مالیات بر عایدی سرمایه گفت: بار‌ها کرباسیان وزیر وقت اقتصاد و تقوی نژاد رییس وقت سازمان امور مالیات کشور ابلاغ کردند که ابزار بررسی عایدی سرمایه افراد در دست است و امکان اجرای مالیات بر عایدی سرمایه وجود دارد.

وی افزود: اما در حال حاضر دژپسند وزیر اقتصاد خبر از طراحی طرح جامع مالیاتی را می‌دهد که البته قرار بود تا اواخر خرداد ارایه شود و هنوز محقق نشده است.

این نماینده مجلس گفت: بررسی این طرح جامع دولت باز هم به همان قانونی که 3 سال پیش مجلس مصوب کرده بود رسیده است و به نوعی دوباره کاری صورت گرفته است. البته در تصویب این طرح اراده لازم وجود ندارد. در حال حاضر شاخص امید به خانه دار شدن افزایش داشته است.

سعیدی مبارکه بیان کرد: طبق اطلاعات واصله فردی در شهرری صاحب 700 خانه است و مالیات این سرمایه را هم نمی‌پردازد. این ارقام کم نیستند و طبق بررسی‌ها متوجه شدیم در تهران 7 هزار و 500 خانه ساخته شده و فردی در تهران 2 هزار و 500 مسکن ساخته، ولی وارد بازار مسکن نکرده است.

وی گفت: 70 درصد معاملات مسکن مصرفی نیست و جنبه کسب سرمایه بیشتر را دارد. متاسفانه نرخ مسکن را افرادی که صاحب تعداد خانه‌های بالا هستند تعیین می‌کنند. افزایش قیمت مسکن در شهرهای بزرگ، کم کم تاثیرش را نیز در شهرهای کوچک خواهد گذاشت.

این نماینده مجلس با ارائه آمار ساخت مسکن بیان نمود: ما 10 میلیون و 500 هزار واحد مسکونی از سال 85 تا 95 ساخته شده، اما 2 میلیون و 400 هزار واحد آن در اختیار مصرف کننده قرار گرفته است. بقیه 7 میلیون و پانصد هزار واحد دست افراد تاثیر گذار در بازار مسکن است. اما به علت عدم وجود قانون از این افراد مالیات اخذ نمی شود.

سعیدی مبارکه ادامه داد: در حال حاضر 170 کشور دنیا در حال پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه یا CGT هستند.
وی بیان کرد: با اجرایی شدن طرح مالیات بر عایدی مسکن قطعا 95 درصد مردم جامعه از آن معاف خواهند بود زیرا قانون مصوبه مجلس بیان کرده که هر فرد می تواند یک خانه داشته و از پرداخت مالیات بر آن معاف باشد. این پیش بینی را هم داشته ایم که سرپرست خانوار شاید برای فرزندانش منزلی را به عنوان سرمایه خریداری کرده باشد. بنابراین حداکثر به اندازه تعداد اعضای خانواده اش می تواند خانه داشته باشد و مازاد بر را باید مالیات دهد و این طرح شامل مردم عادی نمی شود.
این نماینده مجلس گفت: طرح مالیات بر عایدی سرمایه قطعا مختص سودجویانی است که از آنها نام بردیم.
سعیدی مبارکه بیان کرد: متاسفانه قیمت مسکن نسبت به سال گذشته 112 درصد افزایش داشته است. این افزایش تاکنون در کشور سابقه نداشته و متاسفانه بازار مسکن بازاری خاص است که در خصوص آن تدبیری اندیشیده نشده است. مالیات بر عایدی سرمایه باعث کاهش قیمت مسکن خواهد شد و بین فروشندگان رقابت کاهش قیمت اتفاق خواهد افتاد. به همین دلیل این طرح به نوعی راه حل مقابله با سوداگری است.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۳ ۱

  در کشورهایی مثل سنگاپور فقط خرید خانه اول مالیات ندارد و خانه دوم به بعد شامل مالیاتهای سنگین است و با این کار دلال بازی به صفر رسیده است

 • ناشناس
  ۳ ۲

  اخلال در نظلم اقتصادی کشور

 • ناشناس
  ۳ ۱

  دلالی مسکن را یکبار برای همیشه جمع کنید پدر مردم را درآوردند همه چیز تو ایران ثرمایه ای شده

 • ناشناس
  ۳ ۲

  خدا را خوش میاد واقعا

 • مردم
  ۱ ۳

  ناظر بر اجرای قانون مالیات کیست غیر دولت وقتیکه خودشون دستشون تو جیب مردمه وتو پول خون مردم نان می خورند چه توقعی از بیگانه هست اینا ستون پنجم هستند

 • ایرانی
  ۱ ۰

  سازمان امور مالیاتی ثابت کرده مه در چنین مواردی به سراغ دانه درشتها و بازار آزاد و زیرزمینی نمی رود و یکراست می رود سراغ مردم عادی که اطلاعاتشان شفاف در اختیار دولت است.

 • کارآفرین و سرمایه گذار صنعتی
  ۰ ۱

  اگر قانون مالیات بر عایدی سرمایه هنوز در مجلس محترم تصویب نشده، پس سازمان امور مالیاتی با توسل به چه قانونی می خواهد از پیش خریدکنندگان سکه از بانک مرکزی مالیات بگیرد؟ جدا از اشکالات مسلم قانونی و اخلاقی اقدام غافلگیرانه و بدعت آمیز سازمان امور مالیاتی وزات دارایی که در تناقض صریح با تعهدات پیشین ایشان و در تعارض آشکار با اصول ‘عدالت’، عدم تبعیض، و ‘ قبح عقاب بلا بیان’ است، دریافت مالیات بر عایدی سرمایه پیش از تصویب این قانون با تمسک نادرست به قوانین موجود مالیات بر درآمد، زیر پا گذاشتن عدالت و بی اعتنایی آشکار یک دستگاه اجرایی به شأن تقنینی مجلس است. لازم است قوای محترم قضاییه و به ویژه مجلس محترم برای جلوگیری از این خودسری و بدعت و حفظ حقوق ملت و اعتبار خانه ملت سریعاً و قاطعانه وارد عمل شوند.