{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 364555

کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به وجود ۲.۶ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور، گفت: با ورود این خانه‌های خالی به بازار، قیمت مسکن ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، افشین پروین پور با اشاره به این‌که مطابق آمار مرکز آمار ایران هم‌اکنون 2.6 میلیون واحد مسکونی خالی در کشور داریم، اظهار کرد: از این تعداد واحد مسکونی بیش از 500 هزار واحد در تهران قرار دارد.

وی ادامه داد: خانه‌های خالی ظرفیت بزرگی در کشور به شمار می‌رود که معطل مانده و باید هر چه سریع‌تر به چرخه مصرف وارد شود.

وی تاکید کرد: این واحدهای مسکونی ثروت ملی هستند و عقلانی  و اصلا درست نیست ظرفیتی عظیم این‌چنینی بلااستفاده بماند.

کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر این‌که این ظرفیت در کشور قابل جایگزینی نیست، افزود: نباید دولت اجازه دهد مثلا فردی 50 دستگاه واحد مسکونی داشته باشد و آنها را خالی نگه دارد تا بعدا با قیمت‌های بالا به فروش برساند.

پروین‌پور با بیان این‌که بحث خانه‌های خالی باید از چرخه انحصار خارج شود، گفت: در دنیا با ابزار مالیات بر خانه‌های خالی اجازه نمی‌دهند واحد مسکونی خالی بماند؛‌ زمین متعلق به همه است و نمی‌توانیم و نباید اجازه داد در این بخش انحصار به وجود آید.

وی با اشاره به این‌که ارزش خانه‌های خالی در تهران بیش از 400 هزار میلیارد تومان برآورد شده است، اظهار کرد: چنانچه خانه‌های خالی با یک نرخ موثر شناسایی شده و از آنها مالیات دریافت شود به طور قطع قیمت مسکن 50 درصد کاهش خواهد یافت.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کسی خونه های معمولی رو یک روز هم خالی نمیذاره چون استهلاکش بالاست و غیر اقتصادی. این خونه هایی که خالی هستند چند میلیاردی هستند و مربوط به از ما بهتران و پول های کثیف که براشون استهلاک و این مسائل هیچ اهمیتی نداره و این خونه ها نقش شستشوی پول های کثیف داره براشون.

 • روزبه
  ۰ ۰

  نظرتون بسیار عالی بود ممنون از نظر کارشناسیتون

 • ناشناس
  ۰ ۰

  این خونه خالی ها برای کیه یه مشت پولدار بسازوبفروش و...منی که حقوقم راچهارماه یک باردریافت میکنم ومثل من الان زیادن یه خونشم نمی تونیم تهیه کنیم بیا یه بساز بفروش بهت معرفی کنم 72تا آپارتمان داره دوتا ماشین بالای میلیارد داره ووووووخدایا تو هستی می بینی چقدر فاصله طبقاتی چقدررررررررررر