{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 359123

دبیر کانون انبوه سازان مسکن در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

دبیر انجمن انبوه سازان با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن دور از انتظار نیست، افزود: معاملات مسکن قفل شده است و ما با کمبود عرضه مسکن مواجه هستیم.

اقتصادآنلاین - صبا نوبری؛ فرشید پورحاجت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: تفسیر رکود و رونق ارتباطی به خرید و فروش ندارد، رونق باید در حوزه تولید صورت بگیرد و شاخص و مبنای درستی را برای تحولات در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: در حوزه خرید و فروش مقداری با کاهش معاملات مسکن مواجه شدیم و عوامل متعددی نیز در این موضوع نقش داشته است؛ بخشی از آن به عدم وجود ثبات اقتصادی در حوزه مسکن در کشور بر می‌گردد و بخشی دیگر به سیاست‌گذاری های اشتباهی که صورت می‌گیرد.

دبیر کانون انبوه سازان با اشاره به اینکه در بازار با کمبود واحدهای عرضه شده مواجه هستیم، افزود: اگر خرید و فروشی صورت نمیگیرد بیشتر به این علت است که کسانی که در حوزه مسکن هستند تمایلی به معامله ندارند و با قفل معاملات مواجه هستیم تا رکود معاملات؛ این در حالیست که در بازار خریدار وجود دارد ولی خریداران دچار چالش شده اند از یک طرف گرانی بیش از اندازه مسکن و از طرفی فروشنده مناسبی هم متناسب با توان و قدرت خرید خریداران در بازار وجود ندارد.

پور حاجت خاطرنشان کرد: بازار مسکن دچار بیماری شدیدی شده است و این بیماری نشات گرفته از سیاست های غلطی است که ظرف ده سال گذشته در بازار مسکن پایه ریزی شده است. اینکه ما بخواهیم هزینه های تولید مسکن را بیش از اندازه افزایش بدهیم و یا اینکه سازمان ها و یا ارگان های دولتی با نگاه درامدی وارد حوزه مسکن شود در نهایت همین اتفاقاتی که شاهد آن هستیم رخ میدهد.

وی با تاکید بر اینکه مسکن یک کالای تولیدی است و هر قدری که هزینه های تولید آن افزایش بیاید قیمت مسکن نیز بیشتر می‌شود، گفت: مادامی که این مدل‌ها و بسته‌های پیشنهادی دولت برای بازار مسکن منتج به کاهش هزینه‌های تولید نشود، بهبود فضای کسب و کار برای بخش تولید در نظر گرفته نشود و قوانین خلق الساعه تصویب شود، به اندازه یک مّسَکِن کوچک عمل میکند.

پورحاجت سیاست ورزی های نامناسب، تحریم های ظالمانه و مصوبات خلق الساعه را مهمترین عوامل به وجود آورنده وضعیت فعلی در بازار مسکن دانست.

پورحاجت پروسه تصویب قوانین در مجلس را زمان بر خواند، و ادامه داد: تا این قوانین بخواهد از مجلس خارج شود تابستان 98 تمام شده است و بار سنگین بحران اجاره داری بر دوش مستاجران خواهد بود.

دبیر کانون انبوده سازان در خصوص وضع مالیات بر اجاره بها مسکن گفت: وضع مالیات بر اجاره بها در تابستان سال گذشته با نظرخواهی از بخش خصوصی صورت گرفت و امسال تازه کلیات آن تصویب شد، وقتی میگوییم فرایند تصویب قوانین در مجلس زمان بر است منظورمان همین است،

وی همچنین گفت: بخش خصوصی با سیاست های سرکوبی مخالف است و شرایط باید بگونه ای باشد که مالیات به ابزاری برای تسهیل امور تبدیل شود و نه تهدیدی برای افراد و منبع درآمد پایداری نیز برای دولت باشد.

پورحاجت در پایان با پیش‌بینی اینکه افزایش قیمتها در بازار مسکن دور از انتظار نیست، تاکید کرد: بازار مسکن کماکان متاثر از بازارهای سیاسی و مشکلات اقتصادی است و گفته بودیم که سال 98 یکی از سخت ترین سال‌ها برای اقتصاد مسکن خواهد بود و ثبات اقتصادی و ثبات سیاسی میتواند به بهبود وضعیت این بازار کمک کند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۶ ۸

  یا آمار غلط است یا مقامات دروغ می گویند مسکن نیز مانند خودرو و بسیاری از کالاهای دیگر نه تنها کمبود نداریم بلکه بیش از نیاز موجود است کافی است به دانشجویان سراسر کشور پایان نامه در خصوص تهیه آمار صحیح ماموریت داده شود

 • ناشناس
  ۸ ۰

  متاسفانه بیشتر مردم ایران دهن بین هستند کافی است یک شایعه ای در کشور بوجود بیاید هجوم به آن کالا زیاد می شود از جمله مسکن و خودرو و بسیاری از کالاهای دیگر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  مالیات به مصرف کننده نهایی منتقل میشه.
  ارزش پول یک چهارم شده، پس کالا و خدمات هم 4 برابر میشه.
  تولید کننده ها هم با قوانین متناقض و ریسک ها از بازار فرار می کنند.

 • رضا
  ۲ ۰

  کشور به درستی اداره نمی شود که علیرغم اینهمه ثروت ولی شاهد
  رکود و تورم و بیکاری گسترده هستیم!!

 • حسین
  ۱ ۳

  آقای حاجت پور !!
  این چه منطقی است که دارید . عرضه مسکن کم نیست .
  آمار خانه های خالی را درست تفسیر کنید.
  آیا مشکل در واقع بالا بودن توقع فروشندگان نیست مثلا با قیمت پنجاه و پنج میلیون تومان برای یک متر مربع ؟
  مشکل در واقع در بانک های ما وجود دارد که سو د های بالا میدهند و شبه پول ایجاد میکنند.

 • علی
  ۲ ۰

  همین وراجی ها ی بی اساس پدر مردم دراوروه بر چ اساسی امار غلط انعکاس میدی .
  ۸۰ درصد پول نون ندارند

 • بهرامی
  ۲ ۰

  من ساکن جنوب شهر هستم
  ایا متری ۱۰میلیون عاقلانس برای خرید مسکن
  درصورتی که بیشتر از ۳تومن ارزش ندارد
  کارنابادی خود را گردن نبود مسکن نندازید

 • محمد حسین
  ۰ ۱

  متاسفانه افزایش فاصله طبقاتی و بعضاً ورود پولشویی به بازار مسکن سبب شد تا بعضی خانه خود را سال ها خالی بگذارند، بعضی ها باغ هایی دارند که کارگر آن سال هاست صاحب باغ را ندیده ولی حقوقش ماه به ماه واریز می شود. لذا قفل بازار مسکن صحبت صحیحی است زیرا مالکین نیازی به پول واحد خود ندارند و از آن محافظت می کنند. در آمریکا دزدی از خانه های خالی سبب کاهش قیمت و عرضه شد که این در ایران دور از ذهن هست چون واحد ها فرنیچر نیستند مگر وسایل جزیی به سرقت برود، مالیات از خانه خالی تنها راه حل هست، البته ابلاغ قانون اموال توسط آقای رئیسی هم می تونن به افزایش عرضه منجر بشه و تبدیل اموال آن ها به اموال غیر ملموس و غیر قابل ردیابی نظیر سکه و ارز یا حتی پول دیجیتال پس ، نهایتا این حباب قیمت تا اواسط مرداد دوام بیاره

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به جاش بازار اجاره داغ داغ است

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اپارتمان متری ۲۵ میلیون
  صد متری ۲ و نیم میلیارد
  ایا اگر حقوق نجومی بیست میلیونی هم داشته باشید ۱۲ سال از سالهای عمر حقوق بدون هزینه داشته باشید میتوانید ۱۰۰ متری بخرید
  چه کسی اینها را میخرد ؟
  ایا اب سربالا میرود ؟
  به کجا میرویم ؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری