{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 313567

در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

یک کارشناس اقتصادی تاکید کرد:خانه در ماه‌های آینده ارزان‌تر نخواهد شد و سرمایه ها به این بازار باز می‌گردند.

اقتصادآنلاین-صبانوبری؛ بیت‌الله ستاریان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین با تاکید بر این نکته که در بازار مسکن رکودی وجود نداشته است، گفت: زمانی رکود وجود دارد که معاملاتی صورت نگیرد و این در حالیست که حتی در مهرماه معاملات بیشتر از شهریور بوده است پس رکودی وجود ندارد.

وی با پیش‌بینی بازگشت رونق به بازار مسکن تا پایان سال ۹۸ افزود: با توقف روند افزایشی نرخ ارز و طلا سرمایه‌ها به بازار مسکن باز خواهد گشت و تا ۲ یا ۳ ماه آینده شاهد افزایش معاملات خواهیم بود.

او در پاسخ به این پرسش که آیا این افزایش معاملات همراه با کاهش قیمت‌ها خواهد بود؟ خاطرنشان کرد: اصلا نباید انتظار کاهش قیمت‌ها را داشته باشیم زیرا این اتفاق فقط در صورت ادامه دار بودن رکود ممکن خواهد بود.

ستاریان با اشاره به اینکه در صورت وجود رکود هم قیمت‌ها کاهش نخواهد یافت بلکه رشد آن متوقف خواهد شد، افزود: فقط در صورتی که عرضه و تقاصا در بازار مسکن به تعادل برسد می‌توان انتظار کاهش قیمت‌ها را داشت.

این کارشناس با تاکید بر تاثیر تحریم‌ها در بازار مسکن گفت:تاثیرات هم مثبت و هم منفی خواهند بود به این صورت که  با شروع تحریم‌ها سرمایه‌ها به داخل کشور برگشته و در صنعت ساخت‌وساز متمرکز می‌شوند و ممکن است رکودی که برای اوایل سال ۹۸ پیش‌بینی کردیم اتفاق نیفتد.

او اضافه کرد: اما در کنار این تاثیر مثبت با مشکلاتی که در زمینه واردات مواد اولیه پیش‌ می‌آید ممکن است تولید مسکن با مشکلات زیادی مواجه شود.

ستاریان همچنین بر ضرورت جذب سرمایه‌های خارجی از طریق مسکن تاکید کرد و ادامه داد: هیچ دولتی به این موضوع توجه نکرده‌است و با وجود اینکه بیش از ۶۳درصد از جمعیت کشور در این حوزه مشغول فعالیت‌اند تا کنون سیاست‌گذاری دولت در بخش مسکن بسیار ضعیف بوده‌است.

وی با اشاره به یکی از سیاست‌های دولت مبنی بر دریافت مالیات از خانه‌های خالی گفت: وقتی خانه خالی در کشور وجود ندارد چگونه می‌خواهند مالیات بگیرند؟ همیشه به اشتباه گفته می‌شود که ما حدود ۲ونیم ملیون واحد مسکونی خالی در کشور داریم و اصلا توجه نمی‌کنند که این مقدار خانه خالی طبیعی است.

ستاریان اضافه کرد: در تمام کشورهای جهان درصدی خانه خالی وجود دارند که به آن ضریب خانه‌های خالی قابل ذخیره می‌گویند و اصلا نباید جزو واحدهای مسکونی خالی محاسبه شوند.

این کارشناس در پایان با اشاره به نقش دولت در بهبود وضع مسکن کشور، به کارگیری ابزارهای مالی، فراهم ساختن زیرساخت‌های مناسب برای تولید مصالح ساختمانی و تسهیل قوانین و مقررات موجود بر سر راه ساخت‌وساز را از وظایف وزیر جدید راه‌وشهرسازی عنوان کرد.

ارسال نظر

 • دانا
  ۱۵ ۸

  سقوط قیمت مسکن در اینده نزدیک

 • ناشناس
  ۱۰ ۷

  تنها راه کنترل قیمت مالیات بر عایدی سرمایه است و بس و الا مسکن گرونتر میشه و خریدار هم نیست

 • ناشناس
  ۱۵ ۶

  مردم نون ندارند بخورن خونه میخوان که چه کنند؟ همین خونه های موجود هم اضافه هست. همه میفروشند خرج شکم میکنند.

 • رسول
  ۱۴ ۸

  فکر کنم اشتباه میکنه کسی فعلا خانه نمی خره و انتظار جامعه بر اینه که بیاد پایین

 • ناشناس
  ۱۲ ۵

  لطفاً كارشناسا جو نديد بعلت قيمتهاي فضايي وخارج ازعرف خريداري در بازار نيست وركود 90درصدي دربازار مسكن حكم فرماست تا خريدارمصرف كننده نباشه بازار رونقي دركارنيست خريدار دلال وسوداگر كافي نيست

 • مهدی
  ۱۴ ۵

  منفعت شما و امثال حضرتعالی در گران شدن خانه و بدبخت تر شدن مردم است و به همین دلیل به جای ترغیب جامعه هدف به امید کاهش و جستجوی راه های کاهش قیمت مسکن ، به دنبال افزایش قمیت مسکن هستید.

 • ابراهیم
  ۱۳ ۲

  اگر به تحلیلهای که آقای ستاریان در ده سال گذشته کردن توجه بکنید همیشه پیش بینی کردن سال بعد قیمت ملک چند برابر میشه

 • حسینی
  ۴ ۲

  جناب ستاریان چرا خانه این قدر در ایران ارزان است ؟ همسرم از عراق آمده میگوید آگر اپارتمان مان را بفروشیم وریال آن را تبدیل به دیناز عراقی کنیم هزینه ۶ ماه اقامت در عراق است

 • ناشناس
  ۷ ۴

  قیمت مسکن بدون داشتن تقاضا ، قطعا کاهش پیدا خواهد کرد . دلیل این امر کاهش قدرت خرید عموم جامعه است.
  در حال حاضر فقط و فقط سوداگران و دلالان قیمت مسکن را بالا نشان می دهند . مصرف کننده واقعی در بازار بسیار کم شده و مطمئنا رکود عمیق تر خواهد شد.

  • ناشناس
   ۱ ۰

   حتما، مثل دلار که اومد پایین!