کد خبر 290781

رییس اتحادیه املاک در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین:

امیدی به کاهش قیمت مسکن نیست/ معاملات نباید متوقف شود

رییس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید براینکه مردم باید به معاملات ملکی خود ادامه دهند و به امید کاهش قیمت‌ها نباشند، گفت: باید به دولت فرصت دهیم تا به تدوین و اجرای برنامه‌های خود بپردازد.

اقتصادآنلاین_صبا نوبری؛ مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک در کفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین ضمن اشاره به این موضوع که افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن با توجه به وضعیت تورمی کشور امری طبیعی است و مالک حق دارد برای تامین نیاز‌های زندگی‌ خود مبلغ اجاره‌بها را بالاتر ببرد، گفت: در مقایسه با افزایش قیمت خرید و فروش مسکن، اجاره‌بها تغییر آنچنانی نداشته است!

 وی در پاسخ به این پرسش که آیا مردم باید روند معاملات خود را ادامه بدهند یا خیر؟ گفت: به هیچ وجه نباید به امید کاهش قیمت‌ها در چرخه طبیعی معاملات افراد خللی ایجاد شود و مردم باید به فعالیت خود ادامه دهند.

وی در خصوص انتظارات اتحادیه املاک از دولت برای آرامش بخشیدن به بازار مسکن ادامه داد: دولت باید به اعطای تسهیلات، تولید مسکن و فعال کردن صنعت اجاره بپردازند.

قلی خسروی درباره فعال کردن صنعت اجاره گفت: این امر با همکاری ارگان‌هایی مانند شهرداری و تامین اجتماعی با حمایت دولت برای تولید انبوه خانه برای مردم عملی خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این اقدام تکرار تجربه ناموفقی مانند مسکن مهر نخواهد بود؟ گفت: من مسکن مهر را تجربه ناموفقی نمی‌دانم، زیرا این طرح در آن زمان تاثیر زیادی در کنترل جو روانی و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها داشت.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر این که تجربه ثابت کرده اقدامات سختگیرانه نظارتی هیچ‌گاه موفق نبوده است، ادامه داد: مالکیت باید محترم شمرده شود و این مباحث بین مالک و مستاجر همواره وجود داشته است.

وی با اشاره به اینکه ما با کمبود مسکن مواجه هستیم، خاطر نشان کرد: با تولید بیشتر مالک احساس خطر کرده و مجبور می‌شود دست از احتکار برداشته و به عرضه ملک خود بپردازد.

قلی خسروی افزود: تنها راه ایجاد انگیزه در بازار مسکن، اعطای تسهیلات به مالکان و تقویت سرمایه‌دارانی است که خانه‌هایشان را اجاره می‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به وضع موجود و تغییرات اخیر باید فرصتی به دولت داده شود تا بتواند اقتصاد آشفته کشور را سامان بخشد، گفت: اطمینان دارم که در آینده به ثبات عمومی خواهیم رسید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • شمیسا
  ۴۲ ۱۲

  فقط مالیات سنگین بر خانه های خالی راهگشاست وگرنه این قدر خانه خالی داریم فقط دومیلیون در تهران حدود 500 هزار واحد هم در همین تهران در حال ساخت هست و به واحدهای خالی اضافه خواهد شد

 • ناشناس
  ۱۳ ۳۷

  وقتی بعضی دولتی ها جنس ها را 4 برابر پارسال به مردم میدن، کدوم بی خردی ملک و ساختمانش را تو یک همچین اوضاعی می فروشه؟!
  چشم به هم بزنه می بینه باید همون ساخت را 4 برابر بخره.

  • ناشناس
   ۱۹ ۵

   عزیزم... دلبندم..... وقتی کسانی بازار مسکن را خراب کرده وخروج فوری هم از بازار میکنند همین افکار در ادمهایی همانند شما پدیدار میشود مردم در این شرایط اقتصادی هنوز با تورم سال 91 مسکن کنار نیامده اند تا چه رسد قیمتهای دلبخواه امروز مسکن که مشتری هم ندارد

  • ناشناس
   ۴ ۲

   شما بخر ولی اگر سال آینده متوجه شدی در اوج قیمت خریدی سر مسئولین غر نزن!

 • ناشناس
  ۴۶ ۷

  اخه وقتی قدرت خرید مردم از پارسال تا حالا یک سوم شده چطوری معاملات ادامه پیدا کنه قفل شد تا 1410

 • مردم ایران
  ۱۹ ۱۷

  آقای محترم وقتی دولت می گوید 90 درصد مواد مصرفی در خانه باید با ارز آزاد خریداری بشود .. اگر پارسال با ارز 4200 تومان یک خانه 1 میلیارد هزینه داشت امسال با ارز آزاد 2 میلیارد هزینه دارد.. باید متاسفانه مردم عزیز انتظار افزایش دو برابری قیمت ها را داشته باشند مگر اینکه دلار آزاد به قیمت 6 هزار تومان برسد.. وای به حال ما مردم وای به حال ما مردم بدبخت ایران که نمی دانیم چگونه هر سال فقیرتر از پارسال می شویم..

  • ناشناس
   ۲۶ ۴

   داستان اینه این افزایش 1 میلیاردی از کجا باید بیاد و از کجا بیاد راه کار بدید البته مردم نصف قیمت پارسالم نکه 1 بوده رو نمیونن تامین کند چه برسه به ...

 • مردم ايران
  ۳۹ ۵

  رييس اتحاديه املاك وقتي خودش در داخل خانه شخصي خود مستقر است و اصلا نگاهي به وضعيت مستاجرها نمي اندازد،‌نبايد به اين شكل سخن بگويد و بگوييد مالك حق دارد اجاره بها را افزايش دهد، رييس اتحاديه املاك كه فقط براي منافع شخصي خود نظر مي دهند مشابه سم و آفت براي اين مردم هستند

 • ناشناس
  ۲۷ ۳

  افزایش لجام گسیخته ی قیمت مسکن که از اواخر سال 96 شروع شد، به گفته ی همین آقای رئیس "حباب و نتیجه ی هجوم سوداگران مسکن" بود. خود ایشون در رسانه ها گفت که مردم مسکن نخرند مگر اینکه احتیج داشته باشند. یا آن صحبتها حباب بوده و یا صحبتهای امروزشون اشتباهه!!! ایشون به جای نصیحت مردم باید به دلّال نامردی که مجتمع 100 واحدی خریده دوسال پیش و احتکار کرده و الان 30 درصد بالای قیمت منطقه قیمت گذاری کرده و نمیفروشه تذکر بده که بازار رو از رکود خارج کنه !!! کارشناسان باسواد و مجرب اقتصادی معتقدند که در رکود هستیم و این رکود تنها به دو روش شکسته خواهد شد: 1- خروج ملاکان سودجو از بازار مسکن (که متاسفانه بسیاری از دولتمردان هم جزوشان هستند) 2- افزایش حقوق و تسهیلات عموم مردم.
  والسلام

  • ناشناس
   ۱۲ ۰

   افرین کاملا موافقم

  • ناشناس
   ۰ ۰

   متاسفانه بی سوادیِ اقتصادی در جامعه ما که هنوز صنعتی نشده بسیار شایعه. در مواجه شدن با پدیده های اقتصادی به جای استفاده صحیح از واژه هایی مثل تورم از واژه بی ربطِ حباب بسیار استفاده شد. یا استفاده از واژه بازار ثانویه به جای بازار ارز دو نرخی و رانتی. یا مثلا "انتظارات تورمی مردم" به اخلالگران ارزی یا احتکار تعبیر شد. از این دست بازی با افکار زیاد بوده است و قطعا خواهد بود!

 • ناشناس
  ۲۲ ۲

  یکی از عوامل اصلی گرانی مسکن بنگاه ها هستند مایه تاسف است که افراد غیر متخصص بجای راه حل مسکن التهاب ایجادمیکنند

 • 123
  ۱۰ ۲۲

  همه چيز گران شده و در مقابل در آد عموم مردم تغييري نكرده است. طبيعي است ساختمان هم گرانتر بشود و صاحب ملك هم گراني ها را مي بيند و هيچ وقت مال خود را به قيمتي نمي دهد كه ديگر نتواند مثل آنرا بخرد.

 • مستاجر
  ۱۰ ۲

  اگه مردم مسکن نخرند مطمئن باشید به قیمت سال قبل برمیگرده. ولی مردم ما منتظرن یه چیزی یه کم گرون بشه و هجوم ببرن سمتش. خونه پنجاه متری تو تهران جای متوسطش حداقل چهارصد میلیونه. کسی که ماهیانه سه میلیون حقوق میگیره و نصفشو پس انداز میکنه سالیانه 15 میلیون پس انداز داره. یعنی 27 سال باید کار کنه تا یه خونه پنجاه متری بخره. با اختلاف بدبخت ترین کشور دنیا هستیم. همه جای دنیا برای مسکن دوم مالیات سنگین میزارن. اینجا من دلال هایی میشناسم که شصت واحد خونه دارن و سر ماه با پول اجاره ها یه واحد جدید میگیرن. با ختلاف بی قانون ترین کشور هم هستیم

 • امین
  ۳ ۰

  قلی جون راستش بگو خودت چقدر ملک و ملال داری ؟

 • کورش
  ۳ ۰

  اقای خسروی ارزو میکنم به زیر خط فقر بیایی و مستاجری رو تجربه کنی تا بفهمی و حس کنی نداری یعنی چی.

 • پیمان
  ۳ ۰

  ریس محترم چون راه حلی پیدا نکرده و از دستش هم بر نمیاد جز سخن من در اوردی بی مدریت ؛که نه دولت ونه مردم اهمیتی بهش نمیدن سخنی پیدا نکرده یه چیزی گفته دوره هم باشیم

 • صدای مردم
  ۰ ۰

  حرف مفت نزن ماهی ۲ تومن به مردم حقوق میدن چه توقعاتی دارن