{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 277818

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن در گفت‌و‌گو با اقتصاد آنلاین:

دبیر کانون انبوه سازان مسکن با تاکید بر این‌که مشاوران املاک در تغییر قیمت مسکن نقش پر رنگی دارند، تصریح کرد: مشاوران در شرایطی که بازار در حال رونق است و حجم معاملات افزایش یافته رقابت منفی می‌کنند که این باعث بی نظمی در بازار خرید و فروش شده است.

اقتصاد آنلاین- فاطمه اکبرخانی؛ فرشید پور حاجت در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین رفتار بازار و افزایش قیمت در این بازار را طبیعی دانست و اظهار کرد: طی 5 سال اخیر هیچ گونه تورمی در قیمت مسکن دخیل نبوده و در واقع انباشت تورم سال‌های گذشته و نوسانات بازارهای همسو عامل افزایش قیمت مسکن است.

این کارشناس مسکن با بیان این‌که نقدینگی سرگردان در جامعه بسیار سمی است و بازار ما را به شدت تحت الشعاع قرار داده، خاطرنشان کرد: اگر تا الان به تعداد نیاز کشور و با سیاست مناسب واحد تولید شده بود، این بازار با یک تلنگر آشفته نمی‌شد.

پورحاجت در پاسح به این پرسش که "آیا سرمایه‌گذاری در مسکن مناسب است یا خیر؟" گفت: مسکن در حال حاضر پر ریسک ترین بازار در ایران است زیرا  متناسب با نیاز مردم واحد تولید نشده و در واقع نبود فضای کسب و کار باعث افزایش ریسک این بازار شده است.

او درباره چشم‌انداز این بازار در ماه‌های آینده اضافه کرد: پیش بینی می‌شود هر چه به پایان سال نزدیک شویم افزایش قیمت از تب و تاب خواهد افتاد اما افزایش طبیعی خواهیم داشت.

این کارشناس مسکن ادامه داد: ما اکنون در دو جبهه مورد تحریم قرار داریم از طرفی تحریم بین المللی و از طرفی قوانین بی ثبات مثل قوانین پیش فروش، تامین اجتماعی و قانون مالیات که همه باعث بی ثباتی این بازار شده اند.

پورحاجت با تاکید بر این‌که مشاوران املاک در تغییر قیمت مسکن نقش پر رنگی دارند، تصریح کرد: مشاوران در شرایطی که بازار در حال رونق است و حجم معاملات افزایش یافته رقابت منفی می‌کنند که این باعث بی نظمی در بازار خرید و فروش شده است

سال پر خطر برای اجاره نشینان

دبیر کانون انبوه سازان مسکن با اشاره به این‌که حدود 50 درصد خانوار در تهران و 31 درصد از جمعیت کل کشور مستاجر هستند، افزود: زمانی که بازار خرید و فروش ملتهب می‌شود بر قیمت اجاره بها نیز تاثیر خواهد گذاشت، بنابراین با نزدیک شدن به فصل جا به جایی و تلاطم موجود در بازار، اجاره بها نیز افزایش خواهد یافت.

ارسال نظر

 • رضا
  ۱۲ ۴

  یکی از عوامل گرانی مسکن نظرات غیر کارشناسی وایجاد التهاب بوسیله تعدادی از مشاورین مسکن است

  • ناشناس
   ۳ ۱

   آب سرد خیلی به کاهش التهاب کمک میکنه :-)

 • ناشناس
  ۹ ۰

  آقا نخرین تا نسازند اینقده آپارتمان خالی رو دیگه!

 • 123
  ۱۰ ۰

  تعدادي از مشاوران بيسواد بنگاهها در گراني مسكن نقش دارند.
  آنها با فروشنده ها توافق مي كنند كه ملك را بالاتر بفروشند و در عوض كميسيون بيشتري بردارند و به اين ترتيب با دروغ گوييهاي زياد، قسم خوردن هاي پي در پي و تبليغات نادرست، كلاه سر خريدار گذاشته و باعث افزايش قيمت ها مي شوند.
  در آينده فضاي مجازي و سايتهاي اينترنتي املاك مي تواند رقيب خوبي براي بنگاههاي فيزيكي باشند و بنگاهها را تا حدودي كنترل كنند.

 • حقیقت
  ۶ ۰

  و یکی از مهم ترین عوامل گرانی مسکن همان پول ها و مقدار زمینهای است که شهرداریها تهحت عنوانهای مختلف از مردم میگیرند. از توافق تغییر کاربری و تفکیک پلاک گرفته تا پروانه ساخت و عوارضها و جریمها و پایانه کار و غیره و غیره و غیره. و اگر نه بیشتر حداقل نصف قیمت ساختمان را شهرداری پیش پیش گرفته است. و اگر توسط قانونی شهرداریها فقط مدیریت کنند و از مردم چیزی نگیرند هزینه ساختمان بسیار بسیار کمتر میشود.

 • ناشناس
  ۵ ۱

  در هر صورت لعنت به تمامی کسانی که به نوعی حق الناس را زیر پا میگذارند ..مطمعناً نمیتواند آب خوش از گلویشان پایین برود اگر شرایط خریدار که با چه وضعیتی چندر غاز چندر غاز پول روی هم میگذارد ومیخواهد خرید کند این سوداگران به ناحق اقدام آنان را خنثی میکنند

 • ناشناس
  ۴ ۱

  با این افزایش سرسام آور قیمتهای تولید و نهایتا سقوط قدرت خرید مردم، کار صنعت ساختمان که تمام بود، اما آخرین میخ ها هم بر تابوتش نقش بست.

 • ناشناس
  ۳ ۱

  متاسفانه ساخت و ساز توسط بساز و بفروش بی سواد انجام میشود و خرید و فروش خانه هم توسط بنگاه های معاملات ملکی بیسواد انجام میشود .

 • ناشناس
  ۱ ۱

  ایجاد بورس مسکن ضروری است