{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 277140

حامد مظاهریان خبر داد:

معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: افزایش قیمت مسکن در ماه های گذشته به دلیل تلاطم و نوسانات بازارهای موازی مسکن بود و با ثبات در این بازارها دیگر شاهد افزایش قیمت مسکن نخواهیم بود.

حامد مظاهریان با رد ادعای برخی کارشناسان که افزایش قیمت مسکن در ماه های اخیر را به دلیل سیاست های شهرسازی آخوندی مبنی بر ممنوعیت فروش تراکم عنوان کرده اند اظهار داشت: ارتباط چندانی میان این دو موضوع در تهران وجود ندارد؛ در تمام سال های گذشته فروش تراکم آزاد بود و تنها در یک سال گذشته تراکم فروشی کاهش یافت که آن هم به دلیل کمبود تقاضای پروانه بود بنابراین با مقایسه حجم تقاضای پروانه ساختمانی در یک سال با تعداد واحدهای مسکونی موجود و همچنین تعداد واحدهای معامله شده در هر سال می بینیم که کاهش ساخت و سازها اثرگذاری قابل توجهی بر قیمت مسکن ندارد. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، وی در پاسخ به این پرسش که چرا پیش بینی وزارت راه و شهرسازی مبنی بر اینکه افزایش قیمت مسکن در سال ۹۷ معادل تورم عمومی خواهد بود، محقق نشد و آیا این وزارتخانه به عنوان سیاست گذار کلان بخش مسکن امکان پیش بینی وقوع این رویداد را نداشت؟ گفت: ما همواره اعلام می کردیم در صورتی که بازارهای موازی مسکن دچار تلاطم نشود، افزایش قیمت ها در بخش مسکن حول و حوش تورم عمومی خواهد بود همیشه وقوع این پیش بینی تغییر نرخ مسکن مبنی ثبات در بازارهای موازی مسکن مشروط بود و کارشناسان اقتصادی مسکن می گفتند در صورتی که سایر بازارها دارای ثبات باشد، افزایش قیمت مسکن کمی بیش از تورم عمومی خواهد بود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: با به هم خوردن تعادل در بازارهای موازی مسکن (سهام، ارز و سکه) شرط ضمنی این پیش بینی هم به هم خورد. نوسانات بازار ارز در ماه پایانی سال گذشته و ابتدای سال جاری سبب شد که افرادی که صاحب پول نقد بودند، برای آنکه بتوانند پول خود را به کالای باارزشی تبدیل کنند که تأثیر کمتری از نوسانات ارزی بپذیرد، به بازار مسکن وارد شدند که درنتیجه شوک سنگینی به این بازار داده شد.

وی درباره افزایش قیمت مسکن در ماه های آینده بیان داشت: به نظر نمی رسد افزایش قیمتی که در ماه های گذشته رخ داد در ماه های پیش رو هم اتفاق بیفتد هرچند که این اتفاق بازهم در گرو این است که بازارهای موازی دچار نوسانات هیجانی نشوند چون هر گونه تلاطمی در بازارهای ارز و سکه و سهام، به بازار مسکن هم شوک جدیدی وارد می کند.

مظاهریان با بیان اینکه نرخ سود سپرده های بانکی بار دیگر در شهریور ماه امسال تغییر خواهد کرد افزود: باید دید نرخ جدید در شهریور امسال چه رقمی است و همچنین باید صبر کنیم ببینیم آیا تثبیت نرخ ارز در ماه های آتی اتفاق می افتد یا خیر؟ اگر این دو اتفاق تعیین کننده نوسان خاصی نداشته باشند، شاهد ثبات در قیمت مسکن خواهیم بود و پیش بینی رشد قیمت نداریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره تأثیر بازگشت مجدد تحریم ها بر بازار مسکن گفت: این اتفاق تأثیر مستقیم بر بازار مسکن ندارد چرا که این بخش از اقتصاد ما یک بازار بومی است و سرمایه گذاری در آن، تکنولوژی ساخت و ساز و تولید مصالح ساختمانی کاملا داخلی و ایرانی است. اما اگر تحریم ها سایر بازارها را دچار تلاطم کند، باز هم مسکن به عنوان یک کالای اقتصادی و باارزش که می تواند محل مناسبی برای بالا نگه داشتن ارزش نقدینگی باشد، ممکن است دچار نوسان قیمتی شود و بازارها بر یکدیگر اثر بگذارند.

وی درباره افزایش قیمت وام های مسکن گفت: فعلا بنای افزایش سقف تسهیلات مسکن را نداریم و اتفاقاتی که در زمینه بهبود تسهیلات بانکی در یکی دو ماه اخیر رخ داده مناسب است افزایش سقف وام مسکن از دستور کار خارج شده است.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲ ۲

  be bakhshid jenab,shoma 100% motmaen hasti ke digar talatom va navasanat dar bazar-haye digar be khosoos,tala va arz nakhahim dasht?chon man yeki shadidan be sahih boodan-e in harf-e shoma shak daram,ba tavajoh be inke hanooz tahrim-haye amrica shoroo nashodeh.be nazar-e man behtar ast dar in nazar-e khodetan yek tajdid-e nazar-e jedi befarmaid

  • ناشناس
   ۱ ۳

   5% ماهانه از خرداد

 • مهدی
  ۶ ۱

  خدایش سال قبل شما امدید سود بانکی رو کم کردید و وام خرید مسکن زیاد کردید به همون نسبت چه بسا بیشتر قیمت مسکن و دلار و سکه زیاد شد
  مردم ریختن برای خرید دلار و سکه در انتها هم به مسکن خورد که بیشتر از انتظار رفته بالا الان دباره رکود رو با خودش میاره سرمایه های کوچیک از بانک خارج شدن رفتن به سمت خرید دلار و سکه اما سرمایه داران امدن سمت مسکن که به یکباره سرمایشون دو برابر شد حالا این وام برای خرید خونه رفت بالا به چه درد مردم خورد قیمتها دوبرابر شد

 • ناشناس
  ۲ ۰

  متاسفانه نفوذ و سلطه نگرش دلال صفتي در دستگاه ها و بانک هاي دولتي از جمله بانک مرکزي ومسکن به همراه فضا سازي رسانه هاي جيره خوار به ظاهر علمي و حرفه اي وسياه لشگر بنگاه هاي املاک بازار مسکن را به روز فلاک بار انداخت.معاون اقتصادي بانک مرکزي نرخ سود بانکي را در شهريور پارسال 15درصد اعلام کرد .بانک مسکن سقف خريد مسکن را افزايش داد و رسانه روزانه ذينفع در بازار مسکن مرتب و هر روز ليست قيمت هاي افزايش يافته را در روزنامه خود براي خط دهي به بنگاه ها ملکي با انواع حيل منتشر مي کرد. حالا همه مي گويند ما مقصر نبوديم و ديگري را مقصر مي داند.

  • ناشناس
   ۰ ۱

   اعتیاد طولانی مدت به سپرده گذاری معمولا با یک حمله سوزش حاد روبرو میشه. آب سرد و در روزهای بعد آبگرم کمی تسکین دهنده خواهد بود :-)

 • ناشناس
  ۴ ۱

  استاد
  بفرمائید با توجه به شدت ثبات بالا در همه زمینه ها و میزان تولید بسیار بالا و عرضه نامحدود ارز 4200 تومانی و بسیاری توهمات دیگر، قیمت مسکن دیگر بالا نخواهد رفت.
  اینطوری مردم بهتر با روحیات و خلقیات و منش شما آشنا میشن.

 • ناشناس
  ۲ ۱

  تا الان که فقط از دولتی ها دروغ شنیده ایم و هر کس که با طناب این دولتی ها توی چاه رفته، زندگیش نیست و نابود شده. اتفاقا هر چیزی رو که اینا میگن ارزون میشه،؛ گرونتر شده. نظیرش طلا و ماشین و دلار 4200 تومانی شان است.