{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 274452

این قیمتی که شما روی ملک گذاشتی مال سه ماه پیشه، الان مظنه تکون خورده، من متری نیم میلیون بالاتر می‌فروشم به شرطی که متری ۲۵۰ تومنش به خودم برسه".

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، مشاهدات میدانی حاکی از آن است که رشد قیمت مسکن در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به بالاترین حد خود طی شش سال اخیر رسیده است. کنار یکی از فروشندگان خانه کلنگی که با مشاور املاک تماس گرفته نشسته‌ام. از آن طرف خط صدایی شنیده می‌شود که قیمت مسکن را با توجه به رونق سفته‌بازی در این بازار تعیین می‌کند: "من خیرخواه شما هستم. اگه الان با این قیمت بفروشی یک ماه دیگه عین خونه‌ی خودت رو باید حدود ۱۰۰ میلیون بالاتر بخری، یه خیر به ما بده، خونه‌ات رو به قیمت خوب می‌فروشم. خونه‌ی شما ۱۸۰ متره، یعنی اگه متری نیم میلیون بالاتر برات بفروشم ۹۰ میلیون به نفعت میشه؛ ۴۰ تومنش رو به من بده ۵۰ تومن مال خودت".

اوج‌گیری تا ۷۰ درصد قیمت مسکن

نیمه‌ی دوم اردیبهشت ماه امسال مسکن یکباره اوج گرفت. به اذعان حسام عقبایی ـ نایب رییس اتحادیه املاک ـ قیمت مسکن طی ۱۵ روز دوم اردیبهشت ماه در بعضی نقاط تهران تا ۷۰ درصد رشد نقطه به نقطه را تجربه کرد که با شروع ماه رمضان مجددا دچار افت شد. پرش ۴۰ تا ۷۰ درصدی قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ نسبت به ماه مشابه سال قبل در حالی رقم خورد که این میانگین در فروردین ماه ۲۹.۵ درصد بود. بررسی عوامل تاثیرگذار بر تشنج ماهیانه‌ی ملک در پایتخت به کوچ متقاضیان از بازارهای طلا و دلار به سمت مسکن مربوط می‌شود.

نقش مشاوران در گرانی ملک

"این منطقه خوش فروشه، اگه یه کم روی این فایل کار کنیم، می‌تونیم بهتر بفروشیم". عامل سوم تورم‌زا در بازار ملک به رفتار بعضی واسطه‌های ملکی برمی‌گردد که با آگاهی از شلوغ‌ترین ماه بازار مسکن طی حداقل شش سال اخیر، به عنوان مشوق گرانی عمل کردند. برخی مشاوران املاک که عقبایی مدعی است جواز کسب ندارند، در مناطق پرمشتری تهران، فروشندگان را به ارایه قیمت‌های بالاتر سوق می‌دهند و تورم انتظاری در بازار ملک را عامل توجیه‌کننده‌ی این رفتار می‌دانند. اما واقعیت ماجرا چیز دیگری است.

بررسی تعداد معاملات مسکن پایتخت طی شش سال اخیر حاکی از آن است که اردیبهشت ماه یکی از پرتقاضاترین ماه‌ها در بازار مسکن بوده است. امسال با توجه به تاثیرپذیری مسکن از التهاب بازارهای موازی، این تقاضا نمود بیشتری پیدا کرد و هجوم مشتریان آپارتمان منجر به افزایش قیمت به بالاتر از میانگین سالیانه شد. اما پیش‌بینی می‌شود این تب در ماه‌های آینده به تدریج فروکش کند و میانگین رشد قیمت مسکن به محدوده ۳۰ درصد برگردد.

آنها که از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند

عوامل دیگری هم از جمله کمبود عرضه طی شش سال اخیر و نبود سیاست‌های تعدیل‌کننده از جمله مالیات بر خانه‌های خالی در گرانی یکباره خانه‌ی آرزوها در اردیبهشت ماه نقش داشتند اما در این بین کم نیستند بنگاهی‌هایی که ماهی‌های درشت از این آب گل‌آلود صید می‌کنند. اتحادیه املاک هم کماکان سکوت پیشه کرده و نقش خود را اخیرا به ارایه‌ی آمار تعداد معاملات تنزل داده است.

علت نابسامانی بازار مسکن چیست؟

دبیر کانون انبوه‌سازان می‌گوید: مسکن تنها کالایی بود که طی شش سال اخیر گران نشد اما با انباشت تقاضا در این بازار طی دو سه ماه اخیر قیمت آن به یکباره جهش کرد. دامن زدن مشاوران املاک به وضعیت فعلی، رکود ساخت و ساز، افزایش هزینه‌های تولید، غیر قابل اجرا شدن قانون پیش‌فروش و بی‌توجهی به قانون بهبود فضای کسب و کار، عوامل اصلی این گرانی بوده است.

فرشید پورحاجت با اشاره به تاثیر قیمت زمین بر روی قیمت مسکن بیان می‌کند: مالکان زمین نقش تعیین‌کننده در رشد قیمت آپارتمان طی ماه‌های اخیر داشته‌اند. هم‌اکنون در مناطق هدف ساخت و ساز ‌با کمبود زمین مواجهیم و این باعث شده مشاوران املاک به خاطر این‌که کسب و کار خودشان را رونق بدهند به مالکان پیشنهاد ارایه قیمت‌های بالا می‌دهند که متاسفانه به افزایش قیمت مسکن دامن زده است. زمین در مناطق شهری کمیاب شده و این موضوع را هم مالکان و هم مشاوران املاک خوب می‌دانند. بنابراین سعی می‌کنند املاک کلنگی را به بالاترین قیمت بفروشند.

ارسال نظر

 • رضا
  ۴ ۴

  مشاورین املاک باید نقش ارامش بخشیدن به بازار مسکن راداشته بجای ایجاد التهاب و سفته بازی

 • احمد
  ۸ ۴

  ضمن تشکر از تهیه گزارش فوق، لطفآ مسئولین قدری هم به فکر کنترل دلالان املاک که تحت عنوان بنگاه - مشاور املاک و.. خون مردم را میمکند باشند. عامل اکثر مشکلات مسکن به این افراد برمیگردد هر دو قدم یکی سبز شده است ، به داد مردم برسید.

 • ناشناس
  ۷ ۰

  کلنگی دو برابر شده اونوقت یکی میاد میگه این فقط اطراف مترو اتفاق افتاده و بقیه مملکت فقط 5% افزایش قیمت داشته،حتما چون مترو نداشته حکما!

 • ناشناس
  ۱۱ ۲

  دردفاتر مسکن یک مشت دلال ویی سواد نشستن وبرای مردم تعیین وتکلیف میکنند همان برخوردی که با صرافان شد باید بااین دفاتر مسکن بشود

 • ناشناس
  ۱۳ ۱

  مشاور املاک بی سواد و بی تخصص در امر ساختمان باید حذف شود - باید یک مهندس عمران در هر بنگاه معاملات ملکی استخدام شود

 • ناشناس
  ۷ ۰

  صدور جواز کسب مشاور املاک به بازنشستگان و کارمندان دولت ممنوع شود - فقط مهندسان عمران یا معماری یا شهرسازی در اولویت دریافت جواز کسب قرار گیرند

 • ناشناس
  ۱۰ ۱

  کار کار املاکی هاست!
  ما نه تورم پولی داریم نه تورم هزینه ای، پس کار کار املاکی هاست.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   کاملا درست است اصلا دلار دو برابر نشده است.... و همه چیز هم نباید دوبرابر شود.....و لابد نمیشود!!!!!!!!!!

 • ناشناس
  ۲ ۰

  خانه گران است

 • ناشناس
  ۱ ۰

  من نمیدونم املاکی ها چه سودی میبرند از افزایش قیمت که هر فایلی که آگهی میشه اینا حدواقل 10 تا 30 درصد قیمت رو میبرن بالا و مالکین رو راضی به گرانفروشی میکنند

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری