{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 216271

اعطای تسهیلات بانکی با سود ۸درصد به بافت های فرسوده

وزیر راه و شهرسازی گفت: جمعیت حاشیه نشینان و ساکن در بافت های فرسوده به ۱۹ میلیون نفر می رسد.

 عباس آخوندی  در پاسخ به این سئوال که برنامه دولت دوازدهم برای خداحافظی با رکود در بازار مسکن چیست؟ گفت: در حوزه مسکن اصلی‌ترین برنامه دولت، تمرکز بر تقاضاست که در چهار حوزه تقاضای جدی وجود دارد.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خانه ملت،وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از این حوزه ها مسکن حاشیه نشین ها است که جمعیت آن ها حدود ۱۱ میلیون نفر است افزود: حوزه دیگر بافت های فرسوده است که ساکنان آن نیز حدود ۸ میلیون نفر هستند و در مجموع 19 میلیون نفر جمعیت هدف این دو حوزه  را شامل می‌شود.

آخوندی در ادامه خاطرنشان کرد: موضوع دیگر خانه اولی ها هستند که می خواهند برای اولین بار خانه‌دار شوند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه گروه‌های کم درآمد جامعه نیز گروه بعدی هستند که برای تامین مسکن خود با مشکل مواجه هستند، گفت: در برنامه ششم مطرح کردیم که اگر برنامه توسعه کشور بخواهد وارد بخش مسکن شود باید روی همین چهار حوزه اصلی متمرکز شود و مجلس نیز در قانون برنامه این موضوع را تصویب کرد.

مسکن مهر نتوانست مشکل حاشیه نشینان را حل کند

وی تاکید کرد: نقد عمده ای که ما به بحث مسکن مهر داشتیم این بود که مسکن مهر نتوانست مسئله و مشکل حاشیه نشینان را حل کند و مشکل آن ها سر جای خود باقی ماند.

عضو کابینه دولت دوازهم در ادامه خاطرنشان کرد: سئوال این جاست که آیا می شود مسئله بافت های فرسوده مرکز شهر تهران، مشهد، اصفهان و شیراز را در بیابان ها حل کرد؟ که پاسخ قطعا منفی است چراکه باید مشکل بافت فرسوده را در خود بافت فرسوده حل کرد.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم واقعی حرف بزنیم باید به این موضوع توجه کنیم این ۱۹ میلیون نفری که در بافت‌های فرسوده و حاشیه ای ساکن هستند در ۲۷۰۰ محله در کشور زندگی می کنند و باید این موضوع را محله به محله مورد بازآفرینی شهری قرار داد چراکه هر محله ویژگی خاص خودش را دارد به این معنا که مسئله محله سیروس با جوادیه و مسگر آباد در تهران متفاوت است.

اعطای تسهیلات بانکی با سود 8 درصد به ساکنان بافت های فرسوده

وی افزود: در شهرستان ها نیز همین گونه است و ساکنین این محلات باید از جهت مالی  توانمند شوند تا بتوانند خانه بهتری برای خود بسازند که برای این افراد تسهیلات ۸ درصدی در نظر گرفته شده است که در شرایط دشوار و با این نرخ های بالای سود بانکی تسهیلات بسیار ارزان قیمتی است.

عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه خاطرنشان کرد:ارقامی در بودجه و  برنامه برای این کار در نظر گرفته شده است چراکه این کار، کار یک دستگاه نیست؛ بنابراین یک ستاد بازآفرینی در پایتخت، مراکز استان ها و شهرستان ها ایجاد شده است.

220 هزار خانوار از طرح صندوق پس انداز یکم استفاده کردند

وی افزود: در خصوص مسکن خانه اولی ها طرح صندوق پس انداز یکم را اجرا کردیم که اتفاقاً با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است و آمارها نشان می دهد بیش از ۲۲۰ هزار خانوار از این طرح استفاده و پس انداز کردند و در برابر هر پس اندازی تسهیلات تضمینی است یعنی بانک موظف به ارائه تحصیلات است.

افزایش قدرت خرید زوج های تهرانی از 40 میلیون به 160 میلیون تومان

وی ادامه داد: این افراد کسانی هستند که وارد بازار می شوند و قدرت خرید خوبی دارد یعنی یک زوج در تهران قدرت خرید  ۱۶۰ میلیون تومانی پیدا می‌کند که این مبلغ  قبل از دولت یازدهم ۲۰ میلیون تومان بود و در مراکز استانها نیز افراد ۱۲۰ میلیون تومان قدرت خرید پیدا می کنند.

آخوندی تاکید کرد: به نظر می رسد که این دو طرح یعنی حل مسئله خانه اولی ها و بازسازی بافت های ناکارآمد شهری و حاشیه ای، به بخش مسکن رونق می بخشد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری