{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 204157

آخوندی: کاهش ۲درصد از جمعیت روستاها طی پنج سال

وزیر راه و شهرسازی در زاهدان گفت: از نگاه شهروندی وضعیت زندگی شهروندی در کشور مناسب نیست.

عباس آخوندی روز پنجشنبه در نشست ستاد بازآفرینی و پایداری شهری سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ساختار دولت در ایران «بخشی» است و هر بخش واگذار شده به وزارتخانه های مختلف، زحمات زیادی توسط دولت ها کشیده می شود و از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون هزاران میلیارد ریال هزینه شده اما آخر کار نتیجه در حوزه وضعیت شهروندی مطلوب نبوده است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی افزود: حاشیه نشینی فقط به سیستان و بلوچستان اختصاص ندارد اکنون جمعیت شهری ایران حدود 59 میلیون نفر است که 19 میلیون نفر آنان معادل 35 درصد حاشیه نشین و بدمسکن ساکن در بافت های فرسوده هستند.

وی گفت: با توجه به هزینه های زیادی که تاکنون انجام شده حدود 40 درصد جمعیت شهری سیستان و بلوچستان و 35 درصد جمعیت شهری کشور در مناطق حاشیه ای در وضعیت نابسامانی زندگی می کنند.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: آمار سال 95 در مقایسه با سال 90 نشان می دهد که جمعیت روستاهای کشور 2 درصد کاهش پیدا کرده و به جمعیت شهرها 2 درصد افزوده شده است.

آخوندی افزود: روند رشد جمعیتی روستاها در سطح کشور به شکل نزولی است و این مساله فقط مختص به سیستان و بلوچستان نیست.

وی با تاکید بر اینکه حاشیه نشینی یک مساله ملی است گفت: اولویت حرکت به سمت ایجاد ستادهای بازآفرینی شهری است و تا کنون با برگزاری نشست های این ستاد در تمام استان ها و فرمانداری ها و ایجاد همگرایی میان وزارتخانه های مختلف از جمله راه و شهرسازی، بهداشت و درمان و آموزش و پرورش اتفاقات مثبتی در این مناطق رقم زده شده است.

وی اصلی ترین بحث در حوزه ساماندهی وضعیت زندگی شهری را شکل گیری همگرایی افقی برای هماهنگی میان سازمان های دولتی و نیروهای محلی عنوان کرد و گفت: این همگرایی می تواند آثار گسترده ای در بهبود وضعیت حاشیه نشینی و افزایش کیفیت زندگی داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در برنامه ریزی شهری، حرف های حاشیه ای فقط منابع را از بین می برد اصلی ترین بخش هویت بخشی به ساکنان مناطق حاشیه ای شهرهاست.

آخوندی ادامه داد: این امکان وجود ندارد که بیش از 500 هزار نفر ساکن مناطق حاشیه ای سیستان و بلوچستان را با بولدوزر جابجا کرد بر این اساس رویکرد باید با صدور اسناد لازم رسمی کردن وضعیت این افراد باشد.

وی تصریح کرد: باید به جایی برسیم که دیگر اسمی از حاشیه نشینی وجود نداشته باشد و مناطق حاشیه ای به متن شهرها بپیوندند.

وی گفت: وزارت راه و شهرسازی برای تامین فضاهای آموزشی، خانه های سلامت و غیره در مناطق حاشیه ای امکانات لازم را در اختیار قرار می دهد.

وی تاکید کرد: مساله ساخت مدارس در مناطق حاشیه ای سیستان و بلوچستان جدی است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر رویکرد محله محوری بیان کرد: مهمترین مشکل بافت های شهری کشور این بود که هویت محله ای نداشتند بر این اساس تمام بافت های ایران به 2 هزار و 700 محله تبدیل شده است تا در قالب طرح محله محوری امکانات رفاهی در این مناطق ایجاد شود.

آخوندی از بانک مسکن خواست در زمینه پرداخت وام های لازم برای بازسازی بافت های فرسوده در سیستان و بلوچستان اقدام کند.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به اتفاق معاونان و شماری از مدیران این وزارتخانه و معاون سازمان برنامه و بودجه امروز /پنجشنبه/ وارد فرودگاه بین المللی زاهدان شد.

شرکت در نشست شورای راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان و نشست ستاد بازآفرینی شهری استان، بازدید از حاشیه شهر زاهدان و راه آهن جنوب شرق کشور مستقر در زاهدان از جمله برنامه های سفر وزیر راه و شهرسازی به این استان است.

وزیر راه و شهرسازی به اتفاق هیات همراه عصر امروز پس از بازدید از ایستگاه راه آهن زاهدان، دقایقی پیش برای عزیمت به تهران عازم فرودگاه شد.

سیستان و بلوچستان با 19 شهرستان زاهدان، زابل، زهک، هامون، هیرمند، نیمروز، خاش، ایرانشهر، سراوان، نیکشهر، میرجاوه، قصرقند، فنوج، مهرستان، سیب و سوران، دلگان، سرباز، کنارک و چابهار و 2 میلیون و 775 هزار و 14 نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که با کشور افغانستان و پاکستان هم مرز است.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۱ ۷

  يادت رفت چند تا توهين به مسكن مهر بكنى ، شما در چهار سال گذشته چه كرديد!!؟؟

  • ناشناس
   ۱ ۲

   زمین سنددار 6000 مالک خصوصی در فاز 6 پردیس را تاراج و پروژه نیمه تمام مسکن مهر را در هم کوبیدند . کم کاری بوده ؟

  • ناشناس
   ۲ ۱

   جناب آقای آخوندی وزیر بسیار متشخص و کارآمدی هستند. شما مگر کنترل قیمت مسکن و حتی کاهش قیمت مسکن را نمی بینید؟! اینها زحمت کشیده اند تا این چیزها فراهم شده است به نفع ما مردم بی بضاعت.

 • رِسا فِسُرده
  ۱۰ ۳

  حاشیۀ شهر! تعریفش چیست؟
  درزبان فارسی حاشیه نشینی تقریبا مترادف وجایگزیني است برای واژه های آلونک نشینی، زاغه نشینی، محله های تهی دست نشين (بدون تفکیک روستایی و شهری) ساخت وسازهای غیر استاندارد غیر قانونی وبالاخره محروم ازتجهیزات اولیه (آب، برق، فاضلاب) خدمات شهری مستقر در حاشیه ی شهرها. اسکان غیر رسمی، سکونت گاههای غیررسمی اجتماعات آلونکی، زورآباد، حصیرآباد، حلبی آباد،مفت آباد، یافت آباد، یاغچی آباد واصطلاحاتی ازاین قبیل گود نشین زاغه نشین و… ازجمله عناوین دیگری هستند که به صورت مترادف برای حاشیه نشینی و حاشیه نشین د رادبیات شهری ایران به کاررفته است. (از سایت سپدار)

 • رِسا فِسُرده
  ۸ ۴

  حالا من یک تعریف نسبتا جامع را از یک سایت دادم، خواستید منتشرکنید و نکنید مربوط بخودتان است. اما انچه که من درباره حاشیه نشیینی میگویم این است، مسئولان کشور آزادی حق سکونت برای همه اتباع کشور طبق قانون اساسی باید گردن گذارند، وقتی جایی امکان سکونت دارد بایست امکانات بدانجا ببرند، خب شکرتهای خدمناتی نظیر اب وبر ق ... پول میگرند هم هنگام مجوز نصب کنتور و هم ابونمان و قبوض ، پس مفتی که امکانات به مردم نمیدهند!. اینکه بیاند محل سکونت مردم را تخریب درست نیست چون مثلا در طرح جامع آنها نبوده، وقتی مردم متاقضی زمین هستند از حق خود از زمین ملی کشور، چرا بهشان زمین نمی دهند، چرا یک بار و برای هیمشه یک قانون دائمی وضع نمی کنندهر کسی بالای 18 سال بادش و فاقد زمین بتواند در محل دلخواه و نزدکش زمین دریافت کندف لااقل به مردم بی زمین هر شهرستان اجازه دریافت زمین رایگان داده شود، حالا اثبات شده ناتوان هستند از جلوگیری از اشتغال کامل مردم بقیه جاهای مهاجرفرست، و خیلی ناتوانی ها دیگر، چرا ناخواسته کاری کنند سنگ جلوی پای مردم بگذارند؟!

 • رِسا فِسُرده
  ۸ ۴

  اگر نمی توانند دردی از ئرد مردم بردارند ، لااقل دردی اضافه نکنند!
  وقتی زمین گران است بویژه در در کلان شهرا، و این شهرها جذابیت برای نیروی جویای کار، چرا مسکن مهر را اصلاح نمیکنند؟، به طوری اصل مسکن مهر یعنی دراختیار گذرای زمین ارزان یا رایگان (اجاره 99 ساله رایگان به انبوه سازان) این اصل بپذیریم هر شهروند فاقد زمین کشور حق داشتن حداقل زمینی مناسب (مثلا صد متر مربع) برای ساختن خانه داشته باشد (این فکر از سرتان بیورن کنید که پس تکلیف سرمایه انوبه سازن چی میوشد که دو میلیون و هفتصد هزار خانه گرانر وی دسشتان مانده! این اشتابه خودشان است، در پیشنهادهای توزیع ثروت ملی برای افزایش قدرت خرید عموم مردم و سبدسهام از محل درامد هدفمندی یارانه راه حل دادم در وبلاگم و جاهای یدگر موجود است که موجب میوشد بخشی از سرمایه این خانه ها ازاد شود برای سرمایه گار در کنار فعال شدن شرکتهای مولد...، این خانه هیچگاه فقرا نخواهند توانست بخرند، پس اگر صد سال این فقرا زمین رایگان ندهید انها باز هم مشترینمیشوند این خانه های گران را! این خانه های گران که متوسط قیمتشان صدها ملیون تومان است باراسا نظر اقای جهانگیری من محاسبه کرم چون گفته ارزشش 250 میلیادر دلار است یعنی حدود صد هزار دلار هر خانه، با کارگر سالی درامد 3 هزار دلار- که عملا خرج بخور نمیر میشود و قدرت پس انداز بوجود نمیاید!- حداقل دستمزد هرگز اینها در توانایی خریدآن خانه ندارند این اکثریت فقرا و کارگران ایران هیچگاه مشتری انها نمیشوند!، امید است به تدریج توسط فرزندان ثروتمندان خریداری و مسکونی میشود!!)،

 • رِسا فِسُرده
  ۸ ۴

  دیگر زمینهای ملی فراوان سطح کشور که میتواند عادلانه توزیع کرد برای سکونت! اینکه دیگر پول نیست که بگیوند نداریم، زمین ملی است، به خود مردم بدهند، یک بار این شانس به اتباع بدون زمین کشور بدهند، خب ممکن است بسازد خودش ای با مشارکت کسی، یا بفروشد ولی یک بار این شانس بدهند به او، هر شهروند بالای 18 سال این حق را چگونه بدست بیاورد اگر خوش شانس باشد و کاری بدست بیاورد، اما وقتی سالیان سال کار کند ولی در کلان شهرها توان خرید بدست نمیارود، حتی روستا وشهرهای کوچک.
  حق عمومی داشتن زمین قابل ساخت، یعنی اجازه ساخت و ساز داشته باشد، جزء بافت مسکونی محل محسوب شود.
  حتی شده از طریق قرعه کشی به اهالی هر شهرستان- از زمین هیا ملی نزدیک شهرها و امکان مسکونی .. که می شود محل سکونت شود، هر جور شده، این شانس میان مردم، بویژه افراد مجرد و جوانان انجام دهیم، سخت گیری بیش از حد نکنید، همینکه مجرد است و یا بالای 18 سال است و هیچ زمینی با مجوز ساخت خانه رسمی سندش به نامش نیست کافیست. صد متر مرربع زمین دادن به این افراد، نه تنها به کشور و سرمایه دار آسیب وارد نمیکند، بلکه موجب میشود رضایت عمومی افاریش یافته و یک گردش مالی عظیم باری ساخت وساز راه بیفتد، از بازگشت تورم لجام گسیخته در مسکن، و انگیزه تخلف حاشیه نشنی کاسته شود. خلاصه مزیتش قطعی است و زیانش احتمالی و شاید هرگز ضرری نرسد به کشور.

 • مستاجر
  ۸ ۱

  سلام

  چرا در مورد مالیات بر مسکن و خانه های خالی خبر پخش نمیکنید؟؟؟؟
  قیمت اجاره خانه بالا رفته در حالی که خانه خالی زیاد داریم و برخی خانه های خود را احتکار کرده اند.این برخلاف قاعده اقتصاد است که خانه به نسبت مستاجر زیاد باشد اما اجاره همچنان بالا رود.همین باعث رکود مسکن و بی کاری خیلی ها هم شده.

  باید کاری کرد سازمان مالیاتی همین تابستان امسال اعلام کند که از اول امسال خانه های خالی مالیات می گیرند تا همه اونهایی که خانه خالی دارند خانه هاشون را وارد بازار اجاره یا فروش کنند تا قیمتها بشکند.

  خواهشن با موج خبری درباره زیاد بودن خانه های خالی و گرفتن مالیات از آنها کاری کنید خانه های زیادی وارد بازار اجاره مسکن شوند تا قیمت اجاره بشکند و قیمت ها پایین تر بیاید.
  برخی خانه ها را احتکار کرده اند تا قیمتها بالا رود.باید به اونها فهماند که دیگه تا 5 سال دیگه قیمت خانه بالا نمیرود و اگر خانه ها را وارد بازار نکنند مستهلک می شود و خود صاحبان املاک هم ضرر میکنند.
  تنها راه رونق بازار مسکن کاهش قیمتها و دادن تخفیف بیشتر و گذشتن از سودهای کلان و فروختن یا اجاره دادن خانه های لوکس ساخته شده در سالهای 90 تا 92 با قیمت سربسر ومنصفانه است.
  دوره سودهای 50 تا 100 درصدی در بازار مسکن گذشته است.باید در این مورد به مردم آگاهی داد.

  این وظیفه خبرگزاری خوب شما است که این موضوع را در جامعه نهادینه کند و صاحبان املاک را از آینده املاکشون آگاه کند و آنها را به راه درستر که هم بنفع آنها و هم مستاجران و خریداران است راهنمایی کرد.

  باتشکر

  • tv
   ۰ ۱

   دوست من طرح گرفتن مالیات از خونه های خالی رو باور نکن ... چون اینجا آمریکا یا اروپا نیست که سیستم یکپارچه برای مدریت معاملات وجودداشته باشه ... تو ایران به هزار دوز و کلک افراد میتونن از دادنش فرار کنن . بعد اکثر این کسایی که خونه ی خالی دارن جز اکثریت حامعه نیستن ... جزء طبقه ی مرفه یا بانک ها هستن که دولت هیچ وقت بر علیه شون کاری نمیکنه ...

 • مظفرخان
  ۲ ۰

  وضعیت آب در حالت حاد میباشد و باید جمعیت به بیست میلیون نفر کاهش یابد همه مشکلات در کشور به دلیل جمعیت زیاد میباشد.

 • رِسا فِسُرده
  ۵ ۳

  اینهایی منفی میدهند بیاند محترمانه و منطقی بگویند کجا اشتباه بود حرفم. ولی متاسفانه یا منفی و یا بی احترامی! چرا؟!

 • رِسا فِسُرده
  ۵ ۰

  می گویم خانه های گران اکثریت این جامعه قادر نیست بخرد پشتش منطق اقتصادی است. محاسبت از سی تا صد سال است ولی عملا بخشی بزرگی اصلا هرگز توان خرید خانه نیستند حتی خانه مسکن مهر هم نمیتوانند بخرند چون اصلا با این دستمزد امکان پس انداز نیست. اندکی از طبقه فوردست با خوش شانسی ها و ارث رسیدن شاید ولی هم نه! مگر یک اتفاق از سوی دولت صورت گیرد انها توانمند کرد. از همین سرمایه سالانه 90 هزار میلیارد تومانی یارانه میتواند هر فرد تا ده میلیون تومان و یک خانواده 5 نفره پنجاه میلیون سهام سرمایه تهیه کرد. این طوری میشود یک تحول برگ درست کرد . نا کارهای قطره چکانی مثل کارت اعتباری 5 مییلون تومانی، با الین کراها نمیشود تحولی ایجاد کرد. 12 میلیون مجرد کشور است. به طور قطع 80% این مجردها از خانواده فقرا و متوسط به پایین هستند. اساسا ثروتمندان تعداد فرزندانشان کم است. ایکاش آمار دقیقی منتشر میشد از چگونگی طبقه اقتصادی این 12 مییلون مجرد. ولی میتوان حدس زد تا 80% اینها از همین طبقات متوس به پایین هستند. یعنی 5 میلیون زوج اینده اگر خوشبینانه بنگریم که ازدواج باز هم مشتری این خانه هیا ران نیتسند. این خانه ها فقط با طرح هایی مثل همین افزایش قدرت خرید توزیع ثورت ملی از سبد سهام فوری در همین سال 1396 ونه ده سال بعد مثل سهام عدالتی که هرگز نه عادلانه بود و نه هم تاثیری در افزایش قدرت خرید داشت! توزیع ثروت ملی بایست فورا و در همین نسل حاضر صورت گیرد، و نه ده یا بیست سال دیگر اگر چیزی هم بماند تا آن موقع یک نسل کامل دیگر می سوزند و میلیون ها نفر ممکن مجردی قطعی شوند و خارج شوند باروری و فرزند آوری! ، ممکن است بخشی از طریق افزایش سرمایه مثلا خانه ارزان تر بخرند و بعلاوه این افزایش قدرت خرید انتقال یابند به طبقه اقتصادی بالاتر.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری