{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 201157

در گزارش میدانی اقتصادآنلاین از مشاوران املاک مشخص شد؛

مشاوران املاک پایان ماه رمضان را زمان افزایش معامله‌ها در بازار راکد مسکن می‌دانند اما معتقدند برای رونق این بازار تا زمستان هم باید صبر کرد.

اقتصاد آنلاین - محمد فیروزی؛ بخش مسکن طی سال های اخیر از جمله بخش هایی است که همواره در رکود به سر برده است. به طوری که مسئولان دولتی هم بر وجود چنین رکودی تاکید دارند و به دنبال چاره جویی برای آن هستند.

همواره در شرایط رکودی گمانه زنی های اقتصادی شکل می گیرد که این وضعیت چه زمانی به اتمام خواهد رسید. به طور تقریبی از نیمه دوم سال 95 تا پیش از انتخابات بر اساس سیگنال های موجود کارشناسان اقتصادی اعلام کردند با برگزاری انتخابات و رسیدن موعد پرداخت تسهیلات بانک ها در سال 96 از تابستان دوره رکود مسکن وارد حالت جدیدی خواهد شد و شاهد افزایش تعداد حجم معامله ها بود. از طرفی هم برخی از صاحب نظران از این دوران به عنوان دوره پیش رونقی مسکن یاد کرده اند.

در این خصوص با تنی چند از کارشناسان املاک صحبت کردیم تا نظر آنها را در خصوص حال و هوای بازار مسکن در بهار سال جاری جویا شویم.

انتظار اوج گیری معامله در تابستان

یک کارشناس فروش املاک به خبرنگار اقتصاد آنلاین می گوید: از سال گذشته تا شروع خرداد تغییر محسوسی در بازار وجود نداشت، اما پس از انتخابات شرایط در بازار به گونه ای تغییر کرد که افراد از حالت انتظاری خارج شوند و جرات برای معامله کردن در بین افراد افزایش پیدا کرد.

وی می افزاید: فروردین ماه بازار مسکن به طور معمول در حالت نیمه تعطیل به سر می برد. امسال هم در اردیبهشت به مرور تعداد معامله ها شروع به رونق کرد. اما کارشناسان فروش در این بازار معتقدند تابستان امسال حجم معامله ها بیشتر شود.

عرضه بیشتر از تقاضا

مدیر فروش یکی از بنگاه های املاک تهران هم به اقتصاد آنلاین گفت: شرایط بازار در سال جدید هم ادامه رکود در سال قبل است چرا که عرضه هنوز در بازار بر تقاضا پیش است. البته در این خصوص طرز تلقی مالکان هم سبب شده که شرایط بخش مسکن قفل شده باشد. چرا که بسیاری از مالکان طمع های زیادی در فروش دارند و قیمت ها را به شکل کاذبی بالاتر از حد معقول اعلام می کنند.

وی ادامه می دهد: در بالارفتن انتظار مالکان و هم چنین کاهش خرید و فروش ها در بازار عملکرد شبکه بانکی هم تاثیر گذار بوده است. چرا که تا زمانی که پرداخت سود به حساب های بانکی از سرمایه گذاری در بخش مسکن جذاب تر باشد بدون شک تمایل برای معامله مسکن از سوی سرمایه گذاران کاهش پیدا می کند و مالکان هم برای اجاره و معامله شرایط بانک ها در نظر می گیرند.

این کارشناس فروش املاک تصریح می کند: مقایسه پرداخت سود به حساب های بانکی، بازار اجاره را هم در برخی مناطق تحت تاثیر خود قرار داده است. به طوری که محاسبه اجاره بهای یک خانه براساس فرمول بانک ها انجام می شود. به این معنی که مالک خانه ارزش ملک خود را بر اساس قیمت کاذب محاسبه می کند و سپس اجاره بهای ملک را بر اساس حداکثر سود پرداختی بانک ها به دارایی خود می سنجد. این وضعیت هم به نوبه خود سبب شده برخی فایل های خانه تا چندین ماه متقاضی اجاره نداشته باشد.

کارشناس فروش یکی دیگر از دفاتر مشاور املاک هم با تاکید براینکه سود بانکی، شرایط بازار را مختل کرده است، این طور می گوید: سود بانکی در معامله های مسکن به یک معیار مبدل شده است. هرچند مشاوران املاک تمایلی به این وضعیت ندارند. چرا که دفاتر مشاور املاک می بایست قیمت حقیقی ملک را برای معامله در نظر بگیرند و به طرفین معامله پیشنهاد دهند. اما با این اوصاف نمی توان از تاثیر سود بانکی در رفتار معامله کنندگان حرفی نزد.

تسهیلات بانکی ناهمخوان با شرایط مردم

این کارشناس فروش املاک در ادامه می گوید: بیشتر متقاضیان در بازار از توان مالی بالایی برخوردار نیستند. به همین دلیل احتیاج به استفاده از تسهیلات بانکی دارند. اما در واقعیت وامی که بانک ها به متقاضیان می دهند با شرایط مردم همخوانی ندارد. این وضع هم سبب شده در عمل پرداخت وام ها تاثیری بر روند بازار نداشته باشد و تا به امروز شاهد هیچ نوع تغییری در بازار نباشیم.

صبر پیشه می‌کنیم

مدیر یکی دیگر از دفاتر مشاور املاک تهران هم در ادامه به اقتصاد آنلاین گفت: برگزاری انتخابات و تاثیر آن بر بازار دارای اثرات چند ماهه است و انتظار داریم تا سه ماه آینده وضعیت بازار دگرگون شود، البته این یک زمان حداقلی است و برای بهتر شدن وضعیت مسکن به زمان بیشتری شاید احتیاج باشد.

وی ادامه می دهد: از ابتدای امسال بازار اجاره بهتر از خرید و فروش ها بود. این موضوع هم ناشی از این است که فصل اجاره را سپری کردیم. به طور معمول افزایش حجم معالمه خرید و فروش در زمستان و پاییز رقم می خورد و امسال هم تا آن زمان فقط صبر می کنیم.

ارسال نظر

 • 123
  ۲۰ ۵

  مشاور املاك بايد هم منتظر رونق باشد، وقتي رونق باشد نانشان در روغن مي شود. بيچاره مستاجر بايد تلاش كند همش10-20 هزار تومان از مالك تخفيف بگيرد ولي در عوض بايد كلي به بنگاهي كميسيون بدهد.
  طبق قانون هر نوع قراردادي كه به امضاي طرفين و دو نفر شاهد برسد، معتبر است. خيلي وقتها لازم نيست براي قرارداد به بنگاه برويد. نمونه قراداد در سايتها هست مي توان از آنها استفاده كرد.

 • ناشناس
  ۲۷ ۱۷

  نفت به پایین ترین سطع قیمتی خود رسید ،مسکن دیگه مرد ،دیگه پول مفت نفت نیست که به بازار تزریق بشه و توی شکم دلالها بره

  • ناشناس
   ۶ ۴

   تا وقتی سود سپرده که بانکها و خودرو ساز ها میدهند انقدر بالا و تضمینیه نه بخش مسکن و نه بخش تولید رونق نمیگیره.

 • سامان
  ۳۲ ۹

  زمستونم خبری نیست بابا ، اونایی که اول امسال خریدن و فکر کردن برد کردن الان پشیمونن . یکیش خود من . بیخود و بی جهت رفتیم زیر بار قسط و پس اندازمون رو اول جوونی راکد کردیم .

  • علی
   ۶ ۲

   دقیقا سه ماه پیش به پسرعموم گفتم دست نگه دار.ولی زنش گوش نکرد .فکر میکرد چه خبر میشه سال جدید.گول بنگاهی رو خورد والان مثل ... پشیمونه .میگه اگه صبر میکردم بهتر از این خونه رو با پول کمتر میشد بخرم

  • ناشناس
   ۴ ۳

   اگه یدونه خونه خریدی برای زندگی ضرر نکردی چون از مستاجری راحت میشی ولی اگه هدفت سرمایه گذاریه کار خوبی نکردی

 • ناشناس
  ۲۸ ۷

  حالا حالاها باید صبر پیشه کنند!!
  تا 1400

 • محسن
  ۱۶ ۱۱

  این حرفا فقط بازی کردن با کلمات هست،الان دیگه یه بچه هم میداند که علت رکود در بازارهای سرمایه ایی مخصوصا مسکن سودهی بالای بانک ها هستند بانک ها پول های مردم را ندارند بدهند و از ترس هجوم مردم برای گرفتن سپرده هاشون حاضرن سودهای بالاتری هم پرداخت کنن و تا زمانی که این سیاست اقتصادی وجود دارد مسکن راه نمی افتد
  در کشور ما در بخشهای دیگر هم رکود هست در تولید در صنعت و چیزهای دیگر که همه اینها به دلیل سود بالای بانک هاست که سود دهی آن بهتر از هر کار و شغل و تجارت و صنعتی است.

  • ناشناس
   ۱۸ ۶

   سزای زیاده طلبان مسکن از این هم بدتر است بهتره بخود بیایند واز حرام خوری 60درصدی که اسمش را سود گذاشتند دست بردارند تا رکود هم ازبین بره تا وقتی این بی انصافیها وجود دارند بازار وزیاده خواه سزایش رکود است وبس

 • ناشناس
  ۱۴ ۲۶

  برای تنفس مصنوعی به نزولخورها لطفا بیشتر از این خبرها بزارین.....

  • ناشناس
   ۵ ۳

   دلت خوشه بابا

 • ناشناس
  ۲۹ ۵

  معلوم شد پشت پرده شایعه های بانکها چه کسانی هستند!!!!!واسه دراومدن مسکن از رکود چه شایعه ها که نمیکنن.

 • مهران
  ۲۹ ۱۸

  بنده ۵ واحد ۱۰۰ متری در یکی از مناطق تهران دارم و تو این ۴ سال هر ۴ تا رو اجاره دادم و ماهی n تومن میاد به حسابم و دارم راحت زندگی میکنم و برعکس مالکان که از وضع فعلی ناراحتند من اصلا ناراحت نیستم و با رونق گرفتن مسکن مخالفم چرا؟
  با خودم فکر میکنم اگر بازار مسکن رونق گرفت و من این ۵ واحدو به قیمتهای خیلی خوبی هم فروختم حالا با پول اینها چکار کنم؟به خودم میگم باز تو مسکن سرمایه گذاری کنم که خوب خودم الان دارم دیگه باز بیام این همه تلاش کنم .یا بیام پولموبزارم بانک سود بگیرم اینطوریم همش ترس و ارز دارم و شب خوابم نبره که پولم رفت یا نه . یا برم تو کار بورس یا طلا یا ارز که اینم روزی ۱۰۰ بار باید سکته قلبی و مغزی کنم که رفت بالا یا اومد پایین.آخرش به این نتیجه رسیدم که بهتره بازار مسکن رونق نگیره که من وسوسه شم بفروشم. و الان با این n تومن اجاره که کمم نیست دارم خوب و خوش زندگی میکنم و مال و پولامم دست خودمه با خیال راحتم شب میخوابم (من کلا با رونق گرفت مسکن مخالفم)

  • بانکی معتقد ومعتمد به بانکها
   ۰ ۰

   عجیجم نه بانکها معتبر ترند واین حرفا حرفای همانهائیست که سلاح آخر را رو کردند وبانکها وسپرده گذاررا مخاطب ونشانه قرار داده اند که بلکه رونقی در مسکن حاصل بشه ولی دوست عزیز مالک 5واحد که اجاره دادی با این حرفای دروغ وتکراری ونخ نما وکلاشیهای از این قبیل وحقه بازیها مسکن از رکود خارج نمیشه ورونق واقعی مستلزم کاهش اساسی قیمتهاست

 • ناشناس
  ۱۹ ۵

  همچین میگن کارشناس انگار طرف رفته دکتری مدیریت مالی گرفته بگید بنگاهی گفت .........

 • ناشناس
  ۱۰ ۳

  یکی به من بگه چرا این بنگاه ها از هر دو طرف 1 درصد میگیرن .. همونطور که میدونید به صورت پله ای تغییر میکنه...به صورتی که تقریبا نیم درصد از طرفین می باشد..یعنی 2 برابر میگیرن.... صنف املاک هم که هم کورن هم ناشنوا..... یک دفعه نشد وارد یک املاکی بشم اعصابم خورد نشه...همشون مفت خورن.... هیچ اطلاعی از ملکی که میفروشن یا اجاره میدن ندارن واسه دوبرابر کمسیونشون لهله میزنن.. اصلن یه وضعیه...

  • ناشناس
   ۹ ۴

   شما نباید پرداخت کنید ، زیر بار حرف زور نرید حتی اگه معامله به هم بخوره ، اونوقت خودشون کوتاه میان

 • ss
  ۷ ۱۰

  1396 $=7500 maskan=+60%

  • شاهین مهندس عمران
   ۱۶ ۷

   واین آرزوی دلالان بی کفایت همانا فقط در گورستان برآورده خواهد شد .عوض این شعارهای بیکارانه فکر شغل ابرومند وبا ارزش وشرافتمند باشید

 • بازاری
  ۲۳ ۸

  عزیزدل برادر:::: این هم هزار بار چاره جویی دست فروشنده های خواهان افزایش ومتوهمین ودلالان بی خر د حامی بی چون وچرای ملاکین از همه جابیخبر است و دست دولت وغیره وذالک نیست فقط وفقط در گرو کاهش 40درصدی قیمتهای بی منطق وبی قائده امروزیست وچاره دیگری وجود نداشته ونخواهد داشت از اون گذشته حتما اگه بازار نیمه دوم داغ نشد دم عید 97 اگه داغ نشد زمستان 97 وبلاخره تا سال1400 این حرفای دل خوش کنک ادامه خواهد داشت ....بخود بیایید واین حرفا مناسب برازنده کارشناسان بازار مسکن وذینفعان درخواب مانده نیست !!!!!!بیدار شوید که بازار مسکن با هزاران شغل درگیر ساخت وساز وخیل بیکاران در رشته های مختلف ساختمان وعمران در حال نابودی کامل است

  • ناشناس
   ۸ ۲

   همينكه چهارسال افزايش قيمت نداشتيم نه ٤٠درصدبلكه بالاي ٨٠درصد كاهش قيمت داشتيم پس مسكن روند كاهشي خود رو طي كرده وانتظار بيشتر يعني بيراه انتظار داشتن منبعد افزايش قيمت در حدتورم منطقي بنظر خواهد رسيد

 • مشاوراملاک
  ۰ ۰

  سلام وعرض ادب= زمانی که مستاجرین عزیز و زحمت کش بدونه مشاوراملاک و بدونه قراردادفاقد(کدرهگیری) اقدام به رهن واجاره کردن خانه می افتد 80% ضرر می کنند چرا که شروط لازم یک قرارداد شرط های است که باید بین موجر و مستاجر با روش صحیح و قانونی مکتوب شود و آن دسته از هموطنانی که برایشان پرداخت کمیسیون سخت است و می گویند قراردادنوشتن کاری ندارد بدانید که 20%امکان دارد ضرر درمیان نباشد موفق باشید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  در کشورهای اروپایی برگه قرارداد اجاره در دکه ها و کافی شاپ ها و فروش نشریات هست مالکان ملک خود را در نشریات واینترنت یا نصب تابلو بر روی ملک آگهی می کنند و قرارداداجاره بین موجر و مستاجر توسط خودشان نوشته می شود فقط اسناد ملک و کارت شناسایی طرفین رویت می شود من در سوئد همه اجاره ها رو به این صورت دیدم و مثل ایران این همه مشکل و دردسر و بداخلاقی و به خاطر وجود قشر واسطه ودلال و بنگاهی وجود ندارد