{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 195949

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: به علت افزایش نیافتن قیمت مسکن، مالکین قیمت اجاره را با سود بانکی قیاس نکنند و انصاف را در قیمت اجاره بها رعایت کنند. تصویر بازار مسکن ظرفیت افزایش اجاره بها را ندارد

حسام عقبایی  با بیان اینکه نیمه دوم فروردین معاملات مسکن رشد نسبی داشته است، گفت: با توجه به برنامه‌های دولت مبنی بر ساخت مسکن اجتماعی و ارائه تسهیلات خرید خانه رونق بازار مسکن تا پایان تابستان قابل رصد خواهد بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدا و سیما، وی تاکید کرد: با اصلاح سیاست‌های پولی و بانکی، سپرده‌ها از بانک‌ها خارج و به سمت تولید بیایند و انگیزه دریافت تسهیلات برای خرید مسکن افزایش یابد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: بازار مسکن نسبت به بازارهای ارز و طلا بسیار مقاوم است و در نیمه دوم سال شاهد رشد معاملات خواهیم بود.

عقبایی با اشاره به اینکه قیمت مسکن ظرفیت افزایش اجاره بها را ندارد، ادامه داد: در برخی از مناطق و بافت‌های کشور توازن بین عرضه و تقاضا وجود ندارد و موجران در جهت افزایش اجاره اقدام می‌کنند.

وی تصریح کرد: با در نظر گرفتن شاخص‌ها و افزایش قیمت سایر اقلام بین ۷ تا ۱۰ درصد افزایش اجاره بها عقلانی است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزود: با توجه به اینکه نقدینگی از موجبات تورم است توازن بین تولید وجود ندارد بطوریکه در سال ۹۴ صدور پروانه‌های ساختمانی ۴۷ درصد، ۳ ماه اول سال ۹۵، ۱۷/ ۶ درصد کاهش داشتیم که این کاهش باعث نگرانی از جهش یکباره قیمت مسکن خواهد بود.

عقبایی با بیان اینکه ظرفیت افزایش قیمت مسکن در سال ۹۶ وجود ندارد افزود: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد خانه خالی در کشور و ۶۵۰ هزار واحد خانه خالی در استان تهران وجود دارد که بیشتر آن‌ها در حاشیه شهر، مسکن مهر و داخل شهر خانه‌های لوکس و مدرن و شمال شهر هستند.

وی ادامه داد: طبقات متوسط توانایی خرید خانه‌های لوکس را ندارند و تولید مسکن در کشور کمتر از ۳۰۰ هزار واحد است.

رئیس اتحادیه املاک تاکید کرد: در اردیبهشت ۹۶ در مجموع معاملات مسکن در سطح کشور ۵۳ هزار و ۴۵۹ قرارداد خرید و فروش و ۶۱ هزار و ۷۵۰ قرارداد اجاره منعقد شد و در تهران نیز معاملات در اردیبهشت ۱۸ هزار و ۱۶۹ قرارداد خرید و فروش و ۱۶ هزار و ۶۶۹ قرارداد اجاره انجام شده است.

ارسال نظر

 • علی
  ۰ ۰

  مشکل اینه که از اون سالی که مسکن ۵۰۰ برابر رشد کرد تا الان درآمد ما افزایش که پیدا نکرده هیچی ، هرسال قرارداد های کمتری نسبت به سال قبل با هامون میبندن و ما مجبوریم قبول کنیم ، تو این شرایط ادامه رکود امری طبیعیه آقای عقبایی

 • 123
  ۳ ۲

  اينجايي كه ما هستيم هم رهن بيشتر شده و هم اجاره. ساير جاها را نمي دانم.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ازدواج که نیست، کلی هم طلاق می گیرند، کلی هم خونه میفروشند میخورند پولشون رو. دیگه نیازی به مسکن نیست و کسی هم نمیسازه. مستاجر ها هم خالی می کنن میرند ارزونتر یا خونه بابا ننه شون.