{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 187124

در شرایطی که آمار سرشماری نفوس و مسکن از وجود ۲.۵ میلیون مسکن خالی در ایران حکایت دارد، کارشناسان معتقدند این واحدها عمدتا خانه های لوکس، ویلاها و خانه هایی است که بالاتر از حد توان اقتصادی متقاضیان واقعی مسکن قرار دارد.

گفته می شود هم اکنون ۴۹۰ هزار خانه خالی در استان تهران وجود دارد که عمدتا مربوط به واحدهای لوکس شمال شهر، ویلاهای مناطق خوش آب و هوا مانند لواسان، دماوند و نیز واحدهای فله ای ساخته شده در منطقه ۲۲ است. با این حال مدیر علمی طرح جامع مسکن می گوید در آمار اعلام شده از میزان واحدهای خالی از سکنه اغراق شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، فردین یزدانی معتقد است: اینکه میزان خانه‌های خالی در کشورمان به ویژه در کلانشهرها افزایش پیدا کرده غیرقابل انکار است اما شاخص آمارگیری از تعداد خانه‌های خالی هم دقیق نیست. به طور مثال بسیاری از این خانه‌ها، خانه‌های دوم محسوب می‌شوند و برخی از این واحدها هم برای مدت زمان کوتاهی خالی از سکنه باشند.

از سوی دیگر وزیر راه و شهرسازی، بخشی از واحدهای خالی را ناشی از سیاست مسکن مهر می داند. عباس آخوندی می گوید: سیاست‌های اتخاذ شده درحوزه مسکن که منجر به افزایش خانه‌های خالی و لوکس و یا ایجاد مسکن مهر در بیابانها که فاقد متقاضی هستند شد، سیاست‌های درستی نبوده است و ثروت‌های ملی در این زمینه بهره‌وری نداشته‌اند. از این رو تصور می‌کنم اساسا سیاست‌های از این دست قابل تداوم نیست.

وی در بیان سیاست‌های مسکنی دولت یازدهم و دوران وزارت خود گفت: سیاست ما درحوزه مسکن این گونه است که باید خانه‌سازی برای متقاضیان واقعی انجام شود به این معنا متقاضیان واقعی با افزایش قدرت خرید و راهکار پس انداز وارد بازار می شوند به همین دلیل به جای آنکه دولت مداخله عجیب و غریب کند قدرت خرید مردم را افزایش می‌دهد تا عرضه و تقاضا درجهت موثر پیش رود.

وزیر راه و شهرسازی دراین رابطه افزود: سال ۹۵ حدود ۱۳۳ هزار خانوار جوان توانستند برای سکونت خود تسهیلات بگیرند که این میزان نسبت به سال ۹۵ با مبلغ ۶۷۰۰ میلیارد تومان رشد ۴۷ درصدی داشت.

آخوندی گفت: ما در برنامه مسکن اعلام کردیم متقاضیان واقعی مسکن باید پس‌انداز کنند و ظرف دو سال از پس‌انداز قدرت خرید مردم از یک به پنج افزایش یافت. همچنین رشد معاملات مسکن درسال ۹۵ در خانه‌های ۷۰ تا ۸۰ متری بوده که این آمار نشان دهنده نیاز واقعی و رونق مسکن و نه بازار سوداگری است.

وی تصریح کرد: سیاست دومی که اتخاذ کردیم این بود که خانه‌ها باید در بافت میانی شهرها ایجاد شوند. خیابان انقلاب به پایین در شهر تهران که عمدتا بافت‌های ناکارآمد شهری است فضای مناسبی است برای ایجاد مسکن زیرا عمدتا کارگاه‌های خالی را در آن مناطق می‌بینیم و این فضا وجود دارد که به جای اینکه در کوه و بیابان خانه بسازیم به سمت ساخت و ساز در بافت ناکارآمد و میانی شهرها برویم.

وزیر راه و شهرسازی، سیاست سوم وزارت راه و شهرسازی را عملیاتی کردن  فرمان امام خمینی عنوان کرد و گفت: امام درسال ۵۸ به دولت توصیه نکرد تا در ساخت و ساز ورود کند امام تاکید داشتند روحانیت به شهرها بروند و به مردم کمک کنند تا شهروندان در سراسر کشور به صورت اجتماعی خانه بسازند.

وی ادامه داد: وقتی دولت خانه‌سازی می‌کند سیاست غلطی را پیش می‌برد و ما در دولت یازدهم تلاش کردیم تا سیاست فوق را ارایه کرده و درجهت اصلاح گام برداریم.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۴۰ ۴

  تعداد خانه های خالی دربرابر خیل بیکاران و کم درآمدان و کسانی که در شرف اخراج و بیکاری و مهاجرت هستند بسیار بسیار زیاد است و صد البته تعداد کسانی که از صاحب خانگی و عدم توانایی پرداخت اقساط را هم لحاظ کنید که تعداد خانه های خالی و در معرض فروش چندین برابر رقم ادعایی خواهد بود .
  خواهشا" جو الکی ندهید و با یک برش کوچک از یک مطلب سفسطه بازی نکنید.

 • ناشناس
  ۴۰ ۳

  به صورت سنتي تمام دلالان ,خرده سرمايه داران و سازندگان كوچك املاك انتظار صف كشيدن متقاضي و افزايش روزانه قيمتها را دارند و چون نزديك به اكثر آنها حتي روزنامه هم مطالعه نمي كنند از عوامل زير پوستي كه در عدم يا كاهش تقاضا نقش دارد بي اطلاع هستند و همچنان منتظر شروع دوران به اصطلاح خودشان طلايي مسكن هستند . بطور مثال تلفن همراه باعث از دور خارج شدن دوربين فيلم برداري و عكاسي و ساعت شد. در مسكن هم افزايش قيمتها در سال 91 ربطي به مسكن نداشت در حالي كه مسكن هم همچون دلار سه برابر شد و در تحليلهاي دوستان تاثير آن بر قدرت خريد فقط مد نظر قرار مي گيرد كه اگر ريز شويد ميبينيد تاثيرات ديگري مثل كاهش زاد و ولد , مهاجرت . حاشيه نشيني , مستاجر شدن ,تك فرزندي , طلاق و..... را نيز سبب مي شود كه بعضي در كوتاه مدت و بعضي در بلند مدت در كاهش تقاضا نقشي مهم دارند.

  • ناشناس
   ۱۶ ۱

   منطقی ترین استدلال آفرین برشما

 • ناشناس
  ۳۹ ۴

  شماراست میگی اصلا خونه خالی توتهران نیست!!!شمالطف کن همین طوربسازماکه بدمون نمیاد رکودطولانیتربشه وخونه ارزونتر.

 • REZA
  ۳۷ ۳

  ما با امار کاری نداریم چشمامون که خونه خالیها رو می بینه .نکنه فردا تیتر بزنید چشماتون هم اشتباه میبینه.ضمنا یه سر تشریف ببرید منطقه 22 .
  وقتی شما امار رسمی خودتون رو قبول ندارید از مردم چه انتظاری دارید.سود نجومی مسکن در سال 91 به اتمام رسید که خون مردم رو تو شیشه کردند
  از اون پولها دیگه کسی خرج نمیکنه .اصلا فرمایش شما درست امار اشتباه چرا اینقدر هزینه امار شده پس مسئولین امار چی رو می گرفتندبا این همه بروبیا

  • ناشناس
   ۳ ۱۹

   اونا همه پيش فروش شده

  • ناشناس
   ۸ ۱

   ناشناس جان اينجاست كه يه ضرب المثل چيني هست كه ميگن : آره جون خودت پيش فروش شده.
   وقتي ميگن 2.5 مليون مسكن خالي از سكنه تو برو رو 3.5 حساب كن .

 • الکلام المنطق
  ۱۸ ۱

  4 ساله جنازه مسکن دراز به دراز ولو شده رو زمین از شدت بوگند تعفن نمیشه نزدیکش شد . قیمتهاش شده حکایت نشون دادن کله گرگ . هر کی خواست بیاد طرفش با دیدن آقا گرگه ( رقمهای فضایی مالکینه هپروتی و متوهم ) عینهو تیر میذاره فرار دیگه طرفش نمیره . بچه 2 ساله هم بود تا حالا بعلت رکود املاک پی برده بود ، تا چند سال دیگه هی میخواین بزنین کوچه علی چپ ؟ آقا جون قیمتهای فعلی بحدی مسخره و افسانه ایه که بهیچ وجه من الوجوه قابلیت معامله و رد و بدل کردن اینهمه پول سرسام آور رو ندارن .

 • REZA
  ۱۹ ۱

  خیلی جالب خودتون هم تو کار خودتون موندید نمی دونید برای خانه های بدون مشتری چیکار باید بکنید.زمانی که هر شب قیمت خانه رو بالا می بردید و استرس رو به جون مردم بیچاره انداختید فکر این مرحله رو نمی کردید .خیلی از مردم بیچاره خانه رو فروختند تا 2 متر بزرگتر بخرند اما نتونستند اجاره هم بکنند علتش هم سود ساعتی ملک بود که بدون حساب کتاب بالا رفت ولی دیگه تموم شد.همون پلهای باد اوردس که الان گیر کرده انقدر بمونه که حالتون جا بیاد.

 • ناشناس
  ۱۸ ۲

  والا محله ما و دور و برش که پر خونه نو و خالی هست که حتی حاضر هستند رهن بدن. تا جایی که من میدونم جنت آباد و پونک و سردار جنگل لوکس حساب نمیشن

 • حمید
  ۰ ۴

  زور بی خود نزنید
  هیچ ارزانی در کار نیست
  ملک در همه جای دنیا مطمئن ترین و بهترین سرمایه گذاری است در همین امریکا که نرخ تورم منفی داره ارزش ملک در سال اخیر 8 برابر شده است

 • آیدین
  ۳ ۰

  بهتره رو کیفیت و مساحت استاندارد آپارتمانها تمرکز کرد دیگه کمیت و واحدهای کوچک باید به فرآموشی سپرده شود دوران تقاضای زیاد سپری شده الان خیلی وقت هست نرخ زاد و ولد کاهش پیدا کرده و برخی از جوانان هم بخاطر بی کاری راهی کشورهای دیگه شدند بهتر واقع بین بود بس کنید بحث روانی رو

 • ناشناس
  ۷ ۰

  دیگه فکر کنم کارشناسان دلال عقلشونو از دست دادن مگه نابینا شدن این همه خونه خالی رو نمیبینن

  • ناشناس
   ۴ ۰

   دلال مفلس مرد

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری