{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 175337

ظرفیت زیستی تهران سه میلیون نفر است

وزیر راه و شهرسازی می گوید، در حالی که تهران برای زندگی سه میلیون نفر ظرفیت زیستی دارد، اکنون جمعیت آن به هشت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسیده و جمعیت پیرامونی بیش از ۱۴ میلیون نفر در آن زندگی می کنند.

«عباس آخوندی» روز سه شنبه در دومین همایش سیستم های حمل ونقل هوشمند در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما افزود: ما باید در زندگی بشری به دو عنصر ظرفیت زیستی و عنصر انسان توجه جدی داشته باشیم و استفاده از فناوری های جدید و مدرن نباید هدف ما باشد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی با بیان اینکه در ایران الگوی سکونت در شهرها قدمت پنج هزار ساله دارد، گفت: همواره در تمدن ایرانشهری الگوهای سکونت در شهرها با ظرفیت های زیستی تناسب داشته است ، اما در دنیای مدرن امروزی با وجود توسعه فناوری ها شاهد مشکلات اساسی در شهرها هستیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به رشد شهرنشینی در جهان افزود: هم اکنون مساله حرکت و حمل ونقل در شهرهای ایران به ویژه در تهران به مشکلات اساسی تبدیل شده و دسترسی به آب سالم، محیط زیست و خاک سالم و غذای سالم با مشکلات اساسی مواجه است.

آخوندی گفت: با وجود هزینه های میلیارد دلاری برای ساخت پل های دو وسه طبقه در تهران متاسفانه این پل ها تاثیری بر روان شدن حمل ونقل و ترافیک نداشته است.

وی افزود: فرونشست خاک در شهرها نشان می دهد ما به ظرفیت های زیستی شهرها توجه نکرده ایم و زندگی در شهرها با مشکلات بزرگی مواجه شده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: هم اکنون سرعت حرکت در تهران بیشتر از 25 کیلومتر در ساعت نیست و در ساعت های اوج سرعت حرکت به کمتر از 7 کیلومتر کاهش می یابد. هرچه هم به استفاده از فناوری های جدید توجه کنیم باز هم یک طرف می لنگد.

آخوندی افزود: همیشه از این رنج می برم که به مسایل پیچیده ساده نگاه می شود در صورتی که ما نمی توانیم به مسائل مهم ساده نگاه کنیم و باید تمام فناوری های جدید و هوشمند برای راحتی انسان ها و ارتقای کیفیت زندگی در شهرها مورد استفاده قرار گیرد.

 در ادامه این برنامه «داود کشاورزیان» رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: استفاده از سیستم های هوشمند در ایران بیش از 10 سال سابقه دارد و اکنون در کشور یک هزار و 920 تردد شمار، 680 دوربین نظارتی ، 880 دوربین ثبت تخلف و 30 دستگاه توزین در حین حرکت نصب شده است.

وی افزود: تمام اطلاعات این سامانه ها به سهولت از طریق سامانه 141 در اختیار مردم قرار می گیرد تا مردم به سهولت بتوانند سفر خود را در مسیرهای مختلف مدیریت کنند.

کشاورزیان همچنین از نصب 65 دستگاه دیگر توزین در حین حرکت در محورهای برون شهری خبر داد.

وی با اشاره به مزیت های سامانه پایش هوشمند تردد ناوگان (سپهتن) در محورهای برون شهری گفت: با راه اندازی این سامانه رفتار رانندگان حمل ونقل عمومی بیشتر کنترل می شود و قرار است در مرحله نخست تمام اتوبوس های بین شهری به این سیستم مجهز شوند.

 پس از برگزاری نخستین همایش در سال 1393 با حضور متخصصان، اساتید و کارشناسان این حوزه، شرکت های مشاوره ای و پیمانکاران فعال در حوزه حمل و نقل هوشمند، دومین همایش ملی سیستم های حمل و نقل هوشمند امروز آغاز به کار کرد و تا فردا( 20 بهمن) به کار خود ادامه می دهد.

هدف از برگزاری این همایش شناسایی و بکارگیری جدیدترین فناوری های حمل و نقل هوشمند متناسب با شرایط اقتصادی و فنی کشور و بررسی توان علمی و تخصصی دانشگاه ها، مراکز علمی و پژوهشی و متخصصان داخلی برای ارتقای وضعیت سیستم های حمل و نقل هوشمند در محورهای برون و درون شهری ایران است.

همزمان با برگزاری این همایش، آخرین دستاوردهای سیستم های هوشمند در ایران و جهان در نمایشگاهی عرضه شده و قرار است در اختتامیه دومین همایش ملی سیستم های حمل و نقل هوشمند، جشنواره برترین پروژه های شهرداری ها در حوزه ITS در چهار سطح: کلان شهرها، شهرهای بزرگ، شهرهای متوسط و کوچک برگزار شود.

ارسال نظر

 • توتو
  ۱۲ ۳

  شما خودت بچه کجا بودی الان تهرانی شدی ما که جدمون تهرانی بوده انداختینمون بیرون

 • مهاجر
  ۳ ۸

  وقتی همه امکانت دولتی در تهران مستقره من شهرستانی دوانه ام به تهران مهاجرت نکنم؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  زمانی که گرانی از بخش کشاورزی درامد بالا دارد و زمانی که بخش خدمات در شهر های بزرگ فقط کار دارد . نه تولید وجود خواهد داشت و نه شهر ها سامان می یابند و در حقیقت شهر یعنی مصرف و کشور یعنی واسطه گری و دلالی که در بخش خدمات فعال هستند. اگر اقتصاد بدین سان نبود . تهاجم همه جانبه به سعادت مردم نمی شد. قیمت گذاری و تضاد در بخش بی سامان مالیات و عدم تقویت بهروری باعث شغل های کاذب و بیکاری فعالان واقعی شده که عوارض ان شهر های 90%خدماتی است.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری