{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 169066

ناگفته‌های وزیر راه از پروژه‌ای که ٤ وزیر آینده را هم درگیر می‌کند

«هزینه تصمیم دولت گذشته درباره مسکن مهر برای مردم ایران صد هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بود؛ اما نتیجه آن ۱۱۷ هزار واحد مسکونی فاقد متقاضی است که با چنین راندمان نازلی یعنی پول ملت را عملا به چاه ریخته‌اند».

این را عباس آخوندی می‌گوید. وزیر راه و شهرسازی اولین‌بار نیست که به مسکن مهر و سیاست اشتباه دولت قبل می‌تازد. گلایه او همیشه به بی‌دقتی و رفتار پوپولیستی دولت قبل در قبال مردم بود. می‌گوید: انتقاد من به گمراه‌کردن مردم به وسیله دولت پیشین است. در حقیقت دولت گذشته پول مردم را از آنها گرفت و در قبالش به جای آنکه خانه قابل سکونت به آنها بدهد، برایشان در کوه و کمر و بیابان بنایی ساخته یا خواسته که بسازد که با تعریف خانه اساسا تفاوت دارد.

‌ انتخاب سایت مسکن مهر پردیس با پرواز هلیکوپتری

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق ، وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه در دولت قبل سایت پردیس را با یک پرواز هلیکوپتری انتخاب کرده‌اند، گفت: نگاه من به طرح مسکن مهر از دو منظر است؛ اول خریداران و دوم سیاست‌های ملی. در بخش اول من همیشه معتقدم که باید مدافع حقوق خریداران مسکن مهر باشم و بر این باور اصرار دارم؛  بنابراین تا آخرین لحظه از حق آنان دفاع خواهم کرد و به تعهدات دولت پایبند خواهم بود؛ به‌همین‌دلیل اقدامات گسترده‌ای در این حوزه به انجام رسید و اعتقاد دارم به‌طور یقین تولید خدماتی که در حوزه مسکن مهر در این دولت رخ داد، به‌مراتب بیشتر از دولت قبل بوده‌ است. از نظر خانه‌سازی نیز واحدها در اکثر سایت‌های پروژه در حال اتمام است.  دکتر عباس آخوندی‌، وزیر راه و شهرسازی‌ کشورمان، گفت: نکته دیگر اینکه مسکن فقط یک یا چند پروژه محدود نیست. بیش از ۲۷۰ پروژه در بیش از ۲۷۰ منطقه در حال ساخت بوده و هستند؛ اما اگر یکی از آنها به هر دلیلی به اتمام نرسیده باشد، می‌گویند مسکن مهر نیمه‌تمام مانده است.

‌ نمی‌توان قوطی ساخت و به مردم تحویل داد

آخوندی‌ ادامه داد: از سوی دیگر در این ساخت‌و‌سازها باید حقوق شهروندی رعایت و برای ساکنان فضای سبز و معبر و مدرسه و مسجد و بازار ‌ساخته‌ می‌شد. همچنین باید خدمات روبنایی و زیربنایی، آب و برق و گاز و سیستم فاضلاب فراهم می‌آمد و امنیت‌شان تأمین می‌شد. به‌ عبارت دیگر نمی‌توان مسکن را به یک قوطی تنزل داد و بعد هم گفت که این قوطی‌ها را ساخته‌ایم و باید تحویل بدهیم.

‌ مسکن مهر وزرای ٤ دولت بعد را هم درگیر می‌کند

وی‌ با تأکید بر اینکه ما این پروژه‌ها را تا جایی که می‎‌توانسته‌ایم با امکانات جانبی همراه ساختیم و آماده تحویل کردیم، گفت: می‌دانیم که خدمات جانبی ارائه‌‌شده بسیار محدود است و هزاران میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تا این خدمات تکمیل شود. این حجم از سرمایه‌گذاری، رقم بسیار بزرگی بود که از جهاتی برابر با کل هزینه‌های خانه‌سازی یا بیشتر از آن است. البته ما نمی‌گوییم که پروژه به سرانجام رسیده است؛ چون از نظر من، کاری که در دولت قبل کردند، حداقل وزرای چهار دوره دیگر را درگیر خود خواهد کرد؛ یعنی نباید تصور کرد که این طرح به این زودی‌ها به اتمام می‌رسد و سفره‌اش اصطلاحا جمع خواهد شد.

‌ اگر فرنگ بود، از احمدی‌نژاد به دادگاه شکایت می‌کردند

وی‌ با اشاره به گمراه‌کردن مردم از سوی دولت قبل، افزود: اگر این اتفاق در فرنگ رخ می‌داد، دولت متهم به گمراه‌کردن عامدانه و آگاهانه مردم می‌شد و قطعا علیه آن به دادگاه شکایت می‌شد؛ اما ازآنجاکه در ایران برخی چیزها به صورت وارونه رخ می‌دهد، کسانی که مردم را گمراه کرده‌اند، امروز به منتقد تبدیل شده‌اند.

آخوندی‌ گفت: همان افرادی که به‌عنوان مثال پول مردم را گرفتند تا در پردیس برایشان خانه بسازند، درحالی‌که خیلی خوب می‌دانستند که این شهر ظرفیت این مقدار خانه‌سازی را ندارد، با فوریت، با الحاق بخش‌هایی از پارک طبیعی خجیر و غیر آن به شهر که دارای شیب بیش از ۱۵درصدی است، محوطه وسیعی را به پردیس ملحق کردند. هم‌اکنون این الحاق از سویی مورد اعتراض سازمان محیط‌‌زیست و در دادگاه اقدام به اقامه دعوا کرده‌اند. دراین‌باره به نظریه دیوان عدالت اداری و سازمان محیط‌زیست توجه کنید. از سوی دیگر وزارت نیرو امکان تأمین آب آن را ندارد و اگر بخواهد آب را انتقال دهد، میلیاردها تومان تقاضای اعتبار دارد.

‌ برای دسترسی به مسکن مهر پردیس باید تونل زد

وی‌ تأکید کرد: شهرسازی و اجرای معابر در این زمینه به قدری سخت و گران‌قیمت است که قیمت تمام‌شده یک مترمربع ساختمان در این شهر هرچند در کنار تهران است، از ارزش روز آن بیشتر است. کف یک خیابان به سقف برج واقع در خیابان مجاور می‌رسد. در واقع هزینه ایجاد خدمات زیربنایی‌اش برابر یا بیشتر از قیمت کل واحدها می‌شود و بدتر از همه اینکه حتی برای دسترسی به سایت باید تونل ایجاد کرد و در صورت وقوع زلزله، راه امدادرسانی آن محدود به یک راه روستایی است و هزاران اشکال زیربنایی دیگر. به‌هرحال این افراد امروز گوشه‌ای نشسته‌اند و به جای پاسخ‌گویی بابت گمراه‌کردن مردم، از دولت فعلی انتقاد می‌کنند.

‌ با یک پرواز هلیکوپتری سایت مسکن مهر پردیس انتخاب شد

آخوندی‌ با اشاره به این نکته که از کارشناسان شنیده‌ام سایت مسکن مهر پردیس را با یک پرواز هلیکوپتری انتخاب کرده‌اند، گفت: در این خصوص اعلام اینکه در انتخاب سایت اشتباه شد، کافی نیست. میلیاردها تومان در این پروژه‌ها هزینه شده، ما هزاران مهندس متخصص در ایران داریم و هر مهندسی با یک ارزیابی اولیه قطعا متوجه می‌شود شهری که به‌سختی برای ۱۵۰ هزار نفر آب شرب تأمین می‌کند، جواب‌گوی حضور ۳۰۰ هزار ساکن جدید نیست.

وی‌ افزود: در حقیقت، قبل از تصمیم‌گیری‌ دولت پیشین، پردیس شهری بود که در نهایت می‌توانست ۱۵۰ هزار نفر را در خود جای دهد اما ناگهان بیش از ۸۰ هزار واحد در آن ساخته شد که با احتساب حداقل جمعیت سه تا ۳.۵ نفر برای هر خانواده ساکن، در حدود ۲۴۰ تا ۳۰۰ هزار نفر را به جمعیت اولیه اضافه می‌کند.

وی‌ گفت: از مسئله آب گذشته به مسئله برق، شبکه فاضلاب، شبکه گاز، خدمات آموزشی، بهداشتی و... و از همه مهم‌تر فضاهای عمومی می‌توان اشاره کرد. بدیهی است که امکانات و زیرساخت‌ها جواب‌گوی این میزان جمعیت نیست. نکته دیگر اینکه همه واحدها خارج از محدوده شهر و عمدتا در محدوده پارک‌های طبیعی حفاظت‌شده ساخته شده است.

‌ بیان واقعیت‌های‌ مسکن مهر با منافع گروهی در تضاد است

آخوندی‌ با تأکید بر اینکه همه اتفاقات رخ‌داده باید کاملا شفاف گفته شود و به اطلاع مردم برسد تا در آینده از تکرار آن جلوگیری شود، گفت: این طرح بودجه عمومی نداشته؛ یعنی پول آن از مردم گرفته شد و در زمین‌هایی برای آنها خانه ساختند که حتی یک متقاضی هم ندارد. بیان این واقعیت‌ها با منافع گروهی در تضاد است و در نتیجه به‌زبان‌آوردن آنها برای من هزینه دارد اما من این هزینه را می‌پذیرم و آنها را می‌گویم؛ چه وزیر باشم چه نباشم. ما آمده‌ایم که سنت‌های غلط را اصلاح کنیم نه اینکه آنها را تداوم ببخشیم.

‌ مسکن مهر ساختند  و  مُهر فقیرنشینی را بر پیشانی ساکنان آن زدند

آخوندی‌ با طرح این سؤال که چگونه دولت می‌تواند به دست خود محله‌هایی بسازد و مُهر فقیرنشینی را بر پیشانی ساکنان آن بزند؟ گفت: آیا باید مسکن مهر بسازیم و مردم را بیشتر از گذشته به فقیر و اعیان تقسیم کنیم؟ آیا باید برای همیشه این محله‌ها مترادف با فقر و نبود امکانات باشند؟ چنین رویه‌ای چه سازگاری‌ای با اصل عدالت دارد؟ ظاهر این طرح البته کمک به مردم محروم است اما در باطن، ذاتی در تضاد با عدالت دارد.

‌ بنیاد مسکن مهر تباه است

وی‌ با اشاره به اینکه در هشتگرد هم بیش از ١٠ هزار واحد نیمه‌تمام بدون متقاضی وجود دارد و هیچ‎کس نمی‌پرسد پول این واحدها از کجا آمده و چرا متقاضی ندارد؟ گفت: هر کس که اندک دانش شهرسازی داشته باشد، قطعا می‌داند چنین سیاستی، بنیادش تباه است. تجربه دیگر کشورها نظیر کشورهای اروپایی یا آمریکای لاتین هم همین موضوع را اثبات کرده. البته این کشورها در ساخت چنین واحدهای مسکونی به اندازه ما گرفتار افراط نشدند؛ یعنی مجموعه‌هایی نهایتا ۵۰۰ و هزار واحدی ساختند اما همه از تشکیل محله‌های فقیرنشین پشیمان هستند.

وی‌ تأکید کرد: نتیجه سرمایه‌گذاری عظیم در مسکن مهر و دخالت مستقیم دولت در بازار مسکن این است که بر اساس آمار یک‌سوم جمعیت شهری ایران در بدمسکنی مطلق به سر می‌برند. یعنی مسکن مهر دردی از آنها دوا نکرده است.

‌ راهکار حل مشکل مسکن؛ بازآفرینی شهری است

وزیر راه و شهرسازی‌ در بیان راهکار برون‌رفت از مشکلات کمبود مسکن، گفت: اصلی‌ترین سیاست ما سرمایه‌گذاری در داخل بافت شهری است. همه شهرهای بزرگ و تاریخی ما دارای مرکز شهری و محله‌ای هستند که ارزش تاریخی و انسانی و روابط اجتماعی دارند. همچنین دارای زیرساخت‌های اصلی مانند برق، آب و گاز هستند و مهم‌تر از اینها، سرشار از حس زندگی و تعلق و هویت هستند.

وی‌ افزود: ما باید به این محله‌ها و بافت‌های‌ قدیمی‌ و فرسوده توجه کنیم؛ یعنی سیاست ما در برابر سیاست احداث مسکن مهر، هدف ‌قراردادن مسئله در محل مسئله است. بنابراین بازآفرینی شهری راهکار اصلی ماست. اگر مشکل ما بدمسکنی و بافت فرسوده و حاشیه شهرهاست، باید به همین بخش‌ها برگردیم و آنها را ترمیم و بازسازی کنیم.

‌ امکان انتقال ۱۹ میلیون بدمسکن وجود ندارد

وزیر راه و شهرسازی‌ در تشریح طرح مسکن اجتماعی‌ گفت: طرح مسکن اجتماعی در خود بافت شهری اجرا خواهد شد. ما تصمیم داریم مشکلات را در داخل بافت شهری حل‌وفصل کنیم. به اعتقاد ما مسکن اجتماعی یعنی اینکه جامعه خودش باید عامل بازسازی باشد و خودش را ترمیم کند. این عین آموزه‌ پیامبر (ص) است. در این خصوص هم باید نهادهایی که وظیفه اجتماعی دارند به کمک بیایند. نهادهایی مانند سازمان تأمین اجتماعی، شهرداری‌ها، کمیته امداد و بنیاد مسکن.

وی‌ ادامه داد: معضل مسکن، مشکل همه جامعه است یعنی تنها نمی‌توان به فکر طبقه ضعیف بود و از طبقه متوسط غافل شد. از همه مهم‌تر اینکه نمی‌توان مشکل مسکن را با کوچ و انتقال‌دادن مردم حل کرد یعنی اصولا امکان انتقال ۱۹ میلیون نفر یعنی یک‌سوم جمعیت شهری وجود ندارد؛ اگر این امکان وجود داشت، با صرف هزینه هزاران میلیارد تومانی در مسکن مهر انجام می‌شد.

وی‌ با اشاره به اینکه راه‌حل مسئله، هویت‌دادن به محله‌هاست، گفت: ما دارای سازمان اجتماعی روشن و مفهوم تاریخی مشخصی هستیم. باید در بافت‌های قدیمی سرمایه‌گذاری کرد و فضاهای خدماتی، سرزندگی، سبز و مسجد و معبر ساخت؛ در این صورت خواهیم دید که مردم به شکل زیبایی نوسازی این محله‌ها را آغاز می‌کنند.

‌ تسهیلات مالی دولت فعلی ۷۵۰۰ میلیارد تومان

آخوندی‌ در مقایسه منابع مالی‌ هزینه‌شده در دولت قبل و دولت فعلی‌ و همچنین روند واگذاری‌‌ها گفت: با وجود اینکه بیش از ٨٠ درصد منابع بانکی مسکن مهر در دولت پیشین هزینه شده بود، بخش اعظم پیشرفت کار، متعلق به این دوره است. در گلبهار مشهد دو هزار واحد مسکونی در دولت قبل واگذار شده بود که این رقم در دولت یازدهم به ٢٣ هزار واحد رسید. در شهر پرند، در دولت قبل ١٧ هزار واحد واگذار شده بود که دو هزار واحد از این مجموعه آب و برق نداشت، ولی در دولت یازدهم ٧٠ هزار واحد مسکونی به پایان رسید و از این تعداد ٦٣ هزار واحد را تحویل داده‌ایم. در پردیس تنها شش‌ هزار واحد در دولت قبل واگذار شده بود که در سه سال و نیم گذشته دولت شش‌هزارو ٥٠٠ واحد را تحویل داده و ٢٨ هزار واحد مسکونی دیگر هم در مرحله نازک‌کاری است. وی‌ افزود: تنها در پرند ٢٣ مدرسه ساختیم، با وجودی که هیچ یک از آنها اعتبارات دولتی نداشت. ما در اکثر شهرک‌ها دنبال ساخت مسجد، کلانتری، مدرسه و خانه بهداشت بوده‌ایم. حتی کمک کردیم زیرساخت‌هایی مانند آب و برق، گاز و شبکه فاضلاب ایجاد شود.

آخوندی‌ ادامه داد: آخرین آمارها نشان می‌دهد که در سه سال اخیر ٧٦٣ هزار واحد مسکونی افتتاح شده است. میزان ٨١٧ هزار واحد تحویل داده شده است. ٥٧١ هزار سند صادر شده است که مردم بتوانند ملک خود را خریدوفروش هم بکنند. این در حالی است که طبق آمار بانکی موجود در دولت قبل ٤٧ هزار میلیارد تومان تسهیلات مالی برای ساخت این واحد‌ها اخذ، اما کل اعتباری که ما توانستیم از بانک دریافت کنیم تنها هفت‌هزارو ٥٠٠ میلیارد تومان بود.

 

ارسال نظر

 • علی محمد
  ۳۴ ۱۳

  ... تو چکار کردی برا این مردم ؟

 • ناشناس
  ۱۳ ۵

  طرح بی سابق وراه گشا بود. اما از لحاظ شهرسازی و طرح و ساخت و کیفیت این مسکن و شهر سازی بود که مقصر است .شعار ندهید عواملی که میخواستند سعی نکنند را پیدا کنید.

 • ناشناس
  ۱۴ ۸

  مومن مردم تو گور می خوابند شما دم از خونه های قوطی کبریتی میزنید؟!!!
  این پزهای عالی جیب پر از پول می خواهد که در توان مردم نیست. بنده باتوجه به آنکه دبعنوان فرد کوچکی در بخش مسکن هستم عرض میکنم - حداقل در شهر کوچک خودم- که اگر مسکن مهر نبود الان بسیاری از خانواده های سالم هم می بایست تو چادر زندگی می کردند. تنها مشکل مسکن مهر حل کردن مشکل مسکن تو ایران بود که به کار و کاسبی بساز و بندازها ضربه زد مگر خونه ایی که این جماعت می ساختند و با 200 درصد سود به مردم می فروختند مام ین مسائل را رعایت کرده بودند؟؟؟؟
  خیلی خجالت آوره که 117 هزار واحد دارید و مردم تو گور می خوابند چرا از همین واحدهای ساخته شده برای کمک به دهک های پایین استفاده نمی کنید؟؟؟

  • ناشناس
   ۸ ۶

   اگه مسکن بی مهر نبود، نقدینگی هزار هزار میلیاردی و تورم ۳۰۰٪ هم نبود و مردم با همون درآمدشون عزیزنر هم زندگی میکردن.
   کوته بین!

 • ابی
  ۱۸ ۲۱

  واقعا پروژه بسیار بدی بود که فقط جیب بعضی از پیمانکاران و دلالهای مسکن رو پر پول کرد و یکسری خونه بی کیفیت تحویل ملت داد ..... بیشتر تورم وبدبختی در اقتصاد هم زیر سر این پروژه کم فایده بود ...

 • محمد
  ۱۷ ۱۷

  ایول اخوندی خوب گفتی احسنت واقعا پول مردم رو تو چاه ریختند وواقعا مردم حق شکایت دارند

  • مهرداد
   ۶ ۷

   پس چرا ... متولیان چنین طرح که فاجعه ملی است محاکمه نمیشوند؟

 • ناشناس
  ۱۳ ۱

  زمینهای قانونی و سنددار مردم در فاز 6 پردیس رو که از جواهر ارزنده تر شدن کجا انداختن ؟ تو جیب وزارت شهرسازی تا حال زمینهای غصبی رو ببره ؟

 • ناشناس
  ۱۴ ۹

  عده ی زیادی رو از بی خونمونی نجات داد.دعای خیر همیشه پشت سرشه. شما چی کار کردی؟

 • غریبه
  ۱۱ ۱۰

  دولت قبل عرضه شو داشت و تا وقتی که تو کار بود عده ای از مسکن مهرهارو تحویل مردم داد...بعد اون چرا شما نتونستین کاری بکنین؟پس بی عرضگی خودتونو تقصر دولت قبلی نندازید....

 • ناشناس
  ۰ ۱۰

  5⃣ رشد منفی بخش مسکن در 3.5 سال گذشته تاسف بار و ناشی از سیاستهای تک بعدی افزایش وام خرید است.

 • متقاضی مسکن مهر
  ۷ ۳

  آقای وزیر پول آورده متقاضیان را همراه سود 4ساله اش برگردانید به خدا قسم ما راضی هستیم از بس که آیه یاس خواندید ما نخواستیم وپشیمانیم پول مارا برگردانید

 • ناشناس
  ۷ ۴

  تو اقتصادي كه صبح ١٠٠ عدد سكه بخري وشب با دو ميليون سود بري خانه ات چرا دنبال كار وتوليد بري٠

 • محمد
  ۶ ۱

  این درسته که بعضی هافقط میخوان سقفی رو سر شون باشه و همین خونه ها هم براشون یه رویا بود ولی هر عزیز ایرانی حق استفاده از امکانات نسبی روداره حالا این مقدار واحدهای دردست ساخت برای اون عده که راضی اند بیشتر از تعداد واقعی هست درضمن مقادیر اضافه که مونده احتمالا، هستند کسانی که حتی پول اونم ندارن بهتر این نیست که بجای اضافه کردن وام اونا رو همینطوری بدید به این افراد نیازمند تا یه سر پناهی داشته باشن .همون طور که گفتید پول مردم توی چاه رفته تعدادی رو به بی خانمان بدید بقیه رو هم اگر بخواید بسازید وهمراه اون امکاناتشون روهم فراهم کنید نه تنها پول مردم بلکه پول دولت رو هم توی چاه دفن میکنید البته این نظر من بود ببخشید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  واقعا مگه نمیگید یکی بد کرده یکی بالا کشیده یکی اختلاس کرده پس چرا محاکمه ای در کار نیست چرا همون هایی که زیان زدن اموالشون مصادره نمیشه بودجه مملکت نمیرسه که فلان وفلان کار رو انجام بدید ولی چطور این اتفاق میافته که یکی 4 یا 8 سال مملکت رو میچرخونه موقع تحویل به دیگری بار خودش رو بسته این بارش از کجا بسته شده چرا نظارتی نیست ....

 • ناشناس
  ۰ ۰

  شما هم عوض اینکه از چاه درش بیاری خاک روش ریختی که اصلا چاهش معلوم نباشه

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری