{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 162554

در شرایطی به سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۵ نزدیک می شویم که افکار عمومی منتظر چهار تغییر در حوزه سیاستگذاری بخش مسکن طی سال ۱۳۹۶ هستند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، شروع به کار مسکن اجتماعی، نوسازی بافتهای فرسوده، مالیات خانه های خالی و جلوگیری از رویه شهرفروشی در کلانشهرها، انتظاراتی است که امید می رود با ورود به سال ۱۳۹۶ روند تحقق آنها سرعت جدی تری به خود بگیرد.

مسکن اجتماعی در مقیاسی کوچک

دولت روحانی از زمان روی کار آمدن بحث مسکن اجتماعی را مطرح کرد اما هنوز مجال اجرایی نیافته است. اهمیت موضوع مسکن اجتماعی به دلیل حمایت از اقشار فرودست و طرحی جایگزین مسکن مهر به شاخصی برای مقایسه عملکرد دولت فعلی با دولت قبل تبدیل شده است. البته وزارت راه و شهرسازی عباس آخوندی از زمان روی کار آمدن درگیر اتمام نیمی از مسکن مهر باقی مانده از دولت قبل است اما وعده داده شده که با اتمام مسکن مهر در سال جاری، طرح مسکن اجتماعی رونمایی شود. با این حال قطعا مقیاس مسکن اجتماعی از جهت تعداد واحد و جامعیت، کوچکتر از مسکن مهر خواهد بود؛ زیرا تلاش می شود برای جلوگیری از خطر تورم عمومی از تزریق پول داغ در گستره ای فراگیر خودداری شود.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در این خصوص می گوید: مسکن اجتماعی قرار است ضعیف ترین اقشار را تحت پوشش قرار دهد و دولت طبق قانون اساسی متعهد است مسکن همه خانوارها را تامین کند.

حسین عبده تبریزی مسکن اجتماعی را به معنای خانوارهایی دانست که امکان پرداخت کامل اجاره خانه خود را ندارند و یا اگر به آن ها وام تعلق گیرد، امکان بازپرداخت کامل اقساط را دارا نیستند. او ادامه داد: هم اینک پرداخت بخشی از اقساط دهک های پایین از سوی دولت در حال انجام است. سعی می کنیم در این راستا به سمت تجربه های جهانی حرکت کنیم و پیش بینی می شود که مسکن اجتماعی در بودجه سال آینده وارد شود.

اختصاص ۳۱۵ میلیارد تومان برای بهسازی حاشیه شهرها

عباس آخوندی، نوسازی بافتهای فرسوده و حل معضل حاشیه نشینی را به عنوان مهمترین طرح مسکنی وزارتخانه متبوعش عنوان می کند. اما از زمانی که او ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۴ این صحبت را بیان کرد، روند بازآفرینی شهری به دلایلی همچون رکود مسکن و پایین بودن جذابیت سرمایه گذاری برای انبوه سازان در این بافتها به کندی پیش رفت.

دولت از سال ۱۳۹۲ هدف گذاری برای نوسازی سالیانه ۳۰۰ هزار واحد مسکونی را در دستور کار خود قرار داد و در حال حاضر سود تسهیلات نوسازی را به ۸ درصد کاهش داده است اما تسهیلات دهی به بافتهای ناکارآمد بیش از ۱۵۰ هزار فقره نبود با این حال مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری، این تعداد را در شرایط فعلی مناسب ارزیابی می کند. اما به نظر می رسد در کلانشهرهای تهران، مشهد، اراک، بندرعباس، قم و شیراز وضعیت حاشیه نشینی به مرحله هشدار رسیده است. تا جایی که دولت در لایحه بودجه ۱۳۹۶ بالغ ۲۲۰ میلیارد تومان برای ساماندهی حاشیه تمامی شهرها، ۷۵ میلیارد تومان برای کلانشهر مشهد و ۲۰ میلیارد تومان برای قم و شیراز اختصاص داده است.

مالیات خانه های خالی برای جلوگیری از رکود منابع

طرح اخذ مالیات از خانه های خالی به عنوان یکی از اقدامات ضروری در جهت جلوگیری از راکد ماندن سرمایه های کشور از زمان دولت تدبیر و امید مطرح شده است. قانون مالیات بر خانه‌های خالی، پیش‌تر و قبل از سال ۱۳۸۰ نیز وجود داشت. اما از آنجاکه از یک سو از کارآمدی لازم برخوردار نبود و از سوی دیگر خانه‌های خالی نیز با شفافیت قابل شناسایی نبودند، در اصلاحیه قانون و در اسفندماه ۱۳۸۰ حذف شد. تا اینکه دیگر بار در اصلاحیه سال ۱۳۹۴ این ماده قانونی با ترتیبات جدید احیا گردید. این طرح قرار بود از ابتدای سال ۱۳۹۵ اجرایی شود اما هنوز در انتظار رونمایی از سامانه شناسایی خانه های خالی در حالت استندبای قرار دارد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی درباره اجرایی‌شدن قانون مالیات بر خانه‌های خالی و اصلاحات احتمالی آن که چندی پیش از سوی معاون مسکن و ساختمان اعلام شد، گفت‌: در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، مالیات بر خانه‌های‌خالی نیز گنجانده شده است. بدین‌ترتیب قانون هم شامل مالیات بر اجاره و هم مالیات بر خانه‌های خالی است.

به گفته علی چگنی، چنانچه یک واحد مسکونی به دلایلی خارج از اختیارات مالک خالی بماند، مشمول مالیات موضوع این ماده نمی‌شود. اما چنانچه تعمداً به بازار اجاره عرضه نشود، پس از گذشت مدت زمان یکسال، مشمول مالیات به صورت تصاعدی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی و مشخصا حوزه معاونت مسکن و ساختمان و مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات حدود یکسال است که در راه‌اندازی سامانه شناسایی خانه‌های‌خالی در حال فعالیت هستند. در همین راستا، با تمامی دستگاه‌های مرتبط ارتباط برقرار شده و طی نشست‌های متعدد روند کار بررسی شده است، اما اجرایی شدن برنامه و جمع‌بندی نهایی مستلزم تکرار جلسات و حصول توافق است.

امید پایان دادن به بی انضباطی در کلانشهرها

یکی از انتقاداتی که عباس آخوندی و کارشناسان حوزه شهری همواره بر نظام مدیریت کلانشهرهایی همچون تهران وارد می کنند معضل شهرفروشی است. اعتراض به واگذاری تراکمهای بدون ضابطه و خارج از چارچوب طرحهای جامع و تفصیلی، فروش حق نفس کشیدن و فروش سرانه فضای سبز به نفع درآمدهای شهرداریها از مباحثی است که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید مطرح شده است؛ زیرا مسوولان دولتی معتقدند طی یک دهه قبل از آن مانیتورینگ نظارت بر عملکرد شهرداریها خاموش بوده است.

بلندمرتبه سازی های خارج از ضابطه در مناطق یک، چهار و ۲۲ شهر تهران از جمله فعالیتهایی است که شورای عالی معماری و شهرسازی همواره بر لزوم جلوگیری از آن هشدار می دهد.

وزیر راه و شهرسازی نیز این فرآیند را آسیب به حقوق شهروندی و آسیب به کلیه سطوح زندگی اجتماعی می داند. عباس آخوندی بیان می کند: اصلی‌ترین مساله شهرهای ایران به نظام توسعه شهری برمی‌گردد. ما در وضعیت بی‌انضباطی شهری بسیار گسترده‌ای به سر می‌بریم و باید آن را متوقف کنیم.

به گفته آخوندی، سوداگری که بر اساس بی‌انضباطی شهری ایجاد شد نظام تعادل شهرها را با مخاطره جدی روبه‌رو کرد و این موضوعی ملی است که به ویژه در شهرهای بزرگ شاهد آن هستیم.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۲ ۴

  شكست 40درصدي قيمتهاي غير عرف درسال 96 مسكن را يادتون رفت بنويسيد

  • ناشناس
   ۷ ۱

   «مهر امسال حجم معاملات خرید مسکن در پایتخت 28 درصد در مقایسه با شهریور کاهش یافت »
   و
   «سقوط 30 درصدی قیمت اوراق در مقایسه با قیمت اوراق در میانه تابستان امسال»
   یعنی:
   ناقوس مرگ دلال مسکن.

 • ناشناس
  ۱۱ ۶

  ماکارشناسان بنا به دلایل منطقی ذیل قیمت مسکن را با توجه به وضع موجود وآگاهی ازعلم اقتصاد ونزول حتمی وکاهش قریب الوقوع
  قیمت مسکن وزمین واملاک را محرز میدانیم وموارد مشهود ومنطقی خود را ذیلاً عرض میکنیم

  1- کاهش سود بانکی و به طبع آن کاهش سود وامها را یعنی اگر شخصی امسال وام بگیرد ضرر میکند چون وام سال آینده بهره کمتری دارد 2- ملک پول قلمبه میخواهد ولی بازارهای دیگر با هر میزان سرمایه ورود پذیر است 3- ریسک آن در شرایط فعلی بیشتر است چون هم سرمایه گذاری درشت تر است هم تعداد فروشنده چه حقیقی چه حقوقی بیش از خریدار است 4- پرچمداران این حرفه همه در حال فروش هستند مثل بانکها و موسسات و.... پس وقتی غریق نجات عقب کشیده مردم عادی حتی پایشان را در آب نمیگذارند . 5- ملک استهلاک دارد و افزایش عمر بنا دلیل بر کاهش قیمت نسبی آن میشود .6- باز شدن دربهای جدید به روی سرمایه گذاری 7-عدم بهره وری ملک و حساسیت و رکود آن در برابر محرک های اقتصادی همچون وامهای 100 میلیونی . 8- ناتوانی مردم در بازپرداخت اقساط وامها بدلیل بیکاری یا عدم استطاعت مالی با توجه به درآمد خانوار . اما هنوز اگر کسی متعصبانه به این بازار خوشبین است میتواند سود را در جاهایی جستجو کند که مردم قدرت خرید و اقبال به خرید آن دارند . در اغلب قسمتهای شهر های بزرگ بدلایل فوق سود دهی به ضرر دهی مبدل گشته زیرا اگر مثلا تورم 15 در صد باشد و شما مالک ملکی به ارزش 2 میلیارد باشید و قصد فروش داشته اید اما فروش نرفته در این مدت 300 میلیون آنرا باخته اید . این از نظر فقط تورم است که به آن مالیات خالی بودن یا سود وام بانکی یا افزایش عمر بناو.......... اضافه میشود

  كساني كه به نوعي در بخش مسكن فعاليت دارند ويا بدليل ركود در اين بخش بيكارند بخوانند. هرچقدر اطلاعات شما قوي باشد بايد به اين امر واقف باشيد كه تا قيمتهاي كاذب مسكن هماهنگ با در امد اكثريت ملت نشود هيچ ركودي از بين نخواهد رفت وركود بدتر خواهد شد وعده وعيد وپيش بيني ديگه كافيه بهتره كاري كنيدكه فروشنده هاي متوهم ودلالان از كلك وحقه دست از كتمان واقعيت بردارند وترويج عدم گراني مسكن وبا فايل نكردن اماكن با قيمتهاي خارج از عرف و گران كمكي هم به خود كنند وهم به تمامي كساني كه بيكاردر مشاغل ساختماني هستند ومنتظر رونق بازارند تا بلكه ان شا اله ركود ازبين بره ان هم فقط با كاهش قيمتهااین کار امکان پذیر است لذا دنبال راهکار ديگري نگرديد چون در طول مدت 4سال فكر كنم به اندازه كافي در بخش مسكن دورخود گشته ایم و دگر هیچ .....اين جانب يك كارشناس اقتصاد هستم واز سر دلسوزي هم به جهت بهبود وضع موجوددر امر ساخت وساز وهم انجام معاملات با قيمتهاي منطقي با در امد آحادمردم وهم خانه دارشدن عموم اين نقطه نظرات را داده ام ...باتشكر


  رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: معاملات مسکن در کشور برخلاف شهر تهران نزولی بوده است به طوری که حجم معاملات مسکن در مهر و آبان 35 تا 40 درصد کاهش داشته است

  مقاومت كردن ديگه هيچ توجيه اقتصادى ندارد بايد قيمتها حد اقل ٤٠درصد تعديل شود تا رونق در حوزه مسكن ايجاد شود كسانى كه در روزهاى اول تعديل را آغاز كنند كمتر متضرر خواهند شد شمارش معكوس براى سقوط مسكن بزودى كليد خواهد خورد شايد هم اكنون آغاز شده باشد

  • ناشناس
   ۳ ۲

   آفرین بر وجود شماها باعث عزت وافتخار است

 • حمید
  ۶ ۴

  ما ایرانی ها عادت به خرید در گرانی و فروش در ارزانی داریم
  به زودی شاهد صف خرید خواهیم بود

 • ناشناس
  ۴ ۱۰

  آره ارزون میشه شما منتظر باشید نداشتن پول رو با توهماتتون قاطی نکنید . من سال پیش با سیمان 5500 تومنی و آهن 1300 تومنی ساختم امسال یر به یر برام دراومد اونوقت با سیمان بالای 9000 تومنی و آهن بالای 1800 تومنی نشستی ارزون بشه ؟؟؟؟ زهی خیال باطل

  • ناشناس
   ۷ ۲

   ميخواستي نسازي،قرار نيست تا ابد به روش سنتي ساخت و ساز انجام بشه،كه همه زمان و هم قيمت خيليي ميشه،بايد يك انقلاب در روش ساخت اتفاق بيوفته كه هزينه ساخت كم بشه،كشورهاي ديگه برج چند ده طبقه رو كمتر از يكسال ميسازن//اينجا فقط شش ماه بايد دنبال مجوز و سند باشي//اكثر سازنده ها از بازار ساخت بيرون رفتن،و تا يك تحول اساسي اتفاق نيوفته،بر نميگردن

  • 9595
   ۳ ۲

   شما چرا با این جماعت بحث میکنی، بذار تحلیل کنن که ارزون میشه، مگه با تحلیل یک عده قراره اتفاقی بیفته، اینا هنوز نمیدونن رکوده رکود، ولی چیزی ارزون نشده، قیمت ساخت و خرید زمین سربه فلک رفته، بذار این جماعت فکر کنن ما دروغ میگیم، اصلا باهاشون بحث نکنید، این عده اصلا نمیخوان خونه بخرن، و چون نمیتونن بخرن این بهانه ها رو میارن، بذار به تحلیلاشون ادامه بدن.

 • ناشناس
  ۹ ۴

  مردم ملک نخرید این قیمت ها کاذبه املاکی ها قصد خوردن خون شما رو دارند ،این افرادی هم که از گرانی مسکن دفاع می کنند خودشون دزدان املاک هستند و طالب قیمت های نجومی ،اما اگه ملک نخرید مجبور به پایین آوردن قیمت املاک می شوند و رکود از بین می رود

  • tv
   ۰ ۴

   کمپین نخریدن خودرو ی صفر رو یادت بیار ... مشکلاتت حل میشه ...

 • ناشناس
  ۷ ۶

  واقعا آدم به عقل بعضیا شک میکنه آخه تو مملکتی که همه چی داره گرون میشه چرا باید خونه ارزون بشه ؟ چون شما پول ندارید قراره آب سربالا بره ؟

 • ناشناس
  ۵ ۱

  نه دادا به خرد مردم شک نکن . اصلا قرار نیست آب سر بالا بره . یه سئوال چرا جوش مردمو میزنی . واحداتو نگهدار تا پولدار شی . یاد یه بنده خدایی تو آمریکا افتادم که به مردم گفته بود هر کس یه دلار به آدرسم بفرسته راز پولدار شدن رو بهش میگم .تعداد زیادی از مردم نفری یک دلار فرستادند به امید دستیابی به این راز و با خودشون گفتند یک دلار که چیزی نیست. بعد از چند وقت بهشون گفت یکی از رازهای پولدار شدن همینه . حالا شما هم تو این اوضاع بد قرص و دوا هی جوش میزنی که چرا مردم نمیان راز پولدار شدنو یادشون بدی .

 • ناشناس
  ۱ ۱

  با سلام من كاري به ارزان شدن و يا گران شدن مسكن ندارم ولي انچه كه حكايت حال حاضر بازار است عبارت از اين واقعيت است كه به غير از قيمت خريد زمين در ساير شاخه ها از جمله خريد مصالح و دستمزد ها اتفاق خاصي پيش نيامده كه هيچ، گران تر هم شده، من از ارديبهشت ماه در يكي از استانهاي غربي كشور ساخت و ساز مي كنم جالب اينكه قيمت اولين خريد سيمان من 5300 تومان بود و حالا كه در مرحله كاشي كاري هستم 8100 تومان خريد مي كنم، ميلگرد را در خرداد ماه 1407تومان از ذوب اهن ميانه بطور مستقيم خريد كردم الان نزديك به 1800 تومان شده و و و ... اما وقتي تمامي اين المانها كنار هم قرار مي گيرند به يكباره ارزش خود را از دست مي دهند البته انچه كه مسلم است اين خبر خوبي براي سازندگان،صنعتگران و كارخانجات توليد مصالح ساختماني نيست كه اميد مي رود بالاخره دولت برنامه اي اجرايي و عملياتي براي برون رفت در حوزه ركود مسكن داشته باشد

 • بی خونه
  ۲ ۳

  من پول زیادی ندارم که خونه بخرم اینم حاصل 7 سال پس اندازمه.امیدی هم به خونه دار شدن ندارم. یه چیزیو قطعی میدونم تو این مملکت همیشه گرونی بوده و گرونی...

  • ناشناس
   ۲ ۲

   به نظرم توی یک شهر کوچک ملک بخر اجاره بده یا زمین بخر. برو هرجا که پولت بهش میرسه بخر. خبرهای خوبی برای پول ملی در راه نیست.

  • ناشناس
   ۱ ۲

   تاریخ همیشه تکرار نمیشه دوست عزیز .