{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 162066

وزیر راه و شهر سازی با اشاره به اینکه ۵۶ میلیون نفر جمیعت شهرنشین در کشور وجود دارد که یک سوم آنها یعنی حدود ۱۹ میلیون بدمسکن هستند، گفت: مسکن مهر در وضعیت این افراد تغییری ایجاد نکرده است.

عباس آخوندی در نشست اعضای دوره ششم و هفتم اعضای شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور گفت:  از ۵۵-۵۶ میلیون نفر جمعیت شهری در ایران ۱۹ میلیون نفر در وضعیت بد مسکنی زندگی می کنند و شرایط ناگواری دارند.

 به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر،آخوندی با تاکید بر فهم و درک عمیق از آینده بازار مسکن به دو گونه فهم که در بازار مسکن وجود دارد اشاره کرد و گفت: یک فهم از بازار مسکن این است که تمامی بدمسکن‌ها را مسکن‌هایشان را تخریب کرده و در پیرامون شهر برای آنها خانه بسازیم که قرار بود مسکن مهر همین کار را انجام دهد و در عمل موفق نشد. فهم دیگر این است که به درون شهرها روی آوریم و مرمت، بهسازی و نوسازی را در بافت میانی شهرها آغاز کنیم که این روشی است که هدف غایی بازآفرینی شهرهای کنونی است.

آخوندی با انتقاد از خانه‌های خالی در کلانشهر تهران در برابر شهروندانی که صاحب خانه نیستند و در وضعیت بدمسکنی به سر می‌برند افزود: نیازمند فهم جدیدی در حوزه کسب و کار مهندسی و نظام ساخت و ساز هستیم.

وی همچنین در بخشی از سخنانش گفت: امیدوارم اعضای منتخب دوره هفتم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بتوانند همانند دوره‌های قبل در جهت اعتلای نظام مهندسی کشور و بهبود وضعیت ساخت و ساز گام بردارند.

آخوندی با بیان اینکه مهم‌ترین سیاست دوره هفتم باید انضباط شهری باشد، گفت: درباره انضباط شهری تاکید گسترده‌ای داشته‌ام و مقررات شهرسازی در این دوره باید مورد توجه اعضا قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه در ارتباط با حوزه مهندسی و مسئولیت مهندسان و وضعیت توسعه شهری در ایران و در بیان دغدغه‌های خود گفت: از ابتدای سال ۷۴ که نخستین گام‌ها برای تاسیس و انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور برداشته شد تا به امروز نکته‌ای که همواره از اهمیت فراوانی برخوردار بود حقوق و مسئولیت مهندسان در ارتباط با فعالیت مهندسی است.

وی ادامه داد : قوانین سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان در دنیا عمدتا شامل مهندسی، مقررات، حداقل‌ها و الزامات و روش‌های اعتلای دانش مهندسی، نحوه حل مسایل و آموزش مهندسی است و از سوی دیگر شامل نقش و ماموریت مهندسی و مسئولیت اجتماعی مهندسان می شود.

اخوندی با اشاره به  مهمترین مشکل سازمان نظام مهندسی ایران  گفت: همواره به جای آنکه مهندسان محور اصلی سازمان نظام مهندسی ساختمان باشند، سازمان نظام مهندسی ساختمان محور اصلی بوده و همین مساله است که جای تامل دارد و باید در بازنگری قوانین، بررسی آیین‌نامه‌ها و تمامی اصلاحات پیشِ‌رو مورد توجه قرار گیرد.

نشست اعضای شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور دروزارت راه و شهرسازی با حضور اکبر ترکان مشاور رئیس‌جمهور و رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان و همچنین اعضای شورای مرکزی دوره ششم و هفتم برگزار شد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۳ ۱

  ماکارشناسان بنا به دلایل منطقی ذیل قیمت مسکن را با توجه به وضع موجود وآگاهی ازعلم اقتصاد ونزول حتمی وکاهش قریب الوقوع
  قیمت مسکن وزمین واملاک را محرز میدانیم وموارد مشهود ومنطقی خود را ذیلاً عرض میکنیم

  1- کاهش سود بانکی و به طبع آن کاهش سود وامها را یعنی اگر شخصی امسال وام بگیرد ضرر میکند چون وام سال آینده بهره کمتری دارد 2- ملک پول قلمبه میخواهد ولی بازارهای دیگر با هر میزان سرمایه ورود پذیر است 3- ریسک آن در شرایط فعلی بیشتر است چون هم سرمایه گذاری درشت تر است هم تعداد فروشنده چه حقیقی چه حقوقی بیش از خریدار است 4- پرچمداران این حرفه همه در حال فروش هستند مثل بانکها و موسسات و.... پس وقتی غریق نجات عقب کشیده مردم عادی حتی پایشان را در آب نمیگذارند . 5- ملک استهلاک دارد و افزایش عمر بنا دلیل بر کاهش قیمت نسبی آن میشود .6- باز شدن دربهای جدید به روی سرمایه گذاری 7-عدم بهره وری ملک و حساسیت و رکود آن در برابر محرک های اقتصادی همچون وامهای 100 میلیونی . 8- ناتوانی مردم در بازپرداخت اقساط وامها بدلیل بیکاری یا عدم استطاعت مالی با توجه به درآمد خانوار . اما هنوز اگر کسی متعصبانه به این بازار خوشبین است میتواند سود را در جاهایی جستجو کند که مردم قدرت خرید و اقبال به خرید آن دارند . در اغلب قسمتهای شهر های بزرگ بدلایل فوق سود دهی به ضرر دهی مبدل گشته زیرا اگر مثلا تورم 15 در صد باشد و شما مالک ملکی به ارزش 2 میلیارد باشید و قصد فروش داشته اید اما فروش نرفته در این مدت 300 میلیون آنرا باخته اید . این از نظر فقط تورم است که به آن مالیات خالی بودن یا سود وام بانکی یا افزایش عمر بناو.......... اضافه میشود

  كساني كه به نوعي در بخش مسكن فعاليت دارند ويا بدليل ركود در اين بخش بيكارند بخوانند. هرچقدر اطلاعات شما قوي باشد بايد به اين امر واقف باشيد كه تا قيمتهاي كاذب مسكن هماهنگ با در امد اكثريت ملت نشود هيچ ركودي از بين نخواهد رفت وركود بدتر خواهد شد وعده وعيد وپيش بيني ديگه كافيه بهتره كاري كنيدكه فروشنده هاي متوهم ودلالان از كلك وحقه دست از كتمان واقعيت بردارند وترويج عدم گراني مسكن وبا فايل نكردن اماكن با قيمتهاي خارج از عرف و گران كمكي هم به خود كنند وهم به تمامي كساني كه بيكاردر مشاغل ساختماني هستند ومنتظر رونق بازارند تا بلكه ان شا اله ركود ازبين بره ان هم فقط با كاهش قيمتهااین کار امکان پذیر است لذا دنبال راهکار ديگري نگرديد چون در طول مدت 4سال فكر كنم به اندازه كافي در بخش مسكن دورخود گشته ایم و دگر هیچ .....اين جانب يك كارشناس اقتصاد هستم واز سر دلسوزي هم به جهت بهبود وضع موجوددر امر ساخت وساز وهم انجام معاملات با قيمتهاي منطقي با در امد آحادمردم وهم خانه دارشدن عموم اين نقطه نظرات را داده ام ...باتشكر


  رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: معاملات مسکن در کشور برخلاف شهر تهران نزولی بوده است به طوری که حجم معاملات مسکن در مهر و آبان 35 تا 40 درصد کاهش داشته است

  مقاومت كردن ديگه هيچ توجيه اقتصادى ندارد بايد قيمتها حد اقل ٤٠درصد تعديل شود تا رونق در حوزه مسكن ايجاد شود كسانى كه در روزهاى اول تعديل را آغاز كنند كمتر متضرر خوهند شد شمارش معكوس براى سقوط مسكن بزودى كليد خواهد خورد شايد هم اكنون آغاز شده باشد

 • ناشناس
  ۴ ۰

  خوب ما چه كاري از دستمون برمياد شماها كلاهتون را بالاتر بگذاريد كه اين وضع را پيش آورديد .. لذا در همين ارتباط آيا جلوگيري از مفت خوري تعداد معدودي دلال ودست اندر كار ساخت وسازكه حتماً فاقا صلاحيت نيز ميباشند وبحال خود رها كردن آنها وبه دلخواه قيمت گذاشتن املاك توسط نا كا امدان مسكن كار خيلي سختي ميباشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مطمئناً جلوگيري هرزمان از كارهاي خود سرانه انان به مراتب سهل تر از چكنم چكنم است

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری