{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 139964

قیمت اوراق حق تقدم مسکن کاهش می‌یابد

وزیر راه و شهرسازی از افزایش عرضه اوراق حق تقدم مسکن تا یک هفته آینده برای کاهش قیمت آن خبر داد و با اشاره به این‌که ۳۰۰ هزار خانه خالی در تهران وجود دارد، گفت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته افزایش قیمتی در مسکن پیش‌بینی نمی‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین  به نقل از عصر ایران؛عباس آخوندی در برنامه پیک بامدادی در خصوص مصوبه دولت برای فروش واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی به پیمانکاران اظهار کرد:‌ مشکل مسکن مهر در مصوبه دولت بیشتر واحدهایی است که در جاهای فاقد متقاضی است و مسئله این واحدها اصلا منابع نیست و متقاضی است. بقیه پروژه‌ها که متقاضی دارند با توجه به افزایش سقف وام تقریبا اکثرا تسهیلات لازم برای خود مسکن را دارند مشکل خدمات زیربنایی و روبنایی است.
وی با اشاره به این‌که حدود 117 هزار مسکن مهر بدون متقاتضی را برای فروش عرضه کرده‌ایم، افزود: اعلام کرده‌ایم هر کسی متقاضی است برای هر منظور دیگری بتوانیم این واحدها را واگذار کنیم و دولت هم این مجوز را داده است.
وی با بیان این‌که فروش این واحدها خیلی مشکل است، تصریح کرد: تلاش می‌کنیم از محل منابع داخلی تمام پروژه‌ها را فعال و زنده نگهداریم.
وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که پیشرفت پروژه‌های مسکن مهر 93 درصد است، گفت: در جاهایی که متقاضی وجود دارد، نازک‌کاری 1.9 میلیون واحد مسکونی به اتمام رسیده است.
آخوندی با بیان این‌که حدود 200 هزار مسکن مهر باقیمانده که عمدتا در مرحله سفتکاری یا نازک‌کاری قرار دارند که به زودی به اتمام می‌رسد، افزود:‌مسکن مهر یک پروژه نیست و بیش از 200 پروژه است که شهر به شهر تمام می‌شود. یک سری جاها که اراضی مسئله‌دار بوده که حدود 49 هزار واحد داریکم که هم‌کانون در دادگاه برای تعیین تکلیف هستند.
وی با تاکید بر این‌که از قوه قضاییه خواسته‌ایم تسریعی در روند رسیدگی به این پرونده‌ها صورت گیرد، بیان کرد: شهر به شهر پروژه‌ها پرونده مسکن مهر بسته شده و امسال مختومه می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به طرحهای جایگزین مسکن مهر گفت: عمده مسئله مسکن این است که براساس ابلاغ سیاستهای اصل 44 ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب، مسکن مسئله‌ای بود که کلا در اختیار بخش خصوصی بود. اما متاسفانه مسکن مهر یک نوع مداخله گسترده دولت در بخشی بود که 100 درصد در اختیار مردم بود.
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که برنامه ای که ما از ابتدا داشتیم این بود که بتوانیم قدرت خرید متقاضی را تنظیم کرده و از طریق سیستم پس‌انداز بازار پاسخگوی تقاضاهای مسکن باشد، یادآور شد:‌ الان حوزه پس‌انداز کاملا فعال شده و بر اساس آمار تعداد افرادی که در صندوق پس‌انداز یکم پس‌انداز کرده‌اند از 60 هزار واحد گذشت و بیش از 1000 میلیارد تومان تجهیز منابعصورت گرفته است. در 4 ماه اول سال تسهیلات خرید یا ساخت برای متقاضیان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 91 درصد رشد داشته است. این نشان می‌دهد که ما به سمت خروج غیر تورمی از رکود در بخش مسکن بازگشته‌ایم.
آخوندی در پاسخ به این‌که چه برنامه‌ای برای اقشار کم درآمد دارید، گفت: قطعا برای این قشر برنامه داریم، اما فعلا  باید مسکن مهر را که تمام منابع دولت را به خودش اختصاص داده، تمام کنیم تا بتوانیم منابع جدید را برای برنامه‌های جدید شروع کنیم. در این راستا طرح مسکن اجتماعی را به‌عنوان جایگزین مسکن مهر مطرح کردم، مسئله‌ای است که در تمام دنیا تجربه شده است و ابداع خود من نیست. باید مسکن مهر را جمع کنیم و دولت بتواند منابعی را آزاد کند.
وی افزود: باید به فرمان امام و حساب 100 امام برگردیم، اگر اندیشه امام را نگاه کنید محتوای آن با مسکن اجتماعی یکی است. از این رو بنیاد مسکن را محور این کار قرار داده‌ایم و با این بنیاد صحبتهای مفصلی را کرده‌ایم. در این زمینه بنیاد مطالعات اولیه خودش را در سراسر کشور انجام داده و هماهنگی‌ها لازم را با سازمان برنامه بودجه صورت گرفته است.
وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که برنامه ام این است که به حساب 100 امام برگردیم، گفت: فعلا برای هر نفر 80 میلیون تومان و برای زوج 160 میلیون در نظر گرفته ایم که این رقم در تهران 8 برابر شده است. فکر نمی‌کنم به این زودی این سقف افزایش یابد چون باید دریافت‌کنندگان توان بازپرداخت را داشته باشند. این رقم خوبی برای شهرهای متوسط بسیار کارآمد است.
آخوندی در پاسخ به گلایه مردم نسبت به قیمت بالای اوراق حق تقدم، گفت: دو سیستم برای دریافت تسهیلات مسکن است که یکی سیستم پس‌انداز با نرخ سود 11 درصدی است. درباره اوراق نیز به دنبال آن هستیم که میزان عرضه را افزایش دهیم ککه فکر می‌کنم تا یک هفته آینده با افزایش عرضه قیمتها کاهش می‌یابد.
وی با اشاره به با مذاکره با بانک مسکن برای افزایش عرضه در خصوص سیاست تحریک تقاضا و احتمال افزایش قیمت مسکن، تصریح کرد:‌ فعلا در مرحله عرضه مشکلی نداریم و در تهران حدود 300 هزار خانه خالی داریم و امکان عرضه وجود دارد و بر اساس برآوردهای صورت گرفته فعلا افزایش قیمتی را پیش‌بینی نمی‌کنیم.

 

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۵۰ ۷

  به این میگن تسلیم شدن!!!

  • ناشناس
   ۲۷ ۹

   دلال انگل مرد

 • ناشناس
  ۱۴ ۵۲

  احمدی نزاد مسکن رو واقعا خوب مدیریت کرد البته به نفع جوانانی که خانه اولی بودن ولی تورم اگه نمیشد عالی بود

 • خسرو
  ۳۹ ۶

  ۳۰۰هزارخانه خالی یعنی بیش از ۱۰درصدیابه عبارتی از هر ۱۰خانه در اطرافتان می بینید باید یکی خالی باشد!؟!؟!؟

  • ناشناس
   ۲۴ ۹

   بساطتتو جمع کن دلالک.

 • ناشناس
  ۱۲ ۳۱

  این عدد خانه خالی نود درصدش مسکن مهر که وسط بیابان هستش با این حرفا و شعارها تنها کاری که میکنید اینه که سازنده های سنتی و تشویق میکنید پولاشون و بزار بانک سود بگیرن همین الان پول بیارید 22 درصد حساب براتون باز میکنن فقط صنعت ساختمان و با این حرفا نابود کردین و کلی آدم و بیکار

  • بی نام
   ۱۲ ۲

   شما خیلی نگران صنعت مسکن نباش . انشا الله متخصصین این صنعت میایند و یک مشت بقال و نجار و جگرکی و آب حوضی و چوپان میروند دنبال شغل اصلیشان و دست از سر سوداگری مسکن بر میدارند !!

 • عبداله
  ۱۳ ۱

  آقای وزیر.بجای داستان گفتن وفقط حرف زدن راه مدیریت برون رفت ازرکود بازار مسکن که باعث بیکاری چندین میلیون انسانوصنایع وابسته به ان شده را پیدا کنید اوراق مشارکت واین داستانها دردی را دوا نمی کند.مدیریت ضعیف وزارتخانه را درمان کنید......چه خوبمملکتی میداشتیم اگر ..... هر مدیر ووزیر ضعیف مرد مردانه خودش کنار میرفت تا افرادی توانمندتر بجای نظریه پردازیهای بی مورد عملا دردمردم راچاره سازی کنند.

 • ناشناس
  ۹ ۲۱

  همیشه حرفهای مسئولین برعکسش در میاد

 • ناشناس
  ۱۰ ۲۵

  دولت یازدهم ثابت کرده که منفعل ترین دولت در بخش اقتصاد و بویژه مسکن است. با این روالی که این دولت پیش گرفته و هیچ مسکنی در سه سال گذشته نساخته و فقط و فقط حرف از مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی و ... و ... زده باعث میشود در یکی دو سال آینده با کاهش شدید مسکن در کشور روبرو شویم و داستان قبلی جهش قیمتها ادامه یابد.
  اگر الان می بینیم قیمت مسکن کاهش یافته یکی از دلایلش ساخت مسکن مهر بوده و خداوکیلی هر چند خودمم از دولت قبلی بشدت منتقد و حتی متنفرم اما اگر مسکن مهر رو نساخته بودند الان قیمت مسکن در پایین ترین محله تهران متری 10 میلیون بود.

  • ناشناس
   ۲۲ ۶

   سه ساله سونامي سونامي مي كني حالا شد سال ديگه باشه يه سال ديگه روش.

  • ناشناس
   ۲۲ ۵

   كور خوندي گراني مسكن ديگه پيش نمياد مسكن مهر هم نبود گراني متري 10 ميليون تومن در پايينترين نقطه شهر هم نداشتيم ونخواهيم داشت. خلاصه اينكه مسكن مرد

 • قاسمی .متقاضی فاز 11 پردیس
  ۱۷ ۶

  زندگی مردم و به چالش کشیدید بیکاری بیداد میکنه شما بگید همچی گل وبلیل هست خجالت وعذر خواهی استعفا هم خوب چیزی هست.واقعا که.....

 • ناشناس
  ۱۱ ۳

  اولین راه تحویل مسکن مهراست مسکن مهر که تحویل بشود تازه بازار خودش رو نشان میده آمارخونه های خالی بالاتر میرود مستاجران توخونه های مسکن مهر ساکن میشوند خیلی ها فروشنده خیلی ها خریدارمیشوند قبول کنید مسکن مهر بازار را متحول میکند بالاخره آقا چک داره مجبوره یجوری ملکش رو رد کند بالا پایین بازار راه افتاد چی شد کمک دولت را میطلبد که متاسفانه 3سال لج بازی کردند آجر رو آجر نگذاشتند این شد آخرش ماهیانه 200میلیارد بیشترکمتر برمیگرده 5ماه به مسکن مهر اختصاص پیدا کند تمام است اگر دولت بخواهد که نمیخواهد حالا گذاشتند برای رای گیری برای کی خودشون میدونند وخدا دومین راه کنترل بنگاه های خونخوارمسکن است متری 2میلیون خونه ارزش نداره میخوان 4میلیون بفروشند سومین راه امکانات شهرستانها هم مثل تهران خوب بشود مهاجرت کمترشود

 • مهرداد
  ۵ ۱۱

  آخوندی جان به همین خیال باش .............

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری