{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 138575

بانک الکترونیکی پیمانکاران ذیصلاح طراحی می‌شود

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اظهار تاسف از روند نامطلوب کیفیت ساخت مسکن در کشور از نهایی شدن و ابلاغ شیوه نامه اجرای ساختمان توسط وزارت راه و شهرسازی تا ۱۵ روز دیگر خبر داد.

حبیب اله بیطرف گفت: مشکلات کیفی در ساخت و سازاغلب بناهای کشور و به خصوص در استان تهران ناشی از نواقص بخش طراحی، نظارت، اجرا و از همه مهمتر بهره برداری و نگهداری ساختمان است.

*بناهای با عمر بیش از 20 سال کلنگی و فرسوده قلمداد می شوند

به گفته وی در حوزه بهره برداری و نگهداری هیچ دستورالعمل مهندسی نداریم و همین مساله باعث شده تا عمر ساختمان های ما کوتاه باشد و بناهای با عمر بیش از 20 سال کلنگی و فرسوده قلمداد شوند.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس،رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: البته در بخش طراحی ساختمان ظرف 20 سال گذشته شاهد رشد کیفی مطلوبی در ساخت و سازها هستیم و اکنون از مرحله طراحی نقشه در فاز یک به مرحله پیشرفته تری رسیده ایم که شامل طراحی نقشه همه اجزای ساختمان می شود.

بیطرف افزود: یکی از نگران کننده ترین مراحل ساخت و ساز در ایران، بخش اجراست زیرا در این حوزه هم نقص قانونی داریم و هم اراده جدی برای اجرای مقررات موجود از سوی شهرداری ها وجود ندارد.

به گفته وی مطابق ماده 4 آیین نامه نظام مهندسی، دخالت افراد فاقد صلاحیت و غیر حرفه ای در امور ساخت و ساز شهری ممنوع است ولی اکنون متأسفانه اغلب بناهای شهری توسط افرادی ساخته می شوند که هیچ سررشته ای در امور ساختمان سازی ندارند و صرفاً به دلیل بهره مندی از منافع مادی این حوزه، به جمع ساختمان سازان پیوسته اند.

بیطرف به موارد متعددی از ساختمان سازی توسط کسبه، تجار، پزشکان، کارمندان و صاحبان حرفه های غیر مرتبط اشاره کرد که هریک از آنها به شدت مشکلات مهندسی دارند و کیفیت لازم در اجرای آنها رعایت نشده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ادامه داد: بر اساس رأی دیوان عدالت اداری، الزام مالکان به انتخاب پیمانکار از مجموعه افراد حقیقی و حقوقی صاحب صلاحیت و مورد وثوق سازمان های نظام مهندسی برداشته شده و همین مساله سبب شده تا شهرداری ها بر انتخاب پیمانکار صاحب صلاحیت توسط مالکان، نظارت نکنند.

وی گفت: در تهران بیش از 400 شرکت پیمانکاری و حدود 15 هزار شخص حقیقی وجود دارند که عملکرد آنها مورد تایید سازمان نظام مهندسی است و ما این افراد را به مالکان معرفی می کنیم، اما مطابق رأی دیوان عدالت اداری نمی توانیم افراد را موظف به همکاری با این پیمانکاران کنیم.

بیطرف گفت: یکی از اقدامات هیات رئیسه دوره هفتم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در شش ماهه گذشته، هماهنگی با تمامی دستگاه های مسئول در امر ساخت و سازهای شهری کسب رای موافق آنها برای نظارت بیشتر در همین حوزه است.

*بانک الکترونیکی پیمانکاران ذیصلاح در دست طراحی است

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: بانک الکترونیکی پیمانکاران ذیصلاح در دست طراحی است و از این پس هر مالکی که قصد ساخت و ساز در این استان را داشته باشد، می تواند با مراجعه به یکی از دفاتر دولت الکترونیک، ضمن عقد قرارداد با یکی از اعضای این مجموعه، نسخه ای از قرارداد خود را برای سازمان نظام مهندسی استان تهران ارسال کند تا ما نیز نظارت جدی تر بر عملکرد مجریان داشته باشیم.

بیطرف گفت: بخش دیگری از مشکلات ساخت و ساز مربوط به مراحل نظارتی است که باید توسط مهندسان ناظر صورت گیرد.

وی گفت: انکار نمی کنم که در سالهای اخیر برخی از مهندس نماها که مقید به اخلاق حرفه ای نیستند، قوانین و مقررات ساخت و ساز را دور زده و یا برگه امضا شده نظارت خود را به افراد غیر مسئول فروخته اند. این امضا فروشی ها در حوزه نظارت بر ساخت و ساز یکی از آفات بزرگ نظام مهندسی کشور است.

به گفته وی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران دارای 105 هزار عضو است که حدود نیمی از آنها دارای پروانه فعالیت هستند، اما عده بسیار محدودی از آنها مرتکب تخلف می شوند.

بیطرف ادامه داد: پارسال از مجموع 30 هزار پروانه ساختمانی در حال اجرا در استان تهران، پرونده 900 مورد که از آنها شکایت شده بود، مورد ارزیابی قرار گرفت و متاسفانه تقریباً همه آنها مرتکب تخلف در نظارت شده بودند و جریمه شدند.

وی افزود: نظام نامه اخلاق حرفه مهندسی به تازگی از سوی وزارت راه و شهرسازی تصویب و ابلاغ شده است، با این وجود هنوز هم برخی از مهندسان اخلاق حرفه ای را رعایت نمی کنند.

بیطرف تاکید کرد که متاسفانه قانون نظام مهندسی و مقررات کنترل ساختمان هنوز در هیچکدام از استانها بطور کامل اجرا نمی شود و همین مساله باعث کاهش کیفیت ساخت و سازها در اغلب نقاط کشور شده است.

وی همچنین با اشاره به اتفاقات صورت گرفته در جلسه مجمع عمومی پریروز این سازمان که منجر به ترک جلسه از سوی نمایندگان دولت و اعضای هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی استان تهران از این جلسه شد، گفت: نحوه اداره جلسه توسط رئیس مجمع با نص صریح قانون برگزاری مجامع منافات داشت و مواردی به شور گذاشته شد که هرگز در دستور جلسه نبود. به همین دلیل ادامه مذاکرات جلسه غیر قانونی تشخیص داده شد و اعضای هیات رئیسه سازمان به همراه نمایندگان اداره کل راه و شهرسازی استان تهران، جلسه مذکور را بدون نتیجه گیری ترک کردند.

به گفته وی اظهار نظر در مورد مصوبات این جلسه که در غیاب اعضای مذکور اتخاذ شده، در چارچوب وظایف وزارت راه و شهرسازی است.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۳ ۸

  بابا مسکنو تعطیل کنید بره پی کارش!هر روز یه سنگ جدید جلو پای سازند ها میندازید اونم توی این رکود چند سال گذشته...یه روز میگین مالیات بر ساخت و ساز یه روز نظادت بیشتر بخوانید کاغذ بازی بیشتر.....اصلا حساب کردید ببینید ساختو ساز اصلا دیگه سودی هم داره!؟کسی تا حالا خواب سرمایه چند ملیاردی برای چنیین سالو تا حالا حساب کرده....؟! شما با بی برنامگی تمام کل زنجیره صنعت ساختمان رو تعطیل خواهید ۱کرد و سالها بعد با کمبود عرضه نتیجه تصمیمات امروز رو خواهید دید....

  • ناشناس
   ۶ ۱۳

   مسکن= گور دلال

  • ناشناس
   ۷ ۱۰

   اطلاع دقیق دارم که دولت با رشد مسکن خصوصا در تهران مخالفه....
   دلال گور به گور شد

 • ناشناس
  ۵ ۱۱

  دوره دلالی تمام شد ،هر چی مفت خوری کردین تمام شد ،دم دولت روحانی گرم که جلوی قاچاق چی و دلال رو داره میگیره ...

  • ناشناس
   ۱۱ ۰

   جوجه رو آخر پائیز میشمارن، جوجه جون!!

 • ناشناس
  ۱۱ ۲

  مشکلات و راهکارها به شکل مناسب و خوبی مطرح گردیده قطعا منافع افراد سود جو که مایلند بدون ضوابط وصلاحیت کار کنند به خطر خواهد افتاد و اظهار نظر هایی از جنس خودشان انجام می دهند
  امیدمان ایرانی آباد وجامعه ای سالم وشاد می باشد.کاش کمی واقع بین باشیم و درجهت تامین منافعمان کوردل وکور مغز نباشیم .

 • ناشناس
  ۱۳ ۱

  دقیقا این شهرداری و نظام مهندسی و مسکن و شهرسازی میگردن ببینن چه طرحی رو اجرا کنن که هم پول مفتی از سازنده بگیرن و هم از ادامه ساخت و ساز منصرفشون کنن و چنان بلایی سرشون بیارن که اونام بشن نزولخور بانکی و فقط برادران برجساز تو کار ساخت و ساز بمونن!! این یه توطئه جدید بر علیه تولید مسکن در کشور است که از همه بیشتر مردم عادی ضرر میکنند و بازار خصوصی تولید مسکن را هم به دست دولتی ها و شبه دولتی ها میدهد.

 • مهندس مجری بیکار
  ۶ ۰

  وعده های دروغین, نه تنها شیوه نامه اجرای ساختمان ابلاغ نشد, حتی مهندس مجری نظام مهندسی از چرخه ساخت و ساز در اراک حذف شد و ۳۵۰ مهندس مجری بیکار شدند

 • مهدی
  ۴ ۰

  وزارت راه و شهرسازی در گام نخست تمام اختیارات مهندسان مجری نظام مهندسی را از آنها گرفت و اختیارات کامل به مالکان ساختمان داد که هرکاری دوست دارند انجام دهند و هیچ کس به کار آنها ایراد نگیرد (حذف سیستم ارجاع کار نوبتی مهندسان مجری ), در گام آخر با بی تفاوتی نسبت به حکم دیوان عدالت اداری باعث حذف مجری ذی صلاح در مشهد و اراک و شیراز و قم و اصفهان شد

 • فرید
  ۶ ۰

  اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان بعد از ۲۱ سال از تصویب قانون در مجلس, اصلاح مبحث دوم مقررات ملی ساختمان

 • مهندس مجری نظام مهندسی
  ۷ ۰

  ایجاد سامانه اینترنتی استعلام وضعیت اشتغال دولتی مهندسان مجری یعنی کمیته مجریان نظام مهندسی استان ها موظف میشود قبل از عقد قرارداد مالک با مجری نسبت به احراز شرایط شاغل تمام وقت بودن مجری درپروژه ساختمانی اقدام کند با استعلام از سازمان بیمه تامین اجتماعی, سامانه کارکنان نظام اداری کشور, سامانه بیمه خدمات درمانی کارمندان دولت یا بیمه سلامت, برای احراز شرایط شاغل تمام وقت بودن مجریان, پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی مهندسان مجری از طریق سازمان نظام مهندسی, اجباری شود

 • مهندس مجری بیکار
  ۵ ۰

  سلام عیب و ایراد زیاد گرفتیم دیگه خسته شدیم بخدا من چند مورد را که شاید کمتر تکرار شده عرض میکنم.
  یک- پروانه اشتغال مهندسی ساختمان به کسانیکه شغل دیگری دارند و شاغل هستند در هر کجا بدون استثنا داده نشود.
  دو- ازمون ورود به حرفه برحسب نیاز به مهندس پروانه دار برگزار شود اگر نیازی نیست حتی می توان چند سال برگزار نشود.
  سه- ورود به حرفه و قبولی بر حسب نیاز از نفرات برتر آزمون انتخاب شود نه بر اساس حدنصاب جواب صحیح یعنی اگر نیاز به هزار نفر مهندس باشد هزار نفر اول بر حسب نیاز و چند درصد بیشتر برداشته شود.
  چهار- سه سال سابقه تبدیل به سه سال یا یک سال کارآموزی نزد یک مهندس پایه یک بعنوان سرپرست بعداز ورود به حرفه انجام شود و در پایان گزارش و تاییدیه داده شود.
  پنج - برای پروانه اشتغال دوره بازنشستگی در نظر گرفته شود امروز با انباشت مهندسان با چهل پنجاه سال دارای پروانه مواجه هستیم که بیشتر انها توان حرکت هم ندارند ولی پروانه خود را اجاره داده اند.
  شش- ساختار نظام مهندسی باید از دو شغله ها و چند شغله ها پاک شود والا از هم خواهد پاشید واقعا نمیدانم چه کاری مهمتر از ساخت سرپناه برای مردم داریم که بعنوان سرگرمی و شغل حاشیه خیلی از کارمندان و هیات علمی و چند شغله ها مطرح است.
  هفت- فقط اگر خسارت عدم رعایت مبحث نوزده در ساختمان سازی در کشور را محاسبه کنیم متوجه روند ساختمان سوزی در کشور خواهیم شد و این قصور چه بلایی بر سر سلامتی مردم و محیط زیست کشور و ثروت امروز و آینده کشور آورده است.
  هشت- به ضرس قاطع مطمین هستم تا زمانیکه این مشکلات حل نشوند و کارمندان و چند شغله ها و بازنشسته ها و غیر متخصص ها و بساز بفروشها و عوامل مسکن و شهرسازی و شهرداریها دست از سر ساختار نظام مهندسی برندارند مشکل نظام مهندسی ساختمان حل نمی شود. مشکل ما این است که حل مشکلاتمان را بدست ذینفعان این سیستم کجدار و مریض سپرده ایم و در دور باطل افتاده ایم.

 • حسن
  ۳ ۰

  فساد اداری, باندبازی, پارتی بازی در استخدام های نظام مهندسی بیداد میکند, چون بازرس بله قربان گو توسط هیات مدیره نظام مهندسی تعیین میشود, اعضای کمیته ها و کمیسیون های تخصصی و اعضای نظارت عالیه اداره راه و شهرسازی توسط هیات مدیره نظام مهندسی منصوب میشوند, یک سیکل باطل و دور تسلسل ناکارآمد

 • حسن
  ۵ ۰

  کد مطلب : 10216 تاریخ انتشار : سه شنبه 18 اسفند 1394
  به اطلاع مهندسین مجری می رساند
  باتوجه به اعلام وجود برخی شاغلین در لیست مجریان ذی صلاح حقیقی سازمان ، خواهشمند است مهندسین شاغل در اسرع وقت نسبت به تغییر زمینه فعالیت خود اقدام نمایند.
  بدیهی است درصورت اثبات شاغل بودن مجری با متخلفین مطابق قانون برخورد و به شورای انتظامی معرفی خواهند شد.

 • بیکارشده
  ۶ ۰

  آنا گزارش می‌دهد؛
  مدرک‌فروشی برای "رتبه‌بندی"، خلافی که کاملا رایج است
  شنبه 20 دی 1393 - 13:28
  اگرچه بر اساس قوانین نظام‌های صنفی مدرک‌فروشی برای اموری مانند ثبت شرکت "غیرقانونی" محسوب می‌شود، اما این تخلف بدون هیچ محدودیتی همچنان ادامه دارد.
  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا، مدتهاست که با مراجعه به آگهی‌های استخدام روزنامه‌ها با عناوینی مانند "دعوت به مشارکت برای رتبه‌بندی" مواجه می‌شویم. این کار در واقع تقاضای فروش مدرک و در اختیار قرار دادن آن برای استفاده‌هایی مانند ثبت شرکت و یا ثبت صوری اسامی در لیست اعضای هیات‌مدیره است. با توجه به نبود نظارت بر این موضوع،‌ بازار سیاه مدرک‌فروشی در کشور رو به گسترش است.
  به گفته مدیران یکی از شرکت‌های دریافت‌کننده مدارک فارغ‌التحصیلی برای رتبه‌بندی،‌ مدرک کارشناسی رشته‌های مختلف از افراد فاقد سابقه بیمه و فعالیت در شرکت‌های دارای رتبه، حدود 400 هزار تومان خریداری می‌شود و این مدارک عمدتا برای تامین دو سوم اعضای هیات‌مدیره که باید بر اساس قانون در مقطع لیسانس باشند، استفاده می‌شوند.
  بر این اساس مدرک کارشناسی کشاورزی دارای 70 امتیاز، عمران دارای 250 امتیاز و مکانیک دارای 250 امتیاز در رتبه‌بندی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای تعیین رتبه‌بندی شرکت‌ها هستند.
  در این بازار خرید و فروش که حالا شرکت‌هایی به طور اختصاصی امور آن را بر عهده گرفته‌‌اند، لیسانس رشته کشاورزی با 3 سال سابقه بیمه یک میلیون و 200 هزار تومان، لیسانس کشاورزی با گرایش آبیاری حدود 3 میلیون تومان و لیسانس معماری دارای 3 سال سابقه بیمه در شرکت دارای رتبه، 5 میلیون و 200 هزار تومان خریداری می‌شوند.
  یکی دیگر از از این شرکت‌ها، هزینه پرداختی برای لیسانس معماری و یا عمران از مهندس بازنشسته و دارای کارت ابنیه را 4 میلیون تومان اعلام کرد. به گفته وی بر اساس یک قرارداد 2 ساله این مدرک در اختیار یک شرکت پیمانکاری قرار گرفته و وکالت بلاعزل نیز به فرد داده می‌شود که بر اساس آن هیچ سود و زیانی از شرکت ثبت شده متوجه صاحب مدرک نخواهد بود.
  به گفته او رتبه‌بندی، شغل و دارای درآمد ماهانه محسوب نمی‌شود و تنها در این میان از مدرک شخص برای ثبت شرکت و ثبت نام وی به عنوان عضو هیات‌مدیره استفاده می‌شود. همچنین پس از پایان مدت قرارداد 2 ساله، فرد می‌تواند مدرک خود را برای بار دیگر در اختیار شرکت‌های رتبه‌بندی قرار دهد. در مدت زمان در اختیار بودن مدرک دانشگاهی هم هیچ منع قانونی برای فرد در استخدام‌های دولتی ایجاد نخواهد شد، بلکه تنها تا زمان پایان مدت قرارداد نمی‌تواند ثبت شرکت داشته باشد.
  در حال حاضر مدرک‌فروشی یکی از معمول‌ترین امور غیرقانونی است که تنها با یک تماس تلفنی می‌توان آن را انجام داد، اما نکته قابل توجه این است که همه قوانین نظام مهندسی‌ حرفه‌ای این کار را مردود می‌دانند.
  در همین رابطه، رئیس سابق سازمان نظام مهندسی کشاورزی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا با بیان اینکه در اختیار قرار دادن مدارک دانشگاهی برای فعالیت‌های حرفه‌ای بدون حضور فرد خلاف قانون نظام‌های صنفی است،‌ گفت: متاسفانه استفاده از مدرک افراد بدون حضور در مسئولیت مورد نظر و نظارت بر امور در بسیاری از حرفه‌ها مرسوم شده، در حالی که شخص باید بر امور تصدی داشته و نظارت کند.
  محسن موحدیان‌عطار افزود:‌ اگر مدرک‌فروشی در ارتباط با حوزه کشاورزی بوده و خلاف صورت گرفته از سوی مهندسان کشاورزی در هیات انتظامی سازمان نظام مهندسی کشاورزی به اثبات برسد، برابر مقررات با فرد برخورد قانونی می‌شود.
  نماینده وزیر جهاد کشاورزی در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشاورزی تصریح کرد: البته برای مدرک‌فروشی باید شکایتی تنظیم و کشف وضعیت انجام شود تا بتوان فرد خاطی را در دادگاه حرفه‌ای با حضور قاضی مورد محاکمه قرار داد که بر اساس میزان جرم صورت گرفته، حتی رای به لغو پروانه نیز صادر خواهد شد.

 • علی
  ۴ ۰

  دو وزیر با دو رویکرد متفاوت از دولت تدبیر و امید !
  وزیر بهداشت در صدا و سیما مقابل انتقاد صحیح از فیشهای حقوقی چند صد میلیونی دکترها تمام قد می ایستد و علنا صدا و سیما را به دروغ گویی متهم می کند !
  و وزیر مسکن و شهر سازی که از دفاع از حقوق ابتدایی و قانونی مهندسان ساختمان عاجز است و جامعه مهندسی ساختمان روز به روز سرخورده تر می گردد .
  و اثرات این بی مسئولیتی وزارتخانه در عمر ساختمانها کاملا مشهود است .
  واقعا مقایسه این دو وزیر تاسف برانگیز است .

 • محسن
  ۴ ۰

  ارومیه - مدیر کل دفتر سازمان نظام مهندسی وزارت راه و شهرسازی گفت: اصلاح قانون نظام مهندسی کنترل ساختمان در کارگروه های تخصصی کمیسیون عمران مجلس پیگیری می شود.
  به گزارش خبرنگار مهر، منوچهر شیبانی عصر پنجشنبه در دومین همایش ملی اصول اخلاق حرفه ای در مهندسی ارومیه در خصوص تدوین قوانین عرصه ساخت و ساز افزود: تجدید نظر در قانون نظام مهندسی کنترل ساختمان و اصلاح آن در کمیسیون عمران مجلس مطرح و در دست بررسی است.

  وی با بیان اینکه آیین نامه کنترل ساختمان در کمیسیون زیربنایی دولت مطرح است و پیش بینی می شود به زودی به تصویب برسد اظهار داشت: شایسته است که اخلاق حرفه ای مهندسان ایرانی به حدی برسد که تمام دنیا خواهان حضور مهندسان ایرانی در طرحهای عمرانی خود باشند.

  شیبانی از تدوین شیوه نامه های مختلف باهدف کنترل ساختمان خبرداد و تصریح کرد: متن شیوه نامه های بازرسی ساختمان، نگهدری و تعمیرات تهیه شده است و انتظار می رود این شیوه نامه ها تا پایان سالجاری ابلاغ شود.

  مدیر کل دفتر سازمان نظام مهندسی و تشکل های حرفه ای وزارت راه و شهرسازی به انتخابات شورای مرکزی نظام مندسی اشاره کرد و گفت: ششم آذر سالجاری انتخابات این شورای به پایان می رسد و در حال حاضر تعداد ۶۴ نفر برای تصدی مسئولیت اعضای شورا به وزیر راه و شهرسازی معرفی شده است.

  وی سیاست این وزارتخانه را در مقابل سازمانهای نظام مهندسی شهرستان ها، هدایت حمایت و نظارت عنوان کرد و گفت: اخلاق حرفه ای در تمام شغل ها به عنوان موضوعی نهادی و پایه ای مطرح است و تصور براین است که نظام مند شدن اخلاق حرفه ای در زمینه های مسئولیت پذیری و دوری از تعارض منافع می تواند جایگاه و نقش حرفه ای مهندسان را در صنعت ساختمان پر رنگ تر کند.

  شیبانی کاهش ساخت و ساز در بخش های دولتی و خصوصی و اشتغال مهندسان را دومشکل اساسی برای برای این قشر عنوان کرد و گفت: سازمان نظام مهندسی باید با سیاست گذاری و همکاری با کارآفرینان حوزه ساختمان، فرصتهایی برای ظهور توانمندیهای مهندسان ایرانی فراهم کند.

 • عباس
  ۵ ۰

  باید میزان کارکرد سالانه اعضای نظام مهندسی ساختمان به شکل آنلاین برای همگان قابل مشاهده باشد و مشخص شود که هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان ها در طی یکسال چند هزار متر کار طراحی یا نظارت یا اجرا انجام دادند , باید مشخص شود چند هزار نفر از اعضای نظام مهندسی, بیکار شدند ؟ , متاسفانه مهندسان مجری نظام مهندسی به علت حذف سیستم ارجاع کار نوبتی نه امنیت شغلی دارند نه بیمه تامین اجتماعی, باید بخشی از هزینه صدور جواز ساخت توسط شهرداری ها به بیمه کردن مهندسان مجری نظام مهندسی اختصاص یابد

 • مهندس مجری بیکار نظام مهندسی اراک
  ۶ ۰

  ممنوعیت عضویت کارمندان دولت در هیات مدیره شرکت های مجری حقوقی,شرکت های آزمایشگاه خاک و بتن, به درستی رعایت نمیشود چون سازمان بازرسی کل کشور, شورای انتظامی نظام مهندسی, بازرسان سازمان نظام مهندسی به وظایف نظارتی و کنترلی خود به درستی عمل نمی کنند, مثلا برخی اعضای هیات مدیره شرکت های مجری حقوقی نظام مهندسی, بر خلاف قانون, کارمند اداره نوسازی و تجهیز مدارس هستند, برخی اعضای هیات مدیره شرکت های دارای رتبه از سازمان برنامه و بودجه (راه و باند, ابنیه, آب, تاسیسات,....) کارمند ادارات دولتی مثل اداره آموزش و پرورش, سازمان فنی و حرفه ای,... هستند, به همین علت هیات مدیره شرکت های سهامی خاص و مسیولیت محدود باید هر ماه توسط سازمان برنامه و بودجه پالایش شوند, از طریق استعلام از سامانه کارکنان نظام اداری کشور که آمار همه کارمندان دولت را در اختیار دارد

 • امیر
  ۱ ۰

  فارس - مشاور مدیر عامل شرکت آزمایشگاه مکانیک خاک گفت: پذیرش شرکت در بورس تا پایان آذر ماه قطعی است و تنها واگذاری سهام باقی می‌ماند که زمان آن بستگی به اعلام نظر سازمان خصوصی‌سازی، بورس و شرایط بازار دارد.
  محسن کردی درخصوص آخرین وضعیت آماده‌سازی شرکت آزمایشگاه مکانیک خاک وابسته به وزارت راه تصریح کرد: بر اساس برنامه زمان‌بندی در نظر گرفته شده اطلاعات درخواستی و مورد نیاز سازمان خصوصی‌سازی و بورس تهیه و برای آنها ارسال شده است.

 • حسن
  ۳ ۰

  یکی از موانع کسب و کار , قوانین دست وپاگیر در گرفتن گرید ۵ ابنیه از سازمان برنامه و بودجه است مثلا به جای ۳ سال سابقه بیمه پیمانکاری در ۴ سال اخیر می توان ۴.۵ سال اخیر را معیار قرار داد, می توان ترتیبی اتخاذ نمود که مدت زمان داشتن پروانه اشتغال نظارت و اجرای نظام مهندسی به عنوان سابقه کار مفید برای گرفتن گرید ۵ ابنیه از سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته شود

 • حسن
  ۴ ۰

  دولت مکلف به تکمیل سامانه تدارکات الکترونیکی تا پایان ‌سال دوم برنامه ششم شد
  خداحافظی با ویژه‌خواران مناقصه و مزایده
  مناقصات دولتی آنلاین می‌شود. این خبری است که دیروز از بهارستان به رسانه‌ها رسید. براین اساس، کمیسیون تلفیق مجلس مصوب کرد که دولت تا پایان ‌سال دوم برنامه ششم توسعه، سامانه تدارکات الکترونیکی را راه‌اندازی کند. با راه‌اندازی این سامانه تمامی ارگان‌ها و نهادهای دولتی موظفند، مزایده‌ها و مناقصه‌های خود را به صورت آنلاین و بی‌واسطه به اطلاع تمامی فعالان اقتصادی برسانند. اتفاقی که می‌تواند اقتصاد ایران را یک گام دیگر به شفافیت نزدیک‌تر کند.

  به گزارش شهروند، برخی مناقصات و مزایده‌هایی که تا پیش از این در روزنامه‌های کم‌تیراژ و ناشناس منتشر می‌شد تا فرصت از دست ویژه‌ها خارج نشود. رضا پدیدار رئیس انجمن سازندگان تجهیزات نفتی به «شهروند» می‌گوید: رانت در واگذاری برخی مناقصه‌ها و مزایده‌ها تا آنجا پیش رفته بود که دلالی اطلاعات اقتصادی راه افتاده و بخش خصوصی برای استفاده از این فرصت‌ها مجبور بود اطلاعات مزایده و مناقصه را از این شرکت‌ها خریداری کند.

  فاطمه مقیمی عضو اتاق بازرگانی نیز می‌گوید: این رانت اطلاعاتی افراد ویژه و نورچشمی‌ها را یک‌شبه به ثروت‌های کلان می‌رساند بی‌آن‌که دیگران به دلیل شفاف‌نبودن اطلاع‌رسانی بتوانند از این فرصت‌ها استفاده کنند.

 • حسن
  ۶ ۰

  گرفتن گرید ۵ ابنیه حدود ۲ تا ۳ ماه زمان لازم دارد, این موانع باید حذف شود, ترتیبی اتخاذ شود که برای گرفتن کارت بازرگانی, داشتن پروانه اشتغال نظام مهندسی به عنوان ۳ سال سابقه کار تجاری و بازرگانی و صنفی در نظر گرفته شود, از اتاق بازرگانی ایران, برای تسهیل صادرات و واردات

 • مجری
  ۵ ۰

  برای جلوگیری از ورود افراد غیرمتخصص و بی سواد به صنعت ساخت و ساز , باید وام ۶۰ میلیونی بانک مسکن به حساب سازنده ذی صلاح (مهندس مجری نظام مهندسی ) واریز شود, عملیات گرفتن جواز ساخت شهرداری توسط مهندس مجری نظام مهندسی انجام شود

 • ناشناس
  ۳ ۰

  باید شرط ۳ سال سابقه بیمه پیمانکاری برای گرفتن گرید ۵ ابنیه در یک دوره زمانی محدود حذف شود, سه سال سابقه بیمه تا روز ثبت شرکت در سامانه ساجات منظور شود

 • مجری ساختمان
  ۴ ۰

  👈شهرداری‌ها موظفند نام و مشخصات "سازنده ذیصلاح" معرفی‌شده توسط مالک و قرارداد منعقد شده با وی را در پروانه قید نمایند. در غیر این صورت کلیه مسئولیت‌های "سازنده" طبق "دستورالعمل اجرایی گودبرداری‌های ساختمانی" بر عهده شهرداری‌ها خواهد بود. (تبصره ماده 10 آئین‌نامه اجرایی ماده 33 قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان)
  👈مأموران شهرداری مکلفند بر عملیات گودبرداری ساختمان‌ها نظارت نمایند و اگر از تخلف صورت گرفته به‌موقع جلوگیری نکنند، طبق مقررات قانونی متخلف محسوب شده و به این تخلف آن‌ها (عدم جلوگیری از تخلف انجام شده) از نظر قانونی و جزایی رسیدگی و تحت تعقیب قرار خواهند گرفت. (تبصره 7 ماده 100 قانون شهرداری‌ها)

  ▪منبع:
  1- دستورالعمل اجرایی گودبرداری های ساختمانی، ابلاغ شده توسط وزارت زاه و شهرسازی (27 اسفند 1391).

 • رضا
  ۷ ۰

  اجرایی شدن بحث مجریان ذیصلاح؛
  بهترین راه کار برای جلوگیری از صدمات و آسیب های کارگران ساختمانی

  مهندس مقومی- رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم

  بر اساس آمارها بیش از 50 درصد کارگران ساختمانی زیر 30 سال سن دارند و تحصیلات آنها نیز عمدتا زیر دیپلم است که این آمارها نشان می دهد که می بایست توجه جدی به امر آموزش داشت.

  متاسفانه در حال حاضر شاهد هستیم که برخی افراد که صلاحیت های لازم در زمینه ساخت و ساز را ندارند به این عرصه ورود پیدا می کنند و همین امر موجب می شود تا شاهد برخی از مشکلات به دلیل عدم توجه به اصول علمی و تخصصی احداث بنا و عدم بکارگیری مهندسان و رعایت اصول ایمنی باشیم.

  یکی از راه کارهای جلوگیری از صدمات و آسیب های کارگران ساختمانی و افزایش کیفیت ساخت و سازها اجرایی شدن بحث مجریان ذیصلاح است. به کارگیری مجری ذیصلاح می تواند در راستای حفظ سرمایه های ملی و انسانی موثر باشد و اجرای این امر در حقیقت در راستای عملی کردن اقتصاد مقاومتی است.

  اخیراً با پیشنهاد سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، اجرایی شدن استقرار مسئولین ایمنی در کارگاه ها مورد تصویب هیئت چهار نفره استان قم در سال 95 قرار گرفته است.
  همچنین سازوکار اجرایی شدن دستورالعمل اجرای گودبرداری های ساختمان در راستای تامین ایمنی گودبرداری ها و تهیه سازوکار اجرایی شدن مجری ذیصلاح در راستای بهره گیری از افراد متخصص در ساخت و ساز و تامین ایمنی از دیگر برنامه های نظام مهندسی قم بوده است

 • محمود
  ۶ ۰

  تمام ابهامات قانون قبلی باید رفع شود, اگه مجری حقیقی یا مجری حقوقی یا مسیول دفتر طراحی یا مسیول آزمایشگاه خاک, شاغل تمام وقت محسوب میشود , پس باید سامانه اینترنتی طراحی شود که کمیته مجریان نظام مهندسی استان ها به شکل آنلاین, سوابق بیمه تامین اجتماعی مهندسان را استعلام کند تا کارمند دولت نبودن مهندسان, احراز شود_ باید سامانه ای اینترنتی طراحی شود که ظرفیت اشتغال مهندسان را بر اساس متراژ و تعداد سقف ها, کنترل کند و از ارجاع کار بیش از ظرفیت مجاز, جلوگیری شود یعنی ایجاد سیستم های نظارتی و خودکنترلی در سازمان نظام مهندسی برای کاهش پرونده های شورای انتظامی, باید بخشی از بودجه وزارت راه و شهرسازی که به نظام مهندسی استان ها پرداخت میشود صرف خرید یا تولید نرم افزارهای اتوماسیون اداری و بانک های اطلاعاتی شود خصوصا نرم افزار استعلام آنلاین مشاغل از سازمان برنامه و بودجه, اتصال به سامانه کارکنان نظام اداری کشور


  با توجه به اینکه تعداد مهندسان مجری پایه ۳ چندین برابر مهندسان مجری پایه ۱ و ۲ است, پس باید امکان عضویت مهندسان مجری پایه ۳ در کمیسیون تخصصی عمران و کمیته مجریان نظام مهندسی, فراهم شود

  تعیین سن بازنشستگی برای اعضای پروانه دار سازمان یعنی مهندسان مجری و ناظر و طراح به محض ورود به ۶۰ سال, بازنشسته خواهند شد و پروانه اشتغال آنها باطل میشود تا فرصت اشتغال برای مهندسان جدیدالورود بیکار فراهم شود, متاسفانه وضعیت آشفته نظام مهندسی به مرحله ای رسیده که افراد با ۸۰ سال سن و داشتن آلزایمر و پارکینسون و لرزش دست و پا به علت کهولت سن, هنوز در حال استفاده از پروانه نظام مهندسی هستند, متاسفانه این مهندسان پیر و فسیل حتی توان بالا رفتن از اسکلت ساختمانی را ندارند چه برسد به کنترل و نظارت ساختمان پس مهر و امضای نظام مهندسی را می فروشند

 • عباس
  ۵ ۰

  باید سیستم ارجاع کار نوبتی مهندسان مجری نظام مهندسی احیا شود تا همه مهندسان مجری لااقل سالی یک کار نصیبشان شود و بیکار نمانند, ظرفیت اشتغال مجریان پایه ۳ به ۱۰۰۰ متر در سال کاهش یابد, چون تعداد مهندسان پایه ۳ جدید الورود بسیار زیاد شده و باید تعادل در عرضه و تقاضای بازار کار مهندسان ایجاد شود, شاید وزیر راه و شهرسازی, نظام مهندسی ایران را با نظام مهندسی انگلستان مقایسه کرده و با اقتباس از دموکراسی اروپایی دستور حذف سیستم ارجاع کار و اعطای اختیارات تام به مالکان ساختمان را داده ولی باید به این نکته اشاره کنم که تعداد مهندسان مجری ایران ۱۰۰ برابر تعداد مهندسان مجری انگلستان است, پس حذف سیستم ارجاع کار در ایران, اصلا امکان پذیر نیست چون عملا بسیاری از مهندسان مجری بیکار می مانند ولی برخی مهندسان مجری به محض ارسال گزارش مرحله ۳ سازه به شهرداری, کار دوم را می گیرند (ظرف مدت دو ماه اسکلت ساختمان و دیوار چینی پ سفت کاری به پایان می رسد

 • فرهاد
  ۵ ۰

  با سلام
  مخالفت ، سهل انگاری و عدم پیگیری قانون مجری ذیصلاح و سرپرست کارگاه از طرف شهرداری تهران ، وزارتخانه و سازمان نظام مهندسی تهران بزرگترین خیانت به کشور و جامعه مهندسان ساختمان می باشد .


  زیرا باعث کاهش عمر مفید ساختمان ( به حدود 30 سال که در اکثر کشورها بالای 100 سال است ) و بروز فاجعه ملی در مواقع زلزله در کمتر از 7 ریشتر و نهایتا تحویل ملک غیر استاندارد به مصرف کننده ای که پس انداز تمام عمر خود را صرف خرید آن می نماید .

  عزیزان تنها راه اجرایی شدن هر قانونی ، خواست و مطالبه عمومیست .

  جامعه مهندسی تهران می بایست سازمان را مکلف به تمکین از قانون مجری ذیصلاح و سرپرست کارگاه نماید . قطعا سازمانی که وظایف ابتدایی و قانونی خود را انجام نمی دهد نباید انتظار تصویب بودجه را داشته باشد .


  برای شرکت در مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی داشتن کارت عضویت الزامیست . زمان سه شنبه 95/10/28 ساعت 15 مرکز همایشهای بین المللی رازی جنب بزرگراه همت و بیمارستان میلاد

 • مهندس بیکار
  ۸ ۰

  در نظام مهندسی استان مرکزی, برخی افراد که عضو امتیاز آور شرکت های حقوقی هستند در بخش حقیقی به کار طراحی می پردازند (در رشته های برق و عمران و معماری ), که این خلاف قانون است, در بسیاری از موارد نقشه های اجرایی غیرمصوب جهت اضافه بنا در پلان و در ارتفاع مشاهده می گردد که متاسفانه در این راستا, سازمان نظام مهندسی و شهرداری ها و برخی مهندسین درگیر در آن پروژه ها با هماهنگی یکدیگر, این تخلف قانونی را انجام میدهند که نتیجه آن نادیده گرفتن ضوابط شهری و شهرسازی و عدم رعایت حریم خصوصی همسایه ها و مشکلات دیگر از جمله تامین نشدن پارکینگ را به همراه خواهد داشت

 • علی
  ۵ ۰

  متاسفانه بی قانونی در سازمان نظام مهندسی استان مرکزی به اوج خود رسیده و یکی از بازرسان سازمان که دارای شرکت مجری حقوقی پایه ۲ است به جای حداکثر ۱۰ سقف مجاز , یک کار اجرا با ۱۲ سقف انجام داده که شورای انتظامی استان باید کار بیش از ظرفیت و صلاحیت مجاز را تحت پیگرد قرار دهد

 • حامد
  ۵ ۰

  عدم استفاده همزمان از پروانه اشتغال شخص حقيقى در صورت دخالت دادن در درجه بندي اشخاص حقوقى

 • رضا
  ۶ ۰

  بررسی استیضاح وزیر راه در هیأت رئیسه مجلس
  نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی از دستور هیأت رئیسه مجلس به تشکیل نشست کمیسیون عمران در هفته آینده برای بررسی موضوع استیضاح وزیر راه و شهرسازی خبر داد.

  به گزارش مشرق، محمداسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: پس از عدم برگزاری جلسه کمیسیون عمران برای اعلام وصول و بررسی استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی استیضاح‌کنندگان دستوری را از هیأت رئیسه مجلس گرفتند که بر اساس آن جلسه کمیسیون برای اعلام وصول و بررسی استیضاح در هفته آینده انجام شود.

  وی افزود: بر این اساس جلسه کمیسیون عمران برای اعلام وصول و بررسی استیضاح وزیر راه و شهرسازی شنبه یا یکشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد.

 • قاسم
  ۵ ۰

  باید صدور پروانه اجرا و نظارت برای بازنشستگان دولت ممنوع شود _ تمدید و ارتقا پروانه اجرا و نظارت برای مهندسان بالای ۶۰ سال سن, منوط به انجام آزمایش اعتیاد و تست ورزش و نوار قلب و آزمایش نمره عینک و تست شنوایی سنجی باشد چون اغلب بازنشستگان و افراد بالای ۶۰ سال به علت کهولت سن دچار انواع بیماری ها هستند و همین ضعف و ناتوانی جسمانی مهندسان پیر و بازنشسته بر روی کار نظارت و کنترل ساختمان, تاثیر منفی میگذارد, مهندسان پیر و فسیل که دارای بیماری آرتروز پا هستند نمیتوانند از ساختمان بالا روند پس حق نظارت ندارند و پروانه نظارت آنها باید باطل شود

 • ایرج
  ۴ ۰

  کارمندان دولت، حق دخالت در معاملات دولتی را ندارند, ی‌- خواننده محترم، اگر شما مدرس دانشگاه و يا به‌طور كلي كارمند دولت هستيد و تاكنون قراردادي مطالعاتي و يا مشاوره‌اي با يكي از دستگاه‌هاي دولتي منعقد ‌کرده‌‌ايد، لازم است بدانيد كه هم‌ اينك مشمول مفاد بند(۷) از تبصره(۳ ) ماده(۱) «لايحه قانوني راجع به منع مداخله وزرا و نمايندگان مجلس و كاركنان دولت در معاملات دولتي و كشوري– مصوب 22/10/1377 موسوم به «قانون منع مداخله كاركنان» شد و به‌موجب ماده(۲) اين قانون مستوجب مجازاتي بين ۲ تا ۴سال حبس هستيد. ضمناً عدم‌اطلاع شما از اين قانون، مانع از اجراي آن نمي‌گردد.
  هدف از تصويب قانون مزبور، ممانعت از ورود كاركنان دولت و صاحب منصبان كشور به صحنه معاملات دولتي و اعمال نفوذ احتمالي در اين معاملات بوده است. طبيعي است اطلاعات مربوط به مناقصات و مزايده‌هاي دستگاه‌هاي دولتي- كه بخش عمده‌اي از معاملات دولتي را تشكيل مي‌دهند- بين كاركنان و مديران آن دستگاه‌ها و متقاضيان شركت در مناقصات و مزايده‌ها به‌صورت متقارن توزيع نشده و در صورتي‌كه منع قانوني براي حضور كاركنان دستگاه‌هاي دولتي در اين‌گونه معاملات وجود نداشته باشد، كاركنان مزبور در صورت تمايل، قادرند با بهره‌گيري از رانت اطلاعاتي و توانايي بالقوه اعمال‌نفوذ در فرآيند برگزاري مناقصات و مزايده‌ها، شانس موفقيت ساير شركت كنندگان را از بين ببرند. لازم به‌ذكر مي‌باشد كه علي‌رغم گذشت قريب به ۶۰سال از تاريخ تصويب اين قانون، هنوز اين ديدگاه كه، مديران دولتي، خريدهاي مورد نياز دستگاه‌هاي تحت مديريت خود را صرفاً به دوستان و آشنايان خود واگذار کرده و سايرين راهي به اين در بسته ندا

 • ناشناس
  ۷ ۰

  لیست جایگزین بسازوبفروش‌ها

  سازمان نظام مهندسی، با هدف اعمال ممنوعیت بساز و بفروشی، فهرست اولیه «سازنده‌های مجاز به فعالیت در تهران» را منتشر کرد.
  لیست جایگزین بسازوبفروش‌ها

  به گزارش افکارنیوز، بازوی نظارتی حوزه ساخت‌وساز در تهران، همزمان با ابلاغ حکم «پایان ساخت غیرحرفه‌ای مسکن» ‌د‌ر پایتخت، «فهرست جایگزین بسازو‌بفروش‌ها» را نیز ارائه کرد. سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در حالی نیمه دوم بهمن ماه با صدور ابلاغیه‌ای به مهندسان ناظر ماموریت داد با «جلوگیری از شروع به کار» و «توقف» ساخت‌وسازهایی که در آنها از «سازنده‌ ذی‌صلاح» استفاده نمی‌شود، طرح «ممنوعیت بسازوبفروشی» را برای اولین‌بار در پایتخت عملیاتی کنند که به تازگی این سازمان فهرستی از سازندگان دارای صلاحیت و مجریان ذی‌صلاح ساختمانی را منتشر کرده است. در این فهرست، نام و مشخصات 450 سازنده مجاز و مجری ذی‌صلاح حقیقی و‌حقوقی (شرکت‌های ساختمانی) مورد تایید سازمان نظام مهندسی تهران معرفی شده است که متقاضیان ساخت مسکن می‌توانند برای اجرای پروژه‌های ساختمانی به این سازندگان مراجعه کنند.

  در شرایطی که هم‌اکنون عمده ساخت‌وسازهای شهر تهران و سایر کلان‌شهرها توسط بسازوبفروش‌های فاقد صلاحیت انجام می‌شود، ارائه این لیست با هدف حذف سازندگان غیرمجاز و جایگزینی آنها با سازندگان دارای صلاحیت حرفه‌ای صورت گرفته است. هم‌اکنون بخش قابل‌توجهی از متقاضیان ساخت مسکن مالکانی هستند که خواهان تخریب و نوسازی املاک کلنگی خود هستند و کوچکترین اطلاعی از نحوه دسترسی به سازندگان دارای صلاحیت برای نوسازی اصولی و مطابق با استانداردها و ضوابط قانونی ساخت‌وساز ندارند.

  سازمان نظام مهندسی با انتشار این فهرست در سایت این سازمان، هم اکنون دسترسی به مشخصات 450 سازنده حقیقی و حقوقی مورد تایید این سازمان را برای متقاضیان ساخت‌و‌سازهای مسکونی و سایر کاربری‌ها در پایتخت امکان‌پذیر کرده است. این فهرست که در قالب 5 لیست متفاوت از مجریان حقیقی و حقوقی دارای صلاحیت حرفه‌ای ساخت‌و‌ساز از وزارت راه‌وشهرسازی و سازمان نظام مهندسی، ارائه شده است با نام‌های «دفاتر سازنده»، «دفاتر سازنده پیمان مدیریت»، «شرکت‌های انبوه‌ساز»، «شرکت‌های سازنده پیمان مدیریت» و «شرکت‌های سازنده مسکن و ساختمان» در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در دسترس عموم قرار دارد. فهرست جدید، دومین اقدام عملیاتی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به دنبال صدور ابلاغیه منع بسازوبفروشی در پایتخت محسوب می‌شود که مسیر دسترسی مالکان املاک کلنگی به سازندگان با صلاحیت را تسهیل می‌کند.

 • ناشناس
  ۹ ۰

  اخطار ماده ٢٦ به سازمان نظام مهندسي تهران بدليل نقص در سيستم ارجاع كار نظارت و عدم شفافيت
  🔻ممنوعيت ارجاع كار براي كارهاي بالاي ٥٠٠٠ متر در تهران

  توقف ارجاع دستی خدمات مهندسی در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران توسط اداره کل راه و شهرسازی استان تهران

 • ناشناس
  ۷ ۰

  ایجاد بانک مجریان حقیقی و حقوقی

 • ناشناس
  ۳ ۰

  در گفت‌وگو با تسنیم - آخوندی: درباره وزارت کشور دولت بعدی صبحتی با من نشده است

 • مهندس مجری نظام مهندسی ساختمان اراک ( بیکار)
  ۱ ۰

  اعضاي محترم سازمان نظام مهندسي
  همانگونه که مستحضرید نزدیک به یک سال از اقدام شهرداری مبنی بر عدم الزام مجری برای ساخت و ساز میگذرد. خوشبختانه پس از پیگیریهای قانونی و مستمر و بیان مطالبات اعضای محترم سازمان و مکاتبات و برگزاری جلسات هیات مدیره با مسئولین استان و تشکیل کارگروه و تهیه و ارائه شایسته شیوه نامه بالاخره زحمات و تلاشها به ثمر نشست و شیوه نامه تصویب شد.
  برخود واجب میدانیم تا حصول نتیجه که همانا الزام بکارگیری مجری در ساخت و ساز است پیگیری نماییم و اصلاحات لازم را جهت اجرای هرچه بهتر و رضایتمندی ذینفعان همچون اعضای محترم سازمان و بهره برداران گرامی اعمال نماییم. ضمنا یادآور میشود پس از اجرایی شدن شیوه نامه به مدت شش ماه ، در صورت وجود ایراد مجددا بازنگری و اصلاح خواهد شد.
  هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان

 • ناشناس
  ۰ ۰

  روز گذشته آیین نامه کنترل ساختمان با رویکرد جداسازی بخش کنترل از درون آیین نامه به تصویب وزارت راه و شهرسازی رسید.

  به گزارش ایسنا، پس از حدود سه سال بحث و بررسی درخصوص آیین نامه کنترل ساختمان، سرانجام این آیین نامه به تصویب کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت رسید و حامد مظاهریان معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به ایسنا این موضوع را تایید کرد.