{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 138381

شفاف‌سازی هزینه مدیریت شهری در ایران

وزیر راه و شهرسازی می گوید:در سه سال گذشته، قیمت مسکن با تورم نیز همراهی نکرده و افزایش قیمت در مسکن نداشتیم.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در نشست مدیران کل راه و شهرسازی استان‌های کشور که به همت معاونت حقوقی وزارت راه و شهرسازی در ساختمان دادمان برگزار شد گفت: شهرفروشی از دو منظر قابل‌بحث و بررسی است. معتقدم این شیوه کنونی اداره شهرها که با شهرفروشی و فروش تراکم است دیگر بازاری ندارد. زیرا معتقدم عرضه باید با تقاضا همراه باشد، در حالی که در حال‌حاضر آمارهای مختلفی که از میزان واحدهای‌مسکونی در تهران و سایر کلانشهرها داریم نشان می‌دهد که این شیوه نتوانسته است پاسخگوی مسایل مردم و شهروندان باشد.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه قیمت مسکن در سه سال گذشته و از ابتدای دولت یازدهم با تورم همراهی نکرد و قیمت ثابتی داشت افزود: در سه سال گذشته، قیمت مسکن حتی با تورم نیز همراهی نکرد و افزایش قیمت در مسکن نداشتیم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با طرح این سوال که آیا ادامه روند شهرفروشی امکان‌پذیر است؟ تاکید کرد: ادامه روند شهرفروشی و فروش تراکم برای شهرها و کلانشهرهای ایران امکان‌پذیر نیست. فارغ از اینکه شهر فروشی و فروش تراکم باعث ایجاد فاصله طبقاتی و رواج فرهنگ عمومی بالای شهر و پایین شهر، محله‌های فقیر و محله‌های غنی می‌شود؛ موجب گرفتاری‌های فراوان دیگری از جمله ناامنی برای شهرها هم هست که همین مسائل نشان می‌دهد ادامه این روند نادرست برای اداره شهرها امکان‌پذیر نیست.

وی گفت: وقتی می‌پذیریم که شهر فروشی در شهرها امکان تداوم ندارند مطمئنا به راه‌حل‌های اجرایی آن فکر کرده و برنامه‌های مدونی نیز برای راه‌حل‌های پیشنهادی داریم. در حال‌حاضر، مشکلی که از نظر شهرسازی به آن مبتلاییم و شهرهای ما را با مشکلات و مسایل مختلفی روبه‌رو کرده، این است که بخش عمده‌ای از درآمدهای شهر مبتنی بر قانون نیست و به تبع آن، هزینه‌ها نیز مبتنی بر قانون نیستند و این مشکل پیچیده‌ای است که به آن مبتلا هستیم.

آخوندی با طرح پرسش‌های کلانی همچون بهینه‌بودن یا نبودن هزینه‌های مدیریت‌شهری به ویژه در کلانشهرها  که در آنها تراکم‌فروشی و شهرفروشی رایج است و همچنین این پرسش که قیمت تمام‌شده مدیریت‌شهری در ایران چگونه است؟ گفت: نسبت به بهینه‌بودن قیمت تمام شده خدمات‌شهری کلانشهرها تردید دارم. البته روی صحبتم به شماری از شهرهای ایران که کم‌جمعیت و فاقد درآمد هستند نیست و معتقدم باید به شهرهای کوچک و کم‌درآمد برای بهبود وضعیت کمک شود. اما در عین حال در مورد کلانشهرها این نظر را ندارم و معتقدم وضعیت منابع مالی در کلانشهرها به گونه‌ای دیگر است.

شفاف‌سازی هزینه مدیریت شهری در ایران

وزیر راه و شهرسازی همچنین با طرح این پرسش که آیا اجرای اتوبان صدر و هزینه‌کردن بیش از یک میلیارد دلار واقعا نیاز شهری بود؟ ادامه داد: بسیاری از شهرسازان و حتی شهروندان توجه دارند که اصلا اجرای طرح اتوبان صدر مشکلی از شهر تهران حل کرده است که بیش از یک میلیارد دلار برایش هزینه شد؟ بنابراین مساله و سوال بعدی این است که اساسا قیمت تمام شده و هزینه مدیریت شهری در ایران چگونه است؟ معتقدم عدم کنترل در حوزه درآمد بزرگترین زیانش عدم‌کنترل در حوزه هزینه است که موجب افزایش قیمت تمام شده مدیریت شهری در ایران است.

آخوندی با اشاره به اینکه در حال‌حاضر شهروندان هزینه‌ زیادی برای سکونت در شهرها می‌پردازند، ادامه داد: گرچه امروزه برای کسانی که در شهرها سکونت دارند به ظاهر هزینه چندانی متصور نیست اما شهروندان هر روز با سربی که استنشاق می‌کنند، با آلودگی شهرها، ترافیک و تمامی گرفتاری‌های‌‌ شهری دارند هزینه‌های مدیریت‌شهری را بیش از حد مجاز پرداخت می‌کنند.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: شهروندان برای زندگی در کلانشهرها زندگی و درآمد و عمر خود را هزینه می‌کنند که عموما از دید مدیریت‌شهری پنهان است و این در حالی است که مدیریت شهری بخش عمده‌ای از درآمد خود را از طریق فروش تراکم دریافت می‌کند و جان شهروندان را به مخاطره می‌اندازد. همچنین این وضعیت مختص تهران نیست بلکه در تمامی کلانشهرها مردم دارند بابت زندگی در شهرها هزینه‌های گزافی می‌پردازند.

 تفکیک سهم مالیات مردم در مالیه محلی و مالیه دولت ملی

عضو کابینه دولت یازدهم با تاکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی از طرح شفاف‌شدن سهم مالیات‌های مردم در هزینه‌های محلی و هزینه‌های دولت ملی پشتیبانی می‌کند گفت: ما در وزارت راه و شهرسازی از چند مساله پشتیبانی می‌کنیم و همواره در دولت نیز این کار را انجام داده‌ایم. نخست آنکه، باید معلوم بشود چه بخشی از مالیات مردم سهم هزینه‌های محلی است و چه بخشی نیز سهم هزینه‌های دولت ملی است. متاسفانه فروش تراکم با فروش شهر باعث شده که به مفاهیم مالیات محلی و مالیات ملی نپردازیم. در حالیکه در سایر کشورها همواره این دو مفهوم جدای از هم هستند و برای هرکدام ویژگی‌های مشخصی وجود دارد.

آخوندی با انتقاد از اینکه دیواری بین مدیریت شهری و محلی و مدیریت ملی کشیده شده گفت: مردم باید مبلغ مشخصی از درآمد خود را برای مالیات محلی و ملی بپردازند. در حالیکه ما دیواری کشیده‌ایم که شهرداری هرکاری خواست انجام دهد. در حال حاضر، مالیات محلی بدون نظارت به شهرداری‌ها پرداخت می‌شود و معتقدم ما تصویر روشنی از مالیات‌های شهروندان نداریم.

وی ادامه داد: باید بدانیم یک شهروند چقدر مالیات می‌دهد و از مالیاتی که پرداخت می‌کند چقدر برای بهبود شهرها هزینه می‌شود که منظور من از مالیات، شامل عوارض نوسازی تا مالیات بر درآمد است. باید مدافع این شویم که هزینه‌های مدیریت شهری و محلی کنترل و روشن شود و سهم مالیات ملی و مالیه محلی نیز تعیین تکلیف شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه از نظر وی تفکیک‌های درون‌شهری و برون‌شهری درست نیستند گفت: ما در وزارت راه و شهرسازی باید حداکثر حمایت را از مدیریت‌شهری داشته باشیم.

بی‌توجهی شهری یا نه طرح‌های‌جامع

به گزارش پایگاه خبری مسکن و شهرسازی،او  همچنین در مورد طرح‌های‌جامع و انتقادهایی که به آن‌ها می‌شود گفت: معتقدم طرح‌های جامع به‌رغم نقدهای فراوانی که از آن می‌شود بسیار مفید بوده است. تصور کنید توسعه‌شهرها بدون طرح‌ جامع به چه شیوه‌ای بود؟ مشکل شهرهای ما این است که به شهرنشینی آنها توجهی نشده نه آنکه چرا توجه شده است؟ مشکل ما مشکل بی‌توجهی است.

آخوندی همچنین با اشاره به اینکه در مورد برخی از شهرها برای چندمین بار است که طرح تهیه می‌شود گفت: در شهرهایی که صاحب طرح جامع هستند ملاک عمل تا زمانی که طرح جدید تهیه، مصوب و ابلاغ شود به قوت خود باقی است. ما در واقع باید به آن سمت برویم که برای ارتقا و بهبود کیفیت زندگی و حمل و نقل عمومی شهرها چاره‌اندیشی و در جهت بهبود آنها حرکت کنیم.

 وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه قرار است ادارات راهداری هر استان از اداره کل راه و شهرسازی منفک شود و به ادارات کل حمل و نقل و پایانه‌های استان‌ها که زیر نظر سازمان راهداری هستند بپیوندد گفت: این تفکیک از این منظر انجام می‌شود تا کیفیت زندگی و حمل و نقل در ادارات کل راه و شهرسازی دنبال شود. اعتقادم بر این است که ادارات کل راه و شهرسازی باید به دفتر فنی شهرها تبدیل شوند.

آخوندی ادامه داد: یعنی اگر ما مثلا برای شهر کرمان سه بار طرح جامع تهیه کرده‌ایم در شرایط فعلی و با ایده جدید برای دفعه چهارم وزارت راه و شهرسازی طرح جامع تهیه نکند بلکه ادارات کل راه و شهرسازی بیایند و طرح جامع تهیه کنند. این بار اداره کل راه و شهرسازی باید توان حل مساله شهر خود را داشته باشد. اگرچه برای حل مسائل نیاز به مشاور طرح است که ما با مشاور مخالف نیستیم اما معتقدم هدف بسیار روشن است.

وی افزود: در حال حاضر ما برای بیشتر شهرهایمان طرح جامع و طرح تفصیلی داریم و می‌دانیم که در نقاط مختلف شهرها چه مشکلاتی داریم بنابراین اداره کل راه و شهرسازی ما باید قدرت حل مساله را داشته باشد و این قدرت حل مساله نه فقط در استان بلکه برای همه شهرهای استان باشد. در واقع هر شهری که قرار باشد برای بار سوم و چهارم برایش طرح تهیه شود، بخش اعظم اطلاعاتش موجود است. علت آنکه بیشتر گرایش به سمت بازآفرینی شهری پیدا کرده‌ام به همین دلیل است. در حال حاضر همه از ما نمی‌خواهند که کارها را از صفر شروع کنیم این نکاتی است که باید به آنها توجه ویژه‌ای شود.

ارسال نظر

 • ابی
  ۱۱ ۲

  مسکن طی سالهای 85 تا 92 حداقل 10 برابر شد . ولی درآمد حقوق بگیرها 4 برابر هم نشده . چطور انتظار گرونی در این بخش رو دارید و یا چون تورم نداشته خوشحالید ... در دولتهای قبلی تورم مسکن سالی 100 درصد بود . دیگه کافی نیست .....

 • کاشناس اجتماعی
  ۶ ۲

  آقای آخوندی نگاهی به پایتخت های بزرگ بیاندازید .. برای مثال توکیو.. 95 درصد طبقه پایین "کارگر" طبقه متوسط و متوسط بالا در 100 کیلومتری توکیو زندگی می کنند و توسط ترن های سریع السعیر ظرف 15 دقیقه به قلب توکیو رفت و آمد می کنند ..تنها 1 تا 5 درصد قادر به اقامت در داخل پایتخت ژاپن هستند.. لطفا فناوری های نسل چهارم را مطالعه بفرمایید... تا شاید اگر امروز برنامه ریزی کنید در 10 سال آینده قیمت مسکن نه تنها در تهران افزایش پیدا نمی کند بلکه با ایجاد شهرک های بزرگ در اطراف پایتخت و حمل و نقل سریع قیمت ها تا 40 درصد افت خواهند داشت .. تا شاید طبقه متوسط رو به بالا که 10درصد جمعیت را تشکیل می دهند قادر به خرید مسکن در داخل پایتخت باشند.. در ضمن مقاله دکتر ادیب را در رابطه با قیمت مسکن در تهران مطالعه کنید .. ایشان کارشناسی شده صحبت می کند.. شاید اگر آقایان به جای وابستگان از افراد شایسته و لایق در مدیریت استفاده کنند .. وضع مملکت بهتر از این حرف ها بشود

 • ناشناس
  ۱۸ ۶

  ماشین خاموش تصادف نمی کنه...

  • ناشناس
   ۵ ۴

   دقیقا ، با این رکودی که تو مملکته تو تمامه رشته ها شماها واقعا زحمت میکشین که قیمتارو ثابت نگه داشتین اگه با این رکود تورم هم میخورد که دیگه شاهکار بود

  • ناشناس
   ۹ ۵

   درسته. دلال مفلوک سقط میشه.

 • ناشناس
  ۹ ۵

  مسکن دیگه از لیست کالاهای مصرفی خارج شده و یک کالای لوکس بحساب میاد که مردم طبقه متوسط و ضعیف نمیتونن بخرن

 • ناشناس
  ۹ ۷

  وقتی تموم کشور تو رکوده، میخواستی مسکن گرونتر هم بشه؟!! این پزها رو ندید که شما باعث شدید مسکن گرون نشه!! ما ملت احمق نیستیم! شما کاری که در این سه ساله کرده اید فقط فشار دادن فنر تورم با تمام قوایتان بوده که منجر به رکود فاجعه بار شده است و هرآن فنر تورم از دستان نالایقتان بجهد، قیمتها را چند برابر خواهد کرد. فعلا دارید تمام زورتون رو میزنید که تا انتخابات 96 فنر رو همچنان فشرده نگه دارید ولی کم کم داره کنترلش از دستتون خارج میشه!

 • امیر
  ۱۳ ۳

  کی افزایشی بود که الان متوقف شده باشه؟به نظر بنده پایین هم اومده

 • ناشناس
  ۶ ۳

  چرا سامانه اطلاعات بازار املاگ کشور بروز نمیشود؟
  http://hmi.mrud.ir
  سامانه اطلاعات بازار املاک ایران که طبق وعده مسئولان از تیر ماه 91 به نیت اطلاع یافتن مردم از اوضاع بازار مسکن راه اندازی شده بود پس از گذشت چهار سال هنوز نتوانسته به وعده‌های پیش پا افتاده و ابتدایی وزارت راه و مسکن بطور مستمر پاسخگو باشد. امروزه در شرایطی که بازار مسکن کشور یکی از طولانی‌ ترین رکودهای تاریخ خود را پشت سر میگذراند دسترسی دست اندرکاران و تحلیل گران بازار مسکن به آمار دقیق از قیمت و تعداد قرارداد های املاک در هر منطقه اهمیت پیدا میکند.
  بیشتر از دو هفته است که سامانه اطلاعات بازار املاک ایران بروز نشده و این سایت هرماه بدونه هیچگونه دلیل و توضیحی از کار میافتد و یا اطلاعاتش برای هفته ها بروز نمیشود و اطلاعات درستی به کاربران و متقاضیان مسکن نمی‌دهد. شرکت رایانه اندیشه نصر به عنوان طراح این سایت و مسولین وزارت راه و شهرسازی بیش از چهار سال است که این سایت را طرح و اداره کرده اند.در این مدت مقادیر زیادی پول برای این سایت صرف شده است و ملیون ها نفر برای دسترسی به آمار مسکن در کشور به این سامانه بطور مستقیم و غیرمستقیم وابسته هستند. آمار دقیق از قیمت واقعی فروش املاک برای رصد کمبود ها وپیدا کردن چاره مسایل الزامیست. امیدوارم مسولین این سایت بتوانند با این مسایل برخوردجدی کنند.
  علاقه مندان به مسایل بازار مسکن باید به بهبود وضعیت سامانه اطلاعات املاک تاکید کنند.

 • ناشناس
  ۰ ۴

  تبعیض در تسهیلات مسکن مانع خروج مسکن از رکوده یعنی اگر وام مسکن در همه شهرهای کشور مانند قبل به یک مبلغ پرداخت شود در اینصورت امیدی برای خروج از رکود است

 • محمدی
  ۶ ۲

  علت رود در معاملات مسکن جهش کم سابقه بهای مسکن در تهران و سایر شهرهای کشور طی سالهای 85 تا 92 است و طبیعی است که بعلت گرانی مسکن چند سال در رکود باشد . دولت باید تدبیری برای کاهش قیمت زمین مسکونی کند .

 • ايراندوست
  ۷ ۴

  دوستان سعي كنيد مقاله دكتر اديب با عنوان ( قیمت مسکن باید 40 درصد کاهش یابد تا معاملات رونق یابد ) و همچنين مقاله دكتر رناني با عنوان ( در دولت‌یازدهم از رکود خارج نمی‌شویم ) رو از اينترنت سرچ كنيد و بخونيد ... خيلي جالب هستن
  اگه اين دو مقاله رو بخونيد نكات ذيل براتون روشن ميشه
  1- در كشورهاي بر پايه درآمد نفت مثل ايران با افزایش قیمت نفت، قيمت مسکن افزایش پيدا ميكنه و با سقوط قیمت نفت قيمت مسکن کاهش پيدا ميكنه يا در ركود فرو ميره
  2- دولت و 114 شركت بزگ دولتي 274 هزار میلیارد تومان از بانكها وام گرفتن و به خاطر ارزون شدن نفت و عدم وجود درآمد ، نميتونن وام هاشون رو پس بدن به خاطر همين 80 درصد منابع سیستم بانکی قفل شده است و بانكها نميتونن تسهيلات بدن (يا گرون ميدن) تا بخش مسكن فعالتر بشه و به همين خاطر هم سود سپرده رو بالابردن
  3- قيمت نفت اينقدر ارزون شده كه 90-95 درصد درآمد نفت ، فقط ميتونه خرج دو صندوق بازنشستگی بده و دولت پولي نداره كه وارد بخش مسكن كنه ...
  4- در 15 سال گذشته در کشور به شدت تمرکز ثروت ايجاد شده به طوري كه 70 درصد از سپرده های بانکی مال حدود یک درصد جامعه است و فاصله فقير و غني ، خيلي زياد شده و مردم فقيرتر شدن و قدرت خريد ندارن
  5- با توجه به معضل بيكاري و جمعيت عظيم بيكاران در كشور كه به حدود 11 ميليون نفر رسيده اگر هم قيمت نفت زياد بشه دولت مجبوره كه اقتصادش رو در آینده "اشتغال محور" كنه و وقتی اقتصاد "اشتغال محور" شد، سرمایه ها به سمت مسکن حرکت نمی کنه ، بازی مسکن در ایران تموم شده .
  6- احتمال افزايش قيمت مسكن فقط با افزايش قيمت نفت هست كه اون هم حالا حالاها بعيده چون امريكا بامنابع عظيم نفت شيل خودش بازار رو كنترل كرده ، رشد اقتصادي چين هم به شدت پايين آمده و تقاضاي خريد نفتش خيلي كمتر شده و از همه مهمتر تنش هاي منطقه اي و روابط تيره ايران با عربستان كه باعث شده عربستان براي فشار بر اقتصاد ايران دست به خودزني بزنه ودست از افزايش توليد نفت اوپك برنداره
  7- قیمت مسکن در ايران بیش از قدرت خرید قشر متوسط و ضعیف رشد کرده بنا براين يا بايد مردم پولدارتر بشن كه با اين درآمدهاي نفتي خيلي بعيده و يا بايد قيمت مسكن كمتر بشه ... دكتر اديب گفتن كه مسكن باید 40 درصد کاهش پيدا كنه تا با سطح درآمد متعارف خانواده ها هم سطح بشه و مسكن رونق پيدا كنه
  8- و اما سوال مهمي كه براي خودم بعد از خوندن اين دو مقاله جالب پيش آمد اينه كه دولت نهم و دهم با 800 ميليارد دلار درآمد نفتي با بشكه 120-147 دلار چه كار كرد؟

  • ناشناس
   ۳ ۳

   خیلی جالب بود دیگه مسکن مرد ،فاتحه مع الصلوات

  • ناشناس
   ۵ ۳

   ... مسكن ازاين پايينتر نميره و گرونتر هم ميشه

 • رضا
  ۱ ۰

  بسیارمواردگفتنی در رد این اظهارات است.این رکودتنهاوتنهادرنابسامانی بیشترازقبل بوجودامده ونه برنامه ای مدون وکازشناسی شده که اگراینطوربود.انروزرابایدجشن میگرفتیم .چراکه پس ازسالهابابرنامه روندتورمی مسکن گرفته شد؟ موضوعی که حتی غیرکارشناسان به پایداری ان دلخوش نبوده ودائم نگران اینده وهمچنین حال میباشند.بطورمثال مصرف کننده واقعی نیز ازبیم نزول بیشترقیمت وبه توصیه مسئولین ودست اندرکاران .ازخرید خوداری وازفردای این بازاربیمناکند؟؟ این بیمناکی ازبی برنامگی دست اندرکاران است

 • فاطمه
  ۰ ۰

  https://www.khoonat.com
  روی این سایت میتونید قیمت املاک رو از چند سال پیش ببینید. و میبینید که قیمت مسکن واقعا الان کمتر از تورم رسمی هست و اگر همین روند پیش بره قدرت خرید مردم بالا میره برای خرید مسکن

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری