{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 136715

عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان گفت:روند فعلی که دولت در پیش گرفته این نوید را می دهد که جهش ناگهانی قیمت نخواهیم داشت؛ چرا که تعادل در هر دو بخش عرضه و تقاضا به صورت موازی در حال ایجاد است.

سید محمد مرتضوی اظهار کرد: برای خریداران و نیز سازندگان مناسب است که قیمت مسکن جهش نکند؛ زیرا در این صورت سازندگان از قدرت برنامه ریزی بیشتر و بهتری برخوردار می شوند و می توانند برنامه های بعدی خود را بر این اساس تنظیم کند. انبوه سازان باید این امید را داشته باشد که تفاوت فروش امروز با هزینه های ساخت در آینده فاحش نخواهد بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا؛ وی افزود: وقتی با جهش قیمت مواجه می شویم در تمام بخشها از جمله خدمات، مصالح، زمین و نظایر آن نیز این افزایش قیمت رخ می دهد که تمام این هزینه ها به سازنده تحمیل می شود. پس اینطور نیست که سازندگان از جهش منفعت ببرند، بلکه هریک از اجزای وابسته به تولید مسکن بخشی از منفعت را در اختیار می گیرند که این هزینه هایی به مشتریان تحمیل می کند و باعث می شود خریداری را که به سختی و با برنامه ریزی جذب کرده ایم از دست بدهیم؛ لذا بهتر است بازار مسکن با سودی متناسب با نرخ تورم به فعالیت خود ادامه دهد تا هر دو طرف عرضه و تقاضا دچار شوک نشوند.

این عضو کانون انبوه سازان در پاسخ به این سوال که آیا ظرفیت شوک قیمت در بخش مسکن وجود دارد؟ گفت: روند فعلی که دولت در پیش گرفته این نوید را می دهد که جهش ناگهانی قیمت نخواهیم داشت؛ چرا که تعادل در هر دو بخش عرضه و تقاضا به صورت موازی در حال ایجاد است.

به گفته مرتضوی، عامل اصلی که می تواند سازنده‌ها را به ورود به فاز جدید چرخه ساخت و ساز ترغیب کند، این است که تسهیلات مالی خرید مسکن افزایش پیدا کند که طی دو سه سال گذشته متقاضیان زیادی از تسهیلات استفاده نکرده اند، اما در حال حاضر افراد بیشتری اقدام به دریافت وام مسکن می کنند.

وی با اشاره به تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی ساخت مسکن افزود: تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی جهش ۲.۵ برابری نسبت به تسهیلات ۶۰ میلیون تومان سابق ایجاد می کند که تا حدودی دست سازندگان را برای تولید باز گذاشته است.

این کارشناس مسکن، هزینه ساخت هر متر مربع مسکن در تهران و شهرستانها را به ترتیب حدود ۹۰۰ و ۷۰۰ هزار تومان عنوان کرد و گفت: با تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی خانه های متوسط متناسب با الگوی مصرف به راحتی ساخته می شود، اما مشکل عمده سازندگان، فروش واحدها است.

مرتضوی با بیان اینکه سازندگان همواره با امید اینکه بازار تحرک بیشتری پیدا کند وارد ساخت و ساز می شوند، گفت: در کنار وام ساخت، تسهیلات خرید هم باید با نرخ سود پایین و مدت زمان بازپرداخت طولانی افزایش یابد تا چرخه تولید و مصرف مسکن کامل شود و مسکن رونق گیرد.

وی درخصوص وضعیت ساخت و ساز مسکن طی دو سه ماه اخیر اظهار کرد: با توجه به ورود جدی بانک مسکن طی این مدت در ارایه تسهیلات، به نظر می رسد ساخت و ساز تا حدودی تحرک یافته و سازنده‌ها به سمت اخذ پروانه و اقدام به ساخت سوق پیدا کرده اند. اگر خریداران نیز مجاب شوند که در صورت خرید در آینده سود خواهند کرد، بازار مسکن به شکل تدریجی و با آهستگی تا یکی دو سال آینده از شرایط رکود خارج می شود.

این عضو کانون انبوه سازان خاطرنشان کرد: ما نوسانات بخش مسکن را در دوره های گذشته به کرات تجربه کرده ایم. در زمانی که بازار دچار رکود عمیق می شود تمایل به ساخت کاهش می یابد و به یکباره این خلاء تولید باعث افزایش ناگهانی قیمت مسکن می شود. اما در این دولت هنوز عرصه برای جهش قیمت فراهم نیست و باید این سیاست با همین روند ادامه یابد.

 انتهای پیام

 

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۵۱ ۱۱

  به عنوان مصرف کننده ب هیچ عنوان مبلغی به اندازه ی متوسط 500 میلیون رو نمیخابونم واسه یه چهار دیواری.چ برسه ب کسی ک میخاد سرمایه گذاری کنه

  • ناشناس
   ۲۰ ۴۴

   شما هم جزو اون کسانی هستید که کمپین عدم خرید خودرو را راه اندازی کرد ولی رفت یکی نه بلکه چند تا خودرو خرید

 • ناشناس
  ۴۴ ۱۴

  بابا روتو برم هییییییییییی.....
  وقتی همه بنگاه‌های مفتخور ی یکی یکی دارن تعطیل میشن، تو ... حرف از «جهش» میزنی!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟
  .

 • ناشناس
  ۴۳ ۶

  خدا کنه بره بالا تا مسکن تبدیل به موزه بشه

 • ناشناس
  ۵۰ ۲

  دعوا نکنید.پول دست مردم نیست.همه کارا خوابیده

 • يك نفر
  ۲۴ ۴۰

  اقتصاد ايران حساب و كتاب ندارد و برپايه اصول علم اقتصاد نيست.مسكن شايد راكد باشد و شايد هم جهش پيدا كند و اگر هم شروع به جهش كند كسي نمي تواند جلويش را بگيرد.

  • ناشناس
   ۳۲ ۱۰

   تحليل عمو دلال !!!!!!!!!!

 • ناشناس
  ۴۲ ۱۳

  ... مسکن دیگر جهش نخواهد کرد

 • آرش
  ۲۹ ۴

  مسكن سال 91-92 حدود 300 درصد رشد پيدا كرد ، در صورتيكه حقوق كارمندان و كارگران هر سال 15 درصد رشد داشت كه جمعش ميشه 60 درصد ... تا مسكن 30-40 درصد كاهش پيدانكنه ، به نظر من كارمند و كارگر جماعت مثل بنده ، با حقوق 2 ميليوني چطور ميتونه خونه بخره ؟؟

  • ناشناس
   ۳ ۲۶

   دلار و طلا و پراید و نون سنگگ هم 300% رشد قیمت داشتند. چرا اونا رو نمیگی و فقط گیر دادی به مسکن؟؟!

  • آرش
   ۲۶ ۲

   من ميگم قدرت خريد مردم پايين آمده ومسكن ديگه جاي رشد قيمتي نداره، گير دادم به مسكن!!؟ قدرت خريد مردم تو همه چي پايين آمده ،يكيش هم مسكن ... اما دلالها دوست دارن مسكن دوباره جهش پيدا كنه تا جيبهاشون پر پولهاي مفت و زحمت نكشيده بشه ...

 • ناشناس
  ۲۹ ۲

  پول دست مردم نیست همه کارها و کاسبیها خوابیده مسکن هم مثل همه چیزهای دیگه.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری