کاهش ۹۴ درصدی بارندگی های پایتخت / بحران کم آبی در تهران

سرپرست اداره کل هواشناسی استان تهران با بیان اینکه استان تهران در مهرماه نسبت به بلندمدت ۹۴ درصد کاهش بارندگی داشته است، گفت: پیش‌بینی می‌شود که از آذر و به‌خصوص طی دی ، بارش به شرایط نرمال گرایش داشته باشد.

کاهش ۹۴ درصدی بارندگی های پایتخت / بحران کم آبی در تهران

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدا و سیما ، مازیار غلامی درباره دما و بارش سه ماه آینده گفت: براساس تحلیل جدیدترین نقشه‌های پیش‌بینی فصلی طی سه ماه آینده متوسط دمای هوا در سطح استان حدود ۰.۵ تا ۱ درجه بالاتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود و متوسط بارندگی های پایتخت در بهترین شرایط، در حد نرمال مورد انتظار است.

او افزود: از نظر توزیع ماهانه نیز پیش‌بینی می‌شود که به‌تدریج از آذر و به‌خصوص طی دی ، بارش به شرایط نرمال گرایش داشته باشد.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان تهران درباره میزان بارندگی‌های پایتخت در مهر گفت: تجزیه و تحلیل آمارهای دریافتی از ایستگاه‌های هواشناسی استان بیانگر آن است که طی مهر  ۱۴۰۱، تنها ۰.۶ میلی متر باران بصورت پهنه‌ای در استان تهران ثبت شده است که نشان دهنده کاهش ۹۴ درصدی بارش نسبت به دوره آماری بلند مدت و کاهش ۷۶ درصدی نسبت به سال قبل است.

او افزود: استان‌های کشور تحت تاثیر کم بارشی قرار دارند به گونه‌ای که کل کشور در مهر  با کاهش ۵۳ درصدی روبه‌رو بوده است. استان تهران هشتمین استان کشور بوده که بیشترین کاهش بارش را داشته است.

غلامی با تاکید بر اینکه بارش‌ها از نظر توزیع مکانی در همه شهرستان‌های استان در مقایسه با بلند مدت، کاهش داشته است گفت: بیشترین کاهش بارش به‌ترتیب مربوط به شهرستان‌های فیروزکوه، شمیرانات، دماوند و تهران بوده است.

او درباره دمای هوای تهران طی مهر گفت: بررسی و تحلیل مقادیر ثبت شده دمای هوا همچون متوسط دما، دمای حداقل و دمای حداکثر در ایستگاه‌های هواشناسی استان بیانگر افزایش قابل ملاحظه دما در مهر ۱۴۰۱ است.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان تهران افزود: متوسط دمای هوای استان تهران که به‌صورت معمول در این ماه ۲۰.۶ درجه سلسیوس بود، در مقایسه با بلند مدت ۲.۵ درجه سلسیوس افزایش داشته؛ بر این اساس متوسط کمینه دما، ۱.۹ درجه سلسیوس و متوسط بیشینه دما، ۳.۱ درجه سلسیوس افزایش داشته است. به‌عبارت دیگر مهر ۱۴۰۱ در مقایسه با بلند مدت به‌طور محسوسی گرمتر بوده و استان تهران جزو ۱۰ استان اول کشور از نظر میزان افزایش دما است.

غلامی در پایان گفت: از نظر توزیع دما در شهرستان‌های استان نیز تمامی شهرستان‌های استان با افزایش دما روبه‌رو بوده‌اند که بیشترین افزایش دما به‌ترتیب مربوط به شهرستان‌های فیروزکوه، دماوند، پاکدشت، قدس و تهران است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما
ارسال نظر