کد خبر 476124
نایب رئیس مجلس گفت:

یارانه ۱‌میلیون و ۷۰۰هزار تومانی با حذف ارز کالاهای اساسی

نایب رئیس مجلس گفت: اگر ارز ۴۲۰۰تومانی کالا‌های اساسی حذف شود، یارانه ماهیانه هر خانوار یک‌میلیون و ۷۰۰هزار تومان می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیماری‌های مزمن و حاد سیستم اقتصادی کشور با وجود فشار‌های خارجی و سیاست‌های داخلی، به حالت بحرانی رسیده است، گفت: افزایش بی‌امان نقدینگی با میزان رشد سالانه ۲۷ درصد بسیار خطرناک است. به دلیل عدم مهار، کنترل و جهت‌دهی این نقدینگی، مردم برای حفظ سرمایه به دنبال تبدیل کردن نقدینگی خود به کالا هستند؛ وقتی سرمایه‌ مردم مانند یخ، آب می‌شود، حق دارند چنین عمل کنند. این ورود نقدینگی به سمت هر بازاری که می‌رود، باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود و به دلیل بزرگ شدن اعداد، رشد قیمت‌ها هم شدیدتر است.

او با یادآوری اینکه این اتفاق‌ها در اقتصاد کشور به یک دوره صد روزه مجلس برنمی‌گردد، اظهار کرد: بودجه کشور وابسته به نفت و نظام تأمین مالی تولید، وابسته به بانک‌هاست؛ پایه بانکی ما ظاهر غیر ربوی، اما باطن ربوی دارد. در گذشته اصلاحاتی مانند استقلال بودجه از نفت یا افزایش اوراق مشارکت هم رخ داده است، اما باید به سمت اصلاح نظام مالیاتی برویم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی درباره اصلاح نظام بانکی توضیح داد: ما در گذشته به سمت اصلاح مدیریت مؤسسات مالی و اعتباری و سپس سراغ ادغام موسسات مختلف بانکی برای کوچک کردن نظام بانکی رفتیم. اکنون باید به سوی جلوگیری از تخلف بانک‎ها حرکت کنیم؛ یعنی مقررات قانونی و نظارت‌های مورد نیاز بر نظام بانکی را برای مهار رشد فزاینده نقدینگی به کار بگیریم.

قاضی‌زاده هاشمی حل شدن مشکلات اقتصاد را بسیار وابسته به همت بخش اجرایی و دولت دانست و گفت: البته دولت هنوز به این باور نرسیده است؛ مجلس به ویژه در اقتصاد، ریل‌گذار و کنترل کننده حرکت کلی دولت بر روی آن ریل به شمار می‌رود. اصل تصمیم‌های اقتصادی کشور در شورا‌های فراقوه‌ای از جمله شورای اقتصاد، شورای پول و اعتبار و در سیاست‌های بانک مرکزی نهفته است. مجلس هم باید کنترل اجرا را با ابزار‌های در دست خودش حفظ کند.

او درباره طرح تحول سلامت و مشکلات آن اظهار کرد: ابتدای اجرای طرح تحول سلامت، پرداخت از جیب مردم کاهش پیدا کرد، اما به دلیل عدم تأمین بودجه این طرح و کاهش پشتیبانی دولت از آن، طرح یاد شده به هدفش نرسید. طرح تحول سلامت هشت برنامه داشت و من با برخی بخش‌ها مخالف بودم، اما در کل با پشتیبانی دولت، طرح خوبی به شمار می‌رفت. ضمناً عمده هزینه‌های طرح تحول به سمت دارو و زیرساخت‌ها رفته است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در بخشی از گفته‌های خود، استفاده پزشکان از کارت‌خوان را قانونی و لازم‌الاجرا خواند.
دستفروشی جرم نیست

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: دستفروشی نه تنها جرم نیست، بلکه قانون تسهیل فضای کسب‌وکار، زمینه انجام استاندارد شده دستفروشی را نیز ایجاد کرده است؛ در حالی‌که بسیاری از کشور‌های دنیا بخشی از خیابان‌های خلوت را در اختیار دستفروشان قرار داده‌اند تا به امرار معاش بپردازند. وقتی دولت نمی‌تواند شغل ایجاد کند، جلوی دستفروشی را نباید بگیرد.
یارانه یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی با حذف ارز کالاهای اساسی

او با اشاره به طرح تأمین کالاهای اساسی گفت: در مجلس طرح معیشت یا پرداخت یارانه کالایی را دنبال می‌کنیم؛ به این صورت که با اعطای کالابرگ به مردم، حداقل هفتاد قلم کالا را به قیمت ثابت و مشخص در اختیار مردم قرار می‌دهیم، ولی متأسفانه دولت با این مورد مخالف است و ما سه سال است که در مجلس به دنبال این موضوع هستیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: تاکنون هیچ اقدامی از طرف دولت صورت نگرفته است و متأسفانه شاهد افزایش قیمت‌های روزانه هستیم. آمریکا با آن اقتصادش ۴۵ میلیون کالابرگ توزیع می‌کند و ما نفهمیدیم چرا دولت با این طرح همراهی نمی‌کند. ما سالانه ۱۲ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌دهیم که اجناس ضروری گران نشوند، اما در بازار قیمت‌ها بالا می‌رود. طبق محاسبات انجام شده، اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی کالا‌های اساسی حذف شود و به مردم یارانه بدهیم، یارانه ماهیانه هر خانوار ایرانی حدود یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خواهد شد.

ارسال نظر

 • حسین
  ۱ ۰

  مردم را عادت به یارانه نبایستی داد..
  برای مردم کار ایجاد کنید.
  یارانه در بین مردم این کشور تبعیض ایجاد میکند .

 • غریبه ی بی پول
  ۱ ۰

  خود خدا به دادمون برسه باز چه خوابی برامون دیدند والله ما به اتندازه کافی فلک زده هستیم وضع را ازاین بدتر نکنید

 • سجادمحمودنیا
  ۰ ۱

  با عرض سلام ریاست محترم اینجانب سجادمحمودنیا.درحال حاضر کسب و کاری ندارم جز دست فروشی وضعیت خیلی بدی دارم یک ماه معشیتی من پرداخت نشده از ریاست محترم تقاضا دریاف

 • شریف
  ۰ ۰

  حالا یارانه قبلی چ گلی سر ملت زد بجز اینکه ۱۰ ساله بدون تورم همون مونده ک این بده شماها کنترول مملکت از دستتون در رفته توهم میزنین

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دولت به فکر ما آبادان نیست که با چه بدبختی زندگی می کنیم .به ما تامین اجتماعی بایدبرسد التماس دعا

 • ه
  ۰ ۰

  به یارانه من اضافه نمی شود چرا آبادان

 • جنوبی
  ۰ ۰

  توجه ***
  من میگم داستان از چه قراره ... این همه سال وعده مسکن مهر دادن ، از ۴۰ سال پیش به اسم جهاد مسکن و جهاد سازندگی از مردم پول گرفتن ، ولی حتی ۱ واحد به هیچ کس ندادن...
  حالا که یه سری مسکن مهر ساختن ، میگن باید پولشو بدین...
  میدونید چیه؟ این مسکنها از اول برای مردم کم درامد نبود
  به اسم مستضعفین ساختن ، همین طور که در جریانید معنی مستضعفان تغییر کرد... و الان این مسکننا برای بسیجیان هست ...در مقابل میخوان تو بیابون به مردم زمین بدن که خودشون برن بسازن...
  خخخخ تازه اگه طرف پول داشت ۴ واحد بسازه ... که بهش نمیگفتن فقیر یا قشر کم درامد و فقیر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دورود بر احمدی نزاد عزیز. حالا هنوز به تفکر او رسیدند. باید اینطوری باشه تا دزدی ها و رانت ها و اختلاس ها از بین برود. ملت خود می تواند مدیریت کند وصی و وکیل ام نمی خواد. ولی در اجرا از عهده این دولت و مجلس هم بر نمیاد. چون حرفش خریدار ندارد. احمدی نژاد عشق ملت است. ملت هم فدایی احمدی نژاد. خوب شد بساط مجلس قبلی و لارها جمع شد.