{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 354482

عضو کمیسیون انرژی در گفتگو با اقتصادآنلاین تاکید کرد؛

درحالی از ۲۲ اردیبهشت‌ماه، افغانستان واردات فرآورده‌های نفتی از ایران را متوقف کرده که به نظر کارشناسان، این کشور اشتباه استراتژیک جبران ناپذیری را در قبال همسایه خود مرتکب شده است.

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ مطابق با جدیدترین تصمیم مقامات افغانی، از ۲۲ اردیبهشت واردات نفت سفید، نفت کوره و برخی از حلال‌ها و دیگر فراورده های نفتی از ایران به صفر رسیده است.

اما کارشناسان معتقدند این اشتباه استراتژیک افغان‌ها اگر برای طولانی مدت باشد، خسارات جبران ناپذیری را به این کشور وارد می کند. در این رابطه  حسین امیری خامکانی عضو کمیسیون انرژی به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: از اینکه افغانستان تحت فشار آمریکا است، قابل درک بوده و پیش‌بینی هم می شد. اما باید این موضوع را نیز در نظر بگیرند که غالب منافع شان در گرو ارتباط با ایران تامین می‌شود.از برق گرفته تا گاز و حتی تامین امنیت افغان ها نیز با مساعدت ایران در حال انجام است. وی در این خصوص افزود: اگر ایران نبود، داعش، افغانستان را به چند بخش تقسیم کرده بود. این موضوعاتی است که برادران افغانی ما نباید فراموش کنند.

خامکانی در ادامه با اشاره به مسئله مهاجرین افغانی داخل ایران گفت: یکی دیگر موارد بحث‌برانگیز، مسئله مهاجرین قانونی و غیرقانونی افغان در ایران است. به گفته این عضو کمیسیون انرژی، میلیون‌ها افغانی بالغ بر ۳۰ سال از یارانه دولت ایران بهره‌مند شده‌اند. برای مثال در حال حاضر بیمارستان‌های دولتی سراسر کشور بویژه استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان به صورت رایگان پذیرای مهاجرین افغانی است. از آنجاکه ایرانیان سالیان سال با گشاده‌رویی از مهاجرین افغانی استقبال کرده‌اند، انتظار آن می‌رود که افغان‌ها نیز به راحتی تحت تاثیر تحریم‌ها و فشارهای سیاسی دولت آمریکا قرار نگیرند. 

وی در پایان با اشاره به بحران بازگشت مهاجرین افغانی به کشورشان گفت: در صورت تداوم روند فعلی و ناسپاسی دولت افغانستان از لطف همسایه خود، احتمالا افغانستان با بحران بازگشت مهاجرین خود مواجه خواهد شد. هرچند که تاکنون جمهوری اسلامی ایران هیچ تصمیمی در خصوص بازگشت مهاجرین افغان به خاک شان نگرفته است.

ارسال نظر

 • رضا
  ۰ ۰

  شما هستید که درک پایینی از روابط بین الملل دارید که بفهمید هر کشوری در دنیا
  بر اساس منافع ملی خودش عمل می کند و مثل شما نیستند که با تنش و تحریم
  مملکت را به ذلت کشانده اید که باید التماس افغانستان و هند و..برای خرید نفت کنیم!

 • لیلا
  ۰ ۰

  چقدر نمک نشناسن

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ما از این دوست و برادران زیاد داریم!

 • محمدی
  ۰ ۰

  یکی از جلوه های اقتصاد بیمار کشور ، پرداخت یارانه غیر مستقیم است ، یعنی با مدیریت اشتباه ، سالهاست که دولت با فروش میلیاردها ارز ، به قیمت حراجی و غیر واقعی ، باعث استفاده اقشار پر درآمد و حتی توریستها از ارز دولتی که به کالاهای اساسی تعلق می گیرد شده است و کمترین میزان اثرات ارز دولتی به افراد کم درآمد می رسد ، حتی برخی از کالاها و مواد غذائی حاصله از ارز دولتی نیز به خارج برده می شود ، ارز دولتی را امروز حذف کنید و با فروش یک سوم آن در بازار آزاد ، به دهکهای اول تا پنجم و همه افراد زیر خط فقر ، یارانه دهید ، یارانه بنزین و یارانه دهکهای ششم تا دهم را نیز قطع کنید ، چاپ ریال را نیز متوقف کنید ، سود سپرده بانکی را که قطعا" رباست حذف و قرض الحسنه کنید ، عدم مدیریت و تصمیم درست ، عامل مشکلات امروز کشور است .

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری