{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 352010

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: همزمان با حمایت از اقدامات تأخیری دولت و شورای عالی امنیت ملی در احقاق منافع اقتصادی برجام، اولویت اول کشور را اصلاح ساختار درونی اقتصادی می‌دانیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصمیم اخیر شورای عالی امنیت ملی و اعلام مواضع رئیس جمهور بر موضوع برجام، اظهار داشت: اتفاقی که رقم خورده از نظر ما -اگر چه با تأخیر چند ماهه صورت گرفته- برای رسیدن به منافع ملی کشور مورد تأیید ما است.

وی افزود: این اقدام با توجه به اینکه آمریکایی‌ها گام به گام با نقض قوانین و مقررات و آنچه را که به عنوان تعهدات بین‌المللی و حقوق بین‌الملل محسوب می‌شود نسبت به منافع و حوزه منافع ملی جمهوری اسلامی ایران تعدی می‌کردند، لازم بود که انجام شود؛ البته این اقدام با تأخیر انجام شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: ای کاش ماه‌ها قبل هم شورای عالی امنیت ملی و هم شخص آقای رئیس در این خصوص تصمیم می‌گرفتند تا تکلیف ما با طرف‌های مقابل روشن شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در حوزه برجام اساساً دو محور در نظر گرفته شده است،‌ عنوان کرد: یکی از آنها بحث تعهدات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و در مقابل، رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکایی‌ها در حوزه اقتصادی است.

*برجام دو روی سکه بود

«برجام دو روی سکه بوده است که یک روی آن موضوع تعهدات جمهوری اسلامی ایران در بحث محدودیت‌های هسته‌ای و از طرف دیگر رفع یا نقض تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکایی‌ها بوده است».

پورابراهیمی بر همین اساس اضافه کرد: علی‌رغم ایفای همه تعهدات توسط جمهوری اسلامی ایران ما نه تنها شاهد رفع محدودیت‌های ظالمانه تحریم‌های آمریکایی و اروپایی نبوده‌ایم بلکه باعث گستاخی آنها نسبت به اقداماتی شد که پس از خروج آمریکایی از برجام انجام شده است. 

موضع شورای عالی امنیت ملی و رئیس‌جمهور اگر چه با تأخیر صورت گرفته، اما برای رسیدن به منافع ملی کشور مورد تأیید و حمایت ما است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: طبیعتاً مواضع جمهوری اسلامی ایران باید در راستای منافع ملی باشد که ایجاد و انجام شده و تأخیر چندین ماهه در تعیین تکلیف وضعیت تعهدات طرف‌های مقابل بر اساس مفاد برجام به نظر ما اگر چه با تأخیر انجام شده اما مسیر کاملاً درستی است.

وی بیان کرد: آن چیزی که امروز در تصمیمات اعلام شده بر اساس مفادی است که در خود برجام آمده؛ در برجام قید شده که اگر نقضی در تعهدات انجام شود طرف‌های مقابل می‌توانند نسبت به کاهش محدودیت‌های تعهدات خود اقدام کنند.

*در برجام قید شده که اگر نقضی در تعهدات بود طرف‌ مقابل می‌توانند نسبت به کاهش محدودیت‌های تعهدات خود اقدام کند

پورابراهیمی بر همین اساس یادآور شد: کاری که -چه در بحث موضوعات مربوط به فعالیت‌های آب سنگین اراک و چه در حوزه غنی‌سازی و امثال اینها- مطرح شده چیزی است که طبیعتاً باید اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها بدانند که بر اساس آن ما هم نسبت به مواضع خودمان تجدید نظر خواهیم کرد.

* پیگیری مفاد تعهداتی که طرف‌های مقابل در برجام مکلف شدند،‌ حداقل اقدام است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در بخش دیگری سخنانش ضمن حمایت از موضع شورای عالی امنیت ملی و صحبت‌های رئیس جمهور،‌گفت: برای رسیدن به آن چه که رویکرد منافع ملی در عرصه اقتصادی و حل مشکلات  است یکی از کمترین اقدامات خود را پیگیری مفاد تعهداتی می‌دانیم که طرف‌های مقابل در برجام مکلف شدند، لذا این موضع نظام جمهوری اسلامی ایران اگر چه با تأخیر انجام شده مورد حمایت ما است و ما هم در مجلس شورای اسلامی در حوزه پیگیری منافع ملی در عرصه اقتصادی -که کل اساس برجام رفع تحریم‌های بانکی و اقتصادی و حوزه تجاری، بخش فروش نفت و امثال اینها بوده- حمایت می‌کنیم.

پورابراهیمی تصریح کرد: مسلماً این اقدامات مسیر حرکت تصمیمات اقتصادی کشور را متفاوت خواهد کرد و ما قطعاً می‌توانیم آنچه را که به عنوان حقوق ما در حوزه توافقات بین‌المللی است، در عرصه اقتصادی شرایط بهتری را برای کشور فراهم کنیم؛ لذا همراهی مردم و مجلس از اقدامات نظام و حاکمیت در موضوعات مربوط به حقوق ملت به این کمک خواهد کرد که بتوانیم بخشی از آنچه را که امروز آمریکایی‌ها با وقاحت و بی‌شرمی و صراحت در حوزه تضییع حقوق مردم ما در حوزه اقتصادی رسماً اعلام می‌کنند و می‌خواهند شرایط سختی را بر مردم ما تحمیل کنند به شرایطی برسیم که بخش زیادی از مشکلاتمان را برطرف کنیم.

*موضع جمهوری اسلامی تصمیمات اقتصادی کشور را متفاوت خواهد کرد

وی در ادامه تاکید کرد: همزمان با مطالبه ما از دولت برای پیگیری احقاق حق مردم بر اساس مفاد برجام -که رئیس جمهور و شورای عالی امینت ملی با تاخیر اعلام کرد که این کارها را انجام می‌دهیم- اصلاح ساختار اقتصادی در داخل کشور برای حل مشکلات اقتصادی اولویت ما در سال 98 است.

وی در همین رابطه خاطرنشان کرد: صحبت ما با آقای رئیس جمهور این است ضمن حمایت از اقدامات تاخیری دولت و شورای عالی امنیت ملی در احقاق حقوق اقتصادی مردم در برجام،‌ اولویت اول ما اصلاح ساختار اقتصادی درونی ایران است.

*حمایت از اقدامات تأخیری دولت و شورای عالی امنیت ملی در احقاق منافع اقتصادی برجام

«شرایط مربوط به عدم ایفای تعهدات آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در برجام نشان داد که ما به دیوار بیگانگان نمی‌توانیم اتکا کرده و روی قول و وعده و وعید آنها نمی‌توانیم بایستیم».

پورابراهیمی ادامه داد: اگر چه این مطالبات را در دستور کار قرار می‌دهیم اما اولویت اول ما اصلاح ساختار درونی در اقتصاد ایران است که می‌تواند منافع اقتصادی کشور را حداکثر کند. در این خصوص مبنای ما این است که این اصلاح ساختار عملیاتی شود.

وی با اشاره به  توافقی که مجلس با دولت در روزهای پایانی سال گذشته در تکمیل بودجه سال 98 داشتند،‌گفت: بر اساس این توافق قرار است دولت پس از تصویب بودجه سال 98، به مدت 4 ماه برنامه پیشنهاد اصلاح ساختار اقتصادی را ارائه کند.

*اولویت اول اصلاح ساختار درونی اقتصادی است

 وی اضافه کرد: توافقی که بین مجلس و دولت انجام شده بر اساس دستور صریح مقام معظم رهبری است. رهبر معظم انقلاب در یادداشت گزارش بودجه سال 98 قبل از آرائه آن در 15 آذر به مجلس فرمودند که این بودجه تناسبی با جنگ اقتصادی ندارد و شرایط اقتصادی ایران را در حوزه تحریم‌ها در بر نمی‌گیرد و لذا باید اصلاحات اساسی در این بودجه انجام شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: دولت در آن زمان اعلام کرد که 4 ماه فرصت می‌خواهیم تا این گزارش را پس از تصویب انجام دهیم البته اعتقاد ما این بود که از زمانی که یادداشت رهبری و دستور ایشان صادر شد دولت 4 ماه فرصت دارد.بنده در آن زمان در صحن علنی اخطار اصل 110 قانون اساسی به رئیس مجلس دادم مبنی بر اینکه ما تا نظر رهبری در بودجه اعمال نشود نمی‌توانیم بودجه را تصویب کنیم که لاریجانی پاسخ داد با دولت صحبت کردیم و دولت گفته 4 ماه فرصت می‌خواهیم. تفسیر ما این بود که 4 ماه پس از صدور دستور باید این انجام شود که لاریجانی گفت پس از تصویب بودجه دولت 4 ماه فرصت دارد. 

وی افزود: حتی اگر بخواهیم از زمان تصویب هم حساب کنیم،‌ پایان تیرماه سال جاری پایان مهلت ارائه برنامه جامع دولت برای اصلاح ساختار است. لذا به جد ما دو مطالبه را از دولت پیگیری می‌کنیم اینکه به صورت جدی جدی، همزمان با حمایت از اقدامات تأخیری دولت و شورای عالی امنیت ملی در احقاق منافع اقتصادی برجام، اولویت اول دولت اصلاح ساختار درونی اقتصادی باشد.

پورابراهعیمی تصریح کرد: آقایان دوباره به فکر این نباشند که دو ماه فرصت دارند، چرا که اولویت اول حل مشکلات کشور اصلاح ساختار اقتصادی کشور است.

وی بیان کرد: حتی اگر اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها همه تعهداتشان را هم انجام دهند، اصلاح ساختار درونی کشور اولویت اول ما است و آنها در کنار این می‌تواند منافع اقتصادی ما به دست آورده، و مشکلات بیکاری، اشتغال و گرانی را حل کنند.

این نماینده مجلس دهم شورای اسلامی در خاتمه عنوان کرد: لذا ما در کنار اینکه منافعمان را دنبال می‌کنیم، اصلاح ساختار درونی اقتصادی را اولویت می‌دانیم و نباید اشتباه شود که مردم فکر کنند منافع ما را برجام تامین می‌کند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری